Quantcast

Bogumili

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.865
Nema nikakvog podmetanja, kao što tvoji izvori nisu pouzdani, tako ni moji nisu.
Bogumili su postojali, ali je nejasno kakvo je njihovo učenje bilo jer nisu ostali pisani tragovi o njihovom učenju.
Nepouzdanost tvojih izvora je što su ih pisali neprijatelji a ja baziram na ostacima malobrojnim koji su objektivniji i uglavnom odražavaju ideje samih Bogumila. Već sam naveo da u bosanskim izvorima tj. materijalnim ostacima Bogumilskog uticaja nema nikakavih manihejskih ostataka a takođe i na izjavama samih stradalnika i prenošenja njihovih reči prilikom istražbnog postupka ili pre samog čina spaljivanja. Ni tu nema ništa manihejsko. Takođe glavni izvor vere Tondrakitia tj. "Ključ Istine" ne samo da nema ništa manihejsko nego ukazuje na ranohrišćanko shvatanje ovih verujućih tako da jednostavno nemožemo da relativizujemo stvari zato što bi voleli možda da je onako kako mi smatramo. Opet i tu tebi ostavljam da sam zaključiš zašto smatraš da ipak bi mogao da ih ubrojiš u manihejce.

Manihejstvo je bilo popularno u IV veku ali njegov uticaj je ubrzo splasnuo. I on je bio popularan uglavnom među nehrišćanima ili gnostičkim hrišćanima. Među hrišćanima koji nisu bili gnostici on jednstavno nije mogao prodreti jer je u opštoj suprotnosti sa načelima Biblije. Inače na području Persije šah Šalipur II (335-375) je izdao naredbu za progon hrišćana jer krše svete običaje Persijskog Zoroastrizma držeći veru u Hrista da je Jedini Spasitelj i držeći praznike kojima se oštro suprotstvaljuju praznicima Persijanaca, recimo praznik spomena na stvaranje koji su hrišćani tog podneblja držali i dr.... Nakon njega pritisak na hrišćane je opao i manihejstvo je izgubilo uskoro svoju ulogu. Tako da u VIII VIII veku je iluzorno pričati o nekom manihejstvu..to su razne priče i srednjovekvni stereotip. Da ne pričam tek o X ili XII veku....

Svakako je ideja o manihejskom učenju bliža jer je naišla na takav otpor kod dve velike crkve.

KaO što rekoh otpor Vizantiske i Rimske Crkve se ogledao pre svega u strahu od rušenja poretka i zbog nekih unutarhrišćanskih razmimoilaženja a ne zbog manihejstva. Naravno tvoja je odluka šta ćeš verovati.

mnemozina

Aktivan član
Poruka
1.623
Vrlo je interesantno da se pokret javlja u vremenu kada dolazi do raskola izmedju zapadnog i istocnog hriscanstva i izgleda da tim povodom odbijaju da se opredele na koju ce stranu tj. odstupaju i od jednih i od drugih. Biraju 'svoja' pravila i prave korekcije kojima izazijvaju obe strane.
Smatraju se hriscanima ali imaju neku svoju viziju koja se ne uklapa sa Hristom. Hrist nigdje ne pominje da je otac njihovih otaca los i da je dosao da menja dobijene zakone vec je upravo dosao da ih ispuni, kao sto nije bio ni protiv cara i poslusnosti.
Sve u svemu konfuzno i anemicno

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.553
Bakonjo dragi. Eto na primer, ti imaš priliku da ispričaš kakav je tvoj pogled
na svet. A ja neću da te saslušam, nego odem da pitam Monu ili Saleta
o tvom pogledu na svet. Nije li to blesavo?
:)
Ne , glisto draga , jer to moze da znaci i mnogstosta drugo ...tipa imas vise poverenja prema njima i njihovom iskustvu ili pogledu u tom pravcu , te smatras da sam mozda cak i pristrasan , posebno ako bih te gnjavio pricama o sebi ...
Izmedju ostaloga ...:whistling:

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.553
Sve su te price pod znakom pitanja usled nedostatka validnijih dokumenata , svedoka i viska "nakandne pameti" , a znamo manje vise skoro svi da su tu u tim okolnostima moguce i manipulacije iz razumljivih razloga ...

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.865

Evo da ja ne pominjem ponovo..XVI vek..opet stoji iza ovog projekta...neka svako vidi zapravo po stavovima ko stoji iza scene..ovih "bogumila"(ko razume neka razume)

Dovoljno je čuti ovo predavanje..gnosticizam, manihejstvo je takođe maska..ovih "bogumila" ipak je ovo nauk onih koji se uvek sklanjaju iza drugih a zapravo stoje iza tj. u pozadini kao i iza drugih "projekata"...vrlo vrlo vešto..se kamufliraju

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.553

Evo da ja ne pominjem ponovo..XVI vek..opet stoji iza ovog projekta...neka svako vidi zapravo po stavovima ko stoji iza scene..ovih "bogumila"(ko razume neka razume)

Dovoljno je čuti ovo predavanje..gnosticizam, manihejstvo je takođe maska..ovih "bogumila" ipak je ovo nauk onih koji se uvek sklanjaju iza drugih a zapravo stoje iza tj. u pozadini kao i iza drugih "projekata"...vrlo vrlo vešto..se kamufliraju

Ako je tacno "da su oci ogledalo duse" , onda Prezvitere da i ne gledam do kraja ...

