Amfilohije sastavio apel za "odbranu Kosova"

Ima i toga , Tadić i Koštunioca su bili u otvoreno netrpeljivim odnosima sa Gospodarom , pa je ondašnje forsiranje Radovića imalo smisla , mada kažu oni odole da je Risto je dobar sa Acom Dj i Branom M ,tako da lično mislim da je i njegov "sukob" sa Milom više marketing ,sasvim oni lepo funkcionišu tamo gde je potrebno .

Ma bezi bre to ne moze da bude istina a pun si kontradikcija u samo jednoj recenici sto je dokaz sam po sebi da nije istina. Ako su samo na papiru bili u losim odnosima, kako su ga onda upuceni '"forsirali" protiv Mila? Nelogicno je.

edit. I, Amfilohije je cesto preemotivan i grub na recima, no mudro zbori i dobro zeli.
 
Poslednja izmena:
аман човече, измести се већ једном из те марксистичке идеолошке матрице. ''како сме да каже'', ''шта се мешају'', ''одакле им право кад нису странка''.. у ком свету ви живите?

U svetu u kome kad kritikujem alavost vladika, stotine skoce i kazu mi da ne smem da kritikujem ili ko sam ja ili slicne gluposti.

A u isto vreme, oni tako nekritikovani smeju da uticu na politicke odluke.

Ne moze i jare i pare.
 
Nema političku vlast jer njeno mišljenje nije obavezujuće. A što se ostalog tiče, opet nisi skapirao. Ja poštujem SPC verovatno više od bilo koje druge institucije u zemlji, ali bih dobro razmislio da li da glasam za nju na izborima, prosto zato što ne mislim da SPC može da bude kompetentna za sva pitanja koja se tiču vođenja države. Ili da obrnemo, ja ne podnosim SNS i Vučića, ali bih na lokalnom nivou glasao za Gašića kao gradonačelnika (ne i za nekog drugog SNS kandidata) jer vidim da je napravio puno dobrih stvari za moj grad, mnogo više nego njegovi prethodnici...

- - - - - - - - - -



Da, ali bi onda tom koji bi mi rekao tako nešto zafalila glava, jer u realnom životu nemam baš puno strpljenja za debilizme, lakše ih je rešiti šamaranjem. I nema razloga ostavljati Kusturicu po strani pošto, kao što rekoh, ovo nije pitanje statistike.

Pa zasto raspravljamo o njima na politici?
Ti si ih izjednacio sa predsednikom, nisam ja.

Drugim recima nema ozbiljne grupa Srba koji nisu pravoslavci, izuzev ateista.

- - - - - - - - - -

Pa lepo su ti i rekli, ko si pa ti da se upoređuješ sa SPC?

Lepo kazi da zivimo u teokratskom Srbistanu. Sta se foliras?
 
meni je kruna srednjeg veka ospada beca.

у време Суље? или она потоња, која се завршила дављењем у Београду?

- - - - - - - - - -

U svetu u kome kad kritikujem alavost vladika, stotine skoce i kazu mi da ne smem da kritikujem ili ko sam ja ili slicne gluposti.

A u isto vreme, oni tako nekritikovani smeju da uticu na politicke odluke.

Ne moze i jare i pare.

смеш да критикујеш све што сматраш да је за осуду. самим тим и алавост владика. али не можеш да кажеш како неко не сме да изнесе политички став, јер није политичка институција. то је идеологија система који је пропао, неславно. а пропао је управо зато што није дозвољавао критичко мишљење.
 
то су глупости. чим неко понови неку тврдњу пар пута, други је прихвате за истину. а да не промисле уопште.
Ja isto tako mogu da napisem da je hvala krastaskih ratova glupost,pa nepisem ,jer to je subjektvino misljenje.Cinjenica je da je SPC stavljala naglasak na Srbin jednako pravoslavac ,ako tvrdis da je to glupost ,mozda bi mogao da potkrepis izrecenu tvrdnju nekim konkretnim primerima, da je SPC bila spremna na siroku saradnju sa RKC.
 
