125 godina odnosa Srbije i SAD

srbija i usa-cvrsto saveznistvo?

  • da

  • ne

  • zavisi


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
markovozd..:
Posto je tesko , zaista, iz tvojih smusenih postova, koji treba da u tvojoj masti verovatno izgledaju onako , skroz Worholovski, izvuci neku smislenu poruku , tako sam i ja ove tvoje postove pogresno protumacio

I za to se izvinjavam...............a sto se pomenutog incidenta tice, tvoje je pravo da ne verujes.......
A ako zelis dokaz , mogu da ti ga pruzim jednostavnim odlaskom u skolu u kojoj se to desilo......

Naravno, moraces da stavis neku kintu za opkladu........zabave radi , recimo 1000 E da bude interesantnije.........

Колега, хајде да ставимо тачку на то јер сте испали смешни пред свима. Деци запаљени пасоши а Муп нема пријаву догађаја. :) Не кладим се, то је забава за малоумнике који немају сталан посао и не опходе се са новцем како треба. Срећа и богатство колега не долазе преко ноћи, а нарочито не са коцком. Ја идем на сигурно. :)
 
urospo:
OK, ne mozes da nadjes potpun podatak, probacu ja da ga postavim, u svakom slucaju prihodi su im ogromni pa sam hteo na ovom primeru da shvatis kako zapadnjaci koriste ovakvo stanje u nasoj zemlji, a u kontekstu onog o cemu smo diskutovali.
Prihodi Raifauzen banke su ogromni u 30 zemalja u kojima posluje cak veci nego kod nas.
Ne znam kakv ti je to argument?
Sta dobro je kad firma na terotorije Srbije posluje lose a nije dobro ako posluje dobro?
Ili opet ne shvatam?
 
_Milanche_:
a znas li recimo da je 40% banaka u Srbiji imalo gubitak ove godine...
onda znas li recimo koliki je profit Miskovica i Beka cistih Srba?
Mislis da strango kapitala nema u zemljama koje nisu imale rat i sankcije i da taj kapital tamo ne ostvaruje profit?
Da li mislis da je su investicije lose?

Može se to reći i ovako: Direktor Raiffaisen banke (Nemac) živi i radi (a time i troši svoje pare) u Beogradu - u Srbiji.
Mišković - čisti Srbin - jel'te - je kupio svom sinu i snahi (Karićki) vilu u Londonu za "samo" 37 miliona funti (oko 50 miliona evra) i planira da za unutrašnju dekoraciju još potroši oko 15 miliona funti...
O drugim "Srbima" koji su pare godinama iznosili iz zemlje u koferima i šleperima verovatno ne vredi ni pričati.
Dakle, ko tu ostvaruje profit, ko ispumpava resurse ove zemlje?
Ko je bolji - strani vlasnici neke pivare ili cementare koji su najpre u nju uložili svoj (strani) novac, obeštetili radnike koji su hteli da napuste te fabrike sa otpremninama koje su se merile u desetinama ili stotinama hiljada evra, pokrenuli proizvodnju...
..ili gospoda iz stečajne mafije, razni drugi Karići i Miškovići koji su uložili novac dobijen ili pozajmljen iz naše banke (stara devizna štednja, zajam za preporod Srbije, štednja u Dafini ili Jugoskandiku...), okrenuli ga par puta, zaradili na našim ljudima, obogatili se, a onda te pare odneli iz zemlje...
 
