Agresivnost vozača i marke automobila

Manga Hilux

Legenda
Moderator
Poruka
69.817

Vozači ovih automobila su najagresivniji u saobraćaju – tvrdi istraživanje nemačkog instituta​

1704980024-shutterstock_1078663823-750x438.jpg
Shutterstock/Duncan Andison
Nemački istraživački institut Innofakt želeo je da zna da li postoji veza između marke automobila i stila vožnje.

Zbog toga su zajedno sa auto portalom Leasingmarkt ispitali više od 1.000 vozača da li postoji veza između marke automobila i stila vožnje

Skoro 90 odsto ispitanih složilo se da postoji. Tokom istraživanja, učesnici su morali da naznače koji su vozači bili najagresivniji u odnosu na marku automobila, odnosno ubacivali se u traku, vozili slalom ili blicali. Očekivano, jedan brend je zauzeo prvo mesto u anketi.

Vozače BMV-a je 62 odsto ispitanika opisalo kao najagresivnije vozače. To znači da popularni brend automobila osvaja ovu rang listu.
Slede Mercedes sa 44 odsto i Porše sa 37 odsto. Ono što je zapanjujuće je da su među prvih deset posebno nemačke marke automobila.
Samo Teslu sa osam odsto na šestom mestu i Ford sa dva odsto na osmom mestu ne proizvode nemačke kompanije. Ipak, treba napomenuti da je istraživanje sprovedeno u Nemačkoj i zbog toga bi nemački brendovi mogli biti prisutniji.
1. BMV (62 odsto)

2. Mercedes (44 odsto)
3. Porše (37 odsto)
4. Audi (35 odsto)
5. Folksvagen (11 odsto)

6. Tesla (osam odsto)
7. Opel (četiri odsto)
8. Ford (dva odsto)
9. Volvo (dva odsto)

10. Seat (dva odsto)

Mladi vozači vide više veze između marke automobila i vozača

Istraživanje je takođe pokazalo da su posebno mladi vozači uvereni da postoji korelacija između marke automobila i stila vožnje. U ovo veruje ukupno 94 odsto ljudi mlađih od 30 godina. Među starijima od 50 godina ovo mišljenje je „samo“ 83 odsto.
 
Ljudi to vezuju za marku automobila kao marku, zapravo stvar je mnogo prostija, BMW pruža najbolje vozne karakteristike, prate ih Porše, Audi itd, normalno ta vozila se najoštrije voze. Na listi sigurno nećeš videti Toyotu Land Cruiser ili tako nešto, jednostavno da sa njim voziš kao sa BMW skupljali bi te sa bankine.
 
Ljudi to vezuju za marku automobila kao marku, zapravo stvar je mnogo prostija, BMW pruža najbolje vozne karakteristike, prate ih Porše, Audi itd, normalno ta vozila se najoštrije voze. Na listi sigurno nećeš videti Toyotu Land Cruiser ili tako nešto, jednostavno da sa njim voziš kao sa BMW skupljali bi te sa bankine.
Ovakako kako si napisao ispada da BMW ima bolje vozne karakteristike nego Porsche, sto bas i nije tacno.

Vlasnici i vozaci BMW su obicno bilmezi, Nike Air max, trenerka i ostali "biseri" mode 90-ih, uvereni da su "opasni" momci, ako voze BMW, makar i 20 god star i nose air max.

BTW
U Nemackoj je veliki broj npr. Seat Leona u Cupra varijanti, auto koji se izuzetno lepo vozi i brz je, pa nisu percipirani kao agresivni vozaci.
 
U Srbiji bi lista bila ovakva bar iz mog vidjenja.
1. Audi
2.BMW.
3.Skoda (ali samo SuperB). Ovde bih cak mogao reci da su i najnapaljeniji ali posto se radi samo o ovom modelu onda nek bude na trecem mestu.
4.Alfa Romeo a posebno 147 i GT
U poslednje vreme i ovi sa koreanskim dzipovima daju gasa misleci da su i oni nesto ali jos uvek su u vecini slucajeva normalni vozaci.
 
