Ali bitno je da nije bilo nikoga pre te famozne 1918. Znači sve se javlja kao neka posledica ''okupacije'', otpora i inata.

Pa da, tako to uvek i biva. Otpor neprijatelju (zamišljenom ili stvarnom) u srži je većine nacija u istočnoj i centralnoj Evropi. I ne samo to, već porazi koji daju izgovor za bekstvo od prošlosti. Hitler je dobrim delom pružio temelje austrijskoj naciji. Ona od 1945. godine na ovamo oni furaju priču nije on naš, on je izdajnik i tamo njihov je. :lol: Da nije tako sve prošlo, sa sankcijama, izolacijom, te sudbinom Srba u Hrvatskoj i završetkom rata u BiH tako, doslovno i bez ikakvih eventualnih teritorijalnih proširenja Crne Gore (ili makar korekcija granica), ko zna šta bi bilo. S razlogom se Đukanović tek posle 1996. godine okreće protiv Miloševića. Da je najnovija istorija išla malo drugačijim tokom, pitanje je kakav bi bio razvoj povodom tih tzv. dukljanomontenegrina. Možda bi, bez situacija u kojoj su Srbi dežurni krivci i bad guys na maltene međunarodnoj sceni, rekao bih da bi se završili kao neki maleni regionalni pokret tipa LSV-a u Vojvodini, ili čak delili sudbinu moravačkih autonomaša i separatista u Češkoj. Sposobnost da se samopročistiš i svališ krivicu na druge u svetu vrlo je moćna stvar; u toj vizuri nisu ni Crnogorci ništa radili ni u Konavlima ni oko Dubrovnika išta 1991. i 1992. godine; to sve samo, majke im, Srbi.
 
Poslednja izmena:
Šekularac jeste ozbiljan istoričar, to mu se mora priznati, ali potpuno je fantazijski preopsednut starom Dukljom i frizira tako, prilagođavajući svoje interpretacije, u smeru dokazivanja da su Crnogorci zaseban narod i direktni nasljednici drevnih Dukljana. Npr. u crnogorsko-zetskoj istoriji iz 1774. godine, koja je pisana u jednom potpunom srpskom nacionalističkom zanosu, domalo do insistiranja na negiranju crnogorskog partikulariteta (kao da je pisana vek kasnije, a ne tada, pre izbijanja i Američke i Francuske revolucije, a dakako i Srpske), on izvlači deliće izvan konteksta i u predgovoru piše naširoko o Dukljanima. :rotf:

Imamo jednu celu temu posvećenu Miroslavu Ćosoviću. Na ovo sam mislio:

Listah malčice crnogorsku istoriju iz 1774. godine komšijinom inspiracijom i podsetih se argumentacija Božidara Šekularca u predgorovu, koja mi nije mogla izbeći. :lol:

Pogledajte prilog 498662
Pogledajte prilog 498663

Šekularac nije neki prevarant kao ovaj kome je tema posvećena; ne falsifikuje delo, niti ga objavljuje u delovima, ali su zaključci kojima se služi apsolutno fascinantni. Kaže da narod Crne Gore zove Crnogorcima (sic!) i upotrebljava termin slavenoserbski narod, pored Srbocrnogorci na jednom mestu. U sledećem pasusu, u nameri da napravi vrlo jasnu distinkciju u odnosu na etničke Srbe, zato što su se u to vreme nalazili neki Srbi koji su prozivali Crnogorce i nipodaštavali njihove uspehe s sprdnjom (nije se sve baš promenilo :lol: ) u nameri da napravi jasnu distinkciju između Srba i Crnogoraca.

I to sve dok u samom izvoru piše da u Crnoj Gori živi srpski narod (gl. 29), u idućoj koristi i termin srpski rod (gl. 30) kao i da pripada srpskoj naciji (gl. 43), Dobrnjake i Nikšićane zove Srbima (gl. 58, 59). itd.