DraGo70:
Može se to reći i ovako: Direktor Raiffaisen banke (Nemac) živi i radi (a time i troši svoje pare) u Beogradu - u Srbiji.
Mišković - čisti Srbin - jel'te - je kupio svom sinu i snahi (Karićki) vilu u Londonu za "samo" 37 miliona funti (oko 50 miliona evra) i planira da za unutrašnju dekoraciju još potroši oko 15 miliona funti...
O drugim "Srbima" koji su pare godinama iznosili iz zemlje u koferima i šleperima verovatno ne vredi ni pričati.
Dakle, ko tu ostvaruje profit, ko ispumpava resurse ove zemlje?
Ko je bolji - strani vlasnici neke pivare ili cementare koji su najpre u nju uložili svoj (strani) novac, obeštetili radnike koji su hteli da napuste te fabrike sa otpremninama koje su se merile u desetinama ili stotinama hiljada evra, pokrenuli proizvodnju...
..ili gospoda iz stečajne mafije, razni drugi Karići i Miškovići koji su uložili novac dobijen ili pozajmljen iz naše banke (stara devizna štednja, zajam za preporod Srbije, štednja u Dafini ili Jugoskandiku...), okrenuli ga par puta, zaradili na našim ljudima, obogatili se, a onda te pare odneli iz zemlje...

Pa valjda Karic,Miskovic i Beko?
pa to su nasi Srbi :-)
 
_Milanche_:
Prihodi Raifauzen banke su ogromni u 30 zemalja u kojima posluje cak veci nego kod nas.
Ne znam kakv ti je to argument?
Sta dobro je kad firma na terotorije Srbije posluje lose a nije dobro ako posluje dobro?
Ili opet ne shvatam?

Kamate su im ovde najvece, rade sta hoce i kako hoce, ne postuju ugovore, to samo kod nas ima. Kod nekih banaka pojedine godisnje kamate dostizu i 60 odsto. Ovde najlakse i najbrze dolaze do profita jer deru gradjane, zloupotrebljavaju nizak standard gradjana koji su prinudjeni na kredite cesto i da bi preziveli.
 
Pa znaš li zašto je Raiffaizen banka u gubitku. Zato što su najbezobrazniji, što su prvi stigli na tržište željno kredita. Što su kredite nudili na početku i sa 17% godišnje kamate... Samo u Beogradu imaju 16 što filijala što drugih objekata i zgrada i preko 2000 zaposlenih...
Bili su jedini i mnogi su prešli kod njih. Kasnije su došle druge banke, ponudile manje kamate, bolje uslove, refinansiranje starih kredita i druge stvari...
I naravno, svi koje ja znam (a bili su u toj banci) su prešli u druge banke...
 
urospo:
Kamate su im ovde najvece, rade sta hoce i kako hoce, ne postuju ugovore, to samo kod nas ima. Kod nekih banaka pojedine godisnje kamate dostizu i 60 odsto. Ovde najlakse i najbrze dolaze do profita jer deru gradjane, zloupotrebljavaju nizak standard gradjana koji su prinudjeni na kredite cesto i da bi preziveli.
Kamate su ovde visoke jer ih narodna banka svojim merama povecava da bo se ljudi manje zaduzivali.
Postuju ugovore jer ako ih ne budu postovali ne gine im gubitak novca i pad ugovora na sudu ali mnogi gradjani ih ne citaju pa posle kukaju.
Mnogo je vece zaduzivanje u zemljama gde je standard veci mi smo kao pojedinci jako malo zaduzeni ovde bas zbog tih mera narodne banke koje koce zaduzivanje.
Jednostavno suvise si ksenofobican po nekim pitanjima.Tako posluju sve banke bez obzira na poreklo kapitala bili vlasnici Srbi ili Austrijanci,to je jednostavno normlano.
 
DraGo70:
Pa znaš li zašto je Raiffaizen banka u gubitku. Zato što su najbezobrazniji, što su prvi stigli na tržište željno kredita. Što su kredite nudili na početku i sa 17% godišnje kamate... Samo u Beogradu imaju 16 što filijala što drugih objekata i zgrada i preko 2000 zaposlenih...
Bili su jedini i mnogi su prešli kod njih. Kasnije su došle druge banke, ponudile manje kamate, bolje uslove, refinansiranje starih kredita i druge stvari...
I naravno, svi koje ja znam (a bili su u toj banci) su prešli u druge banke...
Trziste,konkurencija kad bude bilo 100 banaka a ne 36 bice uslovi sve povoljniji i povoljniji.
Mene zvali na fiksni telefon iz EFG da mu nude kredite :-)
 
Jači pozitivni signali Beogradu"
15. oktobar 2006. | 10:18 | Izvor: Politika
Brisel -- Na sastanku iza zatvorenih vrata u Briselu SAD iznele stav da Srbija ne sme ostati na klupi za kažnjene.