смеш да критикујеш све што сматраш да је за осуду. самим тим и алавост владика. али не можеш да кажеш како неко не сме да изнесе политички став, јер није политичка институција. то је идеологија система који је пропао, неславно. а пропао је управо зато што није дозвољавао критичко мишљење.

Da li si siguran da nisu politicka institucija? Oni su stub na kome pociva srpska autokratija.

Koliko vidim oni jedino o politici i pricaju, na Boga su zaboravili, osim u propagandne svrhe.
 
Pa zasto raspravljamo o njima na politici?
Ti si ih izjednacio sa predsednikom, nisam ja.

Drugim recima nema ozbiljne grupa Srba koji nisu pravoslavci, izuzev ateista.



Lepo kazi da zivimo u teokratskom Srbistanu. Sta se foliras?

Nisam ih izjednačio, baš kao što ni tebe nisam izjednačio sa Vučićem, a i o tvojim izjavama raspravljamo na politici. Da, nema ozbiljne brojnosti Srba drugih veroispovesti, ali to nije ni bitno jer i ovi malobrojni dokazuju da Srbin može da bude svako ko je to po krvi i ko se takvim smatra. Mi nikoga ne prisiljavamo da bude pravoslavne veroispovesti. I naravno da ne živimo u teokratiji, ta tvoja priča pokazuje da nisi shvatio dve stvari. Prvo, ne znaš ni šta je teokratija, a drugo, moja rečenica "ko si ti da se izjednačavaš sa SPC?" ne znači da ti ne smeš da ih kritikuješ, već da tvoje mišljenje nema istu težinu kao i mišljenje SPC.

- - - - - - - - - -

Da li si siguran da nisu politicka institucija? Oni su stub na kome pociva srpska autokratija.

Koliko vidim oni jedino o politici i pricaju, na Boga su zaboravili, osim u propagandne svrhe.

Ne vidiš dobro, verovatno zato što i ne slušaš kad pričaju o Bogu i ne ideš u crkvu. I SPC nije nikakav stub autokratije, već jedan od stubova ovog naroda, što nije isto.
 
Da li si siguran da nisu politicka institucija? Oni su stub na kome pociva srpska autokratija.

Koliko vidim oni jedino o politici i pricaju, na Boga su zaboravili, osim u propagandne svrhe.

не бих рекао да постојећи аутократски систем почива на СПЦ. Вучић је с њима у лошим односима. а не могу му ништа, јер народ и не слуша СПЦ, него се води ситним интересима па гласа за Малог Алека и његове кабадахије.

но за тебе је Црква баук. ћутала или причала, свеједно.
 
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije samo je jedan od potpisnika "Apela za odbranu Kosova i Metohije" koji je pripremljen i iniciran od grupe uglednih intelektualaca iz Beograda i Srbije. Apel nije upućen nikome pojedinačno nego svima odgovornima za budućnost Kosova i Metohije, a među potpisnicima je i više arhijereja srpske Patrijaršije.

Ovako u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj komentarišu napise pojedinih medija da je autor i inicijator potpisivanja ove peticije mitropolit Amfilohije, kao i da je ona suprotna načelima unutrašnjeg dijaloga o budućnosti pokrajine. U sedištu mitropolije na Cetinju negiraju da je verski skup na Luštici iskorišćen za promociju dokumenta koji se protivi rešavanju ovog problema.

"Divno sabranje na Luštici nije imalo nikakve veze sa "Apelom", već se u nedelju tamo proslavljalo 900 godina od izgradnje luštičke Saborne crkve Svetog Nikolaja u Radovanićima. Nije bilo organizovano nikakvo predstavljanje "Apela" najbližim saradnicima, niti su se održali tajni sastanci, kako neistinito pišu mediji", poručuju iz Mitropolije.

Apel javnih ličnosti za odbranu pokrajine intoniran je kao izraz protivljenja politici o Kosovu i Metohiji koju vodi vlast u Beogradu. U ovom tekstu izražava se protivljenje svakoj podeli pokrajine, prijemu u međunarodne organizacije i potpisivanju pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinom.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:703246-Amfilohije-samo-potpisnik-apela
 
O Amfilohiju je vec dovoljno receno,

A Kosovo smo izgubili budalastom politikom vlada od 1912-2017. Bukvalno svaka vlada, od Pasicevih i Stojadinoviceve, preko komunisticke i Miloseviceve do DOSovske, DSSovske, Tadiceve i Vuciceve.