Pogledajte prilog 498635

Šekularcu svaka čast na preslovu, prevodu i vrlo informativnom predgovoru (mada u njemu bezrazložno veliki segment posvećuje istoriji Duklje i dukljanskim kraljevima), ali, kako da se izrazim, mere do kojih se ide izgledaju baš očajno. :mrgreen:

Car. :think: :mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Na jednom portalu sam pročitao da je korisnik DUKLJANIN koji je boravio pre na Krstarici bio zapravo Ćosović lično. Bilo kako bilo čovek je sam priznao da nema nikakvo visoko obrazovanje, nema nikakvu biografiju, a ne sme ni da izađe na tv da javno izloži i brani svoje stavove protiv neistomišljenika. Lako je iza ekrana, uz tastaturu kada na desktopu imaš sve linkove i fajlove na dohvat ruke i kada imaš vremena koliko hoćeš da odgovoriš.
Ali daj da te vidimo kako se snalaziš u trenutku kada neko osporava oči u oči osporava tvoje stavove.

Čitao sam (pokušao) neke njegove tekstove na jednom crgonskom portalu. Uglavnom u svakom jednom vrti jednu te istu mantru - Srba na Balkanu nema. Ima samo Albanaca, Crnogoraca, Vlaha i Bugara. ''Srbin'' je zapravo versko-politička odrednica, a pravi Srbi koji su svi bili svetle puti i plave kose ili su pobegli sa Balkana ili su ih Turci planski istrebili.
Pa je tako raspravljajući o srpstvu Vasilija Ostroškog napisao da nije mogao biti Srbin, jer gotovo svi dokumenti iz tog vremena Hercegovce zovu Vlasima (pritom ignorišući srednjovekovne zapise koji svedoče o očiglednom prisustvu Srba u Bosni), pa samim tim Crnogorci imaju veća prava na njega i na Ostrog od Srba.
Ili je tako jednom pisao o ideji Petra Cetinjskog da obnovi Dušanovo Carstvo, odnosno da stvori veliku srpsku državu, pa je ''genijalac'' zaključio da sveti Petar nije mogao obnoviti srpsko carstvo (jer Srba naravno nema) već je mogao samo stvorili veliku vlaško-morlačku državu.
Isto tako je napisao knjigu o tome kako je Njegoš posrbio Crnogorce, ali je kasnije ipak u jednom tekstu priznao da je neka srpska ideja i srpska svest postojala kod crnogorskih vladika i pre Njegoša, ali je bila nedefinisana i nju su im nametali srpski patrijasi i mitropoliti.
Očigledno je da se lik obrazuje onako usput, dok piše knjige, pa često i sebe ispravlja u međuvremenu.

A kada smo već kod ove knjige o Njegošu i Kilibardi, Kilibarda mu je javno izreklamirao svaku jednu knjigu (možda su prijatelji ili ga ovaj plaća), a da je uopšte nije ni pročitao.
Baš sam gledao video gde je Kilibarda reklamirao tu knjigu o Njegošu i gde je najmanje govorio o knjizi, a najviše vremena je (podrazumeva se) potrošio na iskazivanje svojih kompleksa prema Srbima. O knjizi je jedino rekao da ima ''nekoliko stotina stranica'', što znači da se nije udostojio čak ni da je prelista.
U najboljem slučaju samo ju je držao u rukama.
 
Istina je da knjiga o Njegošu ima nekoliko stotia strana. Ima ih 722; ali to je rečnik Kurira i Informera (zapravo, neke strane i jesu skenirane stranice Kurira :lol: ). Gore je od nebrojeno puta od Šešeljevih knjiga koje je štancao u Hagu.

nema nikakvo visoko obrazovanje, nema nikakvu biografiju,

Mislim da ima, ali bilо bi verovatno neprijatno da se govori da je studirao u Beogradu.

Fakultet Beogradu.jpg
 
Jesi li siguran da je to baš on? Znam da ga je Vojin Grubač prozivao za obrazovanje i pitao ga je više puta šta je završio, a ovaj je odbijao da kaže.

Nisam. Kodifikacija u bazu podataka u Srbiji kaže da se radi o istom čoveku, ali naravno, moguće je da je greška.

Inače Slavene jesi li video stranicu o Njegošu na hrvatskoj Vikipediji?
Ljudi se više od Crnogoraca ubiše da dokažu da Njegoš nije Srbin.

