Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nisam čitala, ali sam se raspitala... ;) Sadržaj je u spojleru. Nemam ni ja baš sve :lol: Eto zadatka za naše vredne momke. Ko nabavi, neka šalje...

Taj je bio lud, ne bih se ja smarala sa njegovim vidjenjima orgazma:D
On se i rodio falican. Kad je imao samo 6 godina za ruckom je ocu rekao da majka vara oca sa uciteljem klavira i majka se odmah samoubila,
a samo malo kasnije umire i otac. Kad je dosao u Ameriku ( 1939) drzali su ga za komunistu ( valjda zbog rime orgazam=komunizam),
FBI ga je kao posmatrao nekoliko godina, a onda su zakljucili da je samo mentalno poremecen:D
 
Taj je bio lud, ne bih se ja smarala sa njegovim vidjenjima orgazma:D
On se i rodio falican. Kad je imao samo 6 godina za ruckom je ocu rekao da majka vara oca sa uciteljem klavira i majka se odmah samoubila,
a samo malo kasnije umire i otac. Kad je dosao u Ameriku ( 1939) drzali su ga za komunistu ( valjda zbog rime orgazam=komunizam),
FBI ga je kao posmatrao nekoliko godina, a onda su zakljucili da je samo mentalno poremecen:D
Какве риме, какав Хитлер, каква1939. година, књиге су му спаљене у Америци 1960. Прво га је још 1932. Фројд оптужио да је Рајх повезао капитализам са нагоном смрти, да је нагон смрти наводно производ капитализма, а Фројд је, као што је познато, сматрао да тај нагон постоји код свих живих бића укључујући и биљке (видети Живот и дело С. Фројда од Ернеста Џонса, стр. II 349 и 366). Иначе је стварно био политички ангажован, па се зато Фројд и удаљио од њега.
--------------------------------------------------------------

Лолита-Јудита, ти си по струци психолог? Онда ти препоручујем (а и свима препорука) један наслов из мог списка: Градива, Вилхелм Јенсен. У истој књизи је и позната Фројдова студија о тој новели, а која је тек права посластица.
Један млади археолог, Немац, одлази у Помпеје и тамо га фасцинира девојка коју угледа а која је толико слична са ликом девојке једног рељефа који поседује, да постаје уверен да је то баш та, оживљена Градива. Шта је даље било нећу да откријем.
-----------------------------------------------
„Ко год пише латиницом чини грех према Српству."
„Што је више деце, стари ће мирније умрети.“
 
Poslednja izmena:
On je zaista bio clan KP ( Berlin), a stvarno je i 1939 otisao u USA. Umro je u zatvoru 1957, da li su knjige kasnije spaljivane, to ne znam.
спаљиване сигурно. У овој књизи пише да је спаљена (у Америци) 1956, а и едиција се зове ''Библиотека спаљених књига''. Поред тога, негде сам прочитао да су му књиге спаљиване у два наврата, други пут 1960, због неприкладног (еротског) садржаја.
 
Da, paljenje Rajhovih knjiga smatra se najgorim primjerom cenzure u Americi. Istina već sredinom šezdesetih njegove knjige se tamo ponovo štampaju i objavljuju.

A u zatvoru je bio zbog nadriljekarstva, ne zbog komunizma. Tvrdio je da razne bolesti, između ostalog i rak, može da liječi pomoću nekakve kosmičke energije koja kroz pacijente prolazi kad ih stavi u orgonski akumulator, zapravo neku drvenu kutiju sa prozorčetom. Onda ga je prijavio muž jedne pacijentkinje.

Tako da, nije baš da mu nije falila poneka daska u glavi, što ne znači da mu knjige nisu interesantne.
 
Hehehe "neko gugla, neko u vugla" :-) Da, tuzen je za nesavesno lecenje. Gledala sam jednom prilikom i klip kako leci pacijentkinju putem orgazma bez dodira. Ljudi su se sezdesetih, u vreme seksualne revolucije, 'primali' na sve i svasta. :-D.

Nautiluse, nisam psiholog, vec lekar. :-)
Frojdovu studiju o Gradivi sam davno procitala, sjajna je, preporuke i od mene. No, samo Jensenovo delo nisam citala, iako mi vec godinama uredno stoji na spisku. :-/
 
Da, paljenje Rajhovih knjiga smatra se najgorim primjerom cenzure u Americi. Istina već sredinom šezdesetih njegove knjige se tamo ponovo štampaju i objavljuju.

A u zatvoru je bio zbog nadriljekarstva, ne zbog komunizma. Tvrdio je da razne bolesti, između ostalog i rak, može da liječi pomoću nekakve kosmičke energije koja kroz pacijente prolazi kad ih stavi u [I]orgonski akumulator[/I], zapravo neku drvenu kutiju sa prozorčetom. Onda ga je prijavio muž jedne pacijentkinje.

Tako da, nije baš da mu nije falila poneka daska u glavi, što ne znači da mu knjige nisu interesantne.

Taj njegov "akumulator" i dan danas je aktuelan, kosta oko 400 evra ( mozes da ga kupis preko Amazona ili Ebay-a),
ali to sa orgazmima vise nema veze nego sa ovom pomodarskom bioenergijom.
 
