Brak bez dece (vladika Grigorije)

Pa bas ne. Pogledaj primere majke i oca svetog Jovana Krstitelja, dobili su ga tek u dubokojn starosti, takodje i svetih Joakima i Ane, majke i oca Presvete Bogorpdice. O ranijim biblijskim primerima i da ne govorim.
To nije "duh sadasnjeg vremena", nego bas poziv na razum kad se maltene roditelji koji imaju dece kao da ispunjavaju neki zadatak proglasavaju herojima (zbog nataliteta).

Дух времена је саможивост и себичлук.
 
Дух времена је саможивост и себичлук.
Ali nikad u tom pogledu, to je zaista jedna od retkih stvari na koju politika ne utice nimalo, ili ev. vrlo malo.

Taj duh postoji, ali on se pre ogleda u drugim stvarima.

Na kraju on je pisao o brakovima bez dece, o ljudima koji ne mogu da imaju decu, pa potrebno je da i njih neko utesi i sagleda.
 
Ali nikad u tom pogledu, to je zaista jedna od retkih stvari na koju politika ne utice nimalo, ili ev. vrlo malo.

Taj duh postoji, ali on se pre ogleda u drugim stvarima.

Na kraju on je pisao o brakovima bez dece, o ljudima koji ne mogu da imaju decu, pa potrebno je da i njih neko utesi i sagleda.

Пише из било којег разлога. Разлог може бити и нечија саможивост. Ако желиш нешто да кажеш, онда мораш бити прецизан у свом ставу. Није исто ако неко не може бити мајка због својих телесних проблема, или партнерових, или ако је то резултат слободне воље да немаш децу. Нису сви разлози истоветни.
 
Пише из било којег разлога. Разлог може бити и нечија саможивост. Ако желиш нешто да кажеш, онда мораш бити прецизан у свом ставу. Није исто ако неко не може бити мајка због својих телесних проблема, или партнерових, или ако је то резултат слободне воље да немаш децу. Нису сви разлози истоветни.
Pa ja zaista ne znam ni za jedan par koji moze, a nema dece. Mozda ih dobije kasnije, ali da nema, tesko. To su vise neke "urbane legende".
 
Ех, да знаш само...
Ma znam, ima odlaganja tipa "cekaj dok specijaliziram/doktoriram", cekaj dok ne predjem na drugo radno mesto...ima toga, ali bas da nikad ne dobiju decu, to stvarno nisam cula.

Jeste da se posle te majke vecinom ponasaju kao da su ne znam sta uradile i kao da su kraljice samim tim sto su majke, i da im njihove majke cuvaju decu, ali to je druga prica.
 
Ma znam, ima odlaganja tipa "cekaj dok specijaliziram/doktoriram", cekaj dok ne predjem na drugo radno mesto...ima toga, ali bas da nikad ne dobiju decu, to stvarno nisam cula.

Jeste da se posle te majke vecinom ponasaju kao da su ne znam sta uradile i kao da su kraljice samim tim sto su majke, i da im njihove majke cuvaju decu, ali to je druga prica.

Има парова који свесно не желе децу. У неколико наврата сам био у друштву таквих.
 
Има парова који свесно не желе децу. У неколико наврата сам био у друштву таквих.
Ja, iskreno, nisam.

Jesam u drustvu onih koji na neko vreme jos uvek ne zele da imaju dece (posao, odvajanje od roditelja iz nekog tesnog stana, zelja za putovanjem u toj nekoj 1. godini posle sklapanja braka i posvecenosti jedno drugom), ali da zaista ne zele da imaju decu, nisam.
 
U starom zavetu se cesto pominje da sama zena govori kako je stid sto ne moze roditi. Verujem da je majcinstvo na neki nacin bioloski predodredjeno u smislu da vecina zena zeli postati majka.
Ne osudjujem ako zena to ne zeli, ali ne volim cuti kada te iste pravdaju to napadajuci muskarce kako mi vidimo zene kao fabriku za decu. Sramotno je tako pravdati se.
pa svi znamo da se u crnoj gori mlada "vraca" njenoj familiji ako ne moze da zatrudni.
 
