Biblijski Monoteizam

ISTRAZIVAC9

Elita
Poruka
15.219
Šta znači biblijski monoteizam?

Monos (jedan) i theos (Bog) znači vjerovanje u jedno-personalnoga Boga. U vrijeme kada je Isus bio na zemlji i Otac JHVH na nebu, koliko je to osoba? Sada Isus sjedi desno od Boga JHVH, a Bog JHVH na prestolu. Koliko je to osoba? Ako se Isus moli Ocu i kaže da ne bude njegova volja, nego Očeva, koliko je to osoba? Ako Isus predaje Carstvo Ocu JHVH, koliko je to osoba? Jedna ili dvije? Ja mislim da ovo može dijete od godinu dana da odgovori. Jasno je da su Isus i Bog dvije osobe i ako su "jedno" u planu i namjeri (Jovan 10:30).
Trijadologija nije biblijski monoteizam jer uči da su tri osobe ustvari jedan Bog. Koriste se uvijek ista 5-10 stihova da bi se utemeljilo to vjerovanje (1Mo 1:26; Isa 9:5; Jovan 1:1; 1:14: 8:58; 20:28; Rim 9:5; Kol 1:15; Fil 2:6; 1Jov 5:20). Problem je nedostatak znanja o crkvenoj i filozofskoj istoriji prvih Hrišćana i kako je to Trojstvo postalo većina među vjernicima tek od 4. vijeka pa do danas. Ako je Isus Bog, a Bog je samo jedan, onda treba naći rešenje za taj problem. Filozofi su ga pronašli i crkveni Oci su te filozofske mehanizme koristili. Radi se u stvari o tri-teizmu, znači tri Boga (Bog-Otac, Bog-Sin i Bog-Sveti Duh).

Modalizam (Samo Isus vjerovanje - Oneness) nije biblijski monoteizam jer polazi od toga da je Isus i Sin i Otac JHVH i Sveti Duh u jedno. Logika je sledeća: Ako je Isus Bog, onda Isus mora biti Otac. Jer pravi Bogomoljci znaju da je samo Otac Bog (Jovan 4:23). Na taj način su "spasili" monoteizam ali su stvorili nove probleme. Isus kaže da on nije Otac, nego onaj koji je na nebesima (Matej 23:9). Isus je naš brat isto kao i Mojsije (5Mo 18:15). Pored toga bi Isus pričao sam sa sobom, molio bi se sebi, predaje sebi Carstvo itd. Oneness vjerovanje je jedna druga vrsta Trijadologije, sa razlikom da Trojstvo nije jedan pored drugog, nego možda jedan iza drugog. Arijanizam (Jehovini Svjedoci) nije biblijski monoteizam. Oni vjeruju da je Bog Jehova (kako ga nazivaju) veliki Bog a Isus mali Bog (čitaj Jovan 1:1 u njihovome prevodu). Arijanizam je filozofija 2-3 vijeka. Isus nije čovjek nego arh-anđeo Mihajlo u Starome zavjetu. Time se Isus nije rodio nego transformisao od anđela u ljudsko biće.

Jevreji vjeruju u biblijski monoteizam jer poznaju jedinoga Boga JHVH kroz istoriju čovječanstva. Odbacuju svaku špekulaciju o grčko-filozofskoj inkarnaciji u šta gore navedeni hrišćani vjeruju i odbacuju svaku vrstu spekulacije o Šemi Izrael (5Mo 6:4 / Mk 12:29). Jevreji znaju da ima samo jedan Bog i taj Bog se zove JHVH (Adonai, HaŠem). Mesija mora biti ljudsko biće, ni pošto anđeo ili sam Bog.

Izvorni hrišćani (Biblijski Unitarijanci, Hristadelfijanci) vjeruju kao i Jevreji u jednoga Boga JHVH. To vjerovanje je prevladalo prvih 300 godina hrišćanstva. Mesija mora biti ljudsko i bezgrešno biće, bez filozofskih špekulacija o preegzistenciji i slično. Marija je rodila jednu bebu. Marija nije rodila "parče mesa" u koje se "smjestilo" jedno preegzistentno biće. Time su (nažalost) jedini hrišćani koji imaju isti pogled na prirodu Boga i na prirodu Mesije kao i naša braća Jevreji. Znaju da je riječ (logos) postalo meso a ne Bog (Jovan 1:14).
Da li nam je cilj da pretvorimo sve vjernike u članove naših zajendica? Nije. Ostanite gdje jeste i gledajte unutar vaših zajednica da ne pogazite prvi i najveći zakon Isusa i Mojsija (5Mo 6:4 / Mk 12:29). Ne dozvolite da budete robovi 1700 godišnje tradicije. Pentekostalci su dosta fokusirani na Duha svetog. Evanđeoski vjernici često samo na Mesiju Isusa. A gdje je Otac JHVH? Ko daje Njemu slavu? Gledajte da ne zaboravite Oca JHVH. Dajte Ocu JHVH i Sinu Isusu slavu kako Biblija to naređuje. Vratite blagoslov vašim zajednicama i kažite NE paganskim ritualima.
https://www.facebook.com/
 
Izvorni hrišćani (Biblijski Unitarijanci, Hristadelfijanci) vjeruju kao i Jevreji u jednoga Boga JHVH. To vjerovanje je prevladalo prvih 300 godina hrišćanstva. Mesija mora biti ljudsko i bezgrešno biće, bez filozofskih špekulacija o preegzistenciji i slično. Marija je rodila jednu bebu.

Lepo što si pokrenuo temu.

Želim te pitati sada da li prema onome što si naveo i ovde podvučeno ti veruješ da je Isus nastao kada se rodio? Nije pre toga postojao? Takođe veruješ da je Isus samo čovek, ništa više?

Pozdrav.
 
