40+ Ishrana, recepti, sugestije

1708532242095.jpeg







150 g bulgura
1/2 krastavca
1/2 crvenog luka
100 g nara
100 g fete
1/2 veze mente
1/2 veze peršuna
1 prstohvat soli, biber
1 limun ili limeta
1 kašika javorovog sirupa
2 kašike maslinovog ulja



Bulgur skuvajte po uputstvu na pakovanju.
isecite krastavac i luk na sitne kockice.
Začinsko bilje sitno iseckati.
Stavite sve sastojke u veliku posudu i izmrvite fetu preko vrha.

Za preliv
pomešajte maslinovo ulje,
javorov sirup, so, biber i sok od limete i prelijte salatu.
Sve dobro izmešati.


Ova salata se brzo spremi i možete je poneti za lunch ❤️ umesto bulgura može i sočivo a javorov sirup nestavljam
 

Namirnica koju svi zanemarujemo bogata je vitaminima, čisti jetru i čuva srce za one 40+​

izvor Danas Onlinedanas
Namirnica koju svi zanemarujemo bogata je vitaminima, čisti jetru i čuva srce 1
Foto: Nina Firsova / Alamy / Alamy / Profimedia

Oko 24 grama proteina naći će se u 100 grama kuvanog oljuštenog mungo pasulja. Oljušteni pasulj bogat je vitaminima B-kompleksa, dijetalnim vlaknima, ali i mineralima kao što su kalijum, magnezijum, gvožđe i bakar.

Istraživanje objavljeno u „Ljudskoj i eksperimentalnoj toksikologiji“ pokazalo je da ovaj pasulj može da inhibira oksidaciju lošeg holesterola, piše Dejli star.
Naučnici sa tajvanskog univerziteta istraživali su uticaj mungo pasulja i otkrili su da je došlo do smanjenja krvnog pritiska kod pacova.

Ukoliko niste vični kuvanju ili nemate vremena da ga spremate, postoji veliki broj različitih načina za pripremu ovog pasulja. Kada kuvate ovaj pasulj potrebno je da operete zrnevlje i kuvate ga 45 minuta u ključaloj vodi. Nakon kuvanja možete da ga koristite za pripremu salata.

Pasulj se priprema u obliku pirea i kaša. U ishrani je dozvoljen dijabetičarima, a zbog sadržaja folne kiseline preporučuje se i trudnicama za normalan rast i razvoj ploda. Veoma je hranljiva mahunarka, jača srce i tanko crevo, a utiče i na smanjenje masnih naslaga u organizmu. Posolite pasulj tek kada je skuvan.
Mungo pasulju se pripisuju mnoga lekovita svojstva – čisti jetru od toksina, podstiče varenje i čuva zdravlje srca i krvotoka.
Oljušteni mungo pasulj se lakše vari od klasičnog munga, a ako ga nekoliko sati pre kuvanja potopite u vodu, dodatno ćete skratiti dužinu termičke obrade.
Naći ćete ga u specijalizovanim prodavnicama indijske i azijske kuhinje, ali i u prodavnicama zdrave hrane. Cena mu varira od mesta do mesta, a može se naći za oko 1.500 dinara po kilogramu.

Očišćeni mungo pasulj je odlična alternativa pilećim jajima. Važno je da ga potopite noć pre termičke obrade, a zatim ocedite i izmiksajte u tečnu mešavinu sa malo vode ili biljne zamene za mleko.
Ovako pripremljen i oljušten pomešajte sa začinima po izboru, pa ih propržite u tiganju kao povrtnu zamenu za umućena jaja. Ako želite da jelo ima ukus po jajima, obavezno ga začinite crnom solju.
Takođe možete koristiti oljušteni mungo pasulj kao podlogu za biljnu fritaju.
 
1708617757753.jpeg




Šarena fritaja od povrća

40 g (u komadu) parmezana
1 čen belog luka
6 grančica timijana
150 g tikvica
1 mala crvena paprika
100 g pečuraka
125 g koktel paradajza
4 jaja (veličina M).
0,5 kašičice sušenog origana
So
iz mlina: biber
2 kašike ekstra devičanskog maslinovog ulja

Zagrejte rernu na 200 stepeni.


Narendajte sir. Očistite beli luk i sitno isecite na kockice. Timijan oprati, osušiti, otkinuti listove i sitno iseckati. Očistite i operite tikvice i isecite na tanke kriške. Paprike isecite na četvrtine, očistite, operite i isecite na sitne trakice. Pečurke očistite, po potrebi osušite i isecite na tanke kriške. Operite i prepolovite paradajz.

Jaja sa sirom, belim lukom, timijanom i origanom snažno umutite, začinite smesu solju i biberom. U tepsiji premazanoj za rernu (prečnika oko 24 cm) zagrejte ulje i dinstajte tikvice, paprike, pečurke i paradajz na srednjoj vatri 2-3 minuta. Začinite solju i biberom. Prelijte mešavinom jaja i ostavite da se fritata stegne sa zatvorenim poklopcem na srednjoj vatri oko 5 minuta.