(Danas)

Evropska unija i SAD su se na tom sastanku založile za jačanje pozitivnih signala Srbiji u narednom periodu, rekli su Tanjugu evropski diplomatski izvori, prenosi Politika
Predstavnici SAD su na sastanku ocenili da se Srbija kreće u dobrom pravcu i bi reakcija međunarodne zajednice trebalo da bude pozitivna, ali ne i bezuslovna, preneli su diplomatski izvori stav administracije predsednika SAD Džordža Buša. ...
Zvaničnici SAD su se saglasili sa stavom EU da, kada je reč o hapšenju Ratka Mladića ne bi trebalo popuštati.

S druge strane, međutim, Brisel naglašava da pregovori o Sporazumu o stabilizaciji i pridruženju nisu prekinuti, već samo odloženi, i da su nastavljeni i pojačani kontakti u drugim oblastima saradnje s vlastima u Beogradu.
 
urospo:
Nisam ni mislio da ces ti da shvatis.



Pa tu su i ostale republike bivse SFRJ.
Izgleda mi kao da usko gledas na celu stvar, nije tu samo ekonomija u pitanju.
ali kad smo kod nje, zar mislis da bi Ameri i Evropa ovako cedili profit da smo svi ostali na nivou iz `91.
A Jugoslavija je resursima, prirodnim bogatstvima, rudom itd. bogata zemlja, na izuzetnom geostrateskom polozaju, sa trzistem od preko 20 miliona stanovnika. A bilo smo svi zajedno, mislim republike.! :idea:

e yebale nas uchiteljice koje su nam ovo ubacivale u glavu u osnovnoj.
uroshe,razmisljash ko neko dete. veliko dete
 
_Milanche_:
Trziste,konkurencija kad bude bilo 100 banaka a ne 36 bice uslovi sve povoljniji i povoljniji.
Mene zvali na fiksni telefon iz EFG da mu nude kredite :-)

Milanče, malo ću skrenuti sa teme, ali jednom prilikom smo razgovarali o ekonomiji i ti si tada tvrdio kako investicije u Srbiju mogu stići samo sa zapada. Ja sam rekao da mogu i iz Rusije, Japana, Kine ili od Arapa...
Tada nisam mogao da pronađem tekst koji sam pročitao negde u novinama, ali s obzirom da se sličan tekst pojavio u Blicu nedelje od 15. oktobra 2006. na strani 6, prekucao sam ovaj tekst (Blic svoje nedeljno izdanje ne postavlja na internet) pa ti ga dajem na uvid kako bi video da sam tada bio u pravu.
Poz.