Jedan ozlođejeni Crnogorac koji je iznerviran što nikako da se uspostavi Vikipedija na crnogorskom jeziku (evo trenutno traje peti pokušaj) dosta davno otvorio je tamo nalog. Ne pišu Hrvati to, već samo on. A pošto je hr.viki u nekom trenutku bila preoteta od strane jedne desničarske klike koja ima i određene neoustaške afilijacije (ili barem u apologetskom smislu), odgovara im da se piše nešto loše i protiv Srba, pa mu dopuštaju da piše koliko hoće (Markus cg1). Radi se o jednom potpunom sanjaru koji pripada kliki mitomana o kojoj smo već govorili.
 
Poslednja izmena:
Slavene šta misliš o Aleksandru Stamatoviću?

emam neko posebno mišljenje. Nisam mnogo čitao šta je objavljivao, a primetio sam i da se ni drugi ne pozivaju me trag nekako nije često ni navodio ka njemu. U mnogim nastupima mi nije preterano neubedljiv, zato što mi je prosto nejasno kako se ne poziva na neke argumente da se često čovek nađe da govori u ekran. :D Ume da pretera u svojim interpretacijama. Ne snalazi se u potpunosti najbolje i zna da upadne tako u klopke, npr. onoj koju mu je znao povremeno praviti Adžić.

Najveća zasluga za koju sam primetio je priređivanje one siline četničkih dokumenata.
 
Poslednja izmena:
Evo, recimo, ovde oko 12. minuta:


Ozbiljan istoričar i neko ko se dobro sprema za ovakve situacije, a posebno kada na drugoj strani sedi provokator (znaš da će te na bilo koji način želeti bockati, kao i da razlog zašto počinje ciklus sa tobom nije jer ti daje neki poseban prostor, već da bi kasniji gosti bili odgovor, na koji ti ne možeš dati repliku), umeo bi bolje odgovoriti. Npr. na Adžićevo pitanje šta je sprečavalo Srbiju da postane nezavisna država, Stamatović ulazi u diskusiju oko granica srpske federalne jedinice i uopšteno AVNOJ linija, pa i o Srbima u Hrvatskoj i Bosni, što je sve postalo sekundarno Adžićevom tvrdnjom, jer sadrži jednu problematičnu tvrdnju. Srbija je bila talac svojih autonomnih pokrajina, Vojvodine i Kosova; to je bio stav samog Predsednitšva SR Srbije i istraživača koji su se bavili time, kao i zaključak federalne komisije pod predsedništvom Milana Kučana, koja je potpisala da srpski narod u Jugoslaviji, za razliku od ostalih, nije imao svoje rešeno pitanje i ostvareno pravo na nacionalnu državu. Potom, istakao bi da, van vanrednih i vaninstitucionalnih sistema koje je Slobodan Milošević uvodio na SAP Kosovu (te određenih pritisaka), a koji su često na udaru, Srbija se nije mogla u tim granicama otcepiti od Jugoslavije, čak ni da je to htela. Priština bi ulagala veto i blokirala bilo kakve odluke u tom smeru. Štaviše, van je svake sumnje da bi, u slučaju pregovora o tome da Srbija izađe iz federacije, Albanci bili ti koji bi bi bili pravi Jugosloveni tj. protivili se, jer je za njih Jugoslavija bila opstanak u zajedničkoj državi sa svojim sunarodnicima u Crnoj Gori, Makedoniji i na jugu Srbije. A osim toga, ugrozilo bi njihove ideje da da se od Srbije osamostale (ukoliko bi Srbija za sobom iznela Kosovo iz SFRJ).

I tako, ne snalazi se u polemikama, a i ume da odvali neku glupost. Kao npr. ovde što je rekao da je Hrvatska u administrativnom smislu prvi put u istoriji 1945. godine tako nastala i obuhvatila te krajeve. Kao da ne samo da nije postojala NDH, već i Banovina Hrvatska stvorena Cvetković-Maček sporazumom, po kojem su spadala sva ta ista područja u kojima žive Srbi (po pokušaju bana Josipa Jelačića 1849. godine).
 
