Da li mislite da treba da se ukine izdavanje starog zaveta u crkvi?

SmOke123

Zainteresovan član
Poruka
188
Da li mislite da treba da se ukine izdavanje starog zaveta u crkvi?

Ja mislim da treba jer pola nas srba ne zna ni svoju istoriju kako treba,a ocemo da ucimo stari zavet koji je istorija jevreja.
Nzm sto je nama srbima bitna istorija jevreja.
Od starog zaveta po meni treba ostaviti knjigu postanka i to je to.
Sta vi mislite?
Bolje da mesto istorije jevreja u starom zavetu stavimo istoriju srbije.
Novi zavet po meni jedino treba da se izdaje, stari je skroz nepotreban.
 
Da li mislite da treba da se ukine izdavanje starog zaveta u crkvi?

Ja mislim da treba jer pola nas srba ne zna ni svoju istoriju kako treba,a ocemo da ucimo stari zavet koji je istorija jevreja.
Nzm sto je nama srbima bitna istorija jevreja.
Od starog zaveta po meni treba ostaviti knjigu postanka i to je to.
Sta vi mislite?
Bolje da mesto istorije jevreja u starom zavetu stavimo istoriju srbije.
Novi zavet po meni jedino treba da se izdaje, stari je skroz nepotreban.

Pa niko ne brani da se uči srpska istorija. Ali pitanje je da li ti veruješ da je Bog nadahnuo Bibliju ili misliš da su je pisali neki ljudi onako kako im se svidelo.

Pozdrav, vidim da si relativno nov na forumu.
 
Sad npr da pitamo nekog ko stalno cita bibliju da ga pitam nesto sa Mojsija,Solomona itd oni bi znali,a da ih pitam nesto o nasim vladarima i nasim ratovima oni ne bi znali nista.
Na neki nacin tako uzvisavamo jevreje,a nas narod ponizavamo ispada da su jevreji centar sveta.

Постављаш легитимна питања себи и другима, али није добро мешати теолошко и историјско знање. Не изучавају се посебно без разлога. Моје је мишљење да су нас абрахамске религије као антички народ испрачале уздуж и попреко, можемо рећи да су ти који више нису православни овакви или онакви. Шта онда мислимо о нашим прецима који уопште нису били хришћани, јер те вере није ни било међу њима? У ком погледу су они били другоразредни у поређењу са нама? Ми се клањамо вери млађој од нас као народа. Ако Србе Плиније старији помиње у 1. веку нове ере, јасно је да су Срби под тим именом постојали и у старој ери.

Мислим да је велика грешка што нас данас на окупу држи једна Црква, а не један живи и заједнички језик. Опет, нисам писао историју и морам да уважим стање ствари какво јесте. Јуче, данас и сутра. А стање је небулозно, да четири човека говори исти језик а свако га зове другачије, притом тврдећи да то није један те исти језик. То ми смета, као човеку који држи до здравог разума. Не толико из неке националистичке острашћености.
 
Da li mislite da treba da se ukine izdavanje starog zaveta u crkvi?

Ja mislim da treba jer pola nas srba ne zna ni svoju istoriju kako treba,a ocemo da ucimo stari zavet koji je istorija jevreja.
Nzm sto je nama srbima bitna istorija jevreja.
Od starog zaveta po meni treba ostaviti knjigu postanka i to je to.
Sta vi mislite?
Bolje da mesto istorije jevreja u starom zavetu stavimo istoriju srbije.
Novi zavet po meni jedino treba da se izdaje, stari je skroz nepotreban.

U kom smislu smatras "ukidanje izdavanja Starog zaveta u Crkvi" ...?

Da lis matras da se "Stari zavet" deli u Crkvi za "Dz." ili smatras o stampanju i izdavanju iz stampe kao stampanoj "stvari" ?

Malo si tu nejasan i nedefinisano je na konkretan nacin o cemu je rec .