Zatim ostavite tepsiju nepokrivenu u rerni na drugoj rešetki odozdo još 15-20 minuta.
Izvadite iz rerne i odmah poslužite. Alternativno, ostavite da se ohladi, isecite na komade i upakujte. Fritata je takođe pogodna za poneti sa sobom, na primer na piknik.
 
1708690773323.jpeg




Salata od patlidžana-Baba Gannus

700 g patlidžana (3-4 komada)
1-2 čena belog luka
1 veza ravnog peršuna, svežeg, bez stabljike
1 veza nane, sveže, ubrano lišće
4 mlada luka, seckana
ili 2 crvena luka, prepolovljena
2 zašiljene paprike, crvene, na komade
100 g paradajza vinove loze, prepolovljeno
30 g limunovog soka
40 g devičanskog maslinovog ulja
1 kašičica mlevenog kima (kumin)
1 kašičica sumaka
½ kašičice čili pahuljica (Pul Biber)
ili 1 kašičica ljute paprike
1 kašičica soli


Patlidžane i paprike isecite na krupnije komade i pomešajte ih u činiji sa paradajzom, crvenim lukom, peršunom i nane nanom.Pomešajte preliv za salatu od maslinovog ulja, limunovog soka, belog luka i začina, posolite. Prelijte preko preostalih sastojaka u činiji i promešajte. Pre serviranja ohladite u frižideru 15-20 minuta i ukrasite sumakom i nekoliko listića mente.


Patlidžane i paprike isecite na krupnije komade i pomešajte ih u činiji sa paradajzom, crvenim lukom, peršunom i nane nanom.Pomešajte preliv za salatu od maslinovog ulja, limunovog soka, belog luka i začina, posolite. Prelijte preko preostalih sastojaka u činiji i promešajte. Pre serviranja ohladite u frižideru 15-20 minuta i ukrasite sumakom i nekoliko listića mente.
 
ukusnije, em zdravije.

Po želji, ovom doručku možete dodavati sveže povrće, suhomesnati proizvod, a svakako nije na odmet ni da hleb premažete pavlakom sa šunkom ili pavlakom sa pečurkama. Ovaj doručak neće vam oduzeti više od 5 do 10 minuta vremena za pripremu.

Ako želite da brzi doručak sa prženim jajima učinite i besprekorno zdravim i nutritivno bogatim, imamo recept za vas!

  1. Isecite parče integralnog hleba;
  2. Izgnječite pola avokada i smesi dodajte prstohvat morske soli i malo isceđenog limuna;
  3. Premažite avokado namaz preko hleba;
  4. Preko njega stavite prženo jaje.
Napravili ste brzi i vrlo nutritivno raskošan obrok, pun vlakana, proteina i zdravih masti!

fritata-paradajz-luk.jpg


prijatno​

 

Napravite sirovi puding od šargarepe prema receptu Maje Volk: Podiže energiju, prija koži i moćan je afrodizijak​

ISHRANA -
Šargarepa sadrži vitamine koji su izuzetno važni u proizvodnji hormona koji čine čuda kada je seksualni nagon u pitanju, uz naravo svima poznati beta karoten, od čega dobijamo lepu boju kože.

U svojoj knjizi "Prirodni afrodizijaci ili Kako povećati natalitet u Srbiji", Maja Volk otkriva, kako sama kaže, moćan, jednostavan recept u kome se spajaju snažni afrodizijaci, kao što su cimet i med, sa šargarepom i orasima.
Kako se sprema sirovi puding od šargarepe?

Potrebno je

* 1 šolja oraha

* šolja šargarepe
* 10 urmi
* kašika meda
* malo đumbira

* kašika kokosovog ulja
* šaka grožđica
* komad štapa vanile
Priprema

Sve sastojke, osim grožđica staviti u jak blender i napraviti kašicu u koju ćete ubaciti grožđice. Sipajte puding u čaše za sladoled i ohladite.

 
Zašto Brainfood (hrana za mozak)?

Naša ishrana je jedan od najvažnijih faktora koji utiču na to koliko je verovatno da ćemo ostati mentalno spremni u starosti. Kako živimo i šta jedemo ne utiče samo na naše telo, već i na naš mozak! Otuda hrana za mozak.U svojoj knjizi „Klugen Appetit. „Kuvanje za više snage u glavi“, Denis predstavlja hranu i preko 60 jednostavnih recepata koji pomažu telu i, pre svega, umu da ostane u formi

Pored našeg načina života, naša ishrana je jedan od najvažnijih faktora koji utiču kolika je verovatnoća da ćete ostati mentalno spremni do starosti. Ali vrlo malo ljudi uspeva da kuva svaki dan. Zato vam Denis Vilms govori o svojim omiljenim namazima
Prerađeno meso – odnosno kobasica – je naravno tabu! Umesto toga tu su povrće i riba.


pikantan krem od tunjevine -

sastojci
Listovi od 4 stabljike peršuna
2 kisela krastavca, isečena na komade
50 g kvarka
50 g krem sira
1 kašičica harisa paste (marokanska čili pasta)
¼ kašičice soli
3 prstohvata sveže mlevenog crnog bibera
160 g tunjevine (konzerve), oceđene


1709117822773.jpeg
 
1. Ovsena kaša vas dugo drži sitima

Ovsena kaša je bogata vlaknima, koja su poznata po restorativnim efektima. Osim toga, vlaknaste komponente sprečavaju žudnju, pa se pahuljice ispostavljaju kao savršena dijetalna hrana. drzi vas dugo sitim i ima malo kalorija !

