Antikitera mehanizam

Iz knjige „Drevna otkrica“ Pitera Dzejmsa i Nika Torpa:
„Situacija se izmenila 1951. kada se profesor Derik de Sola Prajs, sa univerziteta Jejl, zainteresovao za misteriju Antikitere. Tokom sledecih dvadeset godina, on je posvetio mnogo dugih sati ispitivanju objekta, uz pomoc rentgenskih snimaka. Ovo istrazivanje mu je konacno omogucilo da sastavi preostale delove sprave i da tako otkrije njenu pravu namenu.
Ispostavilo se da je mehanizam sa Antikitere slozeni kompjuter za izracunavanje kalendara sunca i meseca. Jedan okretaj glavnog tocka predstavljao je solarnu godinu dok su manji tockici pokazivali polozaje sunca i meseca i javljanje najznacajnijih zvezda. Tockici su se nalazili u drvenoj kutiji cija su se vrata otvarala da otkriju mehanicko cudo u njoj. Ova naprava je pre bila deo tereta broda, zajedno sa statuama, nego navigacioni uredjaj za kapetana broda.
Ovo otkrice pruza neverovatnu potvrdu nekih cudnih pisanih napomena koje ukazuju na to da su grcki naucnici toga doba vec eksperimentisali sa tako slozenim masinama u astronomske svrhe. Samo nekoliko godina posto je brod potonuo kod Antikitere, rimski pravnik Ciceron (106. – 43. pre n.e.) pisao je da je njegov prijatelj i ucitelj, filozof Posejdon „nedavno napravio globus koji prilikom okretanja pokazuje kretanja Sunca, zvezda i planeta, danju i nocu, bas kao sto se javljaju na nebu“. On je zabelezio i da je veliki Arhimed osmislio jedan raniji model „koji je imitirao kretanja nebeskih tela“. Pominje se cak i da je masina koju je napravio Arhimed bila ta koja je pronadjena u olupini broda.
Implikacije mehanizma sa Antikitere u nase razumevanje drevne grcke tehnologije su ogromne. Slicni, ali manje slozeni mehanicki kalendari poznati su i u islamskom svetu iz oko 1050. Jedan takav kalendar, koji je napravio astronom Abu Said al-Sajzi, obelezava Meseceve mene i kretanje Sunca u vezi sa zodijackim znacima. Ovakve sprave su pretece astronomskih casovnika srednjovekovne Evrope. Stoga se razvoj ovako komplikovanih mehanizama nekad smatrao proizvodom mnogo kasnijeg doba. A sada, kako je zakljucio profesor De Sola Prajs, otkrice sa Antikitere „ zahteva od nas da kompletno izmenimo svoje stavove prema drevnoj grckoj tehnologiji. Ljudi koji su ovo napravili mogli su da naprave skoro sve sto su zeleli. Tehnologija je bila tu ali nije opstala, kao sto su u tome uspele velike mermerne gradjevine, statue i stalno prepisivani literarni radovi visoke kulture“.“
 
Sveta685:
KAKO??? Kojim postupkom? Obrazlozi.
Ja sam fizičar. Ne arheolog ili geolog. Kao što znaš, ni medicina se ne bavi bolestima životinja....Ali svaka nauka daje rezultate svojih istraživanja. I za tih 60.000 000 godina postoji naučna metoda kojom se to odredjuje. Šta ti znači ovo pitanje?

Ako te zanima kako nauka računa starost zvezda ili galaksija o tome bih nešto mogao i da ti kažem. Na trećoj godini fizike imali smo čak i vežbe iz spektroskopije. Sve se tačno vidi i zna.
 
Obersturmfuehrer:
ok, znaci sad imamo nesto za sta nismo najsigurniji cemu sluzi.
kako to potkrepljuje tvoju teoriju o slozenim civilizacijama?

Ljudska znanja ne idu po evolucionom nizu, vec su najveca bila na pocetku pisane istorije da bi opadala do mracnog srednjeg veka, pa opet rasla do danas. Ako je neko pre 4.000 godina imao znanja ravna danasnjim, to znaci da ih je dobio od nekoga ko je imao civilizaciju ravnu danasnjoj.
 
dobra ti je logika...
ako nesto ne znamo sta je - mora da su vanzemaljci...
nego, dokazi meni trebaju, dokazi...
ostaci mikroprocesora, masine, ekrani, teleskopi, vozila, avioni, kamioni....daj dokaze za to!
 
v.v.ilic:
Ja sam fizičar. Ne arheolog ili geolog. Kao što znaš, ni medicina se ne bavi bolestima životinja....Ali svaka nauka daje rezultate svojih istraživanja. I za tih 60.000 000 godina postoji naučna metoda kojom se to odredjuje. Šta ti znači ovo pitanje?

Ako te zanima kako nauka računa starost zvezda ili galaksija o tome bih nešto mogao i da ti kažem. Na trećoj godini fizike imali smo čak i vežbe iz spektroskopije. Sve se tačno vidi i zna.