Na Liturgijskim sabranjima u SPC se veoma retko pominju delovi iz "Starog zaveta" i to ako se i pomenu , to je najcesce u Propovedi , ali ne i tokom same Liturgije .
U ostalom , kaze se da je "Judeo - Hriscanstrvo" u pitanju , a i sam Isus Hristos je rodjen i odrastao u toj sredini , tako da nam i sa tog aspekta ne bi trebalo "braniti izucavanje i upoznavanje " sa navodima iz "Starog zaveta" , posebno imajuci u vidu i reci samog Isusa Hrista " :

"Matej 5
17 Ne mislite da sam ja došao da pokvarim zakon ili proroke: nisam došao da pokvarim, nego da ispunim.".


" Dan. 9:24, Rim. 10:4, Gal. 3:24

18 Jer vam zaista kažem: dokle nebo i zemlja stoji, neće nestati ni najmanje slovce ili jedna titla iz zakona dok se sve ne izvrši.

Lk. 16:17

19 Ako ko pokvari jednu od ovih najmanjih zapovesti i nauči tako ljude, najmanji nazvaće se u carstvu nebeskom; a ko izvrši i nauči, taj će se veliki nazvati u carstvu nebeskom.

Jak. 2:10

Jak. 2

10 Jer koji sav zakon održi a sagreši u jednom, kriv je za sve,".


:rtfm:

PS :

Molim Vas da se na ovom pdf - u i na ovoj temi pridrzavamo vazeceg Pravilnika i da imamo u vidu i to da smo na pdf Religija , a ne na pdf Politika ili pdf Istroija , te da znamo da nije dozvoljeno ma kakvo vredjanje po bilo kojoj osnovi : verskoj , nacionalnoj , rasnoj ...
 
Da li mislite da treba da se ukine izdavanje starog zaveta u crkvi?

Ja mislim da treba jer pola nas srba ne zna ni svoju istoriju kako treba,a ocemo da ucimo stari zavet koji je istorija jevreja.
Nzm sto je nama srbima bitna istorija jevreja.
Od starog zaveta po meni treba ostaviti knjigu postanka i to je to.
Sta vi mislite?
Bolje da mesto istorije jevreja u starom zavetu stavimo istoriju srbije.
Novi zavet po meni jedino treba da se izdaje, stari je skroz nepotreban.

Taman posla. Drugo nigde se ne izdaje posebno Stari a posebno Novi zavet vec ili kao celina (Biblija) ili samo Novi zavet (Sveto Pismo).

Kako ces inace shvatiti da j jos od davnina prorecen dolazak Hristov kroz proroke a i inace, da se vidi da hriscanstvo ima svoj predistorijat. Zato je potrebno procitati oba iako je priznajem, Stari Zavet veoma tezak i za citanje i za shvatanje i dugo se proucava cak i od teologa, a kamoli od obicnih ljudi; ni sama ga ni do dana danasnjeg nisam ceo procitala niti znam kad cu.
 
Taman posla. Drugo nigde se ne izdaje posebno Stari a posebno Novi zavet vec ili kao celina (Biblija) ili samo Novi zavet (Sveto Pismo).

Kako ces inace shvatiti da j jos od davnina prorecen dolazak Hristov kroz proroke a i inace, da se vidi da hriscanstvo ima svoj predistorijat. Zato je potrebno procitati oba iako je priznajem, Stari Zavet veoma tezak i za citanje i za shvatanje i dugo se proucava cak i od teologa, a kamoli od obicnih ljudi; ni sama ga ni do dana danasnjeg nisam ceo procitala niti znam kad cu.

Torah je osnova, kao, kolokvijum pred ispit:). Torah(Tanah) najavljuje dolazak Mesije ali ne samo to. On govori o istom Bogu samo u drugom vremenu i drugim okolnostima.Međutim, bez Torah se ne može razumeti ni Jevanđelje jer je Isus potekao iz tog naroda i iz te tradicije a ne iz Grčke.

No, razumem da ima ljudi koji ne razumeju ovu povezanost, prožimanje i međuzavisnost Torah i Jevanđelja.

Svako dobro.
 
Kao prvo Tora nije Tanach,
kao drugo ne najavljuje se dolazak Mesije.
Kako je Mesija YAHusha potekao iz tog naroda, kada je govorio Aramejski, to mu je bio maternji jezik, :?:

- - - - - - - - - -

Taman posla. Drugo nigde se ne izdaje posebno Stari a posebno Novi zavet vec ili kao celina (Biblija) ili samo Novi zavet (Sveto Pismo).