Ovakako kako si napisao ispada da BMW ima bolje vozne karakteristike nego Porsche, sto bas i nije tacno.

Vlasnici i vozaci BMW su obicno bilmezi, Nike Air max, trenerka i ostali "biseri" mode 90-ih, uvereni da su "opasni" momci, ako voze BMW, makar i 20 god star i nose air max.

BTW
U Nemackoj je veliki broj npr. Seat Leona u Cupra varijanti, auto koji se izuzetno lepo vozi i brz je, pa nisu percipirani kao agresivni vozaci.

Upadaju samo u oko jer ih ima mnogo više, činjenica je da na putevima imaš mnogo više BMW nego Poršea. Nisam video ko vozi 911 ili Panameru lagano i rasterećeno. Nije sve ni pravilo, viđam često BMW 7 ili BMW X8 koji su ipak za gospodu da se voze rasterećeno i normalno, bez nekih divljanja i kočenja naglih itd.
 
U Srbiji bi lista bila ovakva bar iz mog vidjenja.
1. Audi
2.BMW.
3.Skoda (ali samo SuperB). Ovde bih cak mogao reci da su i najnapaljeniji ali posto se radi samo o ovom modelu onda nek bude na trecem mestu.
4.Alfa Romeo a posebno 147 i GT
U poslednje vreme i ovi sa koreanskim dzipovima daju gasa misleci da su i oni nesto ali jos uvek su u vecini slucajeva normalni vozaci.
Imao sam slucaj sa "dzipom" KIA. Jasno se cuje da je trocilindras u pitanju. Covek gazi pun gas, pretice gde stigne i posto mu nailaze vozila u susret na silu se ubacuje u kolonu tako sto primorava ostale vozace da koce. I tako non stop.

Meni nije problem sto neko vozi preko ogranicenja, cesto vozim i ja, ali je problem kad bezobzirno sece ostale ucesnike u saobracaju, primorava ih na kocenje kao ovaj gore opisani slucaj, na auto putu ablenduje da mu se sklonis sa 200m razdaljine i ako si u preticanju kamiona i ispred sebe imas jos par vozila, itd.

To je onaj tip bahatih i nekulturnih ljudi koji se svuda gura preko reda, ne volim takve i ne dozvoljavam takvo ponasanje. Kad krenu sa tim ablendovanjem na auto putu i nabijanjem u gepek, namerno krenem da usporavam i ne sklanjam se cim mogu.
 
Ljudi to vezuju za marku automobila kao marku, zapravo stvar je mnogo prostija, BMW pruža najbolje vozne karakteristike, prate ih Porše, Audi itd, normalno ta vozila se najoštrije voze. Na listi sigurno nećeš videti Toyotu Land Cruiser ili tako nešto, jednostavno da sa njim voziš kao sa BMW skupljali bi te sa bankine.
Toyota Land Cruiser je strasno dobar auto ali auto cija namena nije divljanje.
 
A superb voze sve državne institucije i bahati su za volanom niko normalan ne daje 30.000 evra za novu škodu nego za te pare ili manje pazari neki novi suv.
Superb i Audi, to su kamikaze na putevima pre par godina za sekundu dve samo sto ne izginosmo, Audi sa rotacijom pravo na mene ja mrtav ladan volan udesno i vratih se ponovo u traku kad je ludak prosao, nisam vozio moj auto i nisam samo ja bio u kolima sa ovim drugarom nego jos dvojica pozadi.
 
Imao sam slucaj sa "dzipom" KIA. Jasno se cuje da je trocilindras u pitanju. Covek gazi pun gas, pretice gde stigne i posto mu nailaze vozila u susret na silu se ubacuje u kolonu tako sto primorava ostale vozace da koce. I tako non stop.

