bastovanstvo - ideje i saveti

tara, nemoj sada da je presadjujes, guzmaniji treba jako malo hrane za zivot.
djuro, to je ukrasna japanska tresnja, predivno drvce.
kod, taj krin je u stvari ljiljan - lilium candidum. bilo ga je u garden centru prosle godine. sa candidumom je problem sto mora da se sadi / presadi u leto ili pocetkom septembra, jer mu je vegetativni period jako dug. spava samo u julu/avgustu a sa prvim kisama u septembru izbacuje rozetu lisca i drzi ih citave zime. znaci, da bi stigao da se ukoreni i napravi lisce mora rano da se sadi preko leta i jako plitko. on se uglavnom daje, sto ne pitas bake u okolini da li imaju neku lukovicu viska?

E vidis i ja sam mislila da je tresnja, jer ovde postoji slicno drvo...samo mu je cvet drugaciji, tj. sitniji i jako kratko traje...pa sam se zbog toga neckala.
Stvarno je predivno. Samo se nadam da ce mi uspeti.8-)
 
E vidis i ja sam mislila da je tresnja, jer ovde postoji slicno drvo...samo mu je cvet drugaciji, tj. sitniji i jako kratko traje...pa sam se zbog toga neckala.
Stvarno je predivno. Samo se nadam da ce mi uspeti.8-)

sada je idealan momenat - uzmi dosta grancica pa probaj u razlicitim supstratima. bitno je da odrzavas vlagu a da pritom pesak (ako probas sa peskom) ne bude stalno promocen. ako hoces da ozilis bas grancice, ne bi trebalo da budu na direktnom suncu.
ima puno varijeteta japanske tresnje, neki su dupli neki obicni, beli, boje parme (ona isprana lila). oblik: nekada se grane jedva odvajaju od stabla, a nekada tresnja izgleda kao zalosna vrba (grane "placu") ili se drze kao otvoreni kisobran (obicno se i prikazuju aleje procvetalih tresanja sa otvorenim roze kisobranima ispod, za vreme festivala procvetale tresnje - hanami)
zbun slicnog cveta koji kratko traje je mozda japanska dunja (sinonim japanska jabuka), chaenomeles japonica, samo ona cveta ranije.
 
tara, nemoj sada da je presadjujes, guzmaniji treba jako malo hrane za zivot.
djuro, to je ukrasna japanska tresnja, predivno drvce.
kod, taj krin je u stvari ljiljan - lilium candidum. bilo ga je u garden centru prosle godine. sa candidumom je problem sto mora da se sadi / presadi u leto ili pocetkom septembra, jer mu je vegetativni period jako dug. spava samo u julu/avgustu a sa prvim kisama u septembru izbacuje rozetu lisca i drzi ih citave zime. znaci, da bi stigao da se ukoreni i napravi lisce mora rano da se sadi preko leta i jako plitko. on se uglavnom daje, sto ne pitas bake u okolini da li imaju neku lukovicu viska?

Žiim u soliteru.:lol:Nema bakica i dvorišta.
Ima jedno parče zemlje ispred zgrade i tu žene sade svašta po malo. Samo nema belog krina.
Hvala na odgovoru.
 
mojra upomoc :) dziklja mi pored nevena jos nesto i sad ja pojma nemam sta je neven a sta uljez. cini mi se da neven treba da ima listove u spic, a ovo drugo ima oble, plasim se da ne pocupam neven?

i kako izgleda tek iznikao bosiljak? i tu mi se neka travka uselila:(
 
:heart: hvala:-)

ps. bosiljak je odprilike takav:) ali neven imam bas 2 potpuno razlicite biljcice koje rastu jedne skoro kao bosiljak(mozda je "preletelo" seme) i jedne sa izrazito spicastim listicima-ni jedne ni druge nisu kao ove sa fotki...ostavicu obe pa cu da pocupam "pogresne" kad malo vise porastu:)
 
Poslednja izmena:
da se parka pohvali:
kupila mi juče mama stabaoce mandarine =)
miriše mnogo lepo i ja sam odavno htela to da imam al nisam znala koje je to žbunje.

e sad. onaj čika prodavac mi je reko da se poliva potapanjem (saksije u vodu)
i ja sam to juče uradila, al brate mnogo mi je to nepraktično i nenekološki.