Ovo i mene debelo zbunjuje. Prvo, verujem u Boga i hriscanska predstava o Bogu i nekoj univerzalnoj pravdi mi je najbliza, ali dobar deo sve vise uzimam sa rezervom. Jedna od temeljnih stvari koja me buni je sveto trojstvo. Ako se govori o Bogu i sinu, tu vec imamo dva, da kazemo entiteta. I po tome vise ne govorimo o monoteistickoj religiji. Ako se ne varam (nisam neki vrsni poznavalac ni Biblije niti teologije), crkva je to resila tako sto je rekla da su Bog, sin i Sveti duh jedno. Po tome bi Bog sisao na zemlju u liku Sina ili Svetog duha i to mozda moglo da se proguta. Ali ako se ne varam, u Bibliji postoje primeri da se Isus Hrist obraca Ocu na nebesima kao odvojenom entitetu. Dakle na nivou te neke osnovne rasprave tesko je dokazati da je u pitanju jedna Sila koja se pojavljuje u tri razlicita oblika. To jedinstvo BOga se objasnjava tek u nekim veoma kompleksnim teoloskim raspravama. Sustina je da religija ne sme da bude kompleksna jer je ona nesto na sta se oslanjaju obicni ljudi, koji nisu teolozi.

Stvar se usloznjava pre svega kod nas Pravoslavaca u Srbiji sa uvodjenjem svetaca kao nekih posrednika izmedju nas i Boga. Pa se molimo Svetom Savi, Svetom Nikoli itd, a ne direktno Bogu, sto opet nema nekakvog smisla, odnosno ide u prilog stavu da nije u pitanju monoteizam. Jer u takvoj postavci stvari mi sada vec dobijamo partenon sa visim i nizim bozanstvima, slicno kao partenon bogova u Staroj Grckoj. Znam da je kult svetaca kod nas Srba deo nase predhriscanske tradicije, gde smo nase slovenske bogove zamenili hriscanskim svecima. I ja to gledam i postujem vise kao deo tradicije nego kao religiozni element.

Jos jedna stvar koja meni smeta, ili koju ja ne postujem pa pokusavam da je racionalizujem, jeste ta opterecnost odredjenim obicajima i obredima. Pre neki dan su bile zadusnince. I tada Srbi masovno hrle na groblje. Ne vidim tu nikakav religiozni in duhovni element, vec vidim samo neki obicajni element. Koja je logika ta da treba bas tog dana da palis svecu. Odakle ideja da paljanjem sveca uopste radis bilo sta, pomazes pokojniku koji je preminuo da zakuca na vrata raja ili nesto slicno. To jeste emotivni cin, vise da se ti setis nekoga i probudis sopstvena osecanja. Smatram da covek za svog zivota sebi odredi put i kada umre. Ne postoje molitve koje nakon smrti mogu nesto da preokrenu. Posebno ne verujem onima koji su se prema nekom odnosili kao najgore djubre (imam primera iz blizine), a nakon smrti ne odlaze sa groblja, mole se i pale svece. Koji je cilj svega toga osim da sebi peru savest. Jer meri se valjda ono kakav si bio prema coveku dok je ziv a ne kada umre.

Iz licnog primera, ocu dugo nisam bio na grob. Ne osecam ni neku potrebu. Umro je mlad kada sam ja imao 20 godina. Voleo sam ga, nedostaje mi, ali ja sam ga postovao za zivota i izrastao sam u coveka kojeg se on ne bi stideo, da ne kazem kojim bi se ponosio. Nedostaje mi svakog dana, ali ne osecam porebu da palim svece, da odlazim na groblje samo da bih ispunio formu. Isto ocekujem od svoijih bliznjih. Kada jednog dana umrem (nadam se sto kasnije), ne moraju da mi dolaze na grob da kukaju. Ako su me postovali za zivota, hvala im i to je bitno. Kada neko umre povratka nema.

Malo sam izasao iz teme, ali moram malo da se olaksam a jako je tesko naci sagovornika koji bi malo izasao iz nekih ustaljenih sablona ponasanja i misljenja.
 
Šta znači biblijski monoteizam?

Monos (jedan) i theos (Bog) znači vjerovanje u jedno-personalnoga Boga. U vrijeme kada je Isus bio na zemlji i Otac JHVH na nebu, koliko je to osoba? Sada Isus sjedi desno od Boga JHVH, a Bog JHVH na prestolu. Koliko je to osoba? Ako se Isus moli Ocu i kaže da ne bude njegova volja, nego Očeva, koliko je to osoba? Ako Isus predaje Carstvo Ocu JHVH, koliko je to osoba? Jedna ili dvije? Ja mislim da ovo može dijete od godinu dana da odgovori. Jasno je da su Isus i Bog dvije osobe i ako su "jedno" u planu i namjeri (Jovan 10:30).

Trijadologija nije biblijski monoteizam jer uči da su tri osobe ustvari jedan Bog. Koriste se uvijek ista 5-10 stihova da bi se utemeljilo to vjerovanje (1Mo 1:26; Isa 9:5; Jovan 1:1; 1:14: 8:58; 20:28; Rim 9:5; Kol 1:15; Fil 2:6; 1Jov 5:20). Problem je nedostatak znanja o crkvenoj i filozofskoj istoriji prvih Hrišćana i kako je to Trojstvo postalo većina među vjernicima tek od 4. vijeka pa do danas. Ako je Isus Bog, a Bog je samo jedan, onda treba naći rešenje za taj problem. Filozofi su ga pronašli i crkveni Oci su te filozofske mehanizme koristili. Radi se u stvari o tri-teizmu, znači tri Boga (Bog-Otac, Bog-Sin i Bog-Sveti Duh).

