Antibiotik na svoju ruku

Belgradeboy

Poznat
Moderator
Poruka
9.831
Koliko je stetno piti antibiotik na svoju ruku i zasto? Kad pomaze a kad steti? I kako se uopste dolazi do antibiotika ako ne preko lekara? S druge strane imajuci u vidu nas zdrastveni sistem i kako je komplikovano doci do lekara a tek do strucnosti ne mozemo a da se ne nacudimo kako to da se nalazimo u 21 veku u usponu civilizacije a da nam je uskraceno pravo da sami sebe lecimo. Dakle mogu da se drogiram a ne mogu da uzmem antibiotik.

677z381_Antibiotici.jpg
Antibiotici nikako. Strašno šta sebi ljudi dozvoljavaju. 🙄 Kokain može.

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
35.797
Kao prvo podrzavam onu budalu od direktora Palilulskog doma zdravlja, lekari rade u drzavnim ustanovama i svi drzavni sluzbenici su isto sto i vojska i moraju da slusaju i da rade kako im se kaze, posto za njihov posao odgovara drzava. Nisu sami sebi gazde da imaju svoju volju, pa da sami organizuju vec organizovan sistem. Pogotovo sto veliki deo tih administrativaca nema blage veze sa medicinom....
Drugo, ustanovljene medicinske procedure su diktirane iz mafijaskih centara...tako da se ni specijalisti ne pitaju nista, pa zasto bi se onda pitali za antibiotik? valjda iz istih mafijaskih razloga....Trece, ako RFZO placa samo ono sto je zamisljeno u procedurama svako bi trebalo da van toga ima slobodu da bira nacin lecennja, a ne da mu privatni interes privatnih RFZO strucnjaka odredje terapiju koju sam placa....
Svi moraju da budu svesni mogucnosti anafilaktickog shoka, koji se ne javlja samo kod primene antibiotika, vec i kod primene drugih lekova koje ne mora da odobri lekar....i cetvrto, ako je najvaznija pravovremena primena lekova, sve jedno da li je preventivno ili u akutnoj fazi onda bi trebalo da svi lekari odgovaraju ako u akutnoj fazi sprovode proceduru koja zahteva nekoliko dana....

Metronomy

Buduća legenda
Poruka
35.797
Znaci nije normalno da se bilo kome ogranicava sta ce uzimati na svoju ruku, ako niko ne odgovara za ono sto se prepise....od ovlascenih u RFZO za procedure do samih lekara....cak i ako postuju proceduru koja ne zadovolji potrebe lecenja....Ako ti neko da slobodu da pises recepte onda ne moze da te tretira kao izvrsioca procedure nego odgovornog za pogresno lecenje....

pikax

Elita
Moderator
Poruka
17.398
Zaštitnik prava pacijenata je izmišljena funkcija.
Koliko se puta na terenu desilo da je pacijent zaštitio svoje narušeno pravo na adekvatan tretman u ordinaciji?
X( nepoznati broj ) puta…:lol:
Ne bih rekla. Kada sam ja intervenisala , pacijent je dobio svoje pravo : najčešće se radilo o prijemu ili pregledu na tercijaru ili o nekoj dijagnostičkoj proceduri.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.652
Antibiotici se koriste tek kada se uradi bris
У животу ми се није десило да ми лекар узме брис пре него што ми препише антибиотик,

тако да ми јако чудно звучи ова реченица.

Мсм...можда си хтео другачије да је напишеш, нпр. "лекари тако не раде нигде у свету, али би требало да се антибиотици користе тек након узимања бриса..." или нешто слично...

pikax

Elita
Moderator
Poruka
17.398
Možda će moja pitanja zvučati grubo...
U kom svojstvu si se baš ti obratila...?
Koliki je taj X?
I da li pričamo o Srbiji?

I onda ostaje moje ružno iskustvo...
Kako će se ponašati taj Dr. prema tebi nakon što je napušen od uprave...?
Zamolili me pacijenti , a u njihovo ime i radi se o opravdanim situacijama . X je latinski desetak puta.
Da, o Srbiji.
Neka je napušen jer ne radi kako treba ko god bio. Uglavnom , radilo se o tome da su neopravdano vraćeni od strane sestara ( 90 % ) i lekara ( 10 % ).
Nisam imala neprijatno iskustvo što se toga tiče.

pikax

Elita
Moderator
Poruka
17.398
У животу ми се није десило да ми лекар узме брис пре него што ми препише антибиотик,

тако да ми јако чудно звучи ова реченица.

