Anticipacija lepog - IDEJE

Sve sto imam reci je da je nesumnjivo da poznaj lepote dolazi apriori.

Jer iako se "ukusi razlikuju", ipak generalno mozemo razdvojiti sta je lepo a sta je ruzno. Diskutabilno bi bilo reci da lepota ne dolazi apriori, da neko ili pak neki deo ljudi smatra da je ono sto je ruzno lepo.

I da je simetrija opet je apriori.
 
Tuzni Patak
Moje misljenje je da Oziman , kao pobornik volje u kojem god smislu ne moze da razume Platonov termin Ideja....Te dve stvari , tj osoba koja ima ovakve stavove ne moze razumeti Platonovu misao Ideja.

Onaj ko trazi poput tebe, da se Platonova ideja razume jeste onaj ko ne zna sta je ideja.

Ideja nije predmet misljenja vec predmet tks."esteske kontemplacije" da govorimo Sopenhaurovim jezikom.
To je daleko od misljenja samim tim i razumevanja.

Citiracu i ovde ovu anegdotu o Diogenu i Platonu:
"U ovoj sobi vidim sto i pehar", kazao je Diogen gledajući oko sebe, ,,ali mi se ne čini da igde vidim
'ideju stola' i 'ideju pehara'."
,,To je normalno", odgovorio je Platon, ,,pošto je tvoj um sposoban da opazi samo sto i pehar, a ne i ideje."

Dakle, filozofija te moze Patku odvesti do razumevanja kako naci u sebi ideje...ali ne moze te ideje pretvoriti u pojmove i servirati ih na tanjiru tvom misljenju.
 
seducer:
jer iako se "ukusi razlikuju", ipak generalno mozemo razdvojiti sta je lepo a sta je ruzno
Drugim recima,ljudi nisu generacijskim posmatranjem noseva dosli do ideala lepog nosa - prcastog nasuprot orlovskog,ravnog nasuprot kukastog - vec je u svetu ideja postojao ideal lepog nosa koji se silom elan vital ovaplodio u materiji ...jer to to...ili sam nesto pobrkao...

dabome... to bi bila idealna lepota..
sa druge teme da ne kuckam 2x
U Parmenidu, dijalogu, nalazi se deo pod nazivom " O idejama"... u tom dijalogu stoji da je pravično samo po sebi, dobro samo po sebi i sve što je takvo zaslužuje da nosi naziv ideje.
samo po sebi nemojte da komplikujete u razumevanju. po sebi znači da idejama ne možemo nazivati nešto zavisno, što za svoje postojanje duguje nečem drugom, što se izvodi iz nečeg drugog....
sve drugo treba da zavisi od ideja, da bude izvedeno pomoću njih.
svaka iskustvena pravda, svako lepo i dobro koje nalazimo u životu, može postojati kao takvo i procenjeno kao pravično, dobro, lepo tek i samo onda ako imamo neko apsolutno merilo za te stvari.
jednakost je ideja....
tu je reč o idealnoj jednakosti, kao što je reč i o idealnoj pravdi, dobroti i lepoti.
jedino ako postoje, kako se kaže - idealna sušastva, neće nam naše poimanje i procenjivanje jednakog, pravičnog, dobrog i lepog biti relativno i zavisiti od načina merenja i tačke gledišta i nekih na primer "ukusa".......
 
Poslednja izmena:
@ozimana

Mi imamo totalno razlicito shvatanje,razumevanje necega sto se zove razmisljanje.
Posle tvog posta , a iz mog ugla ocekivano, svaki pojam koji moze da se rasteze bice rastegnut.
U svakoj situaciji gde moze da se prizove demagogija kao osobina, ja to uocavam kod tvog izlaganja.
U poslednjem postu je rastegnut pojam razmisljanja i pojam pojma...
No nebitno , mozda je to namerno , a mozda je stvar uslovljene apstrakcije, tj kao kad neke moje kolege ne mogu da razumeju sta su modovi u optickom kablu , jer osim sto su nekonvencionalni, modovi se i mesaju i uslovljavaju pojavu drugih , i prelaze iz jednog u drugi i stvaraju vise drugih koji nisu sastavni deo , kao kod duge....itd..
-------------------------------------------------------------------------------
Ne postoji nista u ljudskoj misli sto nije nastalo kao posledica nekog znanja i iskustva, ili sumnji i pretpostavki.
To je moj stav, moja pretpostavka, koja moze da se prosiri za mistike da je generator sumnje i pretpostavki bog ili Mreza ili bilo sta drugo sto tumace kao transcendentalno ili da bi bilo jasnije , transcendentalno=neobjasnjivo.