2. Ovsena kaša daje snagu

Posebno oni koji se mnogo bave sportom imaju koristi od ovog sastojka za doručak ujutru. Sastojeći se od dugolančanih ugljenih hidrata, puno proteina i delova magnezijuma, vaši mišići mogu rasti i imati sve što vam je potrebno da ostanete zdravi i brzo se oporavite od sportske sesije.

3. Ovsena kaša podstiče varenje

Sastojci ovsa takođe pozitivno utiču na varenje: kada oteknu u gastrointestinalnom delu, zapremina stolice se automatski povećava i varenje se stimuliše. Bol u stomaku ili zatvor? Od sada nikada više. Još jedna prednost: vlakna nude sluznici želuca dodatnu zaštitu od želudačne kiseline.

4. Ovsena kaša je pojačivač lepote

Ovas može učiniti nešto dobro za telo, iznutra i spolja. Bogat elementima u tragovima kao što je silicijum, a takođe sadrži bakar i mangan, ten postaje blistav, kosa sjajnija, a nokti jači. Ali najbolja stvar: sastojci takođe jačaju vezivno tkivo i tako sprečavaju celulit - sjajno.

5. Ovsena kaša pomaže da zaspite

Da li vam je teško da zaspite? Zatim probajte ukusnu kašu kao užinu pred spavanje ili večeru. Pahuljice prirodno sadrže melantonin, hormon koji reguliše san. Ovas takođe sadrži mnogo vitamina D, koji poboljšava proizvodnju serotonina i pomaže vam da zaspite.


6. Ovsena kaša jača imuni sistem

Ovsena kaša je pravi pojačivač imuniteta koji je bogat antioksidansima i polifenolima. Oni odbijaju slobodne radikale i tako štite naš sistem.

1709216431905.jpeg



Ovsena kaša sadrži fitinsku kiselinu. Ova kiselina vezuje minerale i elemente u tragovima sadržane u ovsenim pahuljicama kao što su gvožđe, kalcijum, magnezijum i cink. To otežava telu da apsorbuje ove supstance. Međutim, ako ovsene pahuljice potopite najmanje 30 minuta pre jela, fitinska kiselina se razlaže i njen sadržaj u ovsenim pahuljicama se smanjuje. To znači da telo može bolje da apsorbuje hranljive materije. Namakanje takođe povećava svarljivost.

1709216675722.jpeg
 

BOBIČASTO (ŠUMSKO) VOĆE - PRIRODAN IZVOR ZDRAVLJA​

Hrana i zdravlje / Prehrambene preporukeSlađana Divković, dr. med.
Bobičasto voće bogato je biljnim fenolima, osobito flavonoidima, koji su važni ne samo za biljku nego imaju i pozitivan učinak na naše zdravlje

Zašto je bobičasto ili šumsko voće dobro za zdravlje​

Kako nam svako godišnje doba nudi obilje ukusnih i zdravih plodova, možemo reći da u prevenciji i očuvanju zdravlja na raspolaganju imamo bogatu riznicu plodova iz prirode. Ovo bogatstvo najbolje je opisao prirodni liječnik dr. Schierbaum rečenicom: "Sve kemijske tvornice svijeta ne rade tako točno i savršeno kao jedna mala biljka".

Ljetna sezona donosi nam obilje bobičastog (šumskog) voća dozrelog na toplom ljetnom suncu: borovnice, maline, kupine, šumske jagode, ribiz i brusnice. Te biljke rastu samoniklo, kao šumsko voće, ali i kao kultivirane, pitome vrste uzgojene u vrtovima ili na plantažama. Njihovi sočni, mekani i ukusni plodovi odličan su izvor prirodnih vitamina, minerala i enzima.

Bobičasto voće bogato je biljnim fenolima, osobito flavonoidima koji imaju jaka antioksidativna svojstva, a ujedno su i pigmenti od kojih potječe boja tih plodova i njihov karakterističan okus.

Flavonoidi na neki način igraju ulogu u imunosnom sustavu biljke i pomažu da dozrije na suncu, a ne "izgori", a svakako imaju i pozitivan učinak na naše zdravlje. U kombinaciji s antioksidativnim vitaminima (vitamin C, vitamin E i provitamin A) koji povećavaju njihov učinak, vežu slobodne radikale i na taj način čuvaju integritet stanice. Najviše takvih flavonoida, među kojima je i antikarcenogeni kvercetin, sadrže pokožice ribiza, borovnice i crnoga grožđa.