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.865
Ako je tacno "da su oci ogledalo duse" , onda Prezvitere da i ne gledam do kraja ...
Mislim da su se ovim predavanjem sasvim dovoljno otkrili. Zamisli Bakonja da kojim slučajem ovo predavanje sluša Vasilije Doktor :)..verujem da si čuo za njega. Jedan od Vizantisjkih Bogumila iz XII veka tj.veoma učen i obrazovan čovek....koji je stradao 1118 godine na Hipodromu za Bogumistvo. Kada bi on kojim slučajem čuo šta ovi "bogomili" tvrde mislim da bi ponovo stradao ali od strašnog šoka ovakvih izjava. No, dobro. Kažem, ko razume razumeće.;)

Сале!

Buduća legenda
Poruka
32.983
stvarno malo znam o bogumilima, samo mi je neki profa istorije spomenuo da je bio neki jeretik bogumil i su ih nemanjici proterali al mene nije zanimalo. bese davno

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.553
Mislim da su se ovim predavanjem sasvim dovoljno otkrili. Zamisli Bakonja da kojim slučajem ovo predavanje sluša Vasilije Doktor :)..verujem da si čuo za njega. Jedan od Vizantisjkih Bogumila iz XII veka tj.veoma učen i obrazovan čovek....koji je stradao 1118 godine na Hipodromu za Bogumistvo. Kada bi on kojim slučajem čuo šta ovi "bogomili" tvrde mislim da bi ponovo stradao ali od strašnog šoka ovakvih izjava. No, dobro. Kažem, ko razume razumeće.;)

Jaoj , Prezvitere ..
.Kada bi ti samo znao koliko imam knjiga "koje su na cekanju" , a manjak i vreman i volje jos za te "glistine bogumilce" ...:)
:whistling:
Uzgred , nekako mi se cini da se ona po malko "zzzz..." sa nama , nama manjje obavestenima i da je njoj primarnije ono sto se dogadja u jednom od nedavno otvorenih hramova u Bgd - u , od ovoga sto joj je trenutno u potpisu ... :) ...

Do nedavno je imala nesto drugo i to cini mi se (al` po mesecin :) ) da je i tu u pitanju nesto "na slovo ... na slovo ...zzzz..."...

Glista je to ... pa to ti je ...:grudvanje3:

Ko je sledeci put primeti prvi , neka je strogo pogleda ...

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.865

Jaoj , Prezvitere ..
.Kada bi ti samo znao koliko imam knjiga "koje su na cekanju" , a manjak i vreman i volje jos za te "glistine bogumilce" ...:)
:whistling:
Uzgred , nekako mi se cini da se ona po malko "zzzz..." sa nama , nama manjje obavestenima i da je njoj primarnije ono sto se dogadja u jednom od nedavno otvorenih hramova u Bgd - u , od ovoga sto joj je trenutno u potpisu ... :) ...

Do nedavno je imala nesto drugo i to cini mi se (al` po mesecin :) ) da je i tu u pitanju nesto "na slovo ... na slovo ...zzzz..."...

Glista je to ... pa to ti je ...:grudvanje3:

Ko je sledeci put primeti prvi , neka je strogo pogleda ...

Hehe..ma dobro. Neka Glista veruje to što veruje ali generalno se malo zna o ovim stvarima tj. bogumilima pa je lako tu napraviti brojne kompromise. Naravno da Glisti odgovara da su bogumili gnostici jer i sama propagira gnosticizam kako i naš prijatelj Coco. Zato traže korene tog verovanja u bogumilima ali šta ću morao sam ih malko razočarati.

E pa ako imaš zanimljive informacije o ovoj temi slobodno ih postavi..voeleo bih i ja da čujem još po nešto. Ali i ja sam verujem izneo isto zanimljive podatke do kojih sam došao svojim istraživanjem teme.

Ovo drugo ne zam šta je imala :)..to zzzz. :D

Jovan Prezviter

Ističe se
Poruka
2.865
stvarno malo znam o bogumilima, samo mi je neki profa istorije spomenuo da je bio neki jeretik bogumil i su ih nemanjici proterali al mene nije zanimalo. bese davno
Tema je zanimljiva i nas bi trebalo ovde intesovati ova tema jer se dotiče našeg naroda u Bosni između ostalog. Ali baš malo znamo o poreklu bogumilstva iako su neki od vodećih vladara u srednjovekvnoj Bosni bili bogumili..ban Kulin, ban Matej Ninoslav..koji je potukao ugarsko-hrvatske-nemačke katoličke snage u više navrata kada su napadali na Bosnu. I Kotromanići su uvažavali Bogumile iako nisu bili zvanično Bogumili već Katolici.

Zato je dobro znati više o ovim hrišćanima...ali stereotipne predstve o manihejstvu su nestvarne i sve više istoričara uviđa da su to falsifikati i da se to ne bazira na činejnicama već na stereotipima i optužbama protivnika koji su svakako imali za cilj da ih prikažu u što mračnijim bojama.

bakonja

Buduća legenda
Moderator
Poruka
43.553
Hehe..ma dobro. Neka Glista veruje to što veruje ali generalno se malo zna o ovim stvarima tj. bogumilima pa je lako tu napraviti brojne kompromise. Naravno da Glisti odgovara da su bogumili gnostici jer i sama propagira gnosticizam kako i naš prijatelj Coco. Zato traže korene tog verovanja u bogumilima ali šta ću morao sam ih malko razočarati.

E pa ako imaš zanimljive informacije o ovoj temi slobodno ih postavi..voeleo bih i ja da čujem još po nešto. Ali i ja sam verujem izneo isto zanimljive podatke do kojih sam došao svojim istraživanjem teme.

Ovo drugo ne zam šta je imala :)..to zzzz. :D

Ma` , pusti ti glistu ...ona nas samo provokocira i sakrije se ...
Pre "bogumlstva" je bila "Isw" , a sutra je novi dan i ko zna sta nas jos ceka od nje ...