Ideja ma kako je ti recima opisivao je rezultat nekih znanja, iskustava, sumnji i pretpostavki kod neke osobe.
Kad bi imali dve osobe koje imaju iste sposobnosti , ista znanja, ista iskustva , iste sumnje i iste pretpostavke, imali bi osobe koje mogu da komuniciranjem preko posrednika, preko ciljeva i namera,analogija i na kraju preko uhodanih lingvistickih metoda definisanja, pojmova i odnosa, prenesu ideju jedan drugom.
To ukljucuje razumevanje ideje.
Razumevanje je proces tacnog odredjivanja odnosa , sastava, interakcija, zahteva, sustina i iskljucivosti koje nesto mora da poseduje da bi bilo nazvano imenom.
Da ne ulazim u trenutne lingvisticke zavrzlame da li je to pojam, objekt, subjekt, odnos kojima se igraju mnogi u filozofiji.

Sama izjava da se ideja ne razumeva dovodi do mogucnosti da bude subjektizovana i relatizovana, uzimana sa istim imenom a totalno razlicitim sustinama i jednostavno nedefinisana, cak ni slabo , a kamoli striktno...
Definicija je losa stvar u sumi lose postavljenih pojmova i licemerno uvedenih skliskih , ne fiksiranih drugih definicija.I odlicna je za demagoge i demagogiju.
Kad bi hteli da definisemo ideju, to trenutno na ovom nivou razvoja ljudske svesti izgleda apsurd.
Zasto?
Pa zato sto ovde imam slucaj razgovora sa osobom koja ima stavove, koja sve gleda ego ili homo prakticno, i mahom su vecina ljudi takva, ili jos i gore, slavoljubiva.
Zelja, volja u tvom smislu, moze samo da deformise svaku ideju, pa makar ideja bila po svom karakteru bas sebicna (namerno nisam rekao sustini , jer ideja i jeste sustina , samo se prilikom komunikacije sa drugima prenosi posredno , pa je to oblak, i onda se trazi sustina iliti jezgro.)

Doduse, ostaje nedoumica, da li ovde pod idejom razmatramo onaj pojam da je ideja nesposobnost ljudi da sagledavaju istinito, vec prevode na svoj sistem perceptivne mreze i pojmova (ako treba da iskazu to) ili ideja kao pojam sadrzaja koji je skup medjuodnosa , sastava, interakcija, zahteva, sustina i iskljucivosti.
Ova dva poslednja su apsurdni striktno gledano , ali se mogu zameniti odnosom ideje i demagogije.
Svaka nova demagogija je ustvari prakticni upit za ideju, polje koje zahteva prakticni odgovor, pa je stoga i novo prakticno-materjalno kreiranje senke ideje (posto volis senke) na materjalni svet.
Tako da se odnos ideja-demagogija ideje moze upotrebiti kao kontrolna tacka razumevanja, ili kao u lingvistici definisanja pojma (pozitiv, negativ, komparativ,instrumentalizacija).
To je razlicito od svih ostalih metoda prenosenja ili docaravanja ideje (bez prenosenja i docaravanja mislim da je uopste bespredmetno pricati o imenici ideja) koje obicno idu preko ciljeva, namera, stavova, planova itd.