Konzumacija bobičastog voća savjetuje se:
  • za jačanje imunosnog sustava
  • kod slabokrvnosti i umora
  • za ublažavanje simptoma alergije
  • osobama koje su sklone čestim upalama
  • za smanjenje rizika od nastajanja nekih vrsta karcinoma, osobito želuca, jednjaka, debelog crijeva i pluća
  • osobama prekomjernom tjelesnom težinom jer je niskokalorično, a bogato biološki vrijednim tvarima važnim za regulaciju metabolizma.

Bobice je najbolje konzumirati baš onakve kakve ih nalazimo u prirodi - svježe i bez dodatka industrijskog šećera.

Flavonoidi - zdravstveni učinci​

Flavonoidi su skupina prirodnih tvari s promjenjivom fenolnom strukturom tako da postoji šest različitih vrsta flavonoida (flavanoli, flavan-3-oli, flavoni, flavanoni, izoflavoni, antocijanini), s tim da tijelo svaku vrstu razgrađuje na drugačiji način.

Nalazimo ih u mnogim vrstama voća i povrća, a ima ih i u biljnim proizvodima poput vina, čaja i čokolade. Poznati su po svom snažnom antioksidativnom učinku te pomažu u regulaciji stanične aktivnosti i borbi protiv slobodnih radikala koji uzrokuju oksidativni stres u tijelu, odnosno štite tijelo od svakodnevnih toksina i stresora.

Ujedno imaju i protuupalni učinak što pomaže tijelu u smanjenju simptoma upale.

Uključivanje hrane bogate flavonoidima u prehranu odličan je način da pomognete tijelu da ostane zdravo i potencijalno smanjite rizik od nekih kroničnih zdravstvenih stanja.
  • Više flavonoida u prehrani može biti učinkovit način pomoći u kontroli visokog krvnog tlaka. Najmanje pet podvrsta flavonoida ima dokaziv učinak na snižavanje visokog krvnog tlaka, prema pregledu objavljenom 2015. godine.
  • Favonoidi koji se nalaze u čaju, kavi i soji mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanog ili moždanog udara. Jedna studija objavljena u Journal of Translational Medicine otkrila je da su ljudi koji su konzumirali više flavonoida u prehrani imali manji rizik od kardiovaskularnih događaja. Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se dokazala kardiovaskularna korist flavonoida.
  • Prehrana bogata flavonoidima također može smanjiti rizik od dijabetesa tipa 2. Rezultati meta-analize provedene 2018. sugeriraju da je visok unos prehrambenih flavonoida povezan s nižim rizikom od dijabetesa tipa 2. Međutim, potrebna su dodatna istraživanja kako bi se dokazala učinkovitost flavonoida kao regulatora šećera u krvi.
  • Protuupalni i antioksidativni učinci flavonoida također su potaknuli istraživače na proučavanje njihova potencijala kao lijekova protiv raka. Istraživanje je pokazalo da određeni flavonoidi mogu pomoći u zaustavljanju množenja stanica raka. Ipak, potrebno je više studija kako bi se potvrdilo mogu li se flavonoidi koristiti kao učinkovita terapija raka.

Borovnica​

borovnice-1440x960.jpg


Borovnica (Vaccinium myrtillus) sadrži flavonoid antocijan od kojeg potječe modro plava boja bobica. Plodovi su bogati vitaminom C, sadrže i tanine, jabučnu i limunsku kiselinu. List sadrži arbutin koji pomaže brzom zarastanju rana.

U terapijske svrhe koriste se svježe i sušene bobice, sok i ekstrakt biljke s 25 posto flavonoida, te sušeni list kao čajna mješavina.

Biološki aktivne tvari borovnice:
  • imaju povoljan učinak na lošu cirkulaciju, osobito kod proširenih vena te bolova i žarenja u nogama - ekstrakt borovnice povećava elastičnost i čvrstoću kapilara i poboljšava mikrocirkulaciju, pa se savjetuju, primjerice, osobama oboljelima od šećerne bolesti
  • klinička ispitivanja talijanskih znanstvenika potvrdila su da utječu na poboljšanje vida (poboljšava prokrvljenost mrežnice) i usporavaju degenerativne procese na oku, poput katarakte (sive mrene)
  • dokazana je i njihova djelotvornost kod upalnih bolesti sluznice usne šupljine i ždrijela
  • sušeni list borovnice koristi se u čajnim mješavinama za liječenje povišenog šećera u krvi, a djeluje i kao blagi diuretik.

Brusnica​

brusnice-1440x960.jpg


Crvene bobice brusnice (Vaccinium vitisidaea) najbogatije su antiokidansima, prije svega flavonoidom zvanim proantocijanidin, vitaminima A i C te tvarima s P-vitaminskim djelovanjem.

Vitamin P ili rutin poznat je po tome što popravlja prokrvljenost i kapilarnu cirkulaciju.

Uz to, bobice sadrže jabučnu, limunsku i jantarnu kiselinu, tanine i pektine. U sjemenkama ima oko 30 posto masnog ulja koje sadrži linolnu i linolensku kiselinu.