Kineski talas u Evropi

U Beču se gradi park kineske tehnologije, u Hamburgu posluje 350 kineskih firmi...
Kinezi osvajaju Evropu, a lepeza kineskih projekata u EU je široka: od zajedničkih ulaganja, preko sklapanja bicikala u Češkoj pa do dolaska „Kineskog telekoma”. Samo u Hamburgu, na primer, posluje preko 350 kineskih preduzeća.
U Londonu, glavnoj destinaciji kineskih ulagača, gradski oci žele da naprave novu kinesku poslovnu četvrt, a u Austriji će vlada učestvovati u izdvajanju 100 miliona evra za izgradnju Parka kineske tehnologije u Beču.
- Ta tendencija je posebno izražena u proteklih 10 meseci - kaže londonski bankar Jing Fang - pre 10 godina sam pokušao osnivanje kineskog privrednog udruženja i niko nije znao gde je Kina. Sada bi svi deo kolača.
Prema pisanju nemačke štampe, na spisku kineskog ministarstva trgovine EU je najpoželjnije tržište. Ponegde su Kinezi ušli u poznata preduzeća koja su u finansijskim problemima: britanski „Rover” danas je u rukama auto-korporacije „Nandžing”, a „Ćijanđijang grapa”, najveći kineski proizvođač motocikala, preuzela je italijansku firmu „Beneli", staru 95 godina.
Zavisno od poslova i tržišta, svaka zemlja je privlačna Kinezima, a privlačne su i manje specijalizovane firme: u Nemačkoj preuzimaju srednja preduzeća, Britanija se visoko kotira zbog jezika i londonskih berzi, dok je Irska popularna zahvaljujući liberalnoj poslovnoj kulturi, niskim korporativnim porezima i izdašnoj podeli radnih dozvola. Rezultat: broj Kineza u Irskoj premašio je 150.000.
Kinezi su posebno uspešni u zemljama s razvijenim malim porodičnim firmama. To su pre svega Španija i Italija. Samo na Siciliji ima preko 1.200 kineskih porodičnih preduzeća nastalih u protekle dve godine.
Nove članice EU iz istočne Evrope nude jeftinu bazu i lak pristup tržištima na kontinentu. Primer je Vej Sijang, koji se doselio u Budimpeštu 1990. da bi, kako kaže - slikao. Ukazala mu se prilika da zaradi dobre pare dizajniranjem cipela. Sada ima 70 zaposlenih i godišnje proda 3.000.000 pari „Wink” cipela. I on kaže da vidi svoju budućnost u Evropi, a ne u SAD, koji je nekada bila magnet za kinesku emigraciju. CDC/JS
 
~Petar~:
14. oktobar 2006. | 11:01 | Izvor: Beta
Beograd -- Interes Srbije i interes srpskog naroda za svetliju budućnost interes je i SAD, kaže ambasador SAD u Srbiji Majkl Polt.


Majkl Polt


Polt je sinoć, povodom 125 godina uspostavljanja diplomatskih odnosa dve zemlje, rekao da je jasno da se SAD zalažu za zaštitu prava Srba svuda, uključujući prava Srba na Kosovu. On je na otvaranju izložbe u Skupštini Beograda, povodom obeležavanja uspostavljanja odnosa, pročitao i pismo državne sekretarke SAD Kondolize Rajs ministru spoljnih poslova Srbije Vuku Draškoviću.

U pismu se navodi da Srbija i SAD imaju bogatu i dinamičnu istoriju i da su SAD ponosne na doprinos umetnika, sportista i pronalazača srpskog porekla. "Uverena sam da će SAD i Srbija nastaviti zajednički da rade na tome da Srbija shvati svoju ulogu u centru sigurnijeg i demokratskijeg Balkana i postane integrisana u evroatlantsku zajednicu", navodi Kondoliza Rajs.

Govoreći o doprinosu Srba u SAD, Polt je citirao eksperta za pitanja Srba u SAD Džeroma Kisindžera: "Od ribara na ostrige u Luizijani tridesetih godina XIX veka do krčmara iz Kalifornije pedesetih godina XIX veka, od radnika u čeličanama u Pitsburgu početkom XX veka i političkih izbeglica pedesetih godina XX veka i stvaralaca današnjice, Srbi su dokazali da su više od našeg raznobojnog socijalnog tkanja, oni su upleteni u svako vlakno."

Drašković je rekao da su, formalno, diplomatski odnosi SAD i Srbije uspostavljeni pre 125 godina, ali da se po njegovoj računici danas proslavlja 140 godina diplomatskih veza dve države, uspostavljenih onih godina kada su ubijeni predsednik SAD Abraham Linkoln i srpski knez Mihajlo Obrenović. "Za tih 140 godina na stotine hiljada Srba otišlo je u SAD da traži slobodu, znanje, zaposlenje ili pomoć za srpski narod i državu", rekao je Drašković.

