Bolonjski proces - šta očekuju studenti?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Betty:
evo moga predloga:

zakonodavna vlast - eksperti
izvršna - parlament
nadzorna - neko akreditaciono telo, ombudsman državni?
eee....a vojska, sudstvo i milicija - servisi građana :P
a tajne službe - na javne radove :mrgreen:



odabir NEKVALITETA i nepotizma UPRKOS kvalitetu koji je, složićeš se, takođe u ponudi -. JESTE stvar KARAKTERA. Loši smo, bwe, devijantni, padu skloni.....obeshrabreni možda, možda treba samo da pokapiramo da MOŽE drugačije?

U toj groznoj USA kad nekog preporučiš i kad on podbaci na poslu - i ti letiš s njim! Jer je kriterijum profesionalnost, a ne "dobar je on dečak, od kuma Mileta sestrić..."

kako bwe, KO odlučuje o državnim poslovima, ako nedržavni vrh :shock:


ajmo ondaK oma svi u forenzičare....to je poso budućnosti



Nije ti los predlog,tako sigurno i funkcionise svaka normalna drzava! ;)

Naravno da u drzavi odlucuje drzavni vrh,ali ne i kod nas u Srbijici!Marionetica smo,slozices se,a ona ne bira sama gde ce,vec tamo gde je neko drugi postavi.Centri moci odlucuju u nase ime------->Njujork-Vatikan sprega,Nemacka...i svi oni koji imaju mnooogo para...kapital odlucuje...a mi ga, mukice,nemamo! :cry:

A sto se forenzike tice,provedoh godinu dana tamo,na institutu za Sudsku,zanimljiv je to posao,ali celog zivota ti neminovno neko duva za vrat,sto i nije bas prijatno....znaci,dalje od forenzike!!! :p
 
pa ne mogu da se složim :?
koliko ja vidim, slabo umemo da razgovaramo, neiskreni smo, igramo igre.....a gde je ondaK tu veština pregovaranja odnosno veština mogućeg? Nema. Jer je reč o neurotičarima koji neće da odstupe (tj. da uvide realnost).
Iju, iju, pa ja sanjam da odem u Vatikan :) Bio moj kolega....7 dana, pa posle išao u Španiju, pa se vratio preko Monte Karla ...Kad porastem biću ON :D

Kakvi centri moći, jel misliš na trening u CIA, snajkec ? ;)
 
Bila je moja sestra u Vatikanu!
Operski je pevac,pa je pozvana da peva malo...njena impresija je bila,onako,ne bas bajna!

Pa kako i da ne budemo neuroticni,sta smo sve preziveli i sta prezivljavamo?!?;)

A sto se tice centara moci,nadji negde knjigu od Smilje Avramov,prof. na Pravnom u NS,knjiga ''Trilateralna komisija'',nije losa...svasta nesto pise u njoj!:)
 
pa gde da je nađem? :)
btw. ne veruje Bet u teorije zavere, ako je to, ondaK izeš ;) Mada....super mi je da čitam o tome šta inače rade postkomunstičke zemlje - u Rumuniji ovih dana trguju tajnim dosjeima Sekuritatee npr :lol: Pa pobrojano ko je sve bio špijUn: Radu Dudu (onaj gistro princ :lol: ), pa 2 minsitarKE )ženske!), pa neki političari, pa tri popa, pa bivši premijer Amadeo Lazaresku....:lol:
 
sevilja:
E,meni su dolazili sa pravnog na obdukcije,na Sudsku medicinu.
To su bili studenti cetvrte godine koji su slusali krivicno pravo.
Ja sam malo jace aktivirana na tom predmetu....inace,moja impresija nije da su ljudi sa pravnog bili nesto zgadjeni,cak se nikom nije ni u glavi zavrtelo...mada,moze malo da bude neprijatan prizor.;)

ne verujem. prvo, na 4. godini se slusa samo krivicno procesno pravo koje bele veze nema sa tim, a drugo, studenti koji su isli na medicinski na obdukcije vodjeni su od strana prof. slobodana kovacevica koji predaje sudsku medicinu i na pravnom i na medicinskom fakultetu. na pravnom iskljucivo na pravosudnom smeru. odlazak na obdukcije je naravno bio faklutativan.
 