Modalizam (Samo Isus vjerovanje - Oneness) nije biblijski monoteizam jer polazi od toga da je Isus i Sin i Otac JHVH i Sveti Duh u jedno. Logika je sledeća: Ako je Isus Bog, onda Isus mora biti Otac. Jer pravi Bogomoljci znaju da je samo Otac Bog (Jovan 4:23). Na taj način su "spasili" monoteizam ali su stvorili nove probleme. Isus kaže da on nije Otac, nego onaj koji je na nebesima (Matej 23:9). Isus je naš brat isto kao i Mojsije (5Mo 18:15). Pored toga bi Isus pričao sam sa sobom, molio bi se sebi, predaje sebi Carstvo itd. Oneness vjerovanje je jedna druga vrsta Trijadologije, sa razlikom da Trojstvo nije jedan pored drugog, nego možda jedan iza drugog. Arijanizam (Jehovini Svjedoci) nije biblijski monoteizam. Oni vjeruju da je Bog Jehova (kako ga nazivaju) veliki Bog a Isus mali Bog (čitaj Jovan 1:1 u njihovome prevodu). Arijanizam je filozofija 2-3 vijeka. Isus nije čovjek nego arh-anđeo Mihajlo u Starome zavjetu. Time se Isus nije rodio nego transformisao od anđela u ljudsko biće.

Jevreji vjeruju u biblijski monoteizam jer poznaju jedinoga Boga JHVH kroz istoriju čovječanstva. Odbacuju svaku špekulaciju o grčko-filozofskoj inkarnaciji u šta gore navedeni hrišćani vjeruju i odbacuju svaku vrstu spekulacije o Šemi Izrael (5Mo 6:4 / Mk 12:29). Jevreji znaju da ima samo jedan Bog i taj Bog se zove JHVH (Adonai, HaŠem). Mesija mora biti ljudsko biće, ni pošto anđeo ili sam Bog.

Izvorni hrišćani (Biblijski Unitarijanci, Hristadelfijanci) vjeruju kao i Jevreji u jednoga Boga JHVH. To vjerovanje je prevladalo prvih 300 godina hrišćanstva. Mesija mora biti ljudsko i bezgrešno biće, bez filozofskih špekulacija o preegzistenciji i slično. Marija je rodila jednu bebu. Marija nije rodila "parče mesa" u koje se "smjestilo" jedno preegzistentno biće. Time su (nažalost) jedini hrišćani koji imaju isti pogled na prirodu Boga i na prirodu Mesije kao i naša braća Jevreji. Znaju da je riječ (logos) postalo meso a ne Bog (Jovan 1:14).
Da li nam je cilj da pretvorimo sve vjernike u članove naših zajendica? Nije. Ostanite gdje jeste i gledajte unutar vaših zajednica da ne pogazite prvi i najveći zakon Isusa i Mojsija (5Mo 6:4 / Mk 12:29). Ne dozvolite da budete robovi 1700 godišnje tradicije. Pentekostalci su dosta fokusirani na Duha svetog. Evanđeoski vjernici često samo na Mesiju Isusa. A gdje je Otac JHVH? Ko daje Njemu slavu? Gledajte da ne zaboravite Oca JHVH. Dajte Ocu JHVH i Sinu Isusu slavu kako Biblija to naređuje. Vratite blagoslov vašim zajednicama i kažite NE paganskim ritualima.
https://www.facebook.com/


Da vrlo je jasno iz Biblije da Bog JHVH i Isus Hrist su dve zasebne osobe.

I Bog je sa Neba dok je Isus bio na Zemlji posvedocio
da je Isus Hrist Bozji Sin.

Istorija kaze da je Car Konstantin 325 ne na Nikejskom saboru
prograsio Isusa za Boga. i tako je pocelo da se uvodi trojstvo
iako je prema Bibliji Bog jedan.


Da, Jedan je Bog i zove se JHVH Jehova.
Tako pise u Bibliji.


Bog je Bog JHVH Jedan.

Tako kaze Bog preko Biblije.

Psalam 83:18 da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova,
Svevišnji koji je nad svom zemljom!



Ime Boga je JHVH - JEHOVA


Prema Bibliji JEDAN JE BOG STVORITELJ SVEGA JHVH Jehova Bog.

On je "oduvek i zauvek" besmrtan i zivi u vecnosti.

Psalam 90 :2

90 Jehova, ti si okrilje naše
iz naraštaja u naraštaj.
2 Prije nego su se gore rodile,
prije nego si zemlju i plodno tlo sazdao,
oduvek i zauvek ti si Bog.



On im odgovori: Niste li čitali da je stvoritelj, u početku stvorio čoveka i ženu, (Matej 19:4)

Jer će u te dane biti nevolja kakva nije bila od početka sveta koji je Bog stvorio, i neće ni biti. (Marko 13:19)

Kad oni to čuše, podigoše svi skupa glas k Bogu, i rekoše: svevisnji Gospode, ti koji si stvorio nebo i zemlju i mora i sve što je u njima, (Dela 4:24)

Bog koji je stvorio svet i sve što je u njemu, on, koji je gospodar neba i zemlje, ne živi u rukotvorenim hramovima. (Dela 17:24)

i da otkrijem svima šta je udeljivanje tajne od uvek sakrivene u Bogu, koji je sve stvorio, (Efescima 3:9)


Jer je sve što je Bog stvorio dobro, i ništa nije na odmet kad se prima sa zahvalnošću. (1. Timotiju 4:4)

Jer jedan je Bog, i jedan posrednik između Boga i ljudi, čovek Isus Hristos (1. Timotiju 2:5)

“11 “Dostojan si, Jehova, Bože naš, primiti slavu i čast i moć, jer si ti sve stvorio i tvojom voljom sve postoji i stvoreno je.”
”(Otkrivenje 4:11)

On govoraše silnim glasom: Bojte se Boga i poklonite se njemu, jer dođe čas suda njegova, i poklonite se onome koji je stvorio nebo i zemlju, i more i izvore vodene. (Otkrivenje 14:7)
- - - - - - - - - -


Bog je JEDAN, prema Bibliji.