Kneževina Srbija i SAD su pre 125 godina potpisale dva ugovora kojima je obeležen početak zvaničnih diplomatskih i trgovinskih odnosa, koji su na snazi do danas. To su u ime svojih vlada 2. i 14. oktobra 1881. učinili ministar inostranih dela Kneževine Srbije Čedomilj Mijatović i diplomatski predsatvnik SAD Judžin Skajler.

"Uz veru u još snažnije odnose Srbije i SAD u narednih 125 godina", rekao je Polt predajući Draškoviću šolju s posvetom "narodu Srbije od naroda SAD u slavu 125. godišnjice diplomatskih odnosa". Šolju je dizajnirao prvi državni sekretar SAD Tomas Džeferson, kasnije predsednik SAD, jedan od autora Povelje o nezavisnosti i jedan najznačajnijih predstavnika mlade demokratije iz tog vremena, rekao je Polt.
180px-Pobednik.jpg
statue-liberty-2.jpg


mislite da je moguce i potrebno da opet budemo cvrsti saveznici sa najvecom silom na planeti? prevazici skorasnje konflikte....
sta bi uradili? kako se postavili prema usa?..i tako to....
zapravo me interesuje i kako bi se lokalne partiote postavile i gradile politiku prema nesumnjivoj moći usa danas...
btw. cestitam nam stodvadesetpetogodisnjicu! ;)
Srbija nije imala nikakvih seksualnih odnosa sa amerikom, kakvi odnosi kakvi bakraci, cisto americko proseravanje, sto to nepricaju tamo gde treba u UN, na Kosovo, u EU, nego to prica na nekoj neformalnoj orgiji gde se skupilo par pijanica i eto RTS-ovih informacija o nekakvoj dobroj i prijateljskoj saradnji SAD sa SRBIJOM. Cista zapadna propaganda da se odvrati svest gradjana srbije za zlo koje su naneli 1999, a politicarima skine bar malo teret za vodjenje pogresne politike sa svetom i u samoj srbiji!!
 
DraGo70:
Milanče, malo ću skrenuti sa teme, ali jednom prilikom smo razgovarali o ekonomiji i ti si tada tvrdio kako investicije u Srbiju mogu stići samo sa zapada. Ja sam rekao da mogu i iz Rusije, Japana, Kine ili od Arapa...
Tada nisam mogao da pronađem tekst koji sam pročitao negde u novinama, ali s obzirom da se sličan tekst pojavio u Blicu nedelje od 15. oktobra 2006. na strani 6, prekucao sam ovaj tekst (Blic svoje nedeljno izdanje ne postavlja na internet) pa ti ga dajem na uvid kako bi video da sam tada bio u pravu.
Poz.

