Advokati vs. javni beležnici

Nisam siguran, ali verujemd a si u rpavu. AKS je takodje trazila povlacenje iz procedure Zakona o BESPLATNOJ pravnoj pomoci, i ako je javna rasprava odavno zavrsena po tom pitanju, sto je skandalozno.

Nadam se da su sada oni koji su se zalagali za njihova "prava" zadovoljni sto onaj ko nema para ne moze da dobije nikakvu pravnu pomoc za gradjanske stvari osim da moli po hodnicima opstina nekog pravnima-piskaralo.

U tom slučaju ti ni ne treba pravna pomoć jer i tako nemaš para da nekoga tužiš!?:rotf:
 
Ispravite me, ali čini mi se da :

- Notare je izmislila Evropa,
i mi moramo to da prihvatimo da bi uskladili svoj pravni sistem sa EU.

- Notari su uglavnom pravnici
sa završenom nekom specijalističkom obukom ( nekad se to zvalo državni ispit )

- Advokati ne mogu da vrše tu delatnost
zato što nisu obučeni za nju, i nisu od države "rukopoloženi"
Notari su pravnici sa položenim pravosudnim i javnobeležničkim ispitom.
 
Tacno je to sto je covek naveo. Notar nema savetodavnu funkciju, ne kaze stranci da nesto nije u redu nego
overava sadrazaj koji su obe strane dogovorile.
Nije tačno, jer je rekao da notar samo potvrđuje identitet. Notar proverava sadržaj ugovora i upozorava stranke o posledicama takvog pravnog posla itd. Naravno da kaže ako nešto nije u redu, može i da odbije da overi ugovor.
 
Ok, vi imate takvo iskustvo. Slučajno se bavim ovim poslom, pa znam o čemu govorim. Dužnost beležnika je da proveri sadržaj ugovora i da stranke upozori o mogucim problemima.
Zaista se momentalno petljam sa jednim ugovorom koji bez notara ne moze ni da bude validan
i stvarno je tako ( tako zakonodavac kaze) da ako smo se mi ( dve strane) nesto dogovorili, notar ne mze
mene ili drugu stranu da isntruishe da nas dogovor nije u redu nego ce nam samo
predociti nase zakonske obaveze, to ce lepo formulisati tako da ce zakonodavac biti zadovoljan,
a ugovorne strane po sistemu kom obojci kom opanci. Samo je forma zadovoljena,.
a to je i njihova duznost.
 
Postoje slucajni prolaznici, niko ne postaje notar sasvim slucajno.
Nisam beležnik, već advokatski pripravnik, posao sačinjavanja ugovora i overe kod beležnika radim na dnevnom nivou.
Zaista se momentalno petljam sa jednim ugovorom koji bez notara ne moze ni da bude validan
i stvarno je tako ( tako zakonodavac kaze) da ako smo se mi ( dve strane) nesto dogovorili, notar ne mze
mene ili drugu stranu da isntruishe da nas dogovor nije u redu nego ce nam samo
predociti nase zakonske obaveze, to ce lepo formulisati tako da ce zakonodavac biti zadovoljan,
a ugovorne strane po sistemu kom obojci kom opanci. Samo je forma zadovoljena,.
a to je i njihova duznost.
Većinom je sve tačno. Istina je da stranke u skladu sa načelom autonomije volje same određuje kakav će ugovor da sastave i beležnik ne može da menja njihov ugovor. On proveri sadržinu, ispoštuje proceduru, ali, ukoliko ugovor ne valja ( npr primeti da je u pitanju nedozvoljen posao ) on ga neće ni overiti.
 
Nisam beležnik, već advokatski pripravnik, posao sačinjavanja ugovora i overe kod beležnika radim na dnevnom nivou.

Većinom je sve tačno. Istina je da stranke u skladu sa načelom autonomije volje same određuje kakav će ugovor da sastave i beležnik ne može da menja njihov ugovor. On proveri sadržinu, ispoštuje proceduru, ali, ukoliko ugovor ne valja ( npr primeti da je u pitanju nedozvoljen posao ) on ga neće ni overiti.
U pravu si za sve, ali stvarno ima nekih malo i komplikovanih ugovora ( ne bih sada da ulazim u sitna crevca)
gde notar nema ni vremena, a i nije mu to u opisu radnog mesta da se bakce sa recimo procentima
nekih kamata ili tako nekim stvarima nego covek gleda da to sve bude po zakonu.
 
Misliš, PROČITA sadržaj!? Gde bi stigao, kada i kako bi proverio mnoge stvari iz raznih ugovora?
Pročita i proveri u smislu da vidi da li su stranke ugovorile nešto nedozvoljeno, da li je nekretnina čista ili ima tereta itd itd. Osim toga, overa uopšte ne traje tako kratko, iako beležnik ima svu dokumentaciju pre overe (ne čita/pregleda je tad prvi put). Danas sam bio na overi jednog Ugovora, trajalo je skoro 40 minuta.
 