Sok od bobica brusnice
  • savjetuje se preventivno i terapijski kod sklonosti upalama mokraćnog sustava, jer pomaže u očuvanju optimalne pH vrijednosti mokraće. Nakon kure od tri tjedna, znatno se smanjuje mogućnost recidiva upale. Tijekom konzumacije u organizmu se izlučuje hipurna kiselina, koja sprječava razmnožavanje bakterija uzročnika infekcije, kao i pričvršćivanje bakterija na površinske stanice sluznice mokraćnog sustava. Ujedno skraćuje trajanje upale, ublažava bolove, osjećaj žarenja i druge simptome.
  • preporučuje se i osobama koje pate od inkontinencije ili nose kateter, nakon operativnog zahvata na mokraćnom mjehuru, u slučaju povećanja i upale prostate te kod svih slučajeva gdje postoji povećan rizik za razvoj infekcije mokraćnog sustava
  • savjetuje se i tijekom trudnoće.

Dakle, brusnica djeluje kao prirodni antibiotik, osobito kod infekcija izazvanih bakterijom E. colli, a novija istraživanja pokazuju da aktivne tvari iz brusnice djeluju i na uništenje bakterije Helicobacter pylori, koja je najvažniji uzročnik čira na želucu.

Listovi brusnice bogati su glikozidima, koji djeluju povoljno u terapiji kronične upale mjehura i mokraćnih putova. Čaj od listova brusnice (Folium vitis ideae) koristi se kao pomoć kod reume i gihta, jer pomaže u normalizaciji razine mokraćne kiseline u krvi. Savjetuje se tri tjedna piti tri šalice na dan, a potom načiniti stanku.

https://www.vasezdravlje.com/hrana-i-zdravlje/bobicasto-sumsko-voce-prirodan-izvor-zdravlja

 
Poslednja izmena:

Šumska jagoda​

sumske-jagode-1440x960.jpg


Šumska jagoda (Fragaria vesca) je zeljasta trajnica koja se posebno izdvaja mirisom, bojom i okusom. To je omiljeno šumsko voće pastira, planinara, izletnika i drugih ljubitelja prirode.

Jagoda obiluje vitaminom C (ovisno o vremenskim prilikama, u 100 grama ga ima oko 60 mg), ali i nekim od vitamina B skupine (B1, B2, B6) te ima nešto folne kiseline i vitamina E. Od minerala ima najviše kalcija, kalija, željeza, magnezija, fosfora i mangana, dok su listovi bogati taninima.
U terapijske svrhe koriste se plod, list i korijen biljke.

Svježi plodovi jagode potiču rad jetre i žuči.

Korijenje i listovi jagode koriste se za grgljanje, zaustavljanje proljeva, kod upale sluznice želuca, ali i kao blagi diuretik u čajnim mješavinama.

Pitome jagode, koje sadrže 37 kcal na 100 grama, pored vitamina C sadrže mnogo kalija i mangana, koji je važan za rast, metabolizam i živčani sustav. Najukusnije su svježe, a zamrzavanjem gube dio arome jer u tom slučaju popucaju stanične stijenke. Njihov okus odlično se slaže s mliječnim proizvodima kao što su jogurt, mlijeko, vrhnje ili sladoled.

Malina​

maline-1440x960.jpg


Zreli plodovi maline
(Rubus idaeus) sadrže limunsku i jabučnu kiselinu, tanine, pektin te minerale kalij, kalcij, fosfor i željezo. Listovi maline sadrže vitamine A i C.

U ljekovite svrhe koriste se i plod i list maline.

Čaj od listova maline koristi se zajedno s listovima kupine i jagode kao adstringens kod vodenaste stolice, upale sluznice crijeva, za čišćenje krvi i zaustavljanje krvarenja. Savjetuje se i kod kožnih osipa te suhog i nadražajnog kašlja.

Malinov sirup ili čisti nerazrijeđeni sok od maline savjetuje se kod povišene tjelesne temperature i groznice, primjerice kod infektivnih bolesti, pa je osobito omiljen kod djece. Naime, niti jedan drugi voćni sok nema tako uravnotežen stupanj kiseline, slatkoće, mineralnih tvari i koloidnih struktura kao sok od maline.

Malinov ocat, koji se priprema iz jednog dijela malinova sirupa i dva dijela vinskog octa, odlično je sredstvo za grgljanje u slučaju upale grla.

Malina je, kao i borovnica, prikladna za dijetalnu prehranu osoba oboljelih od šećerne bolesti, kao i onih sklonih upali sluznice želuca (gastritis).

Kupina​

kupine-1440x960.jpg


Kupina (Rubus fruticosus) je toliko široko rasprostranjena, da je samo u Europi poznato nekoliko stotina vrsta. Kao i malina, kupina se najviše uzgaja u vrtovima, ali najmirisniji plodovi s karakterističnom aromom rastu kao samonikli grmovi u prirodi, najčešće u šumi. Ljekoviti dijelovi biljke su plodovi, listovi i korijen.

Plod kupine sadrži minerale (najviše ima željeza, kalija, kalcija, fosfora i magnezija) i vitamine (najviše vitamina C i karotena, tj. provitamina A). Zreli plodovi koriste se u pučkoj medicini kao dobro sredstvo za jačanje želuca, a budući da djeluju umirujuće, savjetuju se onima koji pate od nesanice.