'One neretko svojim davanjem i požrtvovanjem čine za svoje bližnje i za sve oko sebe mnogo više od drugih“

Ne one neretko imaju mozda samo macke,pa nemaju kome sta da daju i za koga da se zrtvuju
Mislis da su zene bez dece pale sa neba, nemaju muzeve, partnere, primarne porodice, decu brace i sestara, prijatelje? Otkud ti ovakvo misljenje?
Жена која истински жели мајчинство, она ће усвојити. Све остало је рекла казала оправдања.
Ovako razmisljalju samo ljudi koji nisu dosli u situaciji da razmisljaju o usvajanju. Usvajanje deteta nije zbrinjavanje psa sa ulice, odaberes i uzmes jedno.
Vecina parova koje se bore sa sterilitetom, lece se godinama. Dok pocnu da razmisljaju o usvajanju, vec su napunili godine, a postoji zakonska granica koliko treba da bude razlika izmedju usvojitelja i usvojenika. Zatim zavisno od imovinskog stanja, zdravstvenog stanja, stepana obrazovanja i sl., postoje bodovi sa kojim se kvalifikujes na listi cekanja. Usvajanje nije lak i brz proces, nekada parovi i ne docekaju svoju sansu.
A ima parova i gde jedan partner ne zeli usvajanje, a mislim da samac i ne moze da usvoji, vec da samo bude hranitelj.
lako je osudjivati, pokusaj da udjes u necije cipele i da napravis nekoliko koraka, pa onda lepo razmisli pre nego kazes bilo sta

Жене су практичније,
ако нема деце - нема,
мушкарци су ти који се одлучују на усвајање !
Mislim da takva generalizacja nije tacna, Evo u mom slucaju ja sam htela usvajanje, partner nije, a znam i drugih takvih slucajeva
 
Mislis da su zene bez dece pale sa neba, nemaju muzeve, partnere, primarne porodice, decu brace i sestara, prijatelje? Otkud ti ovakvo misljenje?

Ovako razmisljalju samo ljudi koji nisu dosli u situaciji da razmisljaju o usvajanju. Usvajanje deteta nije zbrinjavanje psa sa ulice, odaberes i uzmes jedno.
Vecina parova koje se bore sa sterilitetom, lece se godinama. Dok pocnu da razmisljaju o usvajanju, vec su napunili godine, a postoji zakonska granica koliko treba da bude razlika izmedju usvojitelja i usvojenika. Zatim zavisno od imovinskog stanja, zdravstvenog stanja, stepana obrazovanja i sl., postoje bodovi sa kojim se kvalifikujes na listi cekanja. Usvajanje nije lak i brz proces, nekada parovi i ne docekaju svoju sansu.
A ima parova i gde jedan partner ne zeli usvajanje, a mislim da samac i ne moze da usvoji, vec da samo bude hranitelj.
lako je osudjivati, pokusaj da udjes u necije cipele i da napravis nekoliko koraka, pa onda lepo razmisli pre nego kazes bilo sta


Mislim da takva generalizacja nije tacna, Evo u mom slucaju ja sam htela usvajanje, partner nije, a znam i drugih takvih slucajeva
Све ок, неће баш бити да се толико тешко бодује све. Знам толико па могу рећи распад породица где ето муж и жена раде за неку тупла. У глави прсотине, а дата деца на усвајање. Чак и неку кинту од државе добијају. Тако да мојне те спике, ко жели испуниће услове и усвојиће дете.
 
„Ženama koje nisu postale majke, ma kakvi bili razlozi za to, nisu potrebni ni sažaljenje ni osuda. One neretko svojim davanjem i požrtvovanjem čine za svoje bližnje i za sve oko sebe mnogo više od drugih“, napisao je vladika, a u prilogu je postavio i video kojim malo dublje pojašnjava svoje mišljenje.






svidelo mi se i da ne promakne shta je vladika rekao evo ovde :)
Ja ga pratim na Instagramu i meni se isto svidelo ovo sto je vladika obrazlozio.
I ja spadam u zene koje nisu rodile i verovatno necu nikada roditi. Nije da nisam htela, niti da nisam pokusala.
Moja i partnerova borba za potomstvo nas je kostala finansiski kao jedan dvosobni stan, u najmanju ruku. Ja sam dala otkaz na poslu i propustila sansu da zaradjujem i napredujem, da imam vecu penziju. Primila sam ton hormona, dala sebi preko hiljadu injekcija, narusila zdravlje.
Oko usvajanja se nismo mogli dogovoriti, a dosle su i godine.

Zrtva koju ja dajem svojoj primarnoj porodici bi bila nemoguca, da sam uspela da imam decu. Da imam decu, ne bih mogla da budem toliko predana cerka, sestra, tetka, pratetka. Nije svacija sudbina da bude roditelj i ne treba na silu to raditi, Bog ima plan za svakoga od nas.

Ljudi olako komentarisu sta ljudi, a posebno zene koje nisu rodile, treba ili ne treba da rade, a pojma nemaju koliko je to bolna tema. Ima tema o kojima se jednostavno ne prica, posto zaista ne znate sta je posredi i kakve sve bitke i izazove se kriju iza nekog coveka, dali neko moze ili ne moze da nesto ostvari.
Ne samo sto je neumesno, vec nije ni ljudski
 

Back
Top