Da je ljudska psiha dovoljno istrazena,verovatno bih znala da ti dam odgovor na pitanje zasto ''neuroze''....uostalom,kada se nekom konstantno desavaju pehovi,tesko da ce izaci normalan iz svega...ako nista,bice bar hipersenzibilisan iliti neurotican!:)
Kazu psihijatri da da svako od nas ima svoj triger,samo je pitanje sta ga aktivira,pa ti sad vidi....

Inace,ona knjiga ne govori o teoriji zavere,skroz je logicna i sadrzi vec pola onoga sto znas,samo adekvatno upakovano!
Probaj da je nadjes u nekoj od knjizara,sta da ti kazem!;)
 
Neuroza je nepristajanje, jedan bunt protiv postojećeg (filozofski gledano); a psihološki to je jedan obashrabren system reagovanja, ukorenjenih - da se odustaje pre nego li se počne, da se kaže "to ne može" pre nego što se pokuša, da se povlađuje sebi jer je tako lakše umesto da se stisne petlja....
ali taj STAV Ujedinjenih Quasi-Lekara Srbije koji se promoviše po novinama (Novosti, Blic) a na temu Kakvi smo mi Srbi Vol. 1- 10.000...baš, dakle, to što si navela "kako čovek da ostane normalan"
E pa, draga moja, to je jedna gadna manipulacija. :idea:
Kako? Lako. Potrudi se malo. ZA sebe i svoje "dvorište". Ne dozvoli sebi da se obeshrabri, ali za to je potrebna i količina hrabrosti...UVEK je lakše ići kuda te put nanese....ali tranzicija nema milosti prema takvima, i to treba neko da im kaže. :?

I onda ispada da, kada su jednom ustanovili tu kolektivnu nemoć i bolećivost prema sebi (eto, takvi smo, šta možemo, njnjnj ... :x), lako je zaigrati na tu kartu. Lako je onda i sve rasturiti - ako ti na izbore izlazi neurotična nacija koja će da se kaje u tišini za svoj glas...:) (govorim app, izbore ćemo dobiti, prirodno je tako :) ). LAko je onda ne uvoditi promene koje su dobre čak i kad si DUŽAN da ih uvedeš. Jer, onaj ko za sebe ne odgovara (neurotičari na uslovnoj slobodi), taj NEĆE tražiti da mu polažeš račune.

ANTICIVILIZACIJSKI ČIN je kočiti reformu obrazovanja!!! I antirspski, razume se!


,
btw. a hipersenzibilnost može lako biti - added value :)



probaću s knjigom...ko je izdavač?
 
našla sam nešto o američkom obrazovanju i kulturnom šoku :P :P :P


sa adrese: http://www.b92.net/zivot/teorija.php?nav_id=210918




evo:

Šok #1: Neki mnogo fini nasmejani ljudi ulaze u učionicu pet minuta pre početka predavanja. Gle čuda, pa to su profesori. Hm, nema petnaest akademskih minuta kašnjenja. Ček, ček, a zašto to beše postoji kod nas? A da, da svi znaju da je profesor bog i batina. Dobijete i program predavanja, spisak literature koja se ne mora i šta više ne sme fotokopirati, već postoji u univerzitetskoj knjižari i bibliotekama.

Šok #2: Vozač autobusa nije ,,majstor” koji tvrdi da ženama nije mesto za volanom, već simpatična bakica koja uvek pozdravi studente sa jednim zdravo, kako si? Obavezno joj se zahvaliti na vožnji.

Šok #3: Ne možete da otvorite dokument koji ste sebi poslali na mail da biste ga odštampali. Bibliotekar vam pokloni usb memory stick sa imenom univerziteta za ubuduće.. Od ovog šoka se oporavljate nedelju dana i neizostavno napišete jedan zajednički mail svima koje poznajete. Šok je sada kolektivan.

