Bolonjski proces - šta očekuju studenti?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
:P

e pa dakle IMA LI NADE?

Šizofrena Srbija, sve sa onom nesrećnom orlušinom na grbu (umesto, dakako, mede, zeke ili miFa :lol: ) i dalje smatra da je "imati fakultet " (kao legat, šta li...) najvažnije, a ne radno iskustvo ili odnos prema poslu.
Kao da JOŠ UVEK (??!) posedovanje diplome znači da možeš da skrstiš ruke i da te zabole za sve ostalo.
Dilpoma, naravno, nije kraj učenja.
Ali pri ovakvim uslovima u visokom obrazovanju društo kao da SAMO neguje nerad. Uzmi diplomu i ondaK čekaj da umreš. A prethodno izgini do diplome. :? U međuvremenu gledaj da s erazmnožiš, jer zaboga reč je o Spasu Srbije - ali najbolje PROSTOM DEOBOM, jer za drugo nema ni uslova ni sistemske podrške.
Onda qqaj i igraj se Bernovih igara ceo život, rigidno...

Mislim, ja sam mnogo danas izmrcvarena....i mnogo me nervira da slušam kako je, zaboga, svima teško "eto u naše vreme je bilo teže" :twisted: I sve tako pomirljivo, i apatično, i BROMIRANO. I ja treba sa tim ljudima da živim/radim? :roll: Pi..
Neću.
Neće mi se.
Teško mi je :neutral:
 
pupupu nemoj, pokvarices vreme :). gde ti je energy & optimizam? pusti ljude da kukaju ako vole, da se zale ako im to treba, mozda su tako srecni. idi popij neku toplu cokoladu i najedi se slatkisa u nekoj poslasticari, secer ponistava efekat nadrndane okoline
naravno da je diploma kraj duge iscrpljujuce trke sa preprekama pa se nekome sve to i smuci i nema zelju da radi + tj da se jos nervira. kada konacno dodjes na posao (koji bi u izvesnom smislu trebalo da nadoknadi sve sto si pretrpela tokom studija, jer si sada ipak zvanicno strucna) obicno naletis na ljude koji te ne podnose jer neces da kukas sa njima + nemas iskustva + pricas im o odgovornosti i novim metodama (kome jos treba takva koleginica :)). meni je tako bilo na prvom radnom mestu, pa sam dala otkaz i ostavila ih ucmale i srecno - nesrecne i nasla odlicnu atmosferu u novoj ekipi. najmanje sto mozes da uradis za sebe je da nadjes prijatnije okruzenje, jer na poslu se ipak provede nekih 30 /40 godina zivota.
 
što se tiče stepenovanja po fakultetima i skraćivanja roka studija, evo kako to izgleda (prenosim vest sa Infostuda)






Beograd - Novim Statutom Univerziteta u Beogradu ukida se status večitog studenta.

Rešenjem usaglašenim sa Zakonom o visokom obrazovanju i sa zahtevima Bolonjske deklaracije predviđeno je da studenti mogu da završe fakultet u duplo dužem roku od trajanja studijskog programa. Posle probijanja ovih rokova student gubi status akademca. On može, pre isteka roka, da podnese zahtev za produženje roka za završetak studija za jedan semestar.

Kako novi visokoškolski propisi ne podrazumevaju večite studente, postavlja se pitanje da li će studenti koji studiraju deset ili više godina moći da dobiju diplomu na osnovu dosadašnjeg uspeha, ili će i dalje biti večiti studenti.

Mašinski fakultet, prema rečima dekana Miloša Nedeljkovića, već nekoliko godina izdaje diplome nižeg stepena. O takvoj mogućnosti razmišljaju i dekani drugih fakulteta.

Razmišljamo da ove školske godine rešimo to pitanje i da od sledeće počnemo da izdajemo diplome nižeg stepena. Ta diploma će svakako podrazumevati neki nivo znanja koji će studentu omogućiti zapošljavanje i obavljanje određenih poslova - kaže za Danas Slavko Mentus, dekan Fakulteta za fizičku hemiju. On objašnjava da na fakultetu nije bilo ankete o tome koliko dugo studenti studiraju, ali je siguran da bi im diploma značila.

Dekan Šumarskog fakulteta Ratko Kadović ističe za Danas da odluka o diplomi nižeg stepena zavisi od mogućnosti zapošljavanja.

