A sta ce biti kad se Turska raspadne?

JABUCHILO

Domaćin
Poruka
4.908
Znam da na prvi pogled nije aktuelno, ali mislim da nije na odmet razmisljati o posledicama dalje od sopstvenog dvorista - evo moje teze u formi pitanja, pa izvolte kolege, posluzite se:

U situaciji primene principa razbijanja vestackih granica stare evrope za racun nove logike etnicko-religijsko-ekonomskih jedinica, npr formiranja albanskog drzavnog korpusa na balkanu logicno je ocekivati kao primarnu posledicu razbijanje vestackih kolonijalnih granica na bliznjem istoku. kakve nas posledice ocekuju u skoroj buducnosti - pri eliminaciji iraka i njegovom podelom u kojoj je nova drzava kurdistan najvazniji novi element, raspadom turske putem destabilicujuceg ulaska u otvoreni konflikt sa istom strukturom i gubljenjem za racun kurdistana 1/3 svoje istocne teritorije, likvidiranjem palestine integracijom u jordan, razbijanjem irana i njegovom delimicnom podelom i delimicnim osamostaljivanjem dvaju njegovih delova,... itd.?
binus pitanje za kviska: turska ulazi u iracku kurdsku zonu i pocinje rat, do amerika lenjo i neutralno govori o tome da se njih to malo tice i da to nije najbolji nacin... analogija sa sadamovim zajebom u kuvajtu postoji ili ne? sta se desava u situaciji u kojoj amerika u velikoj igri prevrce sve naopacke i pretvara fundamentalne saveznike na bliskom istoku u fundamentalne neprijatelje novog raunda projekta? sta se desava u situaciji u kojoj sekularna turska dozivljava svoje kosovo zbog rata sa svojom albanijom - dakle, smenu svoje sekularne pozicije i istovremeno ostaje bez saveznika ili cak sa neprijateljskim okruzenjem i neprijateljski nastrojenom evroatlantsko politickom i vojnom strukturom? sta se desava kada carigrad prestaje da bude internacionalna bastina i postane ponovo teren novog raunda igre?
 
Rusi će da povrate svoje...mislim da im je to krajnji cilj. Istambuuuulll...:) I nazad najveći pravoslavni hram...:lol: javlja mi se,

Било је већ таквих званичних захтева јер је у питању Цариград и Васељенска патријаршија - а Турска отоманска империја је полудела када је то чула...
 
Било је већ таквих званичних захтева јер је у питању Цариград и Васељенска патријаршија - а Турска отоманска империја је полудела када је то чула...
Neće im Rusi to tek tako oprostiti...kao što vidimo ni zaboraviti...Žirinovski je napisao i knjigu valjda ''Skok na jug'' u kojoj upravo i piše o ratu izmedju Rusije i Turske...gde ima dima, ima i vatre.
 
Pa bilo je i ovde bolesnika koji su verovali Zirinovskom kako ce doneti super tajni laser nadaleko cuveni "Elipton" recimo Mile Martic i Voja Seselj su bili medju tim koji su mu verovali, pa sada dele isti sprat u buvari na severnome mor,u al su bar dobili Eliptona i hebali majku ustasama ,balijama , amerikancima i ostalim jevrejima :mrgreen:
 
Ja ne zelim da se raspadne Turska ,a i mislim da vise stete moze imati evropa od raspada Turske ,zemlja koja ima zelju da postane jedna od evropskih i podrzava evropsku kulturu gde se sekularizacija sprovodi godinama i odrekla se svog pisma ,i svega samo da bi postala zemlja unije treba da ostane .
Sta mislite ako umesto turske nastane 2 ili 3 fanaticne islamske zemlje koje ce biti leglo ekstremizma ,a plus toga Kurdistan je pod kontrolom sekularne zemlje ,sta bi bilo kada bi ti fanatici koji imaju naftu bili slobodna drzava ,necu ni da rzamisljam.
Nase dve zemlje imaju toliko toga zajednickog i veoma su slicne, steta sto to pliticari neumeju da iskoriste .
 
Turska se neće nikad raspasti (mada bih voleo) jer imaju prejaku vojsku. A što se tiče Carigrada - to Englezi nisu dali Grčkoj da povrate u Balkanskim ratovima, jer su Englezi najgori narod na svetu.

Docice djavo i po njih, jednom ce morati da plate za svo zlo koje su naneli drugima.
Pogledaj samo kako se ponasaju prema rusiji ,jos uvek ih nisu obavestili da vise nisu kolonijalna sila vec samo americka ispostava u evropi.
 
Nisu saveznici tad mogli da zauzmu Instanbul, ali celu evropsku Tursku jesu, verovatno.

Treba se setiti da su Bugari zakazali oko Jedrena i da smo mi morali da dolazimo da ih spasavamo jer nisu bili u stanju da osvoje jedan jedini grad. Tada je granica bila odmah kod Istanbula.

Posle se Bugari polakome, izbije drugi balkanski, a Turci im otmu nazad Jedrene i taj komad Evrope sto ga sad imaju.
 
Ma nema nista od raspada Turske jer je to ekonomski i vojno prilicno jaka zemlja ,ima ih mnogo oko 70 miliona i svi imaju jako izrazen nacionalni identitet ,tako da i ako dodje do nekog veceg sranja sa Kurdima nema nikakve sanse da se cela drzava raspadne ,pa mnoge druge drzave maju vece sanse za raspad od njih.
 
Nisu saveznici tad mogli da zauzmu Instanbul, ali celu evropsku Tursku jesu, verovatno.

Treba se setiti da su Bugari zakazali oko Jedrena i da smo mi morali da dolazimo da ih spasavamo jer nisu bili u stanju da osvoje jedan jedini grad. Tada je granica bila odmah kod Istanbula.

Posle se Bugari polakome, izbije drugi balkanski, a Turci im otmu nazad Jedrene i taj komad Evrope sto ga sad imaju.
Zuzeli su Grci i Istambul i Evropsku Tursku 1921. cini mi se al hebiga nisu uspeli da ih zadrze tako da je to sada gotova prica .
 

Back
Top