Jedan Bog i Otac svih, koji je nad svima, i kroza sve, i u svima nama. (Efescima 4:6)

Jer si Ti velik i tvoriš čudesa; Ti si jedan Bog. (Psalmi 86:10)

Nije li nam svima jedan Otac? Nije li nas jedan Bog stvorio? Zašto neveru činimo jedan drugom skvrneći zavet otaca svojih? (Malahija 2:10)

I reče Mu književnik: Dobro, učitelju! Pravo si kazao da je jedan Bog, i nema drugog osim Njega; (Marko 12:32)

Jer je jedan Bog, i jedan posrednik Boga i ljudi, čovek Hristos Isus, (1. Timotiju 2:5)


Psalam 83:18 Boze... da bi se znalo da si jedino ti, kojemu je ime Jehova, Svevišnji koji je nad svom zemljom!

..................

BOg je preko svoje reci obznanio ISTINU.

Prema njoj je BOG JEDAN JHVH JEHOVA

Bog je rekao da samo Njega ljudi obozavaju...


2 Mojsijeva 1 Onda Bog izgovori sve ovo, govoreći: 2 Ja sam Gospod, Bog tvoj, koji te je izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
3 Nemoj drugih bogova uz mene!

ili Bolji prevod 20 Onda je Bog izgovorio sve ove zapovesti:
2 Ja sam Jehova, Bog tvoj, koji te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropske.
3 Nemoj imati drugih bogova uz mene.


Isus Hrist je Bozji Sin i samo posrednik izmadju Boga i nas...


Jer jedan je Bog, i jedan posrednik između Boga i ljudi, čovek Isus Hristos (1. Timotiju 2:5)

I ja kao Jehovin Svedok zastupam to Biblijsko glediste o Bogu, da je Bog JEDAN.

a Isus hrist je Bozji Sin.
 
Poslednja izmena:
ISUS HRIST JE BOZJI SIN

Tako za njega kaze Bozja Rec, tj Bog preko svoje pisane reci Biblije..…

1. Kušač mu se približi i reče mu: Ako si Sin Božji, zapovedaj da se ovo kamenje pretvori u hlebove. (Matej 4:3)
2. i reče mu: Ako si Sin Božji, skoči dole, jer je napisano: "Anđelima svojim zapovediće za te, i oni će tebe na ruke uzeti, da gde nogom svojom za kamen ne zapneš." (Matej 4:6)
3. Oni koji bejahu u lađi približiše se Isusu i pokloniše mu se, govoreći: Zaista si ti Sin Božji! (Matej 14:33)
4. Prvosveštenik mu reče: Zaklinjem te živim Bogom da nam kažeš jesi li ti Hristos, sin Božji. (Matej 26:63)
5. i govoreći: Ti koji hram razvaljuješ i za tri dana opet sagrađuješ, pomozi sad sam sebi! Ako si Sin Božji, siđi s krsta! (Matej 27:40)
6. Centurion i oni koji s njim čuvahu Isusa, pošto videše kako se zemlja zatrese i šta bi, obuze veliki strah, i oni rekoše: Ovo je zaista bio Sin Božji! (Matej 27:54)
7. I dusi nečisti, kad ga viđahu, pripadahu k njemu i vikahu: Ti si Sin Božji! (Marko 3:11)
8. Kad centurion koji stajaše prema njemu vide kako izdahnu, reče: Ovaj je čovek zaista bio Sin Božji! (Marko 15:39)
9. Anđeo joj odgovori: Duh Sveti doći će na te, i sila Najvišega oseniće te. Zato i sveto dete koje će se od tebe roditi nazvaće se sin Božji. (Luka 1:35)
10. Reče mu đavao: Ako si Sin Božji, zapovedaj ovome kamenu da postane hleb. (Luka 4:3)
11. Đavo ga odvede još u Jerusalim, postavi ga na vrh hrama, i reče mu: Ako si Sin Božji, skoči odavde dole, (Luka 4:9)
12. Iz mnogih iziđoše i zli duhovi vičući i govoreći: Ti si Sin Božji! Ali im on zaprećivaše, i ne davaše im da govore, jer oni znadijahu da je on Hristos. (Luka 4:41)
13. Svi rekoše: Ti li si dakle Sin Božji? A on im reče: Vi kažete, jesam. (Luka 22:70)
14. I ja videh i zasvedočih da je on Sin Božji. (Jovan 1:34)
15. Natanailo odgovori i reče mu: Ravi!, Ti si Sin Božji, ti si kralj Izrailjev. (Jovan 1:49)
16. i mi verovasmo i poznasmo da si ti Hristos, Sin Božji. (Jovan 6:69)
17. kako vi govorite onome koga Otac posveti i posla na svet: Hulu govoriš! I to zato što rekoh: Ja sam Sin Božji? (Jovan 10:36)
18. Kad to Isus ču, reče: Ova bolest nije na smrt, nego na slavu Božju, da se proslavi Sin Božji s nje. (Jovan 11:4)
19. Reče mu ona: Da, Gospode! Verujem da si ti Hrist, Sin Božji, koji je trebao da dođe na svet. (Jovan 11:27)
20. a ova su napisana da verujete da Isus jeste Hristos, sin Božji, i da, verujući, imate život u imenu njegovom. (Jovan 20:31)
21. Filip mu reče: Ako veruješ od svega srca svoga, možeš. A evnuh odgovori: Verujem da je Isus Hristos Sin Božji. (Dela 8:37)
22. i odmah je propovedao po sinagogama da je Isus Sin Božji. (Dela 9:20)
23. Jer sin Božji, Isus Hristos, koga propovedasmo vama ja, Silvan i Timotej, ne bi "da i ne", nego u njemu bi "da". (2. Korinćanima 1:19)
24. nauči se - i ako je Sin Božji bio - poslušanju, po onome što podnese, (Jevrejima 5:8)
25. Ko počini greh od đavola je, jer đavo greši od početka. Sin se Božji zato javi da uništi dela Đavolja. (1. Jovanova 3:8)
26. Ko prizna da je Isus Sin Božji, Bog u njemu stoji i on u Bogu. (1. Jovanova 4:15)
27. Ko je koji svet pobedi, osim onoga koji veruje da je Isus Sin Božji?
(1. Jovanova 5:5)
28. A znamo da Sin Božji dođe i dade nam razum da poznamo Boga istinitoga, i da budemo u istinitom Sinu njegovom Isusu Kristu. On je koji je istiniti Bog i život večni. (1. Jovanova 5:20)
29. Anđelu Tijatirske Crkve napiši: Evo šta govori Sin Božji, koji ima oči kao plamen ognjeni, i noge kao usjali bakar. (Otkrivenje 2:18)
30. Ja vam kažem: koji god prizna mene pred ljudima, priznaće i Sin čovečji njega pred anđelima Božjim; (Luka 12:8)
31. On se uzdao u Boga; neka mu pomogne sad, ako ga voli, jer govoraše: "Ja sam Sin Božji". (Matej 27:43)
Jovan 3:16 Jer Bog toliko ljubi svet, da je Sina svoga jedinorođenoga dao, da ni jedan koji u njega veruje ne propadne, nego da ima život večni.
Jovan 17:3 A život je večni u tome da tebe poznaju, tebe, jedinoga istinitoga Boga, i onoga koga si ti poslao, Isusa Hrista.

