Antibiotik na svoju ruku

Lek treba uzimati s vodom, ne uz mleko, jogurt, sokove itd.
Inače možeš.

Mleko i mlečne proizvode ne treba konzumirati u toku terapije određenim grupama antibiotika, na primer tetraciklinima (Dovicin/Doksiciklin i sl.) odnosno treba napraviti što veću pauzu između njih i uzimanja lekova (najmanje 3h).
čak mislim i da je tu skinuto upozorenje , ako se ne varam . Može mleko .
 
Imam grip,imao sam i temperaturu. Doktor mi je prepisao antibiotike XICLAV. Uz puno čaja i vitamina C. Smijem li u toku dana popiti šolju kozijeg mlijeka. Negdje sam čitao da mlijeko poništava djelovanje antibiotika a negdje kažu da možeš popiti mlijeko 2h nakon uzimanja antibiotika.
Smeš. Međutim, ne znam koja je kombinacija , da li uzimaš 2x ili 3x dnevno ? U sastavu leka je klavulonska kiselina koja izaziva ,da kažem da to nije retko stomačne tegobe . Posebno ako je sastav leka 500+125 i ide na 8 h. Ako si iole laktoza intolerantan , a većina ljudi jeste - samo će provocirati taj problem.
Bolje je popiti jogurt.
 
Poslednja izmena:
Pre nekoliko godina priskočio sam u pomoć komšinici koja je greškom popila antibiotik kome je istekao rok. Iz kućne apoteke. Upala je u anafilaktički šok - nimalo prijatan prizor. Na svu sreću uspeli smo da dozovemo hitnu službu na vreme. Provukla se zamalo.
Nije imala anafilaksu zbog isteklog roka leka , već zbog samog leka.
 
Smeš. Međutim, ne znam koja je kombinacija , da li uzimaš 2x ili 3x dnevno ? U sastavu leka je klavulonska kiselina koja izaziva ,da kažem da to nije retko stomačne tegobe . Posebno ako je sastav leka 500+125 i ide na 8 h. Ako si iole laktoza intolerantan , a većina ljudi jeste - samo će provocirati taj problem.
Bolje je popiti jogurt.
Uzimam 2x dnevno svakih 12h. Ima klavulonska kiselina 125 mg kao sastav antibiotika. Lijek ne izgleda kao kapsula već već ko velika pravogounasta tableta. Ima amoksicilin 875mg u obliku trihidrata. Piše 875mg + 125mg . Inače jedem sve dobro podnosim. Našao sam domaće kozije mlijeko koje obožavam. Uzmem pola čaše da je toplo. Naravno i u toku dana popijem i jogurt. Nekad davno sam čitao da mlijeko poništava učinak antibiotika,a onda nađem članke da 3h poslije uzimanja antibiotika da se može popiti mlijeko. Inače moj stomak odlično sve vari i podnosi sem sardine.
 
Uzimam 2x dnevno svakih 12h. Ima klavulonska kiselina 125 mg kao sastav antibiotika. Lijek ne izgleda kao kapsula već već ko velika pravogounasta tableta. Ima amoksicilin 875mg u obliku trihidrata. Piše 875mg + 125mg . Inače jedem sve dobro podnosim. Našao sam domaće kozije mlijeko koje obožavam. Uzmem pola čaše da je toplo. Naravno i u toku dana popijem i jogurt. Nekad davno sam čitao da mlijeko poništava učinak antibiotika,a onda nađem članke da 3h poslije uzimanja antibiotika da se može popiti mlijeko. Inače moj stomak odlično sve vari i podnosi sem sardine.
Ako ti ne smeta ,slobodno.
Ne poništava dejstvo.
 