ima li neko neke instrukcije za održavanje?
i kako se one oprašuju? spontano? il da vatam neke bumbare?
 
bas lepa tema,,,,pod "razno" je nesto slicno bilo otvoreno, ja sam pitala da li se neko razume u banane (Musa), cvece, znaci kako i sta tacno raditi s njima zimi, posebno sto ne znam tacno u kakvom ambijentu trebaju da prezime.Leti su predivne, imam 4 saksije, ja ih volim zbog listova, perem ih svaki dan kisnicom, i predivne su.U petoj godini donesu i plod,,moja komsinica ima bananu i pre par godina je bilo 12 malih baby banana..rodila je.Posle toga cela biljka propadne, ali se obnavlja jer, pored uskoro nikne nova mala biljcica, i proces se ponavlja. Ne znam kako s nje da uklonim stitaste vasi, jer kad sam ih prskala prosle godine, lisce im je previse meko, nisu to dobro podnele.Slabo se sta moze o ovoj biljci procitati.Mada je prelepa.:???:
 
parka, ne mora potapanjem ali moras da pazis da ne kvasis listove kad zalivas jer lako navuku gljivice.
odrzavanje zavisi od vrste. vidi da li imas na njoj neki papiric na kojem pise npr. citrus sunki, ili citrofortunela, ili citrus mitis, citrus reticulata... mada, generalno citrusi traze mnooogo svetla i toplotu, djubrenje specijalnim djubrivima za agrume u martu, junu i septembru, i zimuju na svetom i svezem mestu.
davaj fotku cvetova za ovaj rezime :)
 
k_p_s, ja nemam banane ali imas na svetu biljaka razvijenu temu.
sto se zimovanja tice, sve zavisi od vrste - neke podnose niske temperature (oko -10 °C sigurno mogu jer ih ima u mom komisluku po bastama, provode zimu napolju uz zastitu).
kada su u pitanju nametnici, prosetaj po s.b. pa pitaj, neko ko ih ima ce iz iskustva sigurno moci da ti kaze sta je najbolje za ciscenje, da ja ne pisem cistu teoriju kada ih vec nemam. evo linka, na tih 40 i kusur strana ces naci valjda nesto korisno :) :
http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/t=160/highlight=banana.html
 
k_p_s, ja nemam banane ali imas na svetu biljaka razvijenu temu.
sto se zimovanja tice, sve zavisi od vrste - neke podnose niske temperature (oko -10 °C sigurno mogu jer ih ima u mom komisluku po bastama, provode zimu napolju uz zastitu).
kada su u pitanju nametnici, prosetaj po s.b. pa pitaj, neko ko ih ima ce iz iskustva sigurno moci da ti kaze sta je najbolje za ciscenje, da ja ne pisem cistu teoriju kada ih vec nemam. evo linka, na tih 40 i kusur strana ces naci valjda nesto korisno :) :
http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/t=160/highlight=banana.html

hvala ti, pregledacu malo sta tu ima,,,jer one verzije,,,natopis sundjer nekih blagim sapunom, pa prelazis preko stabla i listova banane,,,to mi je malo starinski...da bih sapunjala bananu.Hvala jos jednom.:ok:
 
e tako moze :)
to je citrofortunella, ukrasna narandza za stan. u prevodu, hibrid kumkvata i mandarine. trazi specijalnu pomalo kiselu zemlju (to kad budes presadjivala, ne sada) u kojoj nema krecnjaka. djubri se cesce nego ostale vrste, osetljiv je jako na hladnocu a zimi mu treba puno, puno svetla. ne sme da se previse priblizi radijatorima ali moze da prezimi u grejanoj prostoriji ako ima dovoljno svetla. napravice ti vockice koje mozes da iscedis u neki alkohol :mrgreen:
mnogo su kisele, nisu bas za jelo, mada ko voli...moze.
 
ja mislim da sam upravo unistila svo cvece na terasi!prala sam terasu i u ono za zalivanje cveca sipala vodu i sredstvo za ciscenje plocica(tako mi lakse da polivam),fino oribala plocice i ostavila ga sa strane,nekoliko sati kasnije zaboravim da je tu voda za ribanje plocica a ne cista voda ,uzmem i zalijem cvece i sada cekam reakciju (:
 

Back
Top