30 година од како је тзв. "Војска Републике Српске" гранатама убила шесторо деце на санкању у насељу Алипашино поље у Сарајеву

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

комшија

Stara legenda
Poruka
91.081
30 година од како је тзв. "Војска Републике Српске" гранатама убила шесторо деце на санкању у насељу Алипашино поље у Сарајеву


1705946060309.png



~ АУТОРСКА ТЕМА ~

У часу када председник СНСД-а Милорад Додиг најављује отцепљење мањег-босанско херцеговачког ентитета, морамо да се подсетимо на овај стравичан злочин који се догодио пре тачно 30 година. Јер, пошто ентитети по слову Дејтонског споразума немају право на референдум о независности па тако ни на осамостаљење, такав Додигов потез може да значи само нови рат и нова страдања невиних.

Сама помисао да неко може гранатом да гађа и убије дете док се санка, више је него страшна. А у сарајевском насељу Алипашино поље за време санкања, са укупно три гранате убијено је шесторо деце.

Током суђења у Хашком трибуналу, непобитно је доказано да су гранате биле испаљене са положаја такозване "Војске Републике Српске" (тзв. ВРС).

Такође је утврђено да дана 22. јануара 1994, до 13 часова и 40 минута када су деца убијена, није било никаквих дејстава Армије Републике Босне и Херцеговине према положајима тзв. ВРС.

Три гранате и шест угашених невиних живота. У једном трену прекинула су се дечја маштања, а њихова игра у снегу претворила се у неутешну тугу Сарајлија и страшну бол коју породице убијене деце носе већ 30 година.

Фотографије снимљене после тог масакра обишле су свет. Од невине дечје крви, снег није био беле већ црвене боје.

Јасмина Брковић била је најмлађа жртва која је погинула тог дана, имала је само четири године, а страдала је и њена седам година стара сестра Индира. Погинула су и четири дечака – осмогодишњак Мирза Дедовић, деветогодишњи Адмир Субашић коме је гелер на лицу места одрубио главу, десетогодишњи Данијел Јуренић, те тринаестогодишњи Нермин Ризванбеговић.

1705946558816.png


Пресудoм Међународног суда у Хагу, између осталог за неселективно гранатирање и убијање цивила у Сарајеву, осуђен je командант "Сарајевско-романијског корпуса тзв. ВРС Станислав Галић, на 30 година затвора.

Пресудама у Хагу, за кампању терора над цивилима – снајперским и артиљеријским нападима – на доживотне казне затвора осуђене су бивше политичке и војне вође непризнате државе Републике Српске – Радован Караџић и Ратко Младић. Они су осуђени и за геноцид у Сребреници.
 
Logo Image




Godišnjica stravičnog zločina na Alipašinom Polju: Djeca ubijena dok su se sankala


deca-rat-Sarajevo-pogibija-Klix-1024x683.jpeg


Na današnji dan 22. januara 1994. godine u naselju Alipašino Polje granatama ispaljenim sa položaja VRS ubijeno je šestero djece dok su se sankali i igrali ispred svojih domova. Najmlađa žrtva imala je pet, a najstarija 13 godina.

Porodice žrtava i predstavnici udruženja ubijene djece su polaganjem, cvijeća učenjem Fatihe i minutom šutnje obilježiili 29. godišnjicu ovog stravičnog zločina.

„Svake smo godine ovdje da se sjetimo naših mladih sugrađana ali i svih stradalih tokom agresije. Govoriti o tome je jako važno, ne samo zbog prošlosti i sadašnjosti, nego posebno zbog budućnosti. Moramo se podsjećati, ne dopustiti da ove strahote prekriju zaborav„, poručeno je sa obilježavanja.

Tog 22. januara 1994. godine ubijeni su: Brković Indira, 12 godina, danas bi imala 41; Brković Jasmina, 5 godina, danas bi imala 34; Dedović Mirza, 8 godina, danas bi imao 37; Jurenić Danijel, 11 godina, danas bi imao 40; Rizvanović Nermin 13 godina, danas bi imao 42 i Subašić Admir 8 godina, danas bi imao 37.

Presudama Međunarodnog suda u Hagu, između ostalog za neselektivno granatiranje i ubijanje civila osuđeni su, komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa VRS Stanislav Galić, na doživotnu kaznu zatvora, kao i njegov nasljednik Dragomir Milošević na 33 godine zatvora.

Tokom procesa Galiću, svjedoci tužilaštva su bili i oni koji su preživjeli masakr na Alipašinom Polju, a dokazano je kako su tri granate ispaljene iz naselja Nedžarići, koje je te 1994. godine bilo pod kontrolom VRS.
 
Čemu ova tema? Dokle ćemo više da se vraćamo u prošlost i gajimo mržnju? Je l sad treba svi da počnu da iskopavaju fotografije svih žrtava na ovim prostorima, nevezano koje nacionalnosti? S pijetetom prema ovim žrtvama, smatram da ova tema ne podstiče dobre međunacionalne odnose i zato je zaključana. Hvala na razumevanju.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top