Meni nije problem sto neko vozi preko ogranicenja, cesto vozim i ja, ali je problem kad bezobzirno sece ostale ucesnike u saobracaju, primorava ih na kocenje kao ovaj gore opisani slucaj, na auto putu ablenduje da mu se sklonis sa 200m razdaljine i ako si u preticanju kamiona i ispred sebe imas jos par vozila, itd.

To je onaj tip bahatih i nekulturnih ljudi koji se svuda gura preko reda, ne volim takve i ne dozvoljavam takvo ponasanje. Kad krenu sa tim ablendovanjem na auto putu i nabijanjem u gepek, namerno krenem da usporavam i ne sklanjam se cim mogu.

Ti si samo druga strana tog novčića, ali hajde što ugrožavaš sebe, to nije problem, već ugrožavaš i druge i samo praviš dodatan problem zbog sujete i inata.
 
Ljudi to vezuju za marku automobila kao marku, zapravo stvar je mnogo prostija, BMW pruža najbolje vozne karakteristike, prate ih Porše, Audi itd, normalno ta vozila se najoštrije voze. Na listi sigurno nećeš videti Toyotu Land Cruiser ili tako nešto, jednostavno da sa njim voziš kao sa BMW skupljali bi te sa bankine.
Ne bih se složio. Pre bih rekao da su seljačine napaljene. Neki. Evo juče, balavo go*no čačka telefon i divlja po parkingu u dvorištu zgrade. Mal' mi psa nije zgazio. BMW. Teško da ćeš vozača npr. Toyote videti tako da se ponaša.
 
Ne bih se složio. Pre bih rekao da su seljačine napaljene. Neki. Evo juče, balavo go*no čačka telefon i divlja po parkingu u dvorištu zgrade. Mal' mi psa nije zgazio. BMW. Teško da ćeš vozača npr. Toyote videti tako da se ponaša.

Pročitajte molim vas šta sam napisao još jednom. Kao što rekoh, to nije marka koja sama po sebi privlači psihopate, niti su im takvi ciljna grupa, ali prosto automobil nudi dobre vozne karakteristike i takvi ga kupuju iz tog razloga jer je pristupačniji i dostupniji od Poršea i ostalih modela. Još jedna bitna stvar, većina tih na koje kukate su peti vlasnici tog auta, njega je Nemac kupio i vozio ga normalno, kao gospodin, a to što je sa 400.000 na satu i pravih 700.000 došao u Srbiju kao NOV NOV, pa ga kupio balavi mentol od 18 da bustuje ego, to je drugo.
 
Pročitajte molim vas šta sam napisao još jednom. Kao što rekoh, to nije marka koja sama po sebi privlači psihopate, niti su im takvi ciljna grupa, ali prosto automobil nudi dobre vozne karakteristike i takvi ga kupuju iz tog razloga jer je pristupačniji i dostupniji od Poršea i ostalih modela. Još jedna bitna stvar, većina tih na koje kukate su peti vlasnici tog auta, njega je Nemac kupio i vozio ga normalno, kao gospodin, a to što je sa 400.000 na satu i pravih 700.000 došao u Srbiju kao NOV NOV, pa ga kupio balavi mentol od 18 da bustuje ego, to je drugo.
Svaki auto može da ide 150km kroz grad i da divlja. Zašto ne ide? 🤔
 
Ti si samo druga strana tog novčića, ali hajde što ugrožavaš sebe, to nije problem, već ugrožavaš i druge i samo praviš dodatan problem zbog sujete i inata.
Kako ugrozavam? Ide iza mene, ja malo popustim gas kad krene sa takvim ponasanjem i to je to. Ne kocim naglo i ne pravim nikakvu opasnu situaciju. One ispred i kamion sa desne strane ne mogu da preletim, tako da me dzabe pritiska.

Razumem da kampujem u levoj traci pa da se neko ponasa tako.
 