Znaci sa vrlo smisljenim pitanjem da li ovde govorimo o ideji kao problemu tacne apstrakcije kod ljudi, usled licnih ogranicenja ili o ideji kao sistemu, zavisi i sadrzaj koji ce biti iznesen.
Vidim da iznosite mnogo cesce pristup da ideju shvatate kao problem tacne apstrakcije kod ljudi.
Ta posledica je samo posledica osobina ideje kao sistema.
Medjutim ako je to znacenje upotrebljene reci ideja, onda ima razlike u izlaganjima.
Kao i kod svakog analitickog ili sintetickog procesa gde se posedica uzima kao osnova, sve postaje malo promenjeno , po meni i pomalo deformisano , jer jos nisam video analizu neke posledice, a da nije bila centriran i svaki odnos koji postoji izmedju te posledice i svega ostalog...
Znaci problem koji ja vidim je onaj koji se i ovde cesto javlja, da izneseno dobija tezinu prema envelopi ili sadrzaju svega drugog sto je izneseno.To cini da moja izjava ima drugaciji smisao za ljude ako je posle ozimanovog, a drugacije ako je posle turkovog posta.Ja uzrok toga vidim u nemoci da se posmatraci odvoje od donosenja stavova i presuda, a ne analitickog skupljanja materjala za razmisljanje.

U stvari ovaj post nije upucen ozimanu , ali je odgovor na njegov post, jer kod njega ne moze nista promeniti niti mu ista uciniti blize, ali je kao odrednica bolje znati odakle potice problematika.
 
da li ljudi zive po principu dan, noc?ili po zakonu sile i otpora?da li sve sto je lijepo nazivamo umjetnost?dostignuti umjetnost, bi bio kraj umjetnosti???

Umetnost je nesto veoma vazno u zivotu. Nasa jedina veza sa nasim pravim domom izvan pojave. Vec sam pisao ovde jednom da je umetnost nesto poput pisama vojniku u rovu. Kao kada usred bitke on uzme pismo i seti se svoje kuće.
Iako ta pisma lako mogu da budu oduvana neprijateljskim kursumima i gelerima, ili zatamnjena dimom od bombi koje padaju oko nas, ona ostaju to sto jesu.Jedina nasa veza sa transcendentnim svetom izvan pojave.
Umetnost je upravo ta veza. A umetnici nesto poput postara. Da nije umetnosti filozofija sama za sebe a koja vodi krajnjem pesimizmu , kao i zivot uopste, tesko da bi bili podnosljivi.

A dostici umetnost jeste vratiti se domu. Kada se vratimo domu pisma gube svoju vrednost koju su imala i to je kraj umetnosti. Tako da si u tom smlslu u pravu.
 
Obicno svaka anomalija i odstupanje od tipa vrste dozivljava se nagonski kao nesto ruzno.

Medjutim meni ovako nesto ne izgleda nimalo ruzno ..naprotiv:

f_fpnfm_6577d0e.jpg


Ovo (izduzena lobanja) ove osobe cini ne odbojnim nego skoro bozanskim.

Takodje sam se oduvek divio zenama sa dugim vratovima iz onog Azijskog plemena.
I ono je nesto izuzeteno sto zensku privlacnost ne sputava.. vec pojacava.
Takodje i zene 18. veka koje su korsetima suzile struk do nama danas nezamsilivih granica ....time nisu narusie ideal lepote ljudske vrste.
Bice da su takva ulepsavanja nesto sto
pre svega sluzi tom idealu.

A to opet nikako ne mogu reci za danasnja ulepsavanja silikonima. Ono je toliko seksualno inhibitorno...narocito silikoni na usnama. Strasno.

Dekadencija svega ..pa i lepote.
 
Evo kako je nekada izgledao ideal zenske lepote . Kada ovo vidimo mozemo razumeti zasto je Puskin izgubio glavu u dvoboju.

Natalia Nikolaevna
http://4.***************/_AprFXUBsnAI/SEhLkhVTWpI/AAAAAAAAAmI/evfLHaRig58/s320/Natalia+Nikolaevna+Pushkina1831wifeofAlexanderPushkin.jpg

Pogledajte struk. Tako nesto je postignuto vestacki, nosenjem korseta od detinjstva. Tako nesto ne postoji u prirodi. A upravo to prkosenje prirodi. To pljuvanje prirodi u lice predstavlja ono sto ne samo da ne narusava ideal lepote, nego ga seli u oblast uzvisenog..bozanskog.