Ako ne znas koja je to NAUCNA metoda, ni u cemu se ona sastoji, kako mozes da budes siguran da je to odredjivanje starosti valjano? Verovatno tako sto VERUJES da je tacno. Zao mi je, ali ja ne verujem da je tacno. Priznajem samo dokaze.
 
Obersturmfuehrer:
dobra ti je logika...
ako nesto ne znamo sta je - mora da su vanzemaljci...
nego, dokazi meni trebaju, dokazi...
ostaci mikroprocesora, masine, ekrani, teleskopi, vozila, avioni, kamioni....daj dokaze za to!

Vecina onoga sto si naveo pominje se u starim tekstovima (leteci uredjaji, kosmicki brodovi, atomske bombe, laseri (doduse samo kao oruzje), radari, ...Postoje prastari modeli jedrilica, aviona, svemirskih brodova, ali takvima kao sto si ti to nije dokaz sve dok se na pojavi u udzbenicima.
 
ok, znaci verujes i u deda mraza? i on se takodje pojavljuje u starim tekstovima?
verujes i da je zemlja ravna, posto se to takodje pominje u starim tekstovima?
takodje, verujes i da su zvezde okacene koncima na nebeski svod...
takodje, verujes da kad je pomracenje sunca, azdaja hoce da ga prozdere...
jel tako?
u sve to verujes zato sto pise u starim tekstovima?
 
Obersturmfuehrer:
ok, znaci verujes i u deda mraza? i on se takodje pojavljuje u starim tekstovima?
verujes i da je zemlja ravna, posto se to takodje pominje u starim tekstovima?
takodje, verujes i da su zvezde okacene koncima na nebeski svod...
takodje, verujes da kad je pomracenje sunca, azdaja hoce da ga prozdere...
jel tako?
u sve to verujes zato sto pise u starim tekstovima?

Deda Mraz je vas komunisticki naziv za Bozic Batu.
Bas me zanima u kojim si ti to starim tekstovima procitao?
 
nikad nisi citao stare mitove i legende maltene svih naroda?
od grka, preko arapa do kineza?

sveto, mislim da je vreme da se sklonis sa ovog foruma.
posto je svima postalo jasno da si izuzetno glup i ogranicen, vise neces pisati poruke na ovom forumu.
dajem ti jos jednu sansu fs odgovoris, posle toga nastaje brisanje.
 
Obersturmfuehrer:
nikad nisi citao stare mitove i legende maltene svih naroda?
od grka, preko arapa do kineza?

sveto, mislim da je vreme da se sklonis sa ovog foruma.
posto je svima postalo jasno da si izuzetno glup i ogranicen, vise neces pisati poruke na ovom forumu.
dajem ti jos jednu sansu fs odgovoris, posle toga nastaje brisanje.

U mitovima i legendama koje sam ja citao takvih prica nema. Vec sam rekao: kad covek nema argumente, poteze za uvredama.
 
Sveta685:
U mitovima i legendama koje sam ja citao takvih prica nema. Vec sam rekao: kad covek nema argumente, poteze za uvredama.

pa, to sto si ti citao neke gluposti je tvoj problem, a ne problem istorije i nauke...to sto si ti neobrazovan i neuk ne cini nauku onakvom kakvom je ti zamisljas....
da ti imalo mozga imas ti bi sad naveo neke dokaze, materijalne a ne neka predanja i mitove...

btw, ostavicu tvoje poruke, ali kao sramotu...
 
Obersturmfuehrer:
pa, to sto si ti citao neke gluposti je tvoj problem, a ne problem istorije i nauke...to sto si ti neobrazovan i neuk ne cini nauku onakvom kakvom je ti zamisljas....
da ti imalo mozga imas ti bi sad naveo neke dokaze, materijalne a ne neka predanja i mitove...

btw, ostavicu tvoje poruke, ali kao sramotu...

Slobodno ih obrisi u skladu sa novokomponovanim vidjenjem demokratije: svi imaju pravo da misle kako im ja odredim.
 
Obersturmfuehrer:
vidim imas i neke komplekse...
sta je sad, neka nnova tvrdnja?
svi su komunisti ako ne veruju u boga?

Na svim temama, kada ne uspes da miniras moje komentare, posezes za diskvalifikacijama i uvredama, kao da ti je to jedina svrha. Slicno dozivljavam i od proxima i sitnicara (moja interpretacija njegovog naziva), ali oni bar imaju nekog pojma o temi (uopsteno- mnogo vise od mene, konkretno- nisam bas siguran) i sa njima se bar moze voditi kakav-takav dijalog. Sa tobom to nije slucaj. (necu zaboraviti ni Insecta, on je bio najkonstruktivniji, moje postovanje).
 
a jel znas zasto je to tako?
zato sto si toliko tvrdoglav da to nije normalno. pametan covek nikako ne moze da bude tvrdoglav toliko kao ti.
a ti, nemoj da se zanosis da imas nekog pojma o temi, ti ne mozes da shvatis osnovne stvari, prema tome ne guraj nos gde mu nije mesto.
 

Back
Top