Bošnjačko rukovodsto untar SDA se spremalo za rat u Bosni i Hercegovini još od februara 1991 godine.

Srboskizborim

Veoma poznat
Poruka
10.581
Mislim da je nepošteno ne razotkriti laž , da bošnjačko rukovodstvo nije želelo rat i da se nije spremalo za rat, kada jeste, , jer prava je istina su se Bošnjaci ili tačnije bošnjačko rukovodsto unutar SDA spremali za rat u Bosni i Hercegovini još od februara 1991 godine, samo mesec dana od preuzimanja vlasti i da ne stoji i nije tačna njihova tvrdnja "da oni nisu želeli rat i da im je rat nametnut", naprotiv itekako su ga želeli, predviđali su ga i pripremali su se rat, u skladu sa svojim sposobnostima i mogućnostima u tome periodu "zajednčke države", sa postojanjem tadašnje legalne vojske JNA, KOS-a, DB-a, policije i drugih organa bezbednosti koji su pratili situaciju.

Prvi primer:

List Armija Bosne i Hercegovine, izdanje Ljiljan 1997. godine.
Hasan Čengić:, strana 124:“
"Na pitanje kako je došlo do formiranja Patriotske lige, Hasan Čengić odgovora slijedeće: Već u februaru 1991. godine, svega mjesec i po nakon uspostave demokratski izabrane vlasti u BiH, na sastanku Izvršnog odbora Stranke demokratske akcije (bio je zatvoren) razgovarali smo o pravcima vođenja politike u uvjetima evidentnih nacionalnih i republičkih sukoba na konceptima slovenskog i hrvatskog izlaska iz Jugoslavije. Predlagao sam tri pravca djelovanja: a) u međunarodnim kontaktima, koje je obavljao sekretar Vlade za tu oblast tada gospodin Silajdžić, da počnemo opreznu ali odlučnu promociju BiH; b) da kroz MUP BiH osiguramo sankcionisanje republičke bosanskohercegovačke vlasti; v) da krenemo u uspostavu strukture koja bi mogla zaštiti Bosnu i Hercegovinu i bošnjački narod u slučaju konflikta koji ne bi mogao kontrolisati MUP. Nekoliko dana poslije spomenute sjednice Izvršnog odbora, gospodinu Rusmiru Mahmutčehajiću, tadašnjem potpredsjedniku Vlade Bosne i Hercegovine, predložio sam vojno organizovanje za slučaj potrebe. On je podržao ideju i predložio da o tome popričamo sa predsjednikom Izetbegovićem. Početkom marta, u jednoj šetnji kraj Sarajeva, dogovoreno je sa predsjednikom Izetebegovićem da počnemo na vojnom organizovanju. Njih dvojica odlučili su i dali mi zadatak da ja preuzmem taj posao, a oni će usmjeravati politički. Krajem maja održan je prvi sastanak svih regija BiH na Jarčedolima, podno Trebevića, gdje su prisustvovala uglavnom po dva predstavnika regija – svi su bili ugledni članovi i funkcioneri Stranke demokratske akcije. Sastanak smo vodili gospodin Mahmutčehajić i ja. Odlučili smo organizaciju formirati kroz strukturu Stranke, jer je to bila jedina struktura na koju smo se mogli osloniti. Na tom sastanku podjelili smo pisano uputstvo o formiranju četa, pripremljeno od generala Sulejmana Vranja, dotad jedinog profesionalnog vojnika u organizaciji. Tada je bio aktivni oficir u JNA. Dva mjeseca kasnije počeli smo aktivnije uključivati vojna lica u organizaciju, naročito nakon sastanka u Domu milicije u Sarajevu, gdje smo formirali Savjet za nacionalnu sigurnost Bošnjaka, kao odgovor na već formiran isti takav savjet od strane SDS-a. U to vrijeme smo organizaciji dali ime Patriotska liga za Bosnu i Hercegovinu i izradili amblem. Ovaj naziv izražavao je osnove i platformu.

O svemu više link:

https://www.scribd.com/document/21300338/Armija-Bosne-i-Hercegovine-zbirka-ratnih-reportaža-i-intervjua


Na strani 8. novina Armija Bosne i Hercegovine :
A podsjetio bih vas, mnogi od vas bili su prisutni jednom sastanku koji je održan 10. juna 1991. u „Domu milicije“, kada je bilo prisutno tri stotine i osamdeset ljudi iz čitave bivše Jugoslavije, na Proglasu koji smo tada dali. Bilo je to devet mjeseci prije početka rata, a mnogi od vas ovdje prisutnih bili ste na tom sastanku. U tom Proglasu mi smo najavili početak odbrane, oružane odbrane Bosne i Hercegovine. Najavili smo to u tački sedam toga Proglasa… Ja sam taj Proglas neki dan ponovo pročitao i sjetio se tih dana. Odmah smo pristupili, stvorili smo to Vijeće nacionalne odbrane i formirali njegovo vojno krilo Patriotsku ligu. To je bilo dakle 10.juna… I ja sam u oktobru te godine, to sada više nije tajna, jer je neki dan jedna žena na televiziji govorila o tom događaju, u Hrasnici primio prvi izvještaj o formiranju Patriotske lige. Ja sam prvi izvještaj primio tajno, naravno, jer nas je tada KOS pratio više nego ikada. Taj izvještaj podnijeo mi je, između ostalih, Sefer Halilović… Ali jedan broj oficira i jedan broj naših političkih radnika organizirali su Patriotsku ligu, organizirali su nabavku oružja. Mi smo u mnogim mjestima Bosne stvorili mrežu, nabavili oružje, organizirali grupe i tako dalje.

O svemu više link

https://www.scribd.com/document/21300338/Armija-Bosne-i-Hercegovine-zbirka-ratnih-reportaža-i-intervjua

Znači, ne treba da se živi u laži Alija Izetbegović i bošnjako rukovodstvo su se spremali za rat, želeli su rat, a druga je stvar koliko su bili sposobni da više urade i u kakvim su uslovima sve to radili, ali spremali su se i želeli su rat i nije istina da nisu i da su u rat "ušli skroz nespremni i bez oružja". Ipak nešto su ipak imali i nije ih sam ih rat uopšte iznenadio.

Predizborni skup SDA iz 1990 godine je najavio rat.



Znači samo mesec dana od zasedanja u vlast, počeli su sa pripremama za rat? I sada nekome "drobe" priču, oni nisu želeli rat? Jesu želeli su ga, pripremali su se za rat i dobili su rat.
 
Poslednja izmena:
Izetbegović ispričao da je 1986. prognozirao da će biti rat u BiH

Ja sam 1986. godine počeo ljudima govoriti da će biti rata u BiH. Ni danas ne znam objasniti na bazi čega je to bilo. To je bio jedan iracionalan osećaj, neka intuicija, na bazi onoga što sam čitao i što se dešavalo. Reakcije ljudi su bile vrlo loše na te moje prognoze, ali desilo se posle – ispričao je.


Kaže da je stalno insistirao na tome da se narod naoružava narod.

– Gnjavio sam pokojnog Aliju s tim. Onda sam počeo sam to da radim. On je držao skupove i govore, a ja sam bio dole u masi i upoznavao ljude. One borbenije i mi smo pravili faktički organizaciju. Bitnije je da deset borbenih ljudi, organizovanih, hoće da se bore, nego da imate stotine ili hiljadu koji će predati puške kada se zapuca – rekao je prvi čovek SDA.

 

Back
Top