Akcije BAS-a

Ostalo je na potražnji još 45 akcija po 2400, a u ponudi 100 akcija po 2700 i 1137 akcija na ceni većoj od 2700.
Danas su sve banke skočile: aik, agro, metals, privredna, komercijalna... kažu oni-što-znaju da je Erste banka uletela na berzu sa velikim parama
 
Evo, baš na ovoj akciji, konkretnog primera da, i kada je potražnja veća od ponude, to ne vodi nužno i ka većoj ceni.
Potražnja: 400 akcija
Ponuda: 100 akcija
Najbolja potražnja: 2360,00 (100 akcija)
Najbolja ponuda: 2390,00 (100 akcija)

Ukoliko ne bude nekih promena od 11.55 - 12.00
 
Danasnje stanje je da se trazi 400 akcija a nudi 100. koliko sam ja razumeo nudi se 100 po vecoj ceni od 2.390 din a trazi se 400 po toj ceni ? To znaci da sam ja u tih 100 ili ne ? Kako to da je od juce pala ponuda sa hiljadu i kusur na ovoliko malo ? Jel su to neki povukli akcije iz prometa ili uopste neobjavljuju one koji traze nenormalnu cenu kao ja ? Hvala unapred !
 
U trenutku kada sam ja gledao, a to je bilo negde oko 11h, stanje je bilo ovakvo kako sam napisao. Znači: svi nalozi iz ponude su bili samo tih 100 komada. Ostali nalozi ili su povučeni ili im je "istekao rok". Ako nisi dao cenu od 2360 onda nisi bio u tih 100 akcija. A drugih prodajnih naloga, u tom trenutku, nije bilo.
Neko je, očigledno, u periodu kada se vrši uparivanje naloga, od 11.55-12.00, ubacio nalog za kupovinu-prodaju 100 akcija po 2390,00 i ti nalozi su prošli.
Akcijama BASB je trguje po MPC , to je malo komplikovano, nisam ni ja dugo razumeo, a nije me ni privlačilo da razumem. Akcije koje su vrlo likvidne i na kojima su veliki prometi nalaze se na kontinuiranom trgovanju i tu se mogu pratiti ponuda, potražnja, cena i obimi iz sekunde u sekundu.
 
Ok. Broker mi je rekao da ugovor kod njih traje mesec dana i ako hocu da promenim stanje moje ponude mogu to uciniti svaki dan ali se placa 500 din. Ako pak to ne uradim za mesec dana tj ako se nepojavljujem uopste, moj nalog se automatski produzava bez mog pitanja i za istu cenu koju sam u startu stavio. Zato mislim da sam u tih 100 akcija koje se nude !
 
Jedino mi nije jasno otkud juce hiljadu i kusur akcija a danas samo 100 ? Kao da su svi povukli akcije iz opticaja. Obavesti me ako saznas jos neke detalje ponude i potraznje-cenu ako ti nije nekakav problem. Budno pratim. Hvala ti !
 
jerotije:
Jedino mi nije jasno otkud juce hiljadu i kusur akcija a danas samo 100 ? Kao da su svi povukli akcije iz opticaja. Obavesti me ako saznas jos neke detalje ponude i potraznje-cenu ako ti nije nekakav problem. Budno pratim. Hvala ti !
Ja mislim da ćeš morati da pitaš svog brokera zašto je, od otvaranja berze u 10.00 do sada (11.05) ponuda: O (nula) akcija.
Potražnja:
9 akcija po 2370 i još 100 ispod te cene
 
Ovako izgleda tabela posle 12 sati, kada je završeno trgovanje akcijama MPC.
Danas nije bilo u ponudi ni jedne akcije BASB.

belex01ky2.jpg
 
Sad sam zvao brokera i kaze mi da je poslednja transakcija bila 2.390 din i da ponude nema zato sto trazimo vise od 20 % od ove cene. Kad bude dostiglo blizu 20 % od 5.000 bicemo objavljeni u ponudi. Sad su mi jasne neke stvari. Ako budes ulazio dublje u ponudu obavesti me o detaljima potraznje. Hvala !
 
Napisao sam već da izbegavam akcije kojima se trguje MPC (osim ako nešto baš povoljno ne naleti), zato nisam ni znao da se te, enormno veće, cene ne vide u ponudi.
Ako bi se cena, nekim slučajem, već i primakla toj koju si dao (5000), ja bih onda povukao nalog i čekao više:grin:
 
Metod po preovladjujućoj ceni, spominjao sam to ranije. Trgovina se obavlja od 11.55 - 12.00h uparivanjem naloga. Prostije - ako gledaš onaj tiker na belexu (trčeća slova) gornja kolona su ti akcije koje su na kontinuiranoj trgovini(trguje se non-stop od 10-13h, a donja po MPC.
MPC možeš videti na ovoj tabeli gore, osenčene su sivom bojom jer je završena trgovina.


http://www.priv.yu/stecaj/materijal/ces_mecon/berzansko_trgovanje_akcijama.pdf
 
gruja dragacevski:
Ja bih ti preporucio da ne prodajes, vec ako imas sansu da kupujes od ostalih kolega i da cekas dok BAS nebude prodat.
Ma nikad nebih rizikovao svoje pare na akcije. Nisam onaj koji voli da kocka. Ovo sto imam mi je palo s neba.Sacekacu jos jer mi nije frka za pare. U svakom slucaju ti hvala na dobrom savetu ! ;-) ;-) ;-)
 

Back
Top