Sada jedino cime mozemo da trgujemo je priznanje Kosova, tj. pustanje istog u UN. Treba napraviti dugorocnu politiku. Ispitati koliko je moguce da udjemo u EU bez priznanja Kosova. Ako je to moguce, treba uci u EU najvise iz tog razloga.

Dakle, Srbija moze da ponudi priznanje Kosovu i da se obaveze da ga nece blokirati u medjunarodnim organizacijama. Ako je to toliko bitno NATO-u i Albancima. Medjutim, Srbija za uzvrat mora da trazi sledece:
-da se Kosovo definise kao nacionalna drzava srpskog i albanskog naroda i svih ostalih gradjana
-da Kosovo, narocito srpski delovi, imaju specijalne veze sa Srbijom
-da manastiri budu eksteritorijalni ili da pripadnu srpskoj autonomiji
-da zajednica srpskih opstina postan prava, sustinska autonomija sa svojom imovinom, policijom, sudstvom, prosvetnom politikom i pravom da donosi komunalne uredbe
-da se Srbima vrati sva oduzeta imovina i formira specijalna UN-ova organizacija za nadgledanje ljudskih prava Srba i nealbanaca i podsticaj vracanja izbeglica
-da Kosovo bude vojno neutralno
-da Pristina vrati Srbiji sav novac koji je Srbija placala od pocetka albanske pobune 1980. do danas za kosovski dug
-da se vrati sva imovina drzavi Srbiji koja joj je pripadala na Kosovu od 1974. do 1990.
-da Srbija dobije od SBUN specijalnu rezoluciju kojom se garantuje da je Kosovo poslednja teritorija kojoj se dozvoljava odvajanje od Srbije, a da ce eventualne agresije ili separatizmi protiv Srbije direktno obavezati sve clanice SBUN da se vojno angazuju u korist Srbije
-da Srbija dobije makar i simbolicno teritorijalno obestecenje od nekog eksteritorijalnog kopna na bilo kojoj tacki planete, od bar 5,6k km2. Ako to bude na Antarktiku, dobro bi doslo da se u buducnosti odatle vadi nafta. Ako bi bilo neko ostrvce na Pacifiku, Indijskom ili Atlantskom okeanu, dobro bi doslo da Srbija tamo izgradi trgovacku luku i na konto trgovinskih usluga uzima par stotina miliona evra.

Ove tacke ispisane sa italic fontom bi bile podlozne diskusiji, tj. trgovini ili ukidanju. Na primer, Pristina ne bi morala da vrati sav novac ili bi mogla da udje u NATO ako bi se Srbiji ponudila neka kompenzacija.

Da sam vlast ovo bih podneo UN-u, NATOu, Pristini i Briselu. Pa ako hoce da razgovaraju - hoce, ako nece - nikom nista. Srbija nista ne moze da izgubi, a oni imaju sta da dobiju. A to da im priznamo Kosovo pa da jos ocekuju da im se zahvalimo sto su nas tako isamarali i ponizili, neka hvala. Sve ima svoju cenu, pa tako i priznanje Kosova. Eto vam, al' uz obestecenje.
 
Poslednja izmena:
Nisam ih izjednačio, baš kao što ni tebe nisam izjednačio sa Vučićem, a i o tvojim izjavama raspravljamo na politici. Da, nema ozbiljne brojnosti Srba drugih veroispovesti, ali to nije ni bitno jer i ovi malobrojni dokazuju da Srbin može da bude svako ko je to po krvi i ko se takvim smatra. Mi nikoga ne prisiljavamo da bude pravoslavne veroispovesti. I naravno da ne živimo u teokratiji, ta tvoja priča pokazuje da nisi shvatio dve stvari. Prvo, ne znaš ni šta je teokratija, a drugo, moja rečenica "ko si ti da se izjednačavaš sa SPC?" ne znači da ti ne smeš da ih kritikuješ, već da tvoje mišljenje nema istu težinu kao i mišljenje SPC.