Takvu odluku nije teško doneti, ali moramo imati u vidu da studije pokazuju da studenti s tom diplomom ne mogu da se zaposle, jer na tržištu rada nema potražnje za njima. Možemo da im omogućimo i naplatimo nižu diplomu, ali pitanje je koliko je to u njihovom interesu - kaže Kadović.

Na Filološkom fakultetu, kako je nedavno rekao dekan Ratko Nešković, stepenovanja nema sem za studente anglistike.

Za studentima anglistike postoji potražnja na tržištu rada i oni mogu da izađu s fakulteta posle tri godine. Takvih potreba na drugim smerovima nema, te nema ni stepenovanja - kaže Nešković.

Za razliku od fakulteta na kojima se razmišlja o rešavanju problema večitih studenata, neki dekani fakulteta kažu da o tome ne razmišljaju.

O tome na fakultetu zasad nema reči, a odluku će doneti Nastavno-naučno veće fakulteta. Na ovom fakultetu ima malo takozvanih večitih studenata i za mene su prioritetniji dobri studenti - rekao je za Danas Mirko Cvijan, dekan Biološkog fakulteta.

Darko Ivanović, dekan Farmaceutskog fakulteta, za naš list kaže da je na tom fakultetu mali broj "loših" studenata i da, ukoliko ih ima, niko ne studira duže od deset godina. On dodaje da upravi fakulteta nije stigao nijedan zahtev za izdavanje diploma nižeg stepena i da zbog toga na fakultetu nema reči o tome.

Vladimir Dimitrić iz Studentske unije Srbije za Danas kaže da ograničavanje roka za studiranje nije loše jer je u skladu s Bolonjskom deklaracijom. On naglašava da to podrazumeva suštinsku, a ne formalnu izmenu nastavnih planova i programa. Vrhunski sportisti mogu duže da studiraju Prema Statutu beogradskog univerziteta status studenta prestaje i ispisivanjem sa studija, neupisivanjem školske godine, ili izricanjem disciplinske mere isključenja sa studija. Student ima pravo da zatraži mirovanje prava i obaveza u slučaju teže bolesti, upućivanja na stručnu praksu u trajanju od najmanje šest meseci, odsluženja i dosluženja vojnog roka, nege vlastitog deteta do godinu dana života, priprema za olimpijske igre, svetsko, ili evropsko prvenstvo - kada ima status vrhunskog sportiste. Vreme mirovanja prava i obaveza ne računa se u rok za završetak studija.

L. Valtner
 
SVI su se setili da uvedu iz Bolonjske deklaracije sve ono sto pritiska studente!!! Ali se niko nije setio da iz iste deklaracije uvede sve ono sto olaksava studentima. Kada ih pitate da uvedu ono sto olaksava studiranje tipa da kolokvijumi vuku bodove ili da oslobadjaju dela ispita, onda Bolonja ne postoji. Ali su zato svi oberucke prihvatili Bolonju kada treba iz nje da uzmu ono sto ce da nam zagorca zivot!!!
 
uh bre samo kukas
pa svi kazu da je lakse
moja drugarica sa ekonomskog je toliko bodova nakupila u godini da je mogla da odgovori dva pitanja za 6 a trece da pojma nema i prosla bi!

mene samo zanima sledece...nema vise magistarskih studija...samo te prvostepene, pa master i doktorske...sad sta ce biti sa ljudima koji su zavrsili samo osnovne po starom rezimu? jel ce morati prvo na master pa na doktorske ili pravo na doktorske.
 
Samo da prijavim: Nije nimalo lako ovim BOLONJCIMA sa Zagrebačkog Sveučilišta :) Jadničci, stalno neki testovi, svake 2 nedelje, a mora da se čeka na red u PC centru fakulteta ....
ELEM, studije jezika traju TRI (i brojem: 3) godine, za zvanje magistra predviđeno je još 4 semestra.
Jedan primer: Opšta književnos' NE POSTOJI jer je reč o KOMPARATIVNOJ književnosti tj. nešto knjiga + izborna disciplona - teatrologija, filomologija...mrmlj.
 