Čaj od kupinova lišća bogat je taninima zbog čega se koristi kod proljeva, upalnih bolesti crijeva, kožnih osipa i krvarenja kod bolesti probavnih organa. Budući da tanini iz lišća kupine djeluju vazokonstriktorno (stišću krvne žile), čaj se savjetuje i kod upale grla i glasnica te promuklosti, a pospješuje i izbacivanje sluzi (ekspektorans).

Osušen i sitno izrezan korijen kupine, pripremljen kao čaj, djelotvoran je kod otoka (edema) bilo kojeg uzroka.

Crni ribiz​



Kao vrsta, crni ribiz (Ribes nigrum) najčešće se koristi u narodnoj medicini. Ovisno o sorti, bobice mogu biti žute ili crvene boje.

Plod crnog ribiza

Zreli plodovi sadrže biološki vrijedne tvari, osobito organske kiseline, minerale i vitamine. Crni ribiz najbogatiji je vitaminom C i ima ga oko 200 do 230 mg na 100 grama ploda, što je gotovo dva puta više nego u plodu limuna ili naranče.

Plod sadrži i mnogo vitamina A te neke od vitamina B skupine (B1, B3, B6). Neki autori ističu vrijednost bobica i po tome što sadrže rijetki vitamin J (vitamin za pluća), koji je sličan vitaminu C, pa se bobice savjetuju u sprječavanju i liječenju svih oblika infekcija i upala pluća.

Od minerala ima najviše kalija, kalcija, fosfora, željeza i bakra.

Plodovi crnog ribiza savjetuju se kod iscrpljenosti, za jačanje prirodne otpornosti organizma, kod slabokrvnosti, za poticanje apetita te za ublažavanje želučanih i crijevnih tegoba.

Plod se koristi i prerađen, za izradu soka, kompota, pekmeza i marmelada, a od njega se pravi i ocat, vino i likeri.

List crnog ribiza

List crnog ribiza sadrži organske kiseline, tanin i eterično ulje koje djeluje povoljno na rad bubrega te kod svih pojava reumatskih bolesti i gihta.

Vitamin C u bobičastom (šumskom) voću​

Količina vitamina C u svježem bobičastom voću:
crni ribiz200
crveni ribiz160
kupina100
šumska jagoda80
borovnica80
malina
https://www.vasezdravlje.com/hrana-i-zdravlje/bobicasto-sumsko-voce-prirodan-izvor-zdravlja
 
Energetske Kuglice/ Loptice

za svakoga ko uvek treba da bude produktivan u svakodnevnom životu, energetske kuglice sa visokokvalitetnim hranljivim materijama su prava stvar. Idealne su kao užina između obroka i kada koncentracija počne da opada. Energetske kuglice traju oko deset dana u frižideru, ali se mogu i zamrznuti:

Sastojci
200 grama suvog voća, na primer kajsije, smokve, šljive ili urme
100 grama badema, oraha ili indijskog oraha
Seme ili strugotine, kao što su susam, mak, seme konoplje ili isušeni kokos

priprema

Sitno iseckajte bademe, orahe ili indijski orah u blenderu.
Dok seckate, dodajte suvo voće.
Od lepljive mase rukama oblikujte kuglice veličine zalogaja i uvaljajte ih u semenke ili strugotine po ukusu.


1709218935775.jpeg
 
Brainfood (hrana za mozak)

Brainfood je hrana i jela koja imaju za cilj da obezbede mozgu optimalnu kombinaciju hranljivih materija za nesmetano funkcionisanje. Koje su tačno hranljive materije i namirnice i da li uopšte postoji optimalna ishrana za mozak?

Stručnjaci za ishranu govore o Brainfoof kada je hrana zdrava za mozak i na taj način održava ili čak povećava performanse. Međutim, zdravlje mozga nije odvojeno od ostatka tela. Ishrana koja održava telo zdravim je takođe dobra za mozak.

Najbolja moguća ishrana za mozak je šarena i raznovrsna sa puno voća i povrća, visokokvalitetnih biljnih ulja, integralnih žitarica, orašastih plodova, semenki i povremeno mesa ili ribe. Preporucuje se princip mediteranske ishrane
U različitim studijama, istraživači su primetili da je mentalni pad manji kada učesnici jedu mediteransku ishranu. Istraživači sumnjaju na vezu između zdravlja mozga i ishrane. Pored toga, pozitivno utiče na crevnu floru. Ovo bi moglo imati antidepresivni efekat preko takozvane osovine creva i mozga.


Pored toga, nijedan obrok ne treba propustiti. Pošto je mozgu stalno potrebna energija da bi ostao produktivan, preporučljivo je održavati nivo šećera u krvi uglavnom na konstantnom nivou. Ako nivo šećera u krvi padne, vaša sposobnost koncentracije takođe opada. Konstantan nivo se najbolje postiže sa tri obroka dnevno i, na primer, voćem, povrćem, jogurtom ili orašastim plodovima kao manjim užinom.