Kako ces inace shvatiti da j jos od davnina prorecen dolazak Hristov kroz proroke a i inace, da se vidi da hriscanstvo ima svoj predistorijat. Zato je potrebno procitati oba iako je priznajem, Stari Zavet veoma tezak i za citanje i za shvatanje i dugo se proucava cak i od teologa, a kamoli od obicnih ljudi; ni sama ga ni do dana danasnjeg nisam ceo procitala niti znam kad cu.

Gde je prorecen dolazak Mesije u Tanachu :?:
 
Kao prvo Tora nije Tanach,

Torah je samo skraćena verzija za Tanah..znam dobro o čemu govorim. To su samo kolokvijalni nazivi za Stari Zavet pa se koristi i jedno i drugo. Pravilnije je Tanah(Torah, Navim, Ketuvim) ali Torah kao opšti skraćeni naziv za "Zakon" se koristi i za Stari Zavet uopšteno. Meni je dakle bliže srcu Torah pa zato to koristim za ceo Tanah-Stari Zavet.

- - - - - - - - - -

kao drugo ne najavljuje se dolazak Mesije.
:

Nego? Koga..ako ne Mesiju? Ceo Tanah ima centralnu temu dolazak Izbavitelja koji će stati na glavu zmije...ne znam možda ti misliš da čekaju ovo drugo:)
 
Ima kod Isaijie , Zahraija , Psalmima Davidovim ...:

"Isaija 7:14:
“Zato će vam sam Gospod dati znak; eto devojka će zatrudneti i rodiće Sina, i nadenuće Mu ime Emanuilo.”
Isaija 9:6:
“Jer nam se rodi Dete, Sin nam se dade, kome je vlast na ramenu, i ime će Mu biti: Divni Savetnik, Bog silni, Otac večni, Knez mira.”
Mihej 5:2:
“A ti, Vitlejeme Efrato, ako i jesi najmanji među hiljadama Judinim, iz tebe će mi izaći koji će biti Gospodar u Izrailju, kome su izlasci od početka, od večnih vremena.”

" Zaharija 9:9:
“Raduj se mnogo, kćeri sionska, podvikuj, kćeri jerusalimska; evo, Car tvoj ide k tebi, pravedan je i spasava, krotak i jaše na magarcu, i na magaretu, mladetu magaričinom.”
Psalam 22:16-18:
“Opkoliše me psi mnogi; četa zlikovaca ide oko mene, probodoše ruke moje i noge moje. Mogao bih izbrojati sve kosti svoje. Oni gledaju, i od mene načiniše stvar za gledanje. Dele haljine moje među sobom, i za dolamu moju bacaju žreb. ”

" Isaija 53:3-7 :
“Prezren beše i odbačen između ljudi, bolnik i vičan bolestima, i kao jedan od koga svak zaklanja lice, prezren da Ga nizašta ne uzimasmo.
A On bolesti naše nosi i nemoći naše uze na se, a mi mišljasmo da je ranjen, da Ga Bog bije i muči.
Ali On bi ranjen za naše prestupe, izbijen za naša bezakonja; kar beše na Njemu našeg mira radi, i ranom Njegovom mi se iscelismo.
Svi mi kao ovce zađosmo, svaki nas se okrenu svojim putem, i Gospod pusti na Nj bezakonje svih nas.
Mučen bi i zlostavljen, ali ne otvori usta svojih; kao jagnje na zaklanje vođen bi i kao ovca nema pred onim koji je striže ne otvori usta svojih.”

"Isaija 50:6 precizno opisuje batine koje je Isus podneo.
Zaharija 12:10 proriče “probadanje” Mesije, koje se desilo pošto je Isus umro na krstu. "...

" "A ti Vitlejeme Efrato, ako i jesi najmanji među hiljadama Judinim, iz tebe će mi izaći koji će biti gospodar u Izrailju, kojemu su izlasci od početka, od večnih vremena." Mihej 5.2

" "Zato će vam sam Gospod dati znak; eto devojka (jevr. devica) će zatrudnjeti i rodiće sina, i nadenuće mu ime Emanuilo (jevr. S nama Bog)." Isaija 7.14"

""Kad Izrailj beše dete ljubljah ga, i iz Misira dozvah sina svojega." Osija 11.1

"“Proroka isred tebe, između braće tvoje, kao što sam ja, podignuće ti Gospod Bog tvoj; njega slušajte.” (5.Mojsijeva 18:15)).