Sve je meni predao Otac moj, i niko ne zna za Sina do Otac, niti Oca ko zna do Sin i ako kome Sin hoće objaviti. (Matej 11:27)

Simon Petar odgovori: Ti si Hristos, Sin Boga živoga. (Matej 16:16)

: A danu tome i o času niko ne zna, ni anđeli nebeski, ni Sin, nego Otac sam. : (Matej 24:36)


Sam Bog je sa neba posvedocio nakon Isusovog krstenja u vodi…da je ISUS njegov SIN

Svedocanstvo Boga da je Isus njegov Sin, tj Sin Bozji...


I gle, glas s nebesa progovori: Ovo je sin moj ljubljeni, u kome je moje blagovoljenje. (Matej 3:17)

Dok on još govoraše, oblak sjajan zakloni ih, i, gle, ču se glas iz oblaka koji reče: Ovo je Sin moj ljubljeni, na kome je moje blagovoljenje; njega poslušajte! (Matej 17:5)
I ču se glas s nebesa koji progovori: Ti si sin moj ljubljeni, u kome je moje blagovoljenje! (Marko 1:11)
I dođe oblak te ih zakloni, i iziđe glas iz oblaka: Ovo je Sin moj ljubljeni, njega poslušajte! (Marko 9:7)

i siđe na nj Duh Sveti u telesnom obliku kao golub, i ču se glas s neba koji progovori: Ti si Sin moj ljubljeni, u tebi je moje blagovoljenje! (Luka 3:22)

Jer on primi od Boga Oca čast i slavu kad dođe k njemu glas: "Ovo je sin moj ljubljeni, u kome je moje blagoslovljenje." (2. Petrova 1:17)

(Исаија 42:1) Ево мог слуге, кога подупирем, изабраника мога, који је по вољи душе моје. У њега сам ставио свој дух, и он ће народима донети правду.
(Матеј 12:18) „Ево мог слуге кога сам изабрао, мог вољеног, који је по вољи душе моје! На њега ћу ставити свој дух, и он ће обзнанити народима шта је правда.
 
Ovo i mene debelo zbunjuje. Prvo, verujem u Boga i hriscanska predstava o Bogu i nekoj univerzalnoj pravdi mi je najbliza, ali dobar deo sve vise uzimam sa rezervom. Jedna od temeljnih stvari koja me buni je sveto trojstvo. Ako se govori o Bogu i sinu, tu vec imamo dva, da kazemo entiteta. I po tome vise ne govorimo o monoteistickoj religiji. Ako se ne varam (nisam neki vrsni poznavalac ni Biblije niti teologije), crkva je to resila tako sto je rekla da su Bog, sin i Sveti duh jedno. Po tome bi Bog sisao na zemlju u liku Sina ili Svetog duha i to mozda moglo da se proguta. Ali ako se ne varam, u Bibliji postoje primeri da se Isus Hrist obraca Ocu na nebesima kao odvojenom entitetu. Dakle na nivou te neke osnovne rasprave tesko je dokazati da je u pitanju jedna Sila koja se pojavljuje u tri razlicita oblika. To jedinstvo BOga se objasnjava tek u nekim veoma kompleksnim teoloskim raspravama. Sustina je da religija ne sme da bude kompleksna jer je ona nesto na sta se oslanjaju obicni ljudi, koji nisu teolozi.

Stvar se usloznjava pre svega kod nas Pravoslavaca u Srbiji sa uvodjenjem svetaca kao nekih posrednika izmedju nas i Boga. Pa se molimo Svetom Savi, Svetom Nikoli itd, a ne direktno Bogu, sto opet nema nekakvog smisla, odnosno ide u prilog stavu da nije u pitanju monoteizam. Jer u takvoj postavci stvari mi sada vec dobijamo partenon sa visim i nizim bozanstvima, slicno kao partenon bogova u Staroj Grckoj. Znam da je kult svetaca kod nas Srba deo nase predhriscanske tradicije, gde smo nase slovenske bogove zamenili hriscanskim svecima. I ja to gledam i postujem vise kao deo tradicije nego kao religiozni element.

Jos jedna stvar koja meni smeta, ili koju ja ne postujem pa pokusavam da je racionalizujem, jeste ta opterecnost odredjenim obicajima i obredima. Pre neki dan su bile zadusnince. I tada Srbi masovno hrle na groblje. Ne vidim tu nikakav religiozni in duhovni element, vec vidim samo neki obicajni element. Koja je logika ta da treba bas tog dana da palis svecu. Odakle ideja da paljanjem sveca uopste radis bilo sta, pomazes pokojniku koji je preminuo da zakuca na vrata raja ili nesto slicno. To jeste emotivni cin, vise da se ti setis nekoga i probudis sopstvena osecanja. Smatram da covek za svog zivota sebi odredi put i kada umre. Ne postoje molitve koje nakon smrti mogu nesto da preokrenu. Posebno ne verujem onima koji su se prema nekom odnosili kao najgore djubre (imam primera iz blizine), a nakon smrti ne odlaze sa groblja, mole se i pale svece. Koji je cilj svega toga osim da sebi peru savest. Jer meri se valjda ono kakav si bio prema coveku dok je ziv a ne kada umre.