Sugestije i na šta treba obratiti pažnju


  • Ugljeni hidrati iz celog zrna
  • polinezasićene masne kiseline, kao što su one koje se nalaze u orasima, lanenom ulju, ulju uljane repice, avokadu ili lososu
  • Proteini iz posnih mlečnih proizvoda, jaja, ribe i morskih plodova (sa visokim sadržajem vrednih omega-3 masnih kiselina), mahunarki, orašastih plodova, povremeno i mesa
  • šareno povrće i voće zahvaljujući vitaminima, mineralima i fitokemikalijama: najmanje pet porcija dnevno (tri porcije povrća i dve porcije voća), što raznovrsnije
  • Pijte najmanje 1,5 litara vode ili nezaslađenog čaja dnevno, inače krv postaje gušća i mozak slabije snabdeven kiseonikom
  • Ne treba zaboraviti da redovno vežbate. To doprinosi zdravom radu mozga i posebno je važno ako sedite puno na poslu.

1709284522264.jpeg
 
Riža na moj način iz rerne

Vegan

Za čas se spremi i mnogo je ukusna
Ako napravite više imate i za sutradan može se ponijeti na posao

Elementi španske varijante kuhanja rize tip rizoto takodje ubačeni :lol:

IMG_8712.jpeg




Sastojci

Mrkva, praziluk i komadić friskog celera
Sve to isjeci može ručno ili uz pomoć kucnog aparata

U tiganj dodati malo maslinovog ulja i isjeci sitno glavicu luka na tihoj vatri uprziti da dobije sjaj zatim dodati iseckanu mrkvu praziluk i celer i 500 grama rižoto riže

Sve sjediniti , ubaciti dva lista lovora i tri cena belog luka onako ne ociscenog samo opranog u vodi dodajte rizi

So i biber

Promešati i ubaciti u tepsiju, naliti vodom da prekrije rizu i gurnuti u visoko zagrejanu pećku

U toku pečenja jednom promešati , kad voda upije možete dodati iseckan friš peršun a može i bez

Služiti uz salaticu
 

Proteinska palačinka sa slanutkovim brašnom - doručak za zdrave mišiće​

Brze i jednostavne, a bogate i aromatične, ove palačinke bit će idealan doručak, brzinski ručak ili večera. Za koga? Za sve, a pogotovo one koji pomno broje unos proteina i žele graditi mišiće. Tek nekoliko sastojaka, dodaci po želji i slane palačinke spremne su za degustiranje. Odlično se slažu uz jaje na oko, kakvu brzinsku salatu ili umak kojeg smo danas složili - od avokada! Osvježavajuće, a opet zasitno. Hrskavo, a opet nekako sočno. Ma to može samo brašno od slanutka.



za doručak​


Proteinska palačinka sa slanutkovim brašnom za zdrave mišiće​


Priprema: 20 min
Složenost
Složenost Vrlo jednostavna priprema
Sastojci (9)
Za palačinku:
115 g Nutrigold slanutkovog brašna
1 žlica Nutrigold maslinovog ulja
1/3 žličice soli
Na vrh noža praška za pecivo
225 ml vode
Umak od avokada:
1 avokado
Sok pola limuna ili sok od limuna
1 mladi luk i/ili 1 žlica vlasca
1 žlica Nutrigold maslinovog ulja
Malo Nutrigold čilija u prahu
Prikaži korištene proizvode
Brze i jednostavne, a bogate i aromatične, ove palačinke bit će idealan doručak, brzinski ručak ili večera.
Za koga? Za sve, a pogotovo one koji pomno broje unos proteina i žele graditi mišiće!
Tek nekoliko sastojaka, dodaci po želji i slane palačinke spremne su za degustiranje. Odlično se slažu uz jaje na oko, kakvu brzinsku salatu ili umak kojeg smo danas složili - od avokada!
Osvježavajuće, a opet zasitno. Hrskavo, a opet nekako sočno. Ma to može samo brašno od slanutka!
Slanutkovo brašno stvarno je čudo u svijetu zdrave prehrane, jer je bogat izvor nutrijenata, ima niski glikemijski indeks, sadrži puno proteina i smanjuje kolesterol, a osim toga pokazao se izvrsnim za izradu slasnih palačinka. Od njega se prave raznovrsna jela: medaljoni, grickalice, umaci, slatkiši, a ovo je brašno naročito korisno za vegetarijansku i vegansku kuhinju, budući da se u smjesi sa vodom može koristiti kao zamjena za jaja (najčešće za pohanje povrća ili za izradu palačinaka).
Pa ajmo mi probati te slane palačinke!
untitled_600_400_px_400_600_px_800_1200_px_2_62d93120868a9.png