.Šok #4:. Nedelju dana pred ispitni rok univerzitet organizuje besplatnu masažu za sve studente kako ne bi bili pod stresom u ovom periodu od suštinske važnosti (studije su tako organizovane da sve ispite dajete u tom jednom roku na kraju semestra). Meni treba još jedna masaža sa sve aroma terapijom da se oporavim od šoka što tako nešto uopšte postoji.

Na kraju prvog semestra zaključujete da je naziv kulturološki šok isuviše blag i nedovoljno upečatljiv da se njime obuhvate sve krasote koje doživljavate svakodnevno. Svuda nasmejani i opušteni take it easy, man ljudi spremni da vam pomognu, sve što učite se da primeniti u praksi, časovi plesa ili umetničkog klizanja su deo studija, pozvani ste na zimski bal i nikada u životu niste prisustvovali boljim žurkama. I tako vreme prolazi..., i prozuji za čas.

Taman se naviknete da ne padate u nesvest jer sve funkcioniše kako treba i da na kvalitetan život gledate kao na nešto zasluženo, a ne dobijeno na lutriji, a onda se vratite vašoj prvoj kući (ovoga puta let traje kraće nego kada ste dolazili) i upadnete u fazu zvanu obrnuti kulturološki šok ili kako bi to neki rekli ,,dabogda imao, pa nemao.” Uf!

Šta sada? Tamo ste naučili da univerzitet postoji da se istraži univerzum i da biti svestran nije najcrnja mana, već tako dragocena vrlina kojom se treba ponositi. A ovde…,pa osećate se nekako ograničeno. Da niste suviše fini rekli biste kroz zube Life is a bitch and then you die. Pošto jeste, morate se zadovoljiti jednim umereno glasnim Život je magla. Kako ga onda izgurati? Zaboravite sva ta ,,dubokoumna” filozofiranja o bivstvovanju. Nepotrebna su, jer život je jednostavno ŠOKANTAN! Svakog dana… u svakom pogledu..

55046291744ff363de10bc169865061_extreme.jpg
 
.i još ponešto na temu RAZLIKA .

Спремите испит за пет дана

Званична препорука Института за комерцијални менаџмент (у Водичу кроз студије доступном на страници www.icm.ac.uk) јесте да „ипак не би било лоше почети спремати испит најмање пет дана пре рока”! За наше појмове, ова теза лако дође као културни шок. Рачуница је, међутим, јасна: студије би требало третирати као посао са пуним радним временом, што значи посветити им 35 сати недељно. Цака је у томе што у тих пет сати по дану улазе и предавања, и време које се утроши на учење и писање радова код куће, као и време потребно за утврђивање градива.


ceo tekst na adresi : http://www.politika.co.yu/detaljno.php?nid=6032

:)
 
Betty:
Neuroza je nepristajanje, jedan bunt protiv postojećeg (filozofski gledano); a psihološki to je jedan obashrabren system reagovanja, ukorenjenih - da se odustaje pre nego li se počne, da se kaže "to ne može" pre nego što se pokuša, da se povlađuje sebi jer je tako lakše umesto da se stisne petlja....
ali taj STAV Ujedinjenih Quasi-Lekara Srbije koji se promoviše po novinama (Novosti, Blic) a na temu Kakvi smo mi Srbi Vol. 1- 10.000...baš, dakle, to što si navela "kako čovek da ostane normalan"
E pa, draga moja, to je jedna gadna manipulacija. :idea:
Kako? Lako. Potrudi se malo. ZA sebe i svoje "dvorište". Ne dozvoli sebi da se obeshrabri, ali za to je potrebna i količina hrabrosti...UVEK je lakše ići kuda te put nanese....ali tranzicija nema milosti prema takvima, i to treba neko da im kaže. :?