Iz licnog primera, ocu dugo nisam bio na grob. Ne osecam ni neku potrebu. Umro je mlad kada sam ja imao 20 godina. Voleo sam ga, nedostaje mi, ali ja sam ga postovao za zivota i izrastao sam u coveka kojeg se on ne bi stideo, da ne kazem kojim bi se ponosio. Nedostaje mi svakog dana, ali ne osecam porebu da palim svece, da odlazim na groblje samo da bih ispunio formu. Isto ocekujem od svoijih bliznjih. Kada jednog dana umrem (nadam se sto kasnije), ne moraju da mi dolaze na grob da kukaju. Ako su me postovali za zivota, hvala im i to je bitno. Kada neko umre povratka nema.

Malo sam izasao iz teme, ali moram malo da se olaksam a jako je tesko naci sagovornika koji bi malo izasao iz nekih ustaljenih sablona ponasanja i misljenja.

Iako je bog trojstvo ipak je on Mono, jedan.

Njih troje cine MONO,jednog Boga.

Sasvim jednostavna stvar.

Problem je sto mnogi pod rec bog, zamisljaju ime.
To je u stvari titula.
Titula pod kojom imamo 3 odvojene licnosti.
Biblijski gledano.

Bog je kao rec vlast.

Jednu, mono, vlast, mogu da imaju vise osoba, a ipak nisu vise vlasti.

Imamo jednu drzavu, jedan parlament i jednu vladu, to ne znaci da zbog toga moramo da imamo samo jednog coveka koji cini vladu, koji cini vlast i koji cini jednu drzavu i jedan parlament.
Vec najmanje sto ljudi.

A ipak pored mnostvo osoba imamo, jednu, mono, drzavu,a jednu vlast jedan parlament. itd.

Osoba koja je postavila temu, i tekst, nema nikavog znanja, ona samo skida sa interneta sta je ovaj ili onaj rekao.
Od kako ga znam zadnjih najmanje deset godina, ne znam ni sam koliko je puta menjao mislenja i stavove.
Na zaloat to je osoba koja ce uvek reci crno, kada vi kazete belo, a kada kazete crno, reci ce belo, a da ste rekli belo, rekao bi crno.
Postavljac teme veruje na primer da je sotona legao sa Evom i rodio se Kain.
Ili veruje da je Bog izabrao ljude unapred koji ce mu biti verni, tako trudili se vi ili ne, ako vas nije izabrao da to budete, nemate sanse.
Ili ne mozete a da ne verujete, ako vas je izabrao.

Ako mu sada date jasan biblijski odgovor, za mesec dva ce vas opet pitati kao da nista nije bilo.
I tako najmanje 5 do 9 puta godisnje.
 
Poslednja izmena:
To je samo jedan od mnogih naziva za tog jevrejskog boga.Kod Indusa je to Brahma (Brama),kod muslimana Allah itd. mnogi narodi su kroz istoriju imali svoje bogove tvorce sveta,i svi su se pokazali kao fikcija.
 
To je samo jedan od mnogih naziva za tog jevrejskog boga.Kod Indusa je to Brahma (Brama),kod muslimana Allah itd. mnogi narodi su kroz istoriju imali svoje bogove tvorce sveta,i svi su se pokazali kao fikcija.

Pa nisu iste karakteristike Brahme Alaha i biblijskog Boga.
Karakteristike biblijskog boga su jedinstvene.

Alahove karakteristiku u kuranu su jendake sotoni u bibliji na primer.

Biblijski bog se ogleda u jevrjeskom narodu na primer, koji danas jedini posotji nasuporot svim okolnim narodima koji su imali fikcija bogove.

Pa su nestali i oni i njihvoi bogovi.

Jevreji su zahvlajuci zdravstvenim i moralnim savetima koje im je njihov bog dao u bibliji preziveli.
Jer je njihov bog, bio zivi bog ne fikcija.

Ne mozemo samo napamet da govorimo, kako nam padne na pamet ne poznavajuci cinjenice.

Tako se nanosi steta i sebi i drugima.
Najvise sebi.
 
hriscanstvo je monoteizam
Jer Hrist ima jednog Boga JHVH
kao i sve sto postoji potice od Jednog Boga

tako pise u Bibliji
U BIBLIJI SE NE SPOMINJE REC TROJSTVO
a Biblija je Bozja rec
a Bozja rec je ISTINA.

Jehovini Svedoci se drze Biblijskog koncepta vere i hriscanstva
po kojoj je Jedan Bog JHVH. Jehova.

A Isus Hrist je Bozji Sin.
 
Poslednja izmena:
...

- - - - - - - - - -

hriscanstvo je monoteizam
Jer Hrist ima jednog Boga JHVH
kao i sve sto postoji potice od Jednog Boga

tako pise u Bibliji
U BIBLIJI SE NE SPOMINJE REC TROJSTVO
a Biblija je Bozja rec
a Bozja rec je ISTINA.

Svedoci su daleko od Monoteizma.
Oni imaju dva razlicita boga.
U hriscanstvu to nema.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Jevreji su postali monoteisti nesto pre pojave Isusa, pre toga se mogu karakterisati kao henoteisti.
Veruju i mole se jednom bogu, ali prihvataju postojanje drugih bogova. Bog u koga veruju ima odredjenu prednost nad drugim bogovima, makar na toj geografskoj lokaciji.

Trojstvo nije lako razumeti. Nisu odvojeni, nisu razliciti oblici, imaju istu prirodu, ali i svoju speficnost.
Bog salje Isusa, ali Sveti Duh pada na Mariju.