"Duh je Gospoda Boga na meni, jer me Gospod pomaza da javljam dobre glase krotkima, posla me da zavijem ranjene u srcu, da oglasim zarobljenima slobodu i sužnjima da će im se otvoriti tamnica. Da oglasim godinu milosti Gospodnje i dan osvete Boga našega, da utešim sve žalosne..." Isaija 61.1,2

"Prezren beše i odbačen između ljudi, bolnik i vičan bolestima... A On bolesti naše nosi i nemoći naše uze na se, a mi mišljasmo da je ranjen, da ga Bog bije i muči." Isaija 53.3,4

"Raduj se mnogo, kćeri Sionska, podvikuj, kćeri Jerusalimska; evo, car tvoj ide k tebi, pravedan je i spasava, krotak i jaše na magarcu, i na magaretu, mladetu magaričinu." Zaharija 9.9

"I čovek mira mojega (jevrejski šalom: mir, prijatelj), u kojega se uzdah, koji jeđaše hleb moj, podiže na me petu." Psalam 41.9

"I izmeriše mi platu, 30 srebrnika. I reče mi Gospod: baci lončaru tu časnu cenu kojom me preceniše. I uzev 30 srebrnika bacih ih u dom Gospodnji lončaru.” Zaharija 11.12,13

"Leđa svoja podmetah onima koji me bijahu i obraze svoje onima koji me čupahu; ne zaklonih lica svojega od ruga ni od zapljuvanja." Isaija 50.6 "
 
Bakonja, nema proročanstava koja su pisana "juče za sutra" ili "danas za sutra". Kako se to proročanstvo pojavljuje tek posle, a ne pre nekog događaja? Malo je to simptomatično. Nikad se proročanstvo ne oglasi pred sam događaj, nego kad se nešto dogodi onda “proroci” izađu iz mišjih rupa i prde kako su oni to pogodili. Dođe neki propovednik i kaže, otprilike, ovako: “Taj i taj prorok je pre 2700 godina rekao da će se dogoditi to i to, to se dogodilo pre 2300 godina. Eto, to je proročanstvo koje se ispunilo.” Pa nije. Ono što se dogodilo pre, recimo, 2300 godina, a „prorečeno“ je pre 2700 godina, iz današnjeg ugla posmatrano, nije proročanstvo. Želim da vidim “proročanstvo” koje danas govori o sutra... I željno sam iščekivao 21.12.2012. I kad je taj dan došao, i to „proročanstvo“ se nije obistinilo, shvatio sam da je i to histerija i prevara. Dakle, nisi me ubedio ovim gore citatima da su to "proročanstva". Naravno da nisu. Mogla su da budu dopisana bilo kad. Pametnom dosta.
 
Na zalost ne posedujem ni jednu od tih starih zapisa , ali smatram za tacnim da su oni koji su priredjivali Stari zavet to radili sa verodostojnih spisa i da to nisu ardili nepouzdani ljudi ...

U ostalom i kaze se i za verujuce je to sasvim dovoljno :

"Svaki, dakle, koji sluša ove riječi moje i izvršuje ih, uporediću ga sa čovjekom mudrim koji sazida kuću svoju na kamenu; I udari dažd, i dođoše vode, i dunuše vjetrovi, i navališe na kuću onu, i ne pade; jer bješe utemeljena na kamenu.


A svaki koji sluša ove riječi moje i ne izvršuje ih, biće sličan čovjeku ludom koji sazida kuću svoju na pijesku; I udari dažd, i dođoše vode, i dunuše vjetrovi i udariše na kuću onu, i pade, a pad njezin bijaše strašan.

I kada završi Isus riječi ove, divljaše se narod nauci njegovoj. Jer ih učaše kao onaj koji vlast ima, a ne kao književnici i fariseji."...
 