Poslednja izmena:
Šta ja znam. Ja sam gledao njihove polemike o dešavanjima između dva rata i zaista su mi se svidele. Obojica su žive enciklpedije kada je taj period u pitanju.
Mada Adžić van tog perioda ne zna mnogo o istoriji i izbegava da zalazi dalje od Nikole Petrovića, iako se predstavlja kao nekakav istoričar što nije (završio je pravo).
Ali lik je svakako težak narcis, pa ništa ne treba čuditi kada je on u pitanju.
 
Šta ja znam. Ja sam gledao njihove polemike o dešavanjima između dva rata i zaista su mi se svidele. Obojica su žive enciklpedije kada je taj period u pitanju.
Mada Adžić van tog perioda ne zna mnogo o istoriji i izbegava da zalazi dalje od Nikole Petrovića, iako se predstavlja kao nekakav istoričar što nije (završio je pravo).
Ali lik je svakako težak narcis, pa ništa ne treba čuditi kada je on u pitanju.

Zar nije masterirao istoriju? Ili mu to nije pošlo za rukom?
 
Jeste nakon toga završio master studije iz istorijskih nauka, ali po diplomi je pravnik.

I upravo je taj period između dva rata njegova specijalnost i Drugi svetski rat u Crnoj Gori.
Van toga njegovo znanje o istoriji je veoma ograničeno.
To je barem moj neki zaključak.

A lik se potpisivao i kao doktor i pre nego što je upisao doktorske studije.

Neverovatan čovek zaista.
 
Jeste nakon toga završio master studije iz istorijskih nauka, ali po diplomi je pravnik.

I upravo je taj period između dva rata njegova specijalnost i Drugi svetski rat u Crnoj Gori.
Van toga njegovo znanje o istoriji je veoma ograničeno.
To je barem moj neki zaključak.

A lik se potpisivao i kao doktor i pre nego što je upisao doktorske studije.

Neverovatan čovek zaista.

Ma svašta je on radio...potpisivao se kao istoričar nakon jednog jedino objavljenog članka; mislio čovek da možeš pročitati jednu knjigu i odmah dovoljno da te to čini istoričarem. :lol: A koliko je silnih gluposti napisao na PortalAnalitika, posebno u diskusijama sa komentatorima, gde se neretko i ponižavao svojim primitivnim izražavanjem, da ni ne prišem.

U pravu si kada kažeš da Adžić izuzetno temeljno poznaje delove vremena Kraljevine Jugoslavije, jer je više godina proveo pažljivo iščitavajući, ali kao što i sam primećuješ, sve dalje „štima“. On je klasični primer problema nedostatka formalnog obrazovanja. Ima dosta ljudi koji misle da se može svako, tek tako, sa malčice slobodnog vremena baviti istorijom (bila je na podforumu nedavno baš diskusija na tu tematiku, koleginica Софија je otvorila to pitanje na jednoj temi). Ali odmah se može prepoznati. Čim neko nije, makar u jednoj sažetoj formi, prostudirao od Vavilona do Svetskiih ratova i čim on ne poznaje naučnu metodologiju, to stvara rupe u priči. Npr. budalaštine kakve Adžiću prolaze nikada ne bi ni na kraj pameti pale Živku Andrijaševiću i Šerbu Rastoderu (Rastoder je jedan od najboljih poznavalaca metodoloških teorija na području čitave bivše Jugoslavije, nalazeći se možda pri samom vrhu; nedavni studentski udžbenik koji je Čedomir Antić napisao upravo koristi njega). Uzmi Adžićevu knjigu o Balšićima, recimo. :lol:


Na 04:45....ja sam profesionalni istoričar. :mrgreen:

Koliko se grešaka javlja kod njega, baš je za :dash: Od toga da Popa Dukljanina poistovećuje sa Jevremom Brkovićem, pa na dalje. A što se tiče nepoznavanja metodologije, najveći je primer to što je stalno ponavljao (to mu je bio glavni protivargument u slučaju pojedinih istorijskih izvora koji govore suprotno od njegove priče) za istoriju, ništa što nije sačuvano u autentičnom, autografskom originalu, svojeručno od autora, to ne postoji i za nju je potpuno ništavno. I izjavi tako to čovek, i to ni manje ni više za televizije sa nacionalnom frekvencijom i osta na mestu. :rumenko:
 