Priprema:
  1. Sve sastojke za palačinku pomiješajte i na malo maslinovog ulja ispecite slane palačinke.
  2. Avokado zgnječiti i dodati sve preostale sastojke za umak.
  3. Poslužite slanu palačinku tako da 1/2 premažete s umakom od avokada na koje stavite ploške dimljenog tofua, malo salate i klice po izboru.
  4. Po želji pokapajte s malo chilli umaka ili posipajte chillijem u prahu.
Ova slana palačinka je izvrstan izvor zdravih i jako hranjivih sastojaka, proteina i dobrih masnoća koje ce vas dugo držati sitima.
Obrok je osmislila @kate_homecooking.
heart.png

https://www.tvornicazdravehrane.com...inska-palacinka-sa-slanutkovim-brasnom-68983/
 
Upala može igrati ulogu u prevremenom starenju, parodontalnoj bolesti, gojaznosti, starenju kože, dijabetesu, multiploj sklerozi, raku, sindromu iritabilnog creva i inflamatornim bolestima creva, kao što su Kronova bolest i ulcerozni kolitis, među mnogim drugim hroničnim zdravstvenim problemima.

Čini se da dijete bogato antioksidansima štiti od moždanog udara sprečavanjem cirkulacije oksidovanih masti u krvotoku koje mogu oštetiti osetljive zidove malih krvnih sudova u mozgu. Oni takođe mogu pomoći u smanjenju ukočenosti arterija, sprečiti stvaranje krvnih ugrušaka i smanjiti krvni pritisak i upalu. Dok sva cela biljna hrana može imati antiinflamatorno dejstvo, neke biljke su bolje od drugih. Utvrđeno je da voće i povrće sa visokim sadržajem antioksidansa, kao što su bobičasto voće i zelenilo, znatno bolje ublažavaju sistemsku upalu od istog broja porcija voća i povrća sa niskim nivoom antioksidanata, kao što su banane i zelena salata.


Istraživanja koja datiraju pre pola veka sugerišu da su kisele trešnje toliko antiinflamatorne da se mogu koristiti za uspešno lečenje bolnog tipa artritisa koji se zove giht. Trešnje mogu da smanje nivo upale i kod zdravih ljudi (mereno padom nivoa C-reaktivnog proteina). Napomena za oprez: Iz istog razloga iz kojeg treba izbegavati visoke doze antiinflamatornih lekova kao što je aspirin tokom trećeg trimestra trudnoće, kakao, bobičasto voće i drugu hranu bogatu antiinflamatornim polifenolima treba jesti samo umereno


Mnogo korisnih saveta možete pronaći na linku kao i video materijala stranicu je osnovao Dr. Michael Greger a autor je i kuvara za biljnu ishranu




IMG_8804.jpeg

Link
 
Turska salata od peršuna – Sudeći po sastojcima, peršun bi trebalo da jedete ceo dan. Peršun se tradicionalno koristi kao lekovita biljka u mnogim zemljama. Biljka je bogata sekundarnim biljnim supstancama i nudi mnogo više od toga da bude samo ukras sa strane tanjira. Brzo pripremljeno i jednostavno ukusno.


1711879063485.jpeg



Sastojci
  • 200 g finog kus-kusa
  • 2 veze peršuna sa ravnim listovima
  • 1/2 veze sveže nane
  • 1 crvena šiljasta paprika
  • 1/3 zelene ljute paprike
  • 1/2 zelenog krastavca
  • 1 veliki paradajz
  • 6 kašika limunovog soka
  • 4 kašike maslinovog ulja
  • So
  • biber

Kus kus pripremite prema uputstvu na pakovanju i ostavite da se ohladi.
Peršun i mentu operite, protresite i posusite i sitno iseckajte.
Očistite šiljastu papriku, čili papriku, krastavac, paradajz i isecite na male kockice. Sada sve izmešati i dodati limunov sok i ulje. Na kraju začinite solju i biberom.
 
Napravite sopstveni šećer od urme: ovako funkcioniše

Sami napraviti šećer od urme je vrlo lako. Pored sušenih urmi, sve što vam treba je rerna i moćan blender. Prvo pustite da se urme potpuno osuše u rerni, a zatim ih izmrvite mikserom.

princip rada


  • Prepolovite urme i po potrebi uklonite košticu.
  • Stavite hurme na rešetku obloženu papirom za pečenje ili na održiviju alternativu papira za pečenje.
  • Ostavite da se hurme osuše na 100 do 120 stepeni Celzijusa.
  • U zavisnosti od rerne i preostale vlage u hurmama, sušenje može trajati različito, od 60 minuta do dva ili čak tri sata. Stavite drvenu kašiku između rerne i vrata rerne kako bi vlaga mogla da izađe.
  • Datulje treba da počnu da se stvrdnjavaju u rerni, ali ne bi trebalo da izgore. Zato ih redovno proveravajte i smanjite toplotu ako je potrebno.
  • Ostavite da se hurme potpuno ohlade preko noći u rerni sa isključenom rernom i ostavljenom malo otvorenom. Ovako ce postati skroz tvrde
  • Potpuno ohlađene urme stavite u blender i pretvorite u prah.
  • Dobijeni šećer od urme može početi da se zgrušava zbog vlage, ali ga i dalje možete koristiti.
  • Šećer od urme može da se čuva u hermetički zatvorenoj posudi do osam nedelja.
1711880560310.jpeg
 

Back
Top