Ja sam upravo pocela da studiram "Negu bolesnika" ( slobodan prevod )po bolonjskom sistemu u svajcarskoj. Iskreno, ne znam sta me ocekuje. Znam samo da kampanjskog ucenja ovde nema.
Svake nedelje pisem neke radove, i u proseku moram da priocitam oko 100-150 stanica da bih mogla jedan takav rad da napisem. Program rada, koliko ja kapiram, treba da bude univerzalan na svim univerzitetima sirom sveta. Po tipu, ja mogu posle polozenog Bachelor-ispita studije da nastavim bilo gde u svetu. Da li je to i prakticki primenjivo- videcemo.
Znam neke ovde u svici koji studiraju prava, i koji su se sa normalih studija prebacili na bolonjski sistem jer je toboze lakse.
Ja licno mislim da je sve jos neizvesno. Cele studije mi deluju previse americki, a sa amerima nemam bas nista zajednicko. Cak je najveci deo knjiga pisan na engleskom, al ajde i to. Ucimo po sistemu " Problem based learning", u slobodnom prevodu naucis, razmislis i sta ti nije jasno pitas ili procitas.
Da li je tako svuda, i u srbiji?
Nas ovde uce pozitivno da gledamo na celi sistem obrazovanja. Evo, sad kao pozitivno gledam na ove male knjigice od po 400 stranica, i mislim se kako bi lepo bilo da mogu
sve ovo da nabubam mesec dana pre ispita i sa uzivanjem zaboravim nesto kasnije. E to po ovom sistemu ne moze. Zivela Bolonja. Samo pozitivno..
Pozdrav
 
e, bolonja....će nam jednog dana (dobro, ne nama!) dozvoliti da lepo kombinujemo malo književnosti, malo organizacione psihologije, malo menadžmenta i poltikologije...i povrh svega produkcija npr :P
...do tad ćemo da negujemo sportska srca :D


(ovo kao one majke Spratanke što gaje sinove da poginu u ratu :lol: )
 
Da li po Bolonji student koji je upisao prvu godinu na samofinansiranje BEZUSLOVNO prelazi na budzet posto da uslov ili postoji odredjeni broj studenata koji moze preci na budzet, koji izmedju ostalog, po Bolonji, zavisi od broja studenata koji su 'otpali' sa budzet? Da li se pod uslovom(za prelazak na budzet a ne za upis naredne godine) podrazumeva 37 bodova(kao do sada tri ispita npr.) ili ociscena godina tj. 60 bodova?
 
Mislim da bolonja nije najbolje resenje. Taj bolonjski sistem je trebao da dodje na nase fakultete pre deset godina ! Cini mi se da je sam Bolonjski univerzitet pre par godina napustio taj sistem studiranja/skolovanja ! Dakle, oni koji su osmislili taj sistem ne rade vise po njemu, a mi tek pocinjemo. Apsurd.

Prva sam godina na filozofskom u NS, prva generacija koja je krenula da radi po bolonji, neki profesori se pridrzavaju bolonjskog sistema a neki rade po starom. Studenti nisu uopste upoznati sa tim nacinom rada, ne znam ni da li mogu da prenesem ispit u drugu godinu, ni koji su uslovi za budzet...nista. Na PMF-u, u NS, uslov za budzet je da ocistis celu godinu, da ti prosek bude 8 i tek onda prelazis na budzet(ali tek ako bude dovoljno slobodnih mesta).

Jos jedna stvar, mislim da po bolonji profesor ne moze da optereti studenta sa vise od 700 stranica materije. E sad mi nije jasno, kako ce neko u III i IV godini da polozi ispit, za koji mora da procita 4-5 knjiga, uzmimo da svaka ima oko 300 stranica(ili mozda vise) ?
Nije mi jasna jos jedna stvar, zasto se radi parcijalno, kada ono sto sam polozio na kolokvijumu ponovo odgovaram na kraju godine ? Naravno, lakse je uciti parcijalno, ali ako sam vec nesto polozio u novembru zasto da to ponovo odgovaram u junu ?

I da, zgrozio sam se kada sam video na oglasnoj tabli da smo ocenjeni po americkom sistemu ! Nisam mogao da verujem, ako radimo po bolonji ne moramo valjda da dobijamo americke ocene - A, B, C, D, E, F.

Vecina studenata nije upoznata sa novim sistemom, a verovatno ni profesori...oni cak ne znaju ni kako se ''popunjava'' novi indeks, alijas - radna knjizica ili ako hocete pasos !
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top