Мсм...можда си хтео другачије да је напишеш, нпр. "лекари тако не раде нигде у свету, али би требало да се антибиотици користе тек након узимања бриса..." или нешто слично...
Ne dokazuje se samo brisevima. Čak je nekad i iluzorno čekati nekoliko dana . Tu je klinička slika, nalaz , laboratorija.

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
65.652
Ne dokazuje se samo brisevima. Čak je nekad i iluzorno čekati nekoliko dana . Tu je klinička slika, nalaz , laboratorija.

Ти баш имаш проблем са коришћењем форума, а?

Шта?

Опет сам ти ја последњи у низу, па зато мене цитираш?

Иди објасни то форумашу @Bojan.V.1972 који је написао поруку следеће садржине: "Antibiotici se koriste tek kada se uradi bris sa antibiogramom organa koji je inficiran,i rezultat brisa sa antibiogramom,pročita lekar.Bris se radi u laboratoriji i čeka se njegov rezultat koji kaže lekaru koji antibiotik,antimikotik,da ispiše pacijentu.Uzimanje antibiotika na svoju ruku,je izuzetno štetno,jer se oštećuje crevna flora,a ne postiže cilj kao kada bise uzeo ciljani antibiotik uz bullardi zaštitu za crevnu floru.Razvijaju se tako rezistentni sojevi,tako da je šteta još veća.Zakonom je zabranjena od pre koju godinu,prodaja antibiotika bez recepta."

pikax

Elita
Moderator
Poruka
17.398
Ne može se pristupati infekciji , najčešće govorimo o respiratornoj , kao da će se svaka spustiti u niže partije. Onda da batalimo bebeće antibiotike i krenemo sa Longacefom kod kijavice , da se ne spusti slučajno ?
Nekritičkom upotrebom se remeti imuni odgovor i pravi rezistencija .

pikax

Elita
Moderator
Poruka
17.398
Ти баш имаш проблем са коришћењем форума, а?

Шта?

Опет сам ти ја последњи у низу, па зато мене цитираш?

Иди објасни то форумашу @Bojan.V.1972 који је написао поруку следеће садржине: "Antibiotici se koriste tek kada se uradi bris sa antibiogramom organa koji je inficiran,i rezultat brisa sa antibiogramom,pročita lekar.Bris se radi u laboratoriji i čeka se njegov rezultat koji kaže lekaru koji antibiotik,antimikotik,da ispiše pacijentu.Uzimanje antibiotika na svoju ruku,je izuzetno štetno,jer se oštećuje crevna flora,a ne postiže cilj kao kada bise uzeo ciljani antibiotik uz bullardi zaštitu za crevnu floru.Razvijaju se tako rezistentni sojevi,tako da je šteta još veća.Zakonom je zabranjena od pre koju godinu,prodaja antibiotika bez recepta."
Ja nemam problem , a ti ?

Poruka
3.315
Ne bih da se mešam u to zašto neko pije ili ne pije antibiotike. Zabrana proliferacije antibiotika kod nas je prepisana sa zapada, jedno 10 godina ranije pre no što je izdavanje antibiotika regulisano kod nas, već sam bio iskusio tu regulativu na drugom mestu.

Pripadam onoj generaciji koja je pentreksile gutala za svaku glupost i to nam je bilo davano od strane doktora. Takodje pripadam kulturi u kojoj se svi radjaju kao fudbalski selektori, advokati i lekari i u kojoj je kućna apoteka neka vrsta molitvenika u kome ima sve što može i ne može da se zamisli uključiv i antibiotike.

Pre nekoliko godina priskočio sam u pomoć komšinici koja je greškom popila antibiotik kome je istekao rok. Iz kućne apoteke. Upala je u anafilaktički šok - nimalo prijatan prizor. Na svu sreću uspeli smo da dozovemo hitnu službu na vreme. Provukla se zamalo.

Ali, suština zašto pišem je da ni ovde ni tamo gde sam bio, takoreći ne postoji mehanizam uklanjanja lekova kojima je istekao rok. Ljudi bacaju lekove u WC šolju, bacaju ih u đubre... Posledica tog ponašanja je dovela do proliferacije antibiotika u prirodu, a u prirodi svaka supstanca nadje odgovarajući organizam koji će da je reciklira. Sve više ima bakterijskih oboljenja za koje takoreći nema odgovarajućeg leka. Ljudi su nevidjene budale, neznalice i štetni su po same sebe. Nažalost baš zbog budala je i uvedeno ograničenje kupovine. Kako drugačije? To što će time poneko ko zna biti sprečen, hbg, opet nekako neki antibiotik procuri negde.