Pročitao sam ranije da je Adžić navodno prepravljao i umrlicu Šćepana Mijuškovića, odnosno da je u pretposlednjem pasusu izbrisao navodnike kod ''posrbljavanja'' i sada ta prepravljena umrlica kruži internetom.
Navodno je porodica u umrlici stavila taj termin pod navodnike kako bi iskazala sarkazam u smislu da su došli ovi iz Srbije da nas uče kako da budemo dobri Srbi. Međutim Adžić je izbrisao navodnike i sada ispada da su došli Srbi iz Srbije bukvalno da posrbljavaju Crnogorce.
Ne mogu da se setim gde sam to pročitao. Pokušaću kasnije da pronađem u toku dana.
Čak je rečeno i da je jedan drugi crnogorski istoričar bio iskren i da je objavio originalnu umrlicu, ali ja nisam uspeo da je nađem na internetu.

Evo je ova navodno prepravljena Adžićeva.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/hr/f/fc/Smrtovnica_Scepana_Mijuskovica.jpg
 
Пројекат ткз. Црногорске нације без обзира како изгледа сада по мени осуђен на пропаст, из разноразних разлога. Друго имате људе који не познају разлику између националности и државности, другима је свеједно да ли се пишу Црногорац или Србин јер сматрају за исто итд. а сви ови људи ставили језик српски. Па рецимо ПГ муслимани углавном се као Црногорци изјашњавали. А ово знам јер сам радио попис становништва 2011. Онда ти пописи у комунизму како је то изгледало сада је питање, било је ту итекако и четнички породица па не вјерујем да су баш их питали које су националности. Оно што мене заправо радује тренутно да 60% грађана највише као институцији вјерује СПЦ и Митрополији, чак мислим да је на и Цетињу тако. И ови потези које ради власт у последње вријеме за химном, забранама уласка по мени је доказ да им не иде најбоље оно што су замислили, можда мало и пробуде инат код народа.
Поменули сте краља Николу без сумње и после 1918 остао Србин, и зато постоје докази. Више ни ове не споре да је био Србин, него говоре ``био је у заблуди``. Када смо већ код 1918 јесте то урађено катастрофално, угашене двије српске државе итд. итд. Ту краљ Александар као Цетињанин заслијепљен величином желио владати што већом државом и платио главом својом, а онда многим српским главама.
Али треба напоменути да многи у ЦГ нису баш добро лијепо гледали на одлазак краља Николе у Италију, почев од Јанка Вукотића. И уз још раније гријехе многи су хтјели промјену власти, уз то Карађорђевићи практично династија из ЦГ, додајмо и вјековну жељу за уједињењем и потпуно логично је да се десила Подгоричка скупштина. Такође тај зеленашки покрет и побуна није велика нити масовна 5 000 људи највише и то већина борбе није видјела, уз то заиста чисти Срби, њихов да кажем идеолог касније био четник мислим на Јована Пламенца. Имао сам прилике упознати једну даму, која је потомак припадника зеленаша која је заиста велика Српкиња која је ставова Црногорци елитни Срби и нема већих Срба од Црногораца.
Нзм зашто се овдје помиње Аџић, прије неколико година је објавио текст на једном порталу како нема помена Немањића до Петра другога, онда је само постављен календар Црнојевећа 1494 године који му је то све срушио, и то је историчар. Лик је класичан србомрзац да не кажем нешто јаче.

Rick Ross Наравно да ће маћи наводнике јер наводници дају супротно од онога шта жели, опет понављам тог лика не треба узимати у обзир.
 