Svece neki vide kao degradirana bozanstva iz henoteizma. Podredjeni su bogu, voljno ga slusaju, ali imaju i mogucnost samostalnog delovanja, mogu da prenose molbe upucene njima i da se pojavljuju ljudima koji im se mole ili kojima zele da se obrate.
 
Lepo što si pokrenuo temu.

Želim te pitati sada da li prema onome što si naveo i ovde podvučeno ti veruješ da je Isus nastao kada se rodio? Nije pre toga postojao? Takođe veruješ da je Isus samo čovek, ništa više?

Pozdrav.

Apostol Saul je Tvrdio da je Mesija bio Jedini Posrednik i Covek izmedju Boga i ljudi, a ti verujes njemu, zar ne , :)

- - - - - - - - - -

Idemo , malo edukacije za trojicare.


- - - - - - - - - -

Jevreji su postali monoteisti nesto pre pojave Isusa, pre toga se mogu karakterisati kao henoteisti.
Veruju i mole se jednom bogu, ali prihvataju postojanje drugih bogova. Bog u koga veruju ima odredjenu prednost nad drugim bogovima, makar na toj geografskoj lokaciji.

Trojstvo nije lako razumeti. Nisu odvojeni, nisu razliciti oblici, imaju istu prirodu, ali i svoju speficnost.
Bog salje Isusa, ali Sveti Duh pada na Mariju.

Svece neki vide kao degradirana bozanstva iz henoteizma. Podredjeni su bogu, voljno ga slusaju, ali imaju i mogucnost samostalnog delovanja, mogu da prenose molbe upucene njima i da se pojavljuju ljudima koji im se mole ili kojima zele da se obrate.

Elohim znaci Bogovi u mnozini, :)
 
Za gore antitrojicara koji i ne razume sta uvek iznova postavlja demantovano , da se podseti


Video koji si naveo je najveca religiozna nepismenost koju sam vido na forumima zadnjih 15 godina.
Video zeli da kaze da Isus ne moze da bude JHVH jer je Otac JHVH.

Dokaz videa je, ako se neko zove Marko, niko drugi ne moze da se vise zove Marko?

Tebi je nesto dokaz cim stoji na youtube, i svidja ti se.
Ali mora da stoji na youtube, jer kada tamo stoji a jos ti odgovara, onda je to 100% istina?
Covece ti si zreo covek da uzimas ovakve stvari kao dokaz.




2. Timoteju 4,3 Jer doći će vrijeme kad ljudi neće podnositi zdrave nauke nego će sebi po vlastitim požudama nagomilavati učitelje kako im godi ušima;
2. Timoteju 4,4 od istine će uho odvraćati, a bajkama se priklanjati.
 
Šta znači biblijski monoteizam?

Monos (jedan) i theos (Bog) znači vjerovanje u jedno-personalnoga Boga. U vrijeme kada je Isus bio na zemlji i Otac JHVH na nebu, koliko je to osoba? Sada Isus sjedi desno od Boga JHVH, a Bog JHVH na prestolu. Koliko je to osoba? Ako se Isus moli Ocu i kaže da ne bude njegova volja, nego Očeva, koliko je to osoba? Ako Isus predaje Carstvo Ocu JHVH, koliko je to osoba? Jedna ili dvije? Ja mislim da ovo može dijete od godinu dana da odgovori. Jasno je da su Isus i Bog dvije osobe i ako su "jedno" u planu i namjeri (Jovan 10:30).
Trijadologija nije biblijski monoteizam jer uči da su tri osobe ustvari jedan Bog. Koriste se uvijek ista 5-10 stihova da bi se utemeljilo to vjerovanje (1Mo 1:26; Isa 9:5; Jovan 1:1; 1:14: 8:58; 20:28; Rim 9:5; Kol 1:15; Fil 2:6; 1Jov 5:20). Problem je nedostatak znanja o crkvenoj i filozofskoj istoriji prvih Hrišćana i kako je to Trojstvo postalo većina među vjernicima tek od 4. vijeka pa do danas. Ako je Isus Bog, a Bog je samo jedan, onda treba naći rešenje za taj problem. Filozofi su ga pronašli i crkveni Oci su te filozofske mehanizme koristili. Radi se u stvari o tri-teizmu, znači tri Boga (Bog-Otac, Bog-Sin i Bog-Sveti Duh).

Modalizam (Samo Isus vjerovanje - Oneness) nije biblijski monoteizam jer polazi od toga da je Isus i Sin i Otac JHVH i Sveti Duh u jedno. Logika je sledeća: Ako je Isus Bog, onda Isus mora biti Otac. Jer pravi Bogomoljci znaju da je samo Otac Bog (Jovan 4:23). Na taj način su "spasili" monoteizam ali su stvorili nove probleme. Isus kaže da on nije Otac, nego onaj koji je na nebesima (Matej 23:9). Isus je naš brat isto kao i Mojsije (5Mo 18:15). Pored toga bi Isus pričao sam sa sobom, molio bi se sebi, predaje sebi Carstvo itd. Oneness vjerovanje je jedna druga vrsta Trijadologije, sa razlikom da Trojstvo nije jedan pored drugog, nego možda jedan iza drugog. Arijanizam (Jehovini Svjedoci) nije biblijski monoteizam. Oni vjeruju da je Bog Jehova (kako ga nazivaju) veliki Bog a Isus mali Bog (čitaj Jovan 1:1 u njihovome prevodu). Arijanizam je filozofija 2-3 vijeka. Isus nije čovjek nego arh-anđeo Mihajlo u Starome zavjetu. Time se Isus nije rodio nego transformisao od anđela u ljudsko biće.

Jevreji vjeruju u biblijski monoteizam jer poznaju jedinoga Boga JHVH kroz istoriju čovječanstva. Odbacuju svaku špekulaciju o grčko-filozofskoj inkarnaciji u šta gore navedeni hrišćani vjeruju i odbacuju svaku vrstu spekulacije o Šemi Izrael (5Mo 6:4 / Mk 12:29). Jevreji znaju da ima samo jedan Bog i taj Bog se zove JHVH (Adonai, HaŠem). Mesija mora biti ljudsko biće, ni pošto anđeo ili sam Bog.