- - - - - - - - - -



Ne vidiš dobro, verovatno zato što i ne slušaš kad pričaju o Bogu i ne ideš u crkvu. I SPC nije nikakav stub autokratije, već jedan od stubova ovog naroda, što nije isto.

Ne razumem, uveo si Vucica u pricu, da das legitimitet SPC. Sad ih svodis na nivo obicnog gradjanina, jer se eto i o mojim izjavama diskutuje. Da bi zavrsio da moja rec nema istu tezinu kao rec SPC, jer oni nisu obicni gradjani.
Verujem da ni ti sam ne znas sta si ovim hteo da kazes. Osim da ja nikako ne mogu da budem u pravu. z:mrgreen:


Srba koji su nepravoslavci ima u neznatnom broju, a onih koji zbog religije odbijaju da budu Srbi ima vise miliona. Granica je religija, a SPC to odgovara.

Pravoslavna polticka teorija je autokratija, ako su stub naroda, onda su i stub autokratije.
 
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije samo je jedan od potpisnika "Apela za odbranu Kosova i Metohije" koji je pripremljen i iniciran od grupe uglednih intelektualaca iz Beograda i Srbije. Apel nije upućen nikome pojedinačno nego svima odgovornima za budućnost Kosova i Metohije, a među potpisnicima je i više arhijereja srpske Patrijaršije.

Ovako u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj komentarišu napise pojedinih medija da je autor i inicijator potpisivanja ove peticije mitropolit Amfilohije, kao i da je ona suprotna načelima unutrašnjeg dijaloga o budućnosti pokrajine. U sedištu mitropolije na Cetinju negiraju da je verski skup na Luštici iskorišćen za promociju dokumenta koji se protivi rešavanju ovog problema.

"Divno sabranje na Luštici nije imalo nikakve veze sa "Apelom", već se u nedelju tamo proslavljalo 900 godina od izgradnje luštičke Saborne crkve Svetog Nikolaja u Radovanićima. Nije bilo organizovano nikakvo predstavljanje "Apela" najbližim saradnicima, niti su se održali tajni sastanci, kako neistinito pišu mediji", poručuju iz Mitropolije.

Apel javnih ličnosti za odbranu pokrajine intoniran je kao izraz protivljenja politici o Kosovu i Metohiji koju vodi vlast u Beogradu. U ovom tekstu izražava se protivljenje svakoj podeli pokrajine, prijemu u međunarodne organizacije i potpisivanju pravno obavezujućeg sporazuma sa Prištinom.


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/drustvo/aktuelno.290.html:703246-Amfilohije-samo-potpisnik-apela

Eto...mada i da je Amfilohije pokrenuo taj apel, ne vidim sta bi bilo lose, Crkva je duzna da u ovakvim vaznim pitanjima ima svoj stav, i ako treba, da ga ponovi i 100 puta.
 
Srba koji su nepravoslavci ima u neznatnom broju, a onih koji zbog religije odbijaju da budu Srbi ima vise miliona. Granica je religija, a SPC to odgovara.

атеисти одбијају да буду Срби? не чуди ме. атеизација је први корак ка однарођавању.

Pravoslavna polticka teorija je autokratija, ako su stub naroda, onda su i stub autokratije.

не аутократије, него монархије. српска монархија, осим пар врло кратких епизода, никад није била аутократска.
 
Ne razumem, uveo si Vucica u pricu, da das legitimitet SPC. Sad ih svodis na nivo obicnog gradjanina, jer se eto i o mojim izjavama diskutuje. Da bi zavrsio da moja rec nema istu tezinu kao rec SPC, jer oni nisu obicni gradjani.
Verujem da ni ti sam ne znas sta si ovim hteo da kazes. Osim da ja nikako ne mogu da budem u pravu. z:mrgreen:


Srba koji su nepravoslavci ima u neznatnom broju, a onih koji zbog religije odbijaju da budu Srbi ima vise miliona. Granica je religija, a SPC to odgovara.

Pravoslavna polticka teorija je autokratija, ako su stub naroda, onda su i stub autokratije.