"Natura daemonia est, non divina" (Priroda je demonska, ne bozanska) govorio je Aristotel, a toga su stari narodi bili vise nego svesni, i znali su da je ispravan zivotni put na ovom svetu ne padanje u krlio prirode... nego suprotno od toga. Nnegiranje iste. .Prkos prirodi, demonu ...koji je prirodu uredio. Gospodar ovoga sveta nije bog vec demon... Negiranje volje. Trazenje sustinskog izvan pojave. Spasenje!
Odatle i ovakav struk... ovakavi ideali lepote kojih danas nema.
Sta je danas zamenilo mesto Natalije Nikolaevne .. sikiloni svuda. Vilandorfska venera ponovo na zemlji !
Kakva je danas umetnost uopste, .muzika.. ritam i bas...drmbanje... takva je i lepota.
 
E,oziman,valjda je ovo prvi put da mi je zao sto nisam citao tvoje postove.Doduse,post festum.Elem,odoh sa nekom drustvom do manastira Manasije,a oni svi "prirodnjaci"(mislim,sa prirodnih i tehnickih fakulteta),a tamo gradiliste. Znaju me dobro,da sam protiv tih nadogradnji (gde se,istina po meni,samo pere novac),ali mi rekose da to i nije lose sto se radi . Tu ja popizdim,pa im objasnjavam Spinozu,koga prirpdnjaci svi znaju. Mislim,naravno,da sam rekao da Spinoza ne razume umetnost (uostalom,ipak je on metafizicar,da se sada ti ne naljutis),itd.itd.
Ali,kada pricamo o lepoti (a tu spadaju i nasi manastiri),sto nisam znao ovo sto si napisao-silikoni ! Mucio se da objasnjavam,a bas je to sustina.Srednjovekovnim(inace za mene,izuzetno lepim zdanjima) tvorevinama oduzimaju lepotu,onaj "milovid",ugradjujuci im "silikone" !
Tu ti skidam kapu!Doduse,to ne znaci da mi se ovaj tvoj ukus oko zena dopada (mislim,tanak struk,vestacki,naravno,dug vrat,itd...) .Ali,bez ljutnje,od metafizicara i ne ocekujem drugo. :)
Meni se,ipak svidjaju one proste,prirodne,jedre zene.
Ali to vec (kada je lepota zena u pitanju)prelazi u subjektivno,i mislim da se ta lepota ne moze drugima nametati (to samo da primetim sta si gore pisao ).
A,ovo oko manastira-postujem lepotu starina! Ako to ne shvatamo,gradimo drugo,vec po sadasnjem ukusu,ali zasto ispravljati njihovo poimanje lepote?!
Opet,kako si lepo primetio,ugradjivati silikone ?!
I,tako,ti metafizicar,ja nisam,ali oko lepote i umetnosti,valjda mozemo,ponekad i da se slozimo.Mislim,ipak,na istom smo poslu da je lepota i umetnost samo za coveka. :)
 
U pravu si . Sadasnje vreme je zaglibljeno u blato materijalizma i pozitivizma. Gde je na mala vrata skoro neprimetno unistena covekova individualnost a nametnuta uniformnost uravnilovke i mehanizam stada.

Svi isto podšišani, svi unifornisani,svi "fiskalizovani" svi pokorni drustvu i drzavi. Svi preparirani. MRAVI. To vlada danasnjim vremenom, i to se preslikava u danasnju umetnost.

Tako da danasnja umentost predstavlja karikaturu umentnosti uopste . Mogu misliti na sta bi licio manastir koji bi pratio danasnje "avangarde" minimalizme i apstrakcije.
Nesto kao staklena piramida ispred Luvra. Silikoni!

Covek ko je zaglibljen u pozitivizam i materijalizam ne moze biti umetnik.. nit moze biti covek... tako da staru arhitekturu ne trebamo menjati, vec samo uciti od nje, pokusavajuci da naslutimo sta su nasi preci koji su gradili te manastire a koji su bili mnogo blizi bogu od vecine prepariranih ljudi danas ..pokusavali da nam kazu.
 