I onda ispada da, kada su jednom ustanovili tu kolektivnu nemoć i bolećivost prema sebi (eto, takvi smo, šta možemo, njnjnj ... :x), lako je zaigrati na tu kartu. Lako je onda i sve rasturiti - ako ti na izbore izlazi neurotična nacija koja će da se kaje u tišini za svoj glas...:) (govorim app, izbore ćemo dobiti, prirodno je tako :) ). LAko je onda ne uvoditi promene koje su dobre čak i kad si DUŽAN da ih uvedeš. Jer, onaj ko za sebe ne odgovara (neurotičari na uslovnoj slobodi), taj NEĆE tražiti da mu polažeš račune.

ANTICIVILIZACIJSKI ČIN je kočiti reformu obrazovanja!!! I antirspski, razume se!


,
btw. a hipersenzibilnost može lako biti - added value :)



probaću s knjigom...ko je izdavač?



Zanimljiva teza o neurozi!Prilicno primenjiva.
Samo,jedno pitanje,ako zaista svi zelimo,i svi zele, da nam bude bolje,pa kako onda u novinama iskrsavaju takvi tekstovi i ko dozvoljava manipulaciju narodom i zbog cega?Ko,kako i zbog cega? :shock:

Betty,meni je savrseno jasno o cemu ti pricas,ali morace jos puno vremena da prodje,kako bismo mogli,mi ,kao nacija tako da se ponasamo.....narod je ''ubijen'',posle svega vise nikom ne veruje,pa toliko je puta bio izigran i prevaren,naucen da se sve lazira,naviknut na lose uz neveru da ce mu ikad biti bolje...sad svi pricaju o promenama,a ljudi sve losije zive....ok,to je cena tranzicije(ako se to tako zove),ali mnogo je tu stvari i dalje nejasno,jos uvek nisu steceni uslovi da se ''poveruje'' u bolje.

A zasto narod ne veruje i zasto je inertan?Zato sto mu niko nije objasnio da tranzicija znaci prodaju svega Srpskog,da znaci narednih jos bar desetak godina previranja i ciscenja krugova vlasti od predhodnih rezima,da znaci i dalje lose plate i besparicu,da znaci da ce i dalje sve funkcionisati po principu usluge,a ne zasluge....jel' to tranzicija ili se mi to nismo pomakli ni za ''ic''???

Mozemo mi svi da verujemo u bolje sutra,i treba da verujemo,ali kako ces ubediti u to nekog ko je npr. zavrsio skolu i ne moze da se zaposli,samim tim je onemogucen da gradi porodicu,da proputuje....ne moze da prihvati neko takav da treba i opet da nastavi da zivotari i da opet leto provodi u stanu,jer ne moze da isfinansira sebi letovanje,,da ne moze sebi da kupi duks koji hoce,da ide bre u super-market sa kalkulatorom u ruci!!!Pa kako da takav covek ne bude neurotican???
Sta on moze konkretno da uradi kako bi doprineo poboljsanju prilika u zemlji?
Da se folira da mu je super i da vidi kako ''bolje sutra'' u galopu trci prema njemu?
Da bude hrabar i stojicki sve izdrzava?Pa svi koji su ostali u Srbiji jesu hrabri i stojicki sve to podnose!Ajde im jos zabrani da budu nervozni,pa to im je jedini nacin borbe sa stresom,jer covek u takvoj situaciju naprosto ne moze a da ne bude pogodjen.....dakle,logicno je sto su ljudi obeshrabreni i sto ne veruju,jer im niko ne salje signale da treba drukcije da misle i osecaju se!
Sam ovaj proces o kome raspravljamo je uzasno slozen i bojim se da nije dovoljna samo hrabrost,za koju smo uostalom i konstatovali da nam ne nedostaje! ;)


Izdavac knjige je IDIJ,Veternik.
 
nacija ovo nacija ono...naciju čini zbir POJEDINACA, valjda....ja sam za to da svako za sebe pokuša SVE.
Npr. zašto bi iko pri zdravoj pameti čekao da mu nepto padne s neba...npr. posao...ili partnera...ili novac....
To su sve floskule da je "narod intertan", ja vidim vrlo preduzimljive ljude s puno ideja :) Gde je taj intertan narod?

ah, da, TREBA biti hrabar, naravno. Odrasli smo, nismo deca :idea:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top