Znam da ne razumeš, iako sam ti skoro pa nacrtao. Pa, da probam potpuno da nacrtam. I ti nisi političar, pa opet raspravljamo o ovome o čemu pišeš, pa tako raspravljamo i o stavovima SPC, kao i o političkim stavovima Vučića koji nije političar, već kriminalac. A i za ovo ostalo sam mislio da sam jasan, ali da ponovim. Ti si pojedinac, dok je SPC institucija koja okuplja milione pojedinaca i njeno mišljenje kao takve sasvim sigurno ima veću težinu od tvog.

Vidim da ima još ostalog, ali su realno baš gluposti. "Pravoslavna polticka teorija je autokratija, ako su stub naroda, onda su i stub autokratije" nema nikakve logike, jer autokratski sistem u Srbiji ne počiva na SPC, niti ona taj sistem podržava. A potpuno je sigurno da taj sistem nema veze sa pravoslavljem, osim deklarativno...
 
не бих рекао да постојећи аутократски систем почива на СПЦ. Вучић је с њима у лошим односима. а не могу му ништа, јер народ и не слуша СПЦ, него се води ситним интересима па гласа за Малог Алека и његове кабадахије.

но за тебе је Црква баук. ћутала или причала, свеједно.
Vidi, poverenje u SPC 54%, narod ne slusa SPC, Vucic i SPC u losim odnosima, a pravoslavna politicka teorija je autokratska, dobijaju pare iz drzavne kase za svoje projekte....
Toliko kontradiktornih informacija.

Iskreno, da SPC nije pocela sa propagandom protiv teorije evolucije, protiv abortusa i da se mesa u sve pore zivota, ne bih ni mario sta rade.
 
Sada jedino cime mozemo da trgujemo je priznanje Kosova, tj. pustanje istog u UN. Treba napraviti dugorocnu politiku. Ispitati koliko je moguce da udjemo u EU bez priznanja Kosova. Ako je to moguce, treba uci u EU najvise iz tog razloga.

а зашто бисмо уопште улазили у ЕУ? ви још верујете у социјалистичке утопије?
 
атеисти одбијају да буду Срби? не чуди ме. атеизација је први корак ка однарођавању.



не аутократије, него монархије. српска монархија, осим пар врло кратких епизода, никад није била аутократска.

Ateisti su Srbi sa falinkom.

Izvini, ali da li mi pricamo o istoj monarhiji? Obrenovici, Karadjordjevici, Nemanjici ili o nekoj drugoj?
Kad nema kralja, predsednik autokrata je dobra zamena.
 
Mnogi ce osporiti tvoju izjavu.

Jos uvek nema dogovora ko i sta su Srbi. z:(

Сасмо титоистичке комуњаре се питају шта су ко су Срби. Осстали знају врло добро. А ја се узаиста искрено радујем кад ме неки Србин католик или неки Србин муслиман оспори. Они и јесу Срби, али навећи бој њих тврди да није.
 
Vidi, poverenje u SPC 54%, narod ne slusa SPC, Vucic i SPC u losim odnosima, a pravoslavna politicka teorija je autokratska, dobijaju pare iz drzavne kase za svoje projekte....
Toliko kontradiktornih informacija.

Iskreno, da SPC nije pocela sa propagandom protiv teorije evolucije, protiv abortusa i da se mesa u sve pore zivota, ne bih ni mario sta rade.
Razjašnjenje o tome imaš na ovoj temi.: https://forum.krstarica.com/showthread.php/801126-jos-samo-19-miliona-evra-za-hram-svetog-save


Pravoslavni živalj u Srbiji čine 85% žitelja Srbije, koji pune budžet republike Srbije. Donacije koja crkva dobija iz budžeta dolazi iz nameskog budžeta za NVO organizacije. Iz tog budžeta crkva je dobila manje od 10% nameskih sredstava. Ako postoji 85% žitelja koji su vernici SPC-a. Onda bi bilo logično da crkva iz tog nameskog budžeta dobije i 85% sredstava.

Inače iz tog budžeta finasiraju se sve NVO u Srbiji, sem pojedinih, Helsinški odbor, Žene u Crnom...itd. Dok LGBT takodje dobijaju novac iz istog tog budžeta, kao i političke stranke koje naravno nisu NVO :D
 

Back
Top