Sve sluzi za ostvarivanje nekog cilja jer uvek imamo uzrok i posledicu. Da bolje prolaze ruzni ljudi verujem da bi se svi naruzili svesno pa i podsvesno imali neku vrstu potrebe za ruznocom. Ako znamo posledicu znacemo i uzrok ili ako znamo cilj znacemo i put za ostvarivanje tog cilja.

Ako ce paunu da koristi sepurenje raznobojnim repom kako bi privukao zenke on ce to da radi i verovatno nesvesno( priroda) ce mu podartiti lepsi i veci (rep).

Ako cilj poznaje uzrok i ako subjekat zeli ostvarenje tog cilja, tako ce i biti.
 
Sve sluzi za ostvarivanje nekog cilja jer uvek imamo uzrok i posledicu. Da bolje prolaze ruzni ljudi verujem da bi se svi naruzili svesno pa i podsvesno imali neku vrstu potrebe za ruznocom. Ako znamo posledicu znacemo i uzrok ili ako znamo cilj znacemo i put za ostvarivanje tog cilja.

A zasto prolaze bolje lepi a ne ruzni ljudi?

Nemoj reci da znas odgvor jer odgovora nema. Da si citao temu znao bi. Pogledaj moj dijalog sa bodiexstrumpfom na ovoj temi.
Radi se o tome da je supstrat svega transcendentna volja i da je ona kao takva, kao osnova svega ..izvan kauzaliteta (uzrok -posledica) pa samim tim on se ne moze primeniti na nju. On se moze primeniti prilkom delovanja objekta na objekat, pri cemu dolazi do ispoljavanja volje, ali se ne moze primeniti na samu volju. Volja po sebi je bezrazlozna.
 
da i ja mislim da je ljepota prisutna apriori....samo me kopka tu ono arhetipsko ko je je opet donekle produkt aposteriorija:) ali u sv slucaju je ona apriorno prisutna u covjeku koji onda stvara umetnost ili ne..
super tema:) kako muskarci raspravljaju o ljepoti..cool:)) mada i ljepota sama po sebi obituje u formi samo pri prvom pogledu posle toga mi ocitavamo duh:) tako rece...zaboravih koji filozof:)
:think:
 
zanima me ovo animus kod muskaraca a anima kod zena??

mi svi unutar imamo animus i animu, nego nije mi jasno to..sta je moja anima za mene..tj..na koga ona reaguje..ja sam je spoznala kao zena unutar mene..tj kao boginja ljubavi...animus je unutar mene kao zenskog bica..moja snaga i borba neke fore te vrste..i kao praslika nekoga koga kao trebam sresti, ako ne spolja onda unutar..

samo ne skapirah....ovo da to su transcendentalna bica..dobro..ali sta si htio reci sa tim, animus kod muskaraca..anima kod zena?..ako imas vr ppojasni to malkice iz tvog filos ugla;)
 
zanima me ovo animus kod muskaraca a anima kod zena??
mi svi unutar imamo animus i animu, nego nije mi jasno to..sta je moja anima za mene..tj..na koga ona reaguje..ja sam je spoznala kao zena unutar mene..tj kao boginja ljubavi...animus je unutar mene kao zenskog bica..moja snaga i borba neke fore te vrste..i kao praslika nekoga koga kao trebam sresti, ako ne spolja onda unutar..

samo ne skapirah....ovo da to su transcendentalna bica..dobro..ali sta si htio reci sa tim, animus kod muskaraca..anima kod zena?..ako imas vr ppojasni to malkice iz tvog filos ugla;)