Bakonja, nema proročanstava koja su pisana "juče za sutra" ili "danas za sutra". Kako se to proročanstvo pojavljuje tek posle, a ne pre nekog događaja? Malo je to simptomatično. Nikad se proročanstvo ne oglasi pred sam događaj, nego kad se nešto dogodi onda “proroci” izađu iz mišjih rupa i prde kako su oni to pogodili. Dođe neki propovednik i kaže, otprilike, ovako: “Taj i taj prorok je pre 2700 godina rekao da će se dogoditi to i to, to se dogodilo pre 2300 godina. Eto, to je proročanstvo koje se ispunilo.” Pa nije. Ono što se dogodilo pre, recimo, 2300 godina, a „prorečeno“ je pre 2700 godina, iz današnjeg ugla posmatrano, nije proročanstvo. Želim da vidim “proročanstvo” koje danas govori o sutra... I željno sam iščekivao 21.12.2012. I kad je taj dan došao, i to „proročanstvo“ se nije obistinilo, shvatio sam da je i to histerija i prevara. Dakle, nisi me ubedio ovim gore citatima da su to "proročanstva". Naravno da nisu. Mogla su da budu dopisana bilo kad. Pametnom dosta.

Ispunjena prorocanstva ne postoje kao ni proroci. Postoje samo realizovane ideje i idejni tvorci.
 
Torah je osnova, kao, kolokvijum pred ispit:). Torah(Tanah) najavljuje dolazak Mesije ali ne samo to. On govori o istom Bogu samo u drugom vremenu i drugim okolnostima.Međutim, bez Torah se ne može razumeti ni Jevanđelje jer je Isus potekao iz tog naroda i iz te tradicije a ne iz Grčke.

No, razumem da ima ljudi koji ne razumeju ovu povezanost, prožimanje i međuzavisnost Torah i Jevanđelja.

Svako dobro.

Takodje :), mada je ovde rec o Starom zavetu, ali znam da on potice od starojevrejskih spisa koji se po njihovom nazivaju Tora. Ali nije samo to.

Kao prvo Tora nije Tanach,
kao drugo ne najavljuje se dolazak Mesije.
Kako je Mesija YAHusha potekao iz tog naroda, kada je govorio Aramejski, to mu je bio maternji jezik, :?:

- - - - - - - - - -



Gde je prorecen dolazak Mesije u Tanachu :?:

Hajde da se mi ipak drzimo Starog (i Novog) Zaveta, kako je i napisano u naslovu teme, da ne uvodimo druge nazive da ne bismo zbunili ucesnike a priznajem da si i mene zbunio isprva takvim nazivom.

Evo gde se vidi podudarnost prorocanstava iz Starog i ostvarenja u Novom Zavetu (nekoliko primera, valja sliku samo uvecati):


00 prorocanstva.PNG
 
https://forum.krstarica.com/attachment.php?attachmentid=514766&d=1540314832

Još jedan dokaz u ovom nizu jeste samo postojanje Jevrejskog naroda baš kao što je Bog obećao da će seme Avramovo trajati do kraja. A šta su sluge satane htele? Da unište taj narod poput Hitlera i sličnih. I to je jedan od dokaza istinitosti Reči Božije tj.Torah.

Takođe ima jedno važno proroštvo o drevnom Vavilonu. Bog je rekao u Isaiji da se gomila kamenja koja stoji kao svedočanstvo o nekadašnjoj slavi Vavilona neće pomeriti i neće se izgraditi na tom mestu ponovo taj grad. I tako je do dana današnjeg:"I Vavilon, ures carstvima i dika slavi Haldejskoj, biće kao Sodom i Gomor kad ih Bog zatr. Neće se u njemu živeti niti će se ko naseliti od kolena, niti će Arapin razapeti u njemu šatora, niti će pastiri počivati onuda", Isaija 13,19.20

Ono što je zanimljivo jeste da su dve istorijske ličnosti želele da podignu ponovo Vavilon na mestu ovih ruševina. Jedan je Aleksandar Veliki a drugi Sadam Husejn. Znamo kako su završili pre ovih pokušaja.

Evo za ateiste i one koji sumnjaju u Reč Božiju, neka pokušaju da izdejstvuju izgradnju starog Vavilona ili da učestvuju u izgradnji...jedan test istinitosti Reči Božije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top