Uvek se prvo pogleda dva puta u retrovizor pre nego što se krene u preticanje, prvi put da vidiš ima li nekoga, daješ žmigavac i opet gledaš i tada procenjuješ kojom brzinom se kreće vozilo iza tebe pa ako ne ide brzo krećeš u preticanje. Tako pazeći ne ugrožavaš sebe i druge učesnike u saobraćaju. Jednom ja išao 240kmh levom trakom i na 500 m ispred lik da žmigavac i krene sa 80 da pretiče bus koji ide 70. Za par sekundi sam mu bio na leđima i kočio. Realno nije ni morao da da žmigavac ko većina što ne daje jer su sami na putu.

Da se razumemo levom trakom se samo pretiče a vozi srednjom.

I još nešto nikada ne radi ono što ne želiš da tebi drugi rade.
 
Poslednja izmena:
Svaki auto može da ide 150km kroz grad i da divlja. Zašto ne ide? 🤔

Ne može svaki da razvije 150km kroz par sekundi, ne leži svaki baš tako u krivini i nije svaki za gaženje. Naveo sam ti Land Cruiser kao primer, možeš i njega da pričepiš, ali je vrlo verovatno da ćeš završiti na krovu ili nekome u gepeku.

Kako ugrozavam? Ide iza mene, ja malo popustim gas kad krene sa takvim ponasanjem i to je to. Ne kocim naglo i ne pravim nikakvu opasnu situaciju. One ispred i kamion sa desne strane ne mogu da preletim, tako da me dzabe pritiska.

Razumem da kampujem u levoj traci pa da se neko ponasa tako.

Pa lepo, ugrožavaš tako što namenski smanjuješ brzinu i pored toga što iza tebe ide neko jako brzo, ugrožavaš i njega i sebe.

Ne možeš da preletiš, to je jasno svima, ali isto tako ako vidiš da neko vidno ide brzo, a to svako zdravorazuman može da proceni po brzini kojom mu se približavaju farovi u retrovizoru, onda sačekaš da prođe da pretekne, nego si ti klasičan onaj tip "JA HOĆU SAD TAKO MI JE DOŠLO" nema veze što tip iza tebe ide 200km/h npr, ovamo pljuješ jedne, a bukvalno si isto toksičan učesnik saobraćaja kao i oni.

Isto tako prezirem i one koji uđu u levu traku i voze 60km/h i tako voze paralelno sa srednjom trakom (što se dešava na Pančevačkom putu npr često) i onda im ti sviraš, a on ti pokazuje da ide po ograničenju. Super, bravo šmekeru, pa idi srednjom trakom po ograničenju, ona je i napravljena za takve.

I onda posle kad ti neko razveže šamarčinu za tu toksičnost, još ćeš da se buniš i da kukaš... Pa ne ide kume.
 
Taj koji ide iza mene treba da prilagodi svoju voznju uslovima saobracaja, nije on jedini na putu i nije najvaznija osoba na svetu da mu se svi sklanjaju.

U Nemackoj se vozi brze i voze jaci automobili nego kod nas, pa nema nabijanja u gepek i ablendovanja. Znaju se napisana i nepisana pravila i sve funkcionise tecno i bez stresa.

Ako sam ja krenuo u preticanje, a njega nije bilo ni na vidiku, nema sa da mi se nabija u gepek i da mi ablenduje, nego ima da ceka da kolona zavrsi preticanje i da se vrati u desnu traku, pa neka ide. Sustigao si vozila u preticanju, sacekas svoj red i to je to.

To sto on radi ne pomaze niti ubrzava, vec samo smeta i izaziva stres i nervozu kod neiskusnih vozaca, a ja lepo udarim kontru.

Ne secem nikoga, pogresno si zakljucio. Ako vidim da neko ide brze, procenim koliko mesta ima, i ako moze popustim malo gas, pustim da prodje i onda krenem u preticanje.
 

Back
Top