Izvorni hrišćani (Biblijski Unitarijanci, Hristadelfijanci) vjeruju kao i Jevreji u jednoga Boga JHVH. To vjerovanje je prevladalo prvih 300 godina hrišćanstva. Mesija mora biti ljudsko i bezgrešno biće, bez filozofskih špekulacija o preegzistenciji i slično. Marija je rodila jednu bebu. Marija nije rodila "parče mesa" u koje se "smjestilo" jedno preegzistentno biće. Time su (nažalost) jedini hrišćani koji imaju isti pogled na prirodu Boga i na prirodu Mesije kao i naša braća Jevreji. Znaju da je riječ (logos) postalo meso a ne Bog (Jovan 1:14).
Da li nam je cilj da pretvorimo sve vjernike u članove naših zajendica? Nije. Ostanite gdje jeste i gledajte unutar vaših zajednica da ne pogazite prvi i najveći zakon Isusa i Mojsija (5Mo 6:4 / Mk 12:29). Ne dozvolite da budete robovi 1700 godišnje tradicije. Pentekostalci su dosta fokusirani na Duha svetog. Evanđeoski vjernici često samo na Mesiju Isusa. A gdje je Otac JHVH? Ko daje Njemu slavu? Gledajte da ne zaboravite Oca JHVH. Dajte Ocu JHVH i Sinu Isusu slavu kako Biblija to naređuje. Vratite blagoslov vašim zajednicama i kažite NE paganskim ritualima.
https://www.facebook.com/

Dobar deo Jovanovog Evanđelja je, zapravo, Isusov dijalog sa “biblijskim monoteistima” kojima se dizala kosa na glavi od toga šta je Isus propovedao
 
Pa evo zanima me tvoje mišljenje..pitah te..da li smatraš Isusa običnim čovekom i da li smatraš da nije postojao pre dolaska na svet:). Slobodno, voleo bih čuti tvoje razumevanje

Apostol Saul je rekao da je Mesija jedini posrednik i Covek izmedju Boga i ljudi.
Da li se slazes sa ovim :?:

- - - - - - - - - -

El is a generic word for god that could be used for any god, including Hadad, Moloch, or Yahweh. In the Tanakh, 'elōhîm is the normal word for a god or the great god (or gods, given that the 'im' suffix makes a word plural in Hebrew).

- - - - - - - - - -

Other names
El Elyon
El Shaddai
El Olam
Adon Ilim
Toru El
Abu Bani Eli
Batniu Binwati
Abu Adami
Qaniyunu Olam
Hatikuka
Abu Shamima
El Gibbor

- - - - - - - - - -

Greek equivalent Cronus
Israelite equivalent Yahweh

- - - - - - - - - -

Hebrew Bible
The Hebrew form (אל) appears in Latin letters in Standard Hebrew transcription as El and in Tiberian Hebrew transcription as ʾĒl. El is a generic word for god that could be used for any god, including Hadad, Moloch, or Yahweh.

In the Tanakh, ’elōhîm is the normal word for a god or the great god (or gods, given that the 'im' suffix makes a word plural in Hebrew). But the form ’El also appears, mostly in poetic passages and in the patriarchal narratives attributed to the Priestly source of the documentary hypothesis. It occurs 217 times in the Masoretic Text: seventy-three times in the Psalms and fifty-five times in the Book of Job, and otherwise mostly in poetic passages or passages written in elevated prose. It occasionally appears with the definite article as hā’Ēl 'the god' (for example in 2 Samuel 22:31,33–48).

The theological position of the Tanakh is that the names Ēl and ’Ĕlōhîm, when used in the singular to mean the supreme god, refer to Yahweh, beside whom other gods are supposed to be either nonexistent or insignificant. Whether this was a long-standing belief or a relatively new one has long been the subject of inconclusive scholarly debate about the prehistory of the sources of the Tanakh and about the prehistory of Israelite religion. In the P strand, YHWH says in Exodus 6:2–3:

- - - - - - - - - -

According to The Oxford Companion to World Mythology,

It seems almost certain that the God of the Jews evolved gradually from the Canaanite El, who was in all likelihood the "God of Abraham"... If El was the high God of Abraham—Elohim, the prototype of Yahveh—Asherah was his wife, and there are archaeological indications that she was perceived as such before she was in effect "divorced" in the context of emerging Judaism of the 7th century BCE. (See 2 Kings 23:15.)

- - - - - - - - - -

Prema The Oxford Companion to World Mythology,

Čini se gotovo sigurno da je Bog Židova postupno evoluirao od Kanaanskog El, koji je po svemu sudeći bio "Abrahamov Bog" ... Ako je El bio visoki Bog Abrahama - Elohim, prototip Jahve - Asherah je bio njegova Žena, i postoje arheološke indicije da je ona smatrana kao takva prije nego što je zapravo bila "rastavljena" u kontekstu nastajućeg judaizma 7. stoljeća prije Krista. (Vidi 2. Kraljeve 23:15.)
 
Apostol Saul je rekao da je Mesija jedini posrednik i Covek izmedju Boga i ljudi.
Da li se slazes sa ovim :?:

Vidi meni se u nekoliko navrata spočitavalo kako nije pristojno da na pitanje odgovoaram pitanjem premda sam odgovorio ali dobro. Ali ti sada radiš upravo to...na pitanje odgovraš pitanjem. :)

Da, slažem se sa onim što kaže apostol Pavle. No, jesmo li razumeli apostola Pavla? To je pitanje? Hajde sada opet..kako ti razumevaš ovaj tekst? Jel na osnovu njega zaključuješ da je Isus postao tek od dolaska na Zemlju i da li veruješ da jo On samo običan čovek?

Pozdrav
 

Back
Top