Kineski talas u Evropi

U Beču se gradi park kineske tehnologije, u Hamburgu posluje 350 kineskih firmi...
Kinezi osvajaju Evropu, a lepeza kineskih projekata u EU je široka: od zajedničkih ulaganja, preko sklapanja bicikala u Češkoj pa do dolaska „Kineskog telekoma”. Samo u Hamburgu, na primer, posluje preko 350 kineskih preduzeća.
U Londonu, glavnoj destinaciji kineskih ulagača, gradski oci žele da naprave novu kinesku poslovnu četvrt, a u Austriji će vlada učestvovati u izdvajanju 100 miliona evra za izgradnju Parka kineske tehnologije u Beču.
- Ta tendencija je posebno izražena u proteklih 10 meseci - kaže londonski bankar Jing Fang - pre 10 godina sam pokušao osnivanje kineskog privrednog udruženja i niko nije znao gde je Kina. Sada bi svi deo kolača.
Prema pisanju nemačke štampe, na spisku kineskog ministarstva trgovine EU je najpoželjnije tržište. Ponegde su Kinezi ušli u poznata preduzeća koja su u finansijskim problemima: britanski „Rover” danas je u rukama auto-korporacije „Nandžing”, a „Ćijanđijang grapa”, najveći kineski proizvođač motocikala, preuzela je italijansku firmu „Beneli", staru 95 godina.
Zavisno od poslova i tržišta, svaka zemlja je privlačna Kinezima, a privlačne su i manje specijalizovane firme: u Nemačkoj preuzimaju srednja preduzeća, Britanija se visoko kotira zbog jezika i londonskih berzi, dok je Irska popularna zahvaljujući liberalnoj poslovnoj kulturi, niskim korporativnim porezima i izdašnoj podeli radnih dozvola. Rezultat: broj Kineza u Irskoj premašio je 150.000.
Kinezi su posebno uspešni u zemljama s razvijenim malim porodičnim firmama. To su pre svega Španija i Italija. Samo na Siciliji ima preko 1.200 kineskih porodičnih preduzeća nastalih u protekle dve godine.
Nove članice EU iz istočne Evrope nude jeftinu bazu i lak pristup tržištima na kontinentu. Primer je Vej Sijang, koji se doselio u Budimpeštu 1990. da bi, kako kaže - slikao. Ukazala mu se prilika da zaradi dobre pare dizajniranjem cipela. Sada ima 70 zaposlenih i godišnje proda 3.000.000 pari „Wink” cipela. I on kaže da vidi svoju budućnost u Evropi, a ne u SAD, koji je nekada bila magnet za kinesku emigraciju. CDC/JS
Zar neznas da je BLIC finansiran i da se i dalje finansira od zapada , tacnije nemacke, sto znaci Zapadna propaganda, zar bi ti verovao i vestima na B92 gde je isti urednik kao i lista BLIC FILIP WAGNER. Ustasa i zapadnjacki orjentisan prema srbiji i svemu srpsko!!
Stoga nemoj previse da verujes toj stampi!!!
 
DraGo70:
Pa ja ne vidim šta je tu prozapadno, a šta antisrpsko ili antirusko...
Tekst govori o investiranju Kineza u Evropu i vezan je za polemiku između mene i Milančeta od ranije...
Ma nemam nista protiv tvog stava, vec samo sam napomenuo da je list prozapadni i da je finansiran od strane agresora, kinezi i ovde investiraju ako ti je to nepoznato, samo sa ovim porezima i dazbinama i oni ce ubrzo riknuti!
 
Iskreno rečeno, ja ne vidim neku veliku sličnost između Blic-a i B92. Ti tvrdiš da je urednik i jednog i drugog isti čovek, ali ja između koncepcije ovih medijskih kuća vidim veliku razliku.
Dok je B92 prilično prozapadno orijentisan i sklon medijskoj promociji nekih NVO (omraženih u ovom narodu) kao i nekih stranaka koje (realno gledajući) nemaju skoro nikakvu podršku među biračima (LDP, GSS, LSV, SDU), dotle je Blic potpuno drugačiji i po meni jedan od najobjektivnijih izdavača u Srbiji.
 
DraGo70:
Iskreno rečeno, ja ne vidim neku veliku sličnost između Blic-a i B92. Ti tvrdiš da je urednik i jednog i drugog isti čovek, ali ja između koncepcije ovih medijskih kuća vidim veliku razliku.
Dok je B92 prilično prozapadno orijentisan i sklon medijskoj promociji nekih NVO (omraženih u ovom narodu) kao i nekih stranaka koje (realno gledajući) nemaju skoro nikakvu podršku među biračima (LDP, GSS, LSV, SDU), dotle je Blic potpuno drugačiji i po meni jedan od najobjektivnijih izdavača u Srbiji.
Pa onda se nebi ni zvalo politika izdavaca, sa jedne strane te kljuju a sa druge te tapsu poramenu!!!
 

Back
Top