Uzimam 2x dnevno svakih 12h. Ima klavulonska kiselina 125 mg kao sastav antibiotika. Lijek ne izgleda kao kapsula već već ko velika pravogounasta tableta. Ima amoksicilin 875mg u obliku trihidrata. Piše 875mg + 125mg . Inače jedem sve dobro podnosim. Našao sam domaće kozije mlijeko koje obožavam. Uzmem pola čaše da je toplo. Naravno i u toku dana popijem i jogurt. Nekad davno sam čitao da mlijeko poništava učinak antibiotika,a onda nađem članke da 3h poslije uzimanja antibiotika da se može popiti mlijeko. Inače moj stomak odlično sve vari i podnosi sem sardine.
Nisam napisao,da mleko moze da ponistava reakciju antibiotika,vec da moze da izazove,nus pojave,kao alergija i razni osipi,ali kao sto sam napisao.Nije to kid svih proble,ali ima osoba koje lose reaguju na antibiotik i konzumaciju mleka.
 
Lek treba uzimati s vodom, ne uz mleko, jogurt, sokove itd.
Inače možeš.

Mleko i mlečne proizvode ne treba konzumirati u toku terapije određenim grupama antibiotika, na primer tetraciklinima (Dovicin/Doksiciklin i sl.) odnosno treba napraviti što veću pauzu između njih i uzimanja lekova (najmanje 3h).
Kod ove grupe antibiotika (tetraciklini i sulfonamidi) treba izbegavati izlaganje suncu.

Imala sam burnu alergijsku reakciju na sulfonamide, mada mi je lekar propisao lek koji sam i ranije koristla bez bilo kakvih prethodnih reakcija.
Zašto mi se to desilo na pola ispijene doze, nejasno je.
Alergijska reakcija je bila burna, kako reče lekar školski primer.
Posle opservacije u Hitnoj, počeo je osip da se povlači , svab da bude podnošljivija, tako da nisam morala u bolnicu.

Retko pijem antibiotike, ne pamtim kada mi je ordiniran antibiotik.
Alergijsko iskustvo je bilo pre dvadesetak godina.
Da, tada nisu bile preporuke za probiotik uz antibiotik.
 
Da bi ustanovili koji antibiotik treba da pijes potrebno je uraditi dodatne analize. To cesto ume da odnese u praksi i po pet dana ako te uhvati vikend. Pa dok ponovo dodjes na red da doktor pogleda... to se oduzi.
Naravno, stoga se praktikuje imati porodičnog lekara koji generalno može preko telefona da utvrdi neke od problema, ne treba na svoju ruku uzimati svakako.
 
Nemaju novibari eksluzivu,pa se mesaju i u medicinu.Pa narod je kupovao lekove u apoteci bez recepta,od kako postoje apoteke.Normalno je da zan sta moze da se kupi bez recepta.Kad god osetim da cu da se prehladim obavezno uzimam Bajerov aspirin i caj od sipurka,a za grlo ISLA.Ako pocnena vreme,pomaze bez odlaska kod lekara.Narod ranije nije isao kodlekara,sem kada ga odvezu.
 
Popih pre sat vremena na svoju ruku hemomycin,
jer me nakon grla počelo boleti i uho.
Da li je još neko isto tako uradio i šta se desilo? Je li infekcija nestala nakon 3 dana primene (3 kom dođu u kutiji)
Pije se 1na 24 h


https://www.registarlekova.rs/single/3537/hemomycin-film-tabl-3-x-500mg
Ne znam zasto se igrate sa svojim zdravljem i sto je tesko otici kod svog izabranog lekara i videti sta bi vam on prepisao.Problemi mogu biti slicni,a i ujedno veoma razliciti,pa po tome i treba prepisan lek.
 
A sada ozbiljno.
Prosečan stanovnik ove zemlje nema poverenja u zdravstveni sistem , a u našoj kulturi, već duže se gaji tabletomanija i samolečenje.
Kada se desi da se kompleksna patologija svede na nekritičnu, pogrešnu , suludu upotrebu antibiotika dobijamo rezistenciju i kilave organizme koji upadaju u začarani krug reinfekcija najbanalnijim uzročnicima. Tako se ruši imunitet .
Da bi se prepisao antibiotik potrebna je jasna indikacija i jasan nalaz koji se potvrđuje ili laboratorijom ili kliničkom slikom ili fizikalnim nalazom pri pregledu . Ili sve zajedno. U kojoj dozi , koji antibiotik ukoliko je indikovan , takođe određuje stručno lice.
Da li je laik u stanju da odredi tako nešto ? Nije i nikad neće biti .