Pročita i proveri u smislu da vidi da li su stranke ugovorile nešto nedozvoljeno, da li je nekretnina čista ili ima tereta itd itd. Osim toga, overa uopšte ne traje tako kratko, iako beležnik ima svu dokumentaciju pre overe (ne čita/pregleda je tad prvi put). Danas sam bio na overi jednog Ugovora, trajalo je skoro 40 minuta.

Ja sam u svom prvom postu htela da kazem da notara ne zanima recimo neka posledicna steta koja bi mogla da
proizidje iz ugovora ( i ne radi se tu samo o ugovorima o kupoprodaji nekretnina, ima mnogo komplikovanijih ugovora)
Nije on duzan da ima i savetodavnu ulogu, to stranke moraju sa advokatima da resavaju pre nego sto se napravi konacan
ugovor.
 
Savetodavnu ulogu je po zakonu imao i sudija, pa nista od toga.
Savetodavnu ulogu je nekad imalo i sluzbeno lice na pisarnici u sudu, pa nista od toga.
Savetodavnu ulogu imaju i besplatna pravna pomoc u raznim institucijama pa nista od toga...

Advokati su ionako poprilicno suplji i rade na dnevnom nivou , tj vise ih interesuje utancana sudska praksa nego zakon....pa nije to struka genijalaca i boraca za pravdu nego lovaca na greske i ljudsku zlobu....
Uz ovako sudstvo , advokatura ne moze a i nije ni malo profesionalna a ni strucna.
Ali ne smeta, narod je kakav je, bolje mu i ne treba.
 
Jeste, bas postoje, narocito posle ove poslednje promene.
U Srbiji je prakticno sudstvo gore nego u BIH i RS.
A i logicno je, ovde su tradicionalno vise ogrezli u zasticenoj korupciji.
Advokati su za nijansu bolji, ali samo za nijansu, i to onaj vrh, a sredina i dno su isti...
Politicko sudstvo je verovatno bolje u Srbiji, ne znam, nisam pratio nijedan politicko komercijalni ili politicko privatni proces...
A ono sto se procita u novinama nije merodavni nikad....ama bas nikad...bar za sudstvo u oba smera, znaci niti moze da priblizi proces narodu , niti bi trebalo da priblizi stav naroda sudskoj odluci, ali se ovo ipak desava, politikanstvo.
I jos apsurdnije, to se tumaci priblizavanjem sudske prakse realnom zivotu, a to se ne radi tako , zbog pritiska i samo zarad pritiska...
Nego cela Srbija je takva od rodjenja, mladosti, pa sve do starosti, nikome nije cilj da bude profesionalan nego da se probije na profesionalnom planu a da mraci i oblaci koristeci taj profesionalan plan..
 
Стари систем овере је био много бољи.

Стално се потенцира да је оверу уговора некада вршио неки службеник суда а сада неки врхунски стручњак-нотар.И сада оверу најчешће врши неки службеник, јер нотар лично не може оверавати сваки уговор.

Дакле, сада оверу фактички врши неки нотарски службеник а некада је то радио судски службеник, и све је то исто, само је сада 10 пута скупље и веће су гужве.Уколико је нешто сумњиво судски службеник је позивао председника суда или надлежног судију да се то разјасни, и након тога одбијао оверу уговора.Чешће је одбијана овера уговора у суду него сада код нотара.

До пре 15-так година, скоро све послове си могао завршити у једној установи-суду.Под истим кровом си оверавао уговор, предавао уговор на укњижбу, покретао поступак извршења и оставине.Сада се све то ради у четири установе-суд, кастастар, нотар и јавни извршитељ.Некада су сви ови поступци били обједињени у једном систему, све ове поступке су водиле судије општинских(сада основних) судова, а жалба се на све одлуке улагала окружним (сада вишим) судовима.

Сада се све то ради у 4 потпуно одвојена система, који немају везе један са другим, све је то без било какве координације, једино имамо овериваче потписа-милионере.
 
Стари систем овере је био много бољи.

Стално се потенцира да је оверу уговора некада вршио неки службеник суда а сада неки врхунски стручњак-нотар.И сада оверу најчешће врши неки службеник, јер нотар лично не може оверавати сваки уговор.


Дакле, сада оверу фактички врши неки нотарски службеник а некада је то радио судски службеник, и све је то исто, само је сада 10 пута скупље и веће су гужве.Уколико је нешто сумњиво судски службеник је позивао председника суда или надлежног судију да се то разјасни, и након тога одбијао оверу уговора.Чешће је одбијана овера уговора у суду него сада код нотара.