Pojmove Animus i Anima kao jedne od arhetipa duha osmislio je Jung u svojim delima, ali pri tome je ustvari opisao (kako sam kaze) tkz. Platonove ideje ili stepene objektivacije volje po Sopenhaueru. Samo ti filozofija moze pojasniti o cemu se tu radi. "Anima" zensko uopste, jesi ti ali,da tako kazem, ti na dubljem stepenu objektivacije. U svetu pojave ti si jedna individua izmedju tri milijarde drugih, ali u dubljim slojevima duha ono sto takodje naslucujes i zoves "JA" , Ja kao ideju , kao numinoznost , ja kao stepen objektivacije volje....to jeste Anima. Ona na nacin prozimanja obuhvata u sebi zensko uopste.... ceo JIN... i kao takva jeste metafizicki entitet duha, potpuno autonomno biće koje se moze objektivisati kao takvo.... pre svega u snovima, kada princip individuacije popusta svoje stege.

Misterium coniuctionis jeste svadba ta dva entiteta. Spajanje u sopstvu. Jin i jang na visem stepenu sjedinjenja svojih suprotnosti.
 
Evo kako je nekada izgledao ideal zenske lepote . Kada ovo vidimo mozemo razumeti zasto je Puskin izgubio glavu u dvoboju.

Natalia Nikolaevna
http://4.***************/_AprFXUBsnAI/SEhLkhVTWpI/AAAAAAAAAmI/evfLHaRig58/s320/Natalia+Nikolaevna+Pushkina1831wifeofAlexanderPushkin.jpg

Pogledajte struk. Tako nesto je postignuto vestacki, nosenjem korseta od detinjstva. Tako nesto ne postoji u prirodi. A upravo to prkosenje prirodi. To pljuvanje prirodi u lice predstavlja ono sto ne samo da ne narusava ideal lepote, nego ga seli u oblast uzvisenog..bozanskog.

"Natura daemonia est, non divina" (Priroda je demonska, ne bozanska) govorio je Aristotel, a toga su stari narodi bili vise nego svesni, i znali su da je ispravan zivotni put na ovom svetu ne padanje u krlio prirode... nego suprotno od toga. Nnegiranje iste. .Prkos prirodi, demonu ...koji je prirodu uredio. Gospodar ovoga sveta nije bog vec demon... Negiranje volje. Trazenje sustinskog izvan pojave. Spasenje!
Odatle i ovakav struk... ovakavi ideali lepote kojih danas nema.
Sta je danas zamenilo mesto Natalije Nikolaevne .. sikiloni svuda. Vilandorfska venera ponovo na zemlji !
Kakva je danas umetnost uopste, .muzika.. ritam i bas...drmbanje... takva je i lepota.

Zenska lepota je savrsenstvo Boga.Kada je On nju vajao stvorio sebe u obliku njenom...Njoj dao sve on sto sam on jeste,muskarcima dao snagu i volju da njih imaju.

Priroda nikako i nikada biti nece deo Lukavog....
 
Zenska lepota je savrsenstvo Boga.Kada je On nju vajao stvorio sebe u obliku njenom...Njoj dao sve on sto sam on jeste,muskarcima dao snagu i volju da njih imaju.
Priroda nikako i nikada biti nece deo Lukavog....

Dokle god mislis da su ovaj svet, i njegova priroda, "rajsko blazenstvo" imaces ga koliko ti dusa zeli. Opet i opet. Niceovo vecno vracanje na delu.

Medjutim, kada jednom shvatis da si rodjen usred pakla, trazices i izlaz iz njega.

"Zivot je pakao" Artur Sopenhauer

ps. Sto se tice projekcije autoriteta roditelja, a koju zoves "bog", mislim da ce se i tebi dopasti ovaj moj post sa druge teme:
http://forum.krstarica.com/showpost.php?p=14238919&postcount=21
 
Poslednja izmena:
Osjećaj za lijepo/ružno, bilo prirodnih djela bilo ljudskih djela, ugrađen je u čovjekovom mozgu. Centar za dobro/zlo (moral) naučnici su već locirali u mozgu a, ako još nijesu, centar za estetiku, onda će i to uskoro.
 
Poslednja izmena:
Osjećaj za lijepo/ružno, bilo prirodnih djela bilo ljudskih djela, ugrađen je u čovjekovom mozgu. Centar za dobro/zlo (moral) naučici su već locirali u mozgu a, ako još nijesu, centar za estetiku, onda će i to uskoro.

