Autistično dete u predškolskoj ustanovi !?

Pa ne znam da li si čitala prethodno,stanje se promenilo...godina je prošla,pokazalo se da su deca tog dečaka sjajno prihvatila a i mi roditelji smo pričali sa decom,pozitivno,jer u prvi mah posto su svi bili nepripremljeni,ispao je haos.....mislim da kada dete sa posebnim potrebama dolazi u takvu sredinu da boravi par sati,onda valjda ovi iz vrtica treba da nas pozovu na roditeljski i objasne kako stoje stvari pa da i mi decu pripremimo da ga lepo prihvate...sve u svemu,bilo je sve u redu...čak je počeo i u oči da nas gleda i da grli decu,sto je veliki pomak jer je bas bio u svom svetu...samo ljubav i veliko strpljenje,a i imao je srece da su bila dobra deca u grupi,koja inace nisu agresivna pa je sve proteklo u najboljem redu...sta li ce biti dalje u skoli,to je veliko pitanje jer znamo da i ovu "običnu" decu maltretiraju mali nasilnici...pozzz...
 
U Hrvatskoj postoji samo jedan vrtic za autisticnu djecu, ni u skolama nije nista bolje. Zasto? Jer im je preskupa posebna vrsta edukacije za tu djecicu.

А колики је проценат аутистичне деце уопште, милсим, да би било економски оправдано отварање посебних школа широм земље само за ту врсту поремећаја?
 
:dontunderstand:Ne koristi se izraz autistican, nego osoba koja ima autizam.......
Kao sto neko nije rakast, cirozan,sidav....a bogami ni...stafilokokican......

Али се каже астматичар...
Мислим, замишљам само ситуацију када бих за своје дете стално морала да користим дугачку и рогобатну кованицу ''особа са астмом''?!
Коа што се за плавооког човека не каже ''особа са плавим очима'', или за алкохоличара ''особа са зависношћу од алкохола''... Мислим, ваљда се подразумева да смо сви особе, што код неких то треба да се потенцира?



Мало ми је мука од ''политичке коректности'' у говору! Вечито се бавимо формом а не суштином!
Док су невладине организације три пута измишљале нове политички коректне називе, и трошиле се у расправама да ли сва деца имају исте потребе или не, и у тражењу што увијенијег еуфемистичког назива: деца са потешкоћама у учењу (ако се не варам то је сада званични назив за децу која заостају у развоју) се муче и пате у редовним школама где им нису прилагођени програми, дужина трајања часова, где је неадекватно едукован наставни кадар...а специјалне школе зврје празне иако имају стручни кадар за рад са том децом, прилагођено и програм и методе, и где је све прилагђено баш таквом детету и његовим потребама!
 
Treba prikupiti medicinsku dokumentaciju tog deteta i zatraziti pomoc interesorne komisije pri opstini, oni mugu da dodele defektologa tom detetu, znam za slucajeve u redovnim skolama gde to funkcionise.z:)

Могу да доделе песоналног асистента (ако је дете инвалид, рецимо, па му треба физичка помоћ), или педагошког асистента....али...
На папиру су све фино измозгали, само што законодавац није прилагодио законе...тако да није предвиђено ко би плаћао тог педагошког асистента, које би струке он био и шта би он конкретно радио.
Моја школа је још прошле године добила одобрење за два педагошка асистента, али само на папиру...а чекамо их ко озебо сунце и никако да се договоре у чијој су они надлежности...
Да не кажем да је предвиђено да се ИОП пише на свака три месеца, и да га интерресорна обнавља свака три месеца....а да је сада, због тога што је то временски немогуће, померено на две године...а да се сама интерресорна чека по годину дана...а за то време дете пропада у редовној школи, а наставници, нестручни за рад са таквом децом, косе чупају сналазећи се како знају и умеју!

И никад ми неће бити јасно како су ''економски неисплативе специјалне школе'', а исплативо је да свако дете са сметњама у развоју добије по једног запосленог само за себе?!
 
Али се каже астматичар...
Мислим, замишљам само ситуацију када бих за своје дете стално морала да користим дугачку и рогобатну кованицу ''особа са астмом''?!
Коа што се за плавооког човека не каже ''особа са плавим очима'', или за алкохоличара ''особа са зависношћу од алкохола''... Мислим, ваљда се подразумева да смо сви особе, што код неких то треба да се потенцира?



Мало ми је мука од ''политичке коректности'' у говору! Вечито се бавимо формом а не суштином!
Док су невладине организације три пута измишљале нове политички коректне називе, и трошиле се у расправама да ли сва деца имају исте потребе или не, и у тражењу што увијенијег еуфемистичког назива: деца са потешкоћама у учењу (ако се не варам то је сада званични назив за децу која заостају у развоју) се муче и пате у редовним школама где им нису прилагођени програми, дужина трајања часова, где је неадекватно едукован наставни кадар...а специјалне школе зврје празне иако имају стручни кадар за рад са том децом, прилагођено и програм и методе, и где је све прилагђено баш таквом детету и његовим потребама!

Ne mora se reci ,,astmaticar,,..........dovoljno je ,,ima astmu,,
ima manje slova nego,,astmaticar,,

Ne prepucavam se ja ovde...
da me neko ne shvati pogresno...
Jednostavno mnogo boli....

Samo malo razumevanja ....u ovoj preteskoj situaciji....
 

Back
Top