Tako smo došli do toga da je sve manje antibiotika koji mogu da nas zaštite. Ne možete da dobijete odredjene vrste kliničkih antibiotika jer onda više ni klinike neće imati sa čime da nas leče kad nam propadnu sve kućne varijante a mi dodjemo da se žalimo na to.

A što dalje to gore. Urazumite se i koristite lekove odgovorno i dajte da se ustanovi kontrolisan način uklanjanja isteklih lekova, za opšte dobro ako ni zbogčeg drugog barem radi naše dece. oni treba takođe da prežive.

Poruka
52.834
Koliko je stetno piti antibiotik na svoju ruku i zasto? Kad pomaze a kad steti? I kako se uopste dolazi do antibiotika ako ne preko lekara? S druge strane imajuci u vidu nas zdrastveni sistem i kako je komplikovano doci do lekara a tek do strucnosti ne mozemo a da se ne nacudimo kako to da se nalazimo u 21 veku u usponu civilizacije a da nam je uskraceno pravo da sami sebe lecimo. Dakle mogu da se drogiram a ne mogu da uzmem antibiotik.

677z381_Antibiotici.jpg
ja pijem ono što meni pomaže
a doktori 10 godina pričaju valja a posle ne valja

LjubicaS

Domaćin
Poruka
3.494
Tu su i laboratorije. Izvadi se krvna slika i vidi se stanje koje ukazuje na virusnu ili bakteriolosku upalu.

Vecina ljudi stvarno retko pije antibiotik. Pitanje je onda koliko je stetan narocito ako je odmah dostupan jer se moze desiti ponekad da bolest prodje jer imate zakazano tek za nedelju dana.
Treba znati koji antibiotik piti.
Ako se uzima prejak antibiotik, lisavamo organizam sanse da sam u jednom trenutku podigne svoj imuni odgovor.
Slikovito: kao da gadjas komarca topovskim djuletom, a onda naidje nosorog i ti nemas djule za odbranu.
Ako oak uzimas slab, dzaba tovaris jetru i unistavas crevnu floru, jer on gotovo da i ne unistava bakterije.
Nego, sto tebe nema onde u Spamerima?

Frederick_

Ističe se
Poruka
2.110
Tu su i laboratorije. Izvadi se krvna slika i vidi se stanje koje ukazuje na virusnu ili bakteriolosku upalu.

Vecina ljudi stvarno retko pije antibiotik. Pitanje je onda koliko je stetan narocito ako je odmah dostupan jer se moze desiti ponekad da bolest prodje jer imate zakazano tek za nedelju dana.

To nije dovoljno. Da bi se odredio antibiotik potrebno je da se uradi antibiogram, koji ne rade sve laboratorije jer je kompleksniji proces i traje par dana.

Mnogi lekari, na osnovu iskustva, za mnoge stvari lako utvrde da li i koji antibiotik je potreban, ali mi sami to ne mozemo bez antibiograma.

Ono sto ja znam je da mnogi piju antibiotike na svoju ruku.
Znam nekoliko apoteka u NS-u koje daju bez recepta, tako da nije tesko da se nabavi. A i svi imaju nekog ko ima nekog ko moze da nabavi.

Opste je poznato da bakterije postaju sve rezistentnije na antibiotike i zato je potrebno da se ne preteruje.

Dekston

Iskusan
Poruka
5.194
Imam grip,imao sam i temperaturu. Doktor mi je prepisao antibiotike XICLAV. Uz puno čaja i vitamina C. Smijem li u toku dana popiti šolju kozijeg mlijeka. Negdje sam čitao da mlijeko poništava djelovanje antibiotika a negdje kažu da možeš popiti mlijeko 2h nakon uzimanja antibiotika.

Elle

Veoma poznat
Moderator
Poruka
10.795
Imam grip,imao sam i temperaturu. Doktor mi je prepisao antibiotike XICLAV. Uz puno čaja i vitamina C. Smijem li u toku dana popiti šolju kozijeg mlijeka. Negdje sam čitao da mlijeko poništava djelovanje antibiotika a negdje kažu da možeš popiti mlijeko 2h nakon uzimanja antibiotika.

Lek treba uzimati s vodom, ne uz mleko, jogurt, sokove itd.
Inače možeš.

Mleko i mlečne proizvode ne treba konzumirati u toku terapije određenim grupama antibiotika, na primer tetraciklinima (Dovicin/Doksiciklin i sl.) odnosno treba napraviti što veću pauzu između njih i uzimanja lekova (najmanje 3h).

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.