Iako se generalno slazem, mislim da ima vise razloga zasto ljudi biraju samolecenje.
Mislim da je nas zdravstveni sistem (dvostruki) previse komplikovan, nehuman ili sa druge strane skup. (o struci nek govore strucnjaci.)

to nije neka greska lekara to je greska nesredjenog sistema
 
Ne znam zasto se igrate sa svojim zdravljem i sto je tesko otici kod svog izabranog lekara i videti sta bi vam on prepisao.Problemi mogu biti slicni,a i ujedno veoma razliciti,pa po tome i treba prepisan lek.

meni je na primer mnogo komplikovano da odem kod lekara, a imam cak i mobilnu applikaciju za zakazivanje i dodeljenog lekara i karton i tu sam registrovan jos od doba razvoja jednocelijskih organizama. Ali, kad pomislim kroz sta sve treba da prodjem, slosi mi se i bez da sam bolestan, a tek kad sam bolestan.... tek onda mi ne bude dobro. I onda sta? Pa nista - ne idem kod svog lekara....

Ne znam zasto se neka mesta zovu 'dom zdravlja', pre ce biti da su 'bolesni' domovi. Izivljavanje birokratije, sistem bez sistema, sistem zarad sistema, dupli medjusobno ne priznavajuci sistemi - nehumano tretiranje

'moj' dom zdravlja ima ulaz sa rampom za invalidna lica u kolicima koja imaju pritom direktnu vezu sa liftom) ali ne... taj ulaz je zakljucan (da se ne bi vozili liftom), a svi su redirektovani na ulaz uz koji treba da se uzveres nekoliko stepenika pa onda vrata pored kojih ne mozes ni da stanes (a tek neko u kolicima), a onda niz stepenica bez lifta da odes na sprat pa ajmo jos jedan, a naravno umesto da ima neko ziriranje ko je hitan, a ko je dosao na kontrolu i to da bude u prizemlju - to ne postoji nego svi ajmo uz stepenice... pa na drugi sprat, pa ako si 'zakazan' a u prizemlju je naravno APOTEKA - mozes misliti - nije mogla da bude hitna sluzba? Nego neko polumrtav dodje i ceka da ga primi lekar koji nesme da ga primi zato sto nije 'zakazao'... I ja cu da zakazem kad cu da se razbolim, samo da razvijem prorocke osobine.

Drugo, moram da uzmem bolovanje ili slobodan dan da nesto obavim u domu zdravlja, bez obzira na zakazivanje ceka se pola dana da dodjes na red. A i to cekanje - ako i nisam bio bolestan u takvoj guzvi ljudi koji cekaju mogu da zapatim proizvoljne viruse i bakterije koje do sada nisam imao. Tako i ako sam bolestan od neceg, nema problema, mozes ti i dodatni koktel. Nedo bog da jos treba da predam nesto na analizu - racunaj jos 3 dana. Hvala lepo.

Da nastavim dalje? ili je ovo vec dovoljno.

Stvarno se i ja pitam sta je to toliko tesko da se ode kod lekara na konsultaciju? Piece of cake.

I znate ko ide kod lekara?
Samo oni koji imaju 'vezu' u domu zdravlja.
 
Ja vec 2 dana i 2 noci imam temp 39.5 i to traje i traje, kad popijem tylol hot malko spadne ali cim prodje dejstvo opet. Odem ja kod izabrane doktorice kaze ona pa dbr sad su svi bolesni idi kuci i lezi 3 dana proci ce te. Ja navodim kako imam groznicu konstantno i da se sva tresem, kaze ona pa to je normalno kod temperature. Ja tu krecem bukvalno da povisujem ton govoreci joj DA MI DA NESTA JER NE MOGU VISE OVAKO. Kaze pa dvr kako hoces idi u apoteku i uzmi brufen. Uzela ja brufen 500mg popila, i apsolutno nista... evo peti sat stoji 39.5. Ostalo mi je jos da probam sa krompirom u carape. Antibiotike nikako na svoju ruku ja sam se nagrdila
 

Back
Top