Nautiluse, nisam psiholog, vec lekar. :-)
Frojdovu studiju o Gradivi sam davno procitala, sjajna je, preporuke i od mene. No, samo Jensenovo delo nisam citala, iako mi vec godinama uredno stoji na spisku. :-/
Студија се налази у Фројдовом комплету па се лакше налази.
Иначе, мени је можда најзанимљивија психологија породичног несвесног Леополда Сондија. И то не толико његова књига, колико књиге његовог ученика Ивана Настовића.
 
Aktovka, Hiromi Kavakami. Divna prica o nežnom prijateljstvu ostarelog profesora japanskog i njegove sada ne više mlade učenice 20-ak godina posto je završila školu. Sreću se u kafiću, uvek slučajno, zajedno jedu (volim knjige u kojima se jede), piju, šetaju, idu na izlete... On uvek nosi aktovku u koju mu, kako kaze, staje sve sto mu treba. Ona je nasledjuje...
Dopadaju mi se knjige japanskih pisaca. Sad sam se setila Van Zandt i njenih godišnjih spiskova na kojima su uvek bili bogato zastupljeni.
 
Taj njegov "akumulator" i dan danas je aktuelan, kosta oko 400 evra ( mozes da ga kupis preko Amazona ili Ebay-a),
ali to sa orgazmima vise nema veze nego sa ovom pomodarskom bioenergijom.

Sta ce ti to, imas kod Sajber Mikana uzemljenje da kupis za 30 e..: )))

- - - - - - - - - -

Bioenergija zaista postoji, mada mi se sam taj naziv ne dopada...
Znam to, jer sam se i sam uvjerio licnim iskustvom, znas one likove sto im se okrecu sipke, raslje kad naiđu na podzemne vode...gledao sam svojim ocima kako mi se lomjeraju u rukama, i tacno osjetis tu neku silu...

- - - - - - - - - -

A u lijecenje njom ne vjerujem, budalastina na kvadrat...
 
Imam ceo komplet. :-) "Iz kulture i umetnosti" mi je omiljena posle samog "Uvoda u psihoanalizu".
Имаш једну књижицу и у Графосовом издању – Фројд, Психоанализа и телепатија – ту је сакупљено десетак његових кратких радова сличних тема. Посебно ми је била занимљива његова анализа под насловом Мотив бирања ковчежића, у којој се осврће на један детаљ из Шекспировог Млетачког трговца.. Да се подсетимо: Краљ је решио да да своју ћерку оном просцу који буде погодио у ком ковчежићу је сакривен њен портрет. Просци улазе један по један, а ту је присутна и ћерка, која зна у коме је сакривен портрет. Пред бирање сваком просцу нешто каже тј. замоли да овај отвори један од ковчежића, а кад дође на ред њен драган, она то тако искаже да се из њених речи може да одгонетне у којој кутијици је сакривена њена слика.
И остали наслови у књизи су добри тј. Фројдове анализе.
 
Aktovka, Hiromi Kavakami. Divna prica o nežnom prijateljstvu ostarelog profesora japanskog i njegove sada ne više mlade učenice 20-ak godina posto je završila školu. Sreću se u kafiću, uvek slučajno, zajedno jedu (volim knjige u kojima se jede), piju, šetaju, idu na izlete... On uvek nosi aktovku u koju mu, kako kaze, staje sve sto mu treba. Ona je nasledjuje...
Dopadaju mi se knjige japanskih pisaca. Sad sam se setila Van Zandt i njenih godišnjih spiskova na kojima su uvek bili bogato zastupljeni.


Bi ovo je bas cudna podudarnost (da ne kazem koincidencija)! upravo citam od istog pisca (Hiromi Kawakami) The Nakano Trift Shop (Nakano starinarnica u slobodnom prevodu). Ali nisam nesto specijalno odusevljena za sad.
 
Meni je ova bas legla. Bila sam dva dana kod roditelja dok mi se u stanu radio parket, pa sam tamo uglavnom citala. Stigla sam i skoro do polovine Grobne tisine Alnadura Indridasona. Bas me je zainteresovala. Samo sto cu sad morati vise da ribam i cistim, vracam stvari na mesta nego sto cu da citam
 
Oooo, ako se stiglo do parketa, mašala :klap:
Znači da je blizu kraj :D

- - - - - - - - - -

Od Predraga Crnkovića sam svojevremeno pročitala Beograd za pokojnike.
Slabo je se sećam, ali se sećam da mi se nije dopala.
Ovaj tekst ću da pročitam kasnije. Sada sam ga letimično pogledala i deluje mi zanimljivo.
 
Уби ме Салман Ружди са Сатанским стиховима.
Постаје врло занимљива књига, одлично је писана, ал ми концентрација уопште не држи.
Не могу да вјерујем да је исти човјек писао Бес и Сатанске стихове.
 
Meni se dopao Beograd za pokojnike kad sam citala pre ne znam koliko godina, ali se sad jedino secam da je bila neka bas mracna tema. Nisam citala nista vise od Crnkovica.

Sto se The Nakano Trift shop tice, procitala jutros do kraja, i nije lose, simpa likovi, ali ono sto mi je smetalo od pocetka pa skoro do kraja je ta neka nedorecenost (tipicno japanska) i nekako opisivanje situacija na preskok (ono izmedju se kao podrazumeva). Nekad mi ne smeta, a sad sam se jedva izborila sa tim.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top