Osecaj je kvalitativna, intenzivna velicina, sto znaci da to nije stvar koja se moze ugradjivati u drugu stvar.
Intenzivno nije kompatibilno sa ekstenzivnim.
Unutar slike mozes naci samo drugu sliku, ali ne i osecaj koji nema dimenzija. Takodje, mozak je slika medju slikama i apsurdno je objasnjavati ostale slike tkz."realnog sveta" tom jednom slikom. Prvo postavljas ceo svet...skup svih slika... da bi onda izdvojio medju njima sliku zvanu "mozak" i nju postavio kao tvorca i sadrzioca onoga sto si pre toga postavio kao dato? PA CAK, EVO, ne smeta vam da i intenzivne velicine vezete za tu jednu sliku.
Ali da ne komplikujem
Proucavajuci mozak mozes imati posla samo sa ovako necim:
Cover.jpg

Ovo je opazaj sastavljen iz oseta boja...i u svojoj sustini opazaj, slika. Da li u ovoj slici mozes negde naci "estetski osecaj" i pokazati prstom na njega?
Ako ne mozes, kako je onda neko nasao ugradjen osecaj u ovu sliku?

Naravno ono sto empiriski mozemo videti iz tih eksperimenata jeste da postoji veza izmedju ove slike mozga i osecaja koji nalazimo u nasoj svesti... postoji veza...ali ne veza na nacin sadrzioca i sadrzanog. Mnogo komplikovanije stvari su tu u pitanju od odnosa serpe i lonca.
A odnos mozga i svesti zasluzuje posebnu temu koju cu mozda otvoriti nekad.

Sto se tice tvojih cika "naucnika" kako to uzviseno zvuci , a bolje je da kazes poput Nicea , oni ciji je mozak zamenila epruveta i retorta i koji umeju da gledaju ali ne umeju da razmislajju.
 
hvala ozi....sad mi je anima jasna...
..znaci to je ta svadba...a sto smo onda u ovom svijetu? dal stvarno postoji to bice i spolja ili je to iluzija apriori :)) a bogami i apsoteriori:))

Spolja nema nicega. Spolja su produkti nase moci opazanja..ili opazaji, slike. Izvan svesti nema slika, one su samo objektivacija imanentnih sadrzaja duha.
Kao takvo sada se postavalja pitanje sta se to objektivira?
U budnom snu..ili ovom tkz. "realnom svetu" objektivraju se entiteti indiviudue. Tu ne mozes naci Animu.
Anima je visi nivo egzistencije, onA obuhvata u sebe zensko uopste...ceo JIN. Animu nalazis u sebi..ali je nalazi u sebi i svaka druga zena.
Taj entitet ne moze se uklopiti u forme prostora i kazualiteta ili forme naseg opazanja. Mozemo ga naslutii samo u snovima, kada forme opazanja popustaju svoje stege. Arhetip kolektvno nesvesnog ..ili ideja koju je Jung nazvao "Anima".

Sto se tice Sarlote.
Nezahvalno je analizrati umetnicko delo niti je to moguce. Ali ako pokusamo da to sto intuituvno osecamo iz te pesme pretovriomo u pojmove mozemo reci da je umrla jer onaj ko se oslobodi lanaca u Platnovoj pecini i podje prema suncu .... vise ne priapda svetu senki. Metafizicka promena rusi ceo tkz "realan svet" ..koji nikada i nije postojao izvan svesti subjekta.
 
Poslednja izmena:
a animus?? za zensku svijest?
hvala i za sharlotu..tek sad vidjeh..kako ja ovo citam i kako ja opazam je ganglionski..uf..
zasto onda uopste neke stvari opazas ti neke druge ja ili bilo ko, nebitno..po cijem zakonu i kakvoj putanji je to odredjeno?? (ovo je sad neka druga tema) ali mozda i spada u ovo opazanje lijepog...mada sada mislim na opazanje uospte....
 
Poslednja izmena:

Back
Top