Poslednja izmena:
Пројекат ткз. Црногорске нације без обзира како изгледа сада по мени осуђен на пропаст, из разноразних разлога. Друго имате људе који не познају разлику између националности и државности, другима је свеједно да ли се пишу Црногорац или Србин јер сматрају за исто итд. а сви ови људи ставили језик српски. Па рецимо ПГ муслимани углавном се као Црногорци изјашњавали. А ово знам јер сам радио попис становништва 2011. Онда ти пописи у комунизму како је то изгледало сада је питање, било је ту итекако и четнички породица па не вјерујем да су баш их питали које су националности. Оно што мене заправо радује тренутно да 60% грађана највише као институцији вјерује СПЦ и Митрополији, чак мислим да је на и Цетињу тако. И ови потези које ради власт у последње вријеме за химном, забранама уласка по мени је доказ да им не иде најбоље оно што су замислили, можда мало и пробуде инат код народа.
Поменули сте краља Николу без сумње и после 1918 остао Србин, и зато постоје докази. Више ни ове не споре да је био Србин, него говоре ``био је у заблуди``. Када смо већ код 1918 јесте то урађено катастрофално, угашене двије српске државе итд. итд. Ту краљ Александар као Цетињанин заслијепљен величином желио владати што већом државом и платио главом својом, а онда многим српским главама.
Али треба напоменути да многи у ЦГ нису баш добро лијепо гледали на одлазак краља Николе у Италију, почев од Јанка Вукотића. И уз још раније гријехе многи су хтјели промјену власти, уз то Карађорђевићи практично династија из ЦГ, додајмо и вјековну жељу за уједињењем и потпуно логично је да се десила Подгоричка скупштина. Такође тај зеленашки покрет и побуна није велика нити масовна 5 000 људи највише и то већина борбе није видјела, уз то заиста чисти Срби, њихов да кажем идеолог касније био четник мислим на Јована Пламенца. Имао сам прилике упознати једну даму, која је потомак припадника зеленаша која је заиста велика Српкиња која је ставова Црногорци елитни Срби и нема већих Срба од Црногораца.
Нзм зашто се овдје помиње Аџић, прије неколико година је објавио текст на једном порталу како нема помена Немањића до Петра другога, онда је само постављен календар Црнојевећа 1494 године који му је то све срушио, и то је историчар. Лик је класичан србомрзац да не кажем нешто јаче.

Rick Ross Наравно да ће маћи наводнике јер наводници дају супротно од онога шта жели, опет понављам тог лика не треба узимати у обзир.

Čekaj malo...Plamenac završio u četnicima? Jesi li siguran? Nešto mi zvoni oko toga sada kad kažeš...ali....zar se nije on, prvo, udružio sa Ivanovićem, Drljevićem i kompanijom?
 
Mislim da je u pitanju vešanje Srba u Trebinju 1914. godine.

Bravo! Tako je. :ok:

http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/200104/10417-003-pubs-pod.htm

I to ovoj zabuni je doprineo 2001. godine upravo pominjani prof. Šerbo Rastoder, pa se tako našlo i na Vijestima kao navodno vešanje crnogorskih rodoljuba 1920. godine.

trebinjehanging_269.jpeg


Ono što mene ovde živo interesuje kako ove stvari počinju, jer negde, neki čovek, mora takve dokumente i ostatke, bukvalno, podmetnuti. To znači da je neko negde video ovu fotografiju, ali i mnogo puta tako neke izvore, i rekao da proba ovako nešto. I hajde da su na fotografiji prikazana neka ubistva recimo Italijana ili Albanaca, ali ni manje ni više radi se o stradanjima Srba u susednoj Hercegovini.

Uzgred, da se razumemo, kada sam ja iznad nahvalio Rastodera, obrati vrlo dobru pažnju na izbor reči (teorijski).;) Šerbo Rastoder jeste vrsni poznavalac istorijske nauke i njenih metoda, bez sumnje najbolji u Crnoj Gori, ali to znači da je dosledno primenjuje. :lol: Baš kao što Leopolda fon Rankea (onaj veliki srbofil među Nemcima) smatramo ocem istoricizma, a u praksi je bio sanjar koji je padao na svakojake romantičarske nivoe, ne pridržavajući se dosledno principa koje je zacrtao. Evo, recimo prošle godine, kada je bilo aktuelizovano pitanje Njegoša i prouzrokovalo trvenja između Demokratske partije socijalista Crne Gore i Bošnjačke stranke:


Voditelj se odlično pripremio, a Rastoder je ispao baš loš. Ne ume da jasno i artikulisano objasni svoje stavove (predstavljajući bošnjačko gledište). Tu je i njegova slabost, kada se tiče predstavljanja argumenata (Rastoder bolje piše nego što priča). On ne samo da vrti u krug (koliko god se trudi da ispadne objektivan i staložen) jednu te istu priču, a na kraju emisije maltene iznervirano kaže da nikada u životu više neće pominjati Njegoša. Balša Brković je, po mom mišljenju, u svakom smislu izdominirao. Svaka mu je reč na mestu (izuzev onog delića gde se ograđuje od voditelja, govoreći o Njegošu samo kao pesniku, a ne i o ostalim dimenzijama...a to je zato što je od ćaće Jevrema naučio jedan pristup u vezi Njegoša koji kod crnogorskih književnika postaje vrlo popularan :mrgreen: mislim na percepciju kojom se Njegoševo srbovanje ograničava na neki književni pojam, a po čemu oni Crnogorci koji sebe izjašnjavaju kao Srbi „ne čitaju“ dobro Njegoša i, suštinski, novoromantičari su koji ga navodno zloupotrebljavaju) a tu, u momentima eksplicitnog neslaganja između Brkovića i Rastodera, možemo videti jaz nedostatka multidisciplinarnog metoda. Rastoder celi svoj život radi na dokuentarnim istorijskim izvorima, te tako i pristupa Njegoševim delima, što je apsolutno nekorektno. On insistira da se ne može pisac odvojiti od reči njegih likova, a što nikakvog smisla nema, kako ga je Brković jednim delom uspešno i ubedio u ovoj emisiji. Tvrdi da je Njegoš bio antiislamista, za šta postoje čak i određeni osnovi da razgovaramo u tom smeru, ali predstavlja jedan nekorektni sud o tom nesumnjivo velikom čoveku. Rastoder kaže da nijedan književnik nije toliko zloupotrebljavan na svetu, a onda kada se pomene Ivo Andrić, to priznaje, ali onda krivi da je Njegoš to Andriću nametnuo.

To na tom primeru, iznad, klasični je slučaj kada neki čovek postupa neprofesionalno, dopuštajući samom sebi da ga emocije ponesu. I onda to utiče na njegovo rezonovanje i on je ubeđen da govori istinu, objektivno (kao što je npr. na početku Stamatović gore u Adžićevoj emisiji rekao, tvrdeći da on ne iznosi srpsku stranu, iako je takva Adžićeva okarakterizacija u ovom slučaju zaista bila podosta korektna) i to uverenje se meša sa preteranom ljubavlju prema sopstvenom narodu (kod Rastodera to ima i jednu prizmu u izvesnom smislu čak i srbofobije, uobličene zahvaljujući ratu u Bosni i Hercegovini 1992-1995. godine i posebno masakrom u Srebrenici). Sva tri istoričara, Andrijašević sa crnogorske strane, Rastoder sa bošnjačke i Stamatović sa srpske, u većoj ili manjoj meri vuku na jednu školu viđenja, jer dopuštaju da im nacionalistički ili rodoljubivi (kako god to nazvali) osećaji kontaminiraju (dakle, potpuno nesvesno) njihova gledišta i pokušaje da predstave stvari na kritičan, objektivan i razumljiv način. To znači da sva trojica umeju da budu sredstva propagande, naravno, odnosno da se njihove reči znaju zloupotrebiti (a možda jednim delom to i svesno rade, jer kod svakog od pomenutih provejava određena ideologija; u slučaju Stamatovića, to je pokušaj guranja jedne priče koja bi ojačala srpski nacionalni identitet kod građana Crne Gore, kod Rastodera to je afirmacija Bošnjaka kao jedne nove nacije, koja se suočava sa situacijom da je njihov narod u Crnoj Gori najslabije izgrađenog nacionalnog identiteta, kao i kod Andrijaševića, koji luda na putu između afirmativnog Crnogorstva i crnogorsko-srpskog duha pomirbe...on je potpisao i jednu deklaraciju, jer je dugo godina njegova vizija bila da se Crnogorci i Srbi u Crnoj Gori pomire i objedine kao što je to bilo za vreme komunizma).
 
Poslednja izmena:
Čekaj malo...Plamenac završio u četnicima? Jesi li siguran? Nešto mi zvoni oko toga sada kad kažeš...ali....zar se nije on, prvo, udružio sa Ivanovićem, Drljevićem i kompanijom?

Ја сам то негдје ухватио али нисам 100% сигуран, наравно погријешио сам што тако написао са сигурношћу. Пробаћу негдје то да нађем.

http://www.radiopetnjica.me/2