До пре 15-так година, скоро све послове си могао завршити у једној установи-суду.Под истим кровом си оверавао уговор, предавао уговор на укњижбу, покретао поступак извршења и оставине.Сада се све то ради у четири установе-суд, кастастар, нотар и јавни извршитељ.Некада су сви ови поступци били обједињени у једном систему, све ове поступке су водиле судије општинских(сада основних) судова, а жалба се на све одлуке улагала окружним (сада вишим) судовима.

Сада се све то ради у 4 потпуно одвојена система, који немају везе један са другим, све је то без било какве координације, једино имамо овериваче потписа-милионере.

Ali je ugovor koji se potpisivao u sudu pravio neki advokat? Cini mi se da je tako bilo.
Sada taj ugovor pravi ovaj notar? Ja ovo sve malo napamet sada pricam jer ne zivim u Srbiji,
ali bi trebalo da sam u pravu. Meki jednostavan ugovor moze covek i sam da napise,
ali ima i komplikovanih.
 
Razlika izmedju advokata i notara je drasticna....
Beleznici ili notari vrse drzavnu sluzbu i trenutno imaju i vise posla i vise para, a najvaznije imaju ime.
Advokati su privatnici koji mogu da budu i kriminalci, a da rade dok se ne dokaze kriminalno delovanje.
Rascep izmedju njih je u tome sto advokati ne mogu za male pare da ih kupe, jer dovode njihov posao u pitanje, dok su sudskog sluzbenika i sudiju mogli da kupe, jer za njih odlucuje predsednik suda koji ih i stiti za "greske".
Sluzbenici za overu su mogli da budu i polupismeni ljudi postavljeni od strane mafijaskoadvokatske sprege.
 
Razlika izmedju advokata i notara je drasticna....
Beleznici ili notari vrse drzavnu sluzbu i trenutno imaju i vise posla i vise para, a najvaznije imaju ime.
Advokati su privatnici koji mogu da budu i kriminalci, a da rade dok se ne dokaze kriminalno delovanje.
Rascep izmedju njih je u tome sto advokati ne mogu za male pare da ih kupe, jer dovode njihov posao u pitanje, dok su sudskog sluzbenika i sudiju mogli da kupe, jer za njih odlucuje predsednik suda koji ih i stiti za "greske".
Sluzbenici za overu su mogli da budu i polupismeni ljudi postavljeni od strane mafijaskoadvokatske sprege.

Znam ja koja je razlika, nedavno sam prevodila na nas jezik jedan testament, njega je lepo srocio notar, overio ga,
nisam sigurna da bi taj covek to sam mogao da uradi jer se i radilo o jako komplikovanom testamentu.
Ove sam sluzbenike za overu u Srbiji i licno "upoznala", oni su zaista polupismeni ljudi u smislu da ih zakoni i sam
tekst uopste i ne zanima, ali im to nije ni duznost. Ranije su advokati u Srbiji ( ili bivsoj YU) bili casni ljudi,
danas je to sve budibogsnama. Sva je sreca pa pismen covek nadje na netu sam i zakone pa i citave tekstove
nekih ugovora, ne mora da se mlati sa njima da mu objasnjavaju zakone.

Notaru su ( Nemacka) kod kupoprodaje nekretnina odlicna stvar jer oni otvaraju racun u banci i tek
kada na taj racun stigne ugovorena suma tek je onda ugovor validan i upisuje se u katastar.
 
Znam ja koja je razlika, nedavno sam prevodila na nas jezik jedan testament, njega je lepo srocio notar, overio ga,
nisam sigurna da bi taj covek to sam mogao da uradi jer se i radilo o jako komplikovanom testamentu.
Ove sam sluzbenike za overu u Srbiji i licno "upoznala", oni su zaista polupismeni ljudi u smislu da ih zakoni i sam
tekst uopste i ne zanima, ali im to nije ni duznost. Ranije su advokati u Srbiji ( ili bivsoj YU) bili casni ljudi,
danas je to sve budibogsnama. Sva je sreca pa pismen covek nadje na netu sam i zakone pa i citave tekstove
nekih ugovora, ne mora da se mlati sa njima da mu objasnjavaju zakone.

Notaru su ( Nemacka) kod kupoprodaje nekretnina odlicna stvar jer oni otvaraju racun u banci i tek
kada na taj racun stigne ugovorena suma tek je onda ugovor validan i upisuje se u katastar.
Nikad, ali nikad advokati generalno nisu bili casni ljudi, sudije su bile casne do jedne tacke preokreta, a onda su i oni postali deo mafije.
Znas sta rade casni advokati i sudije? Nista i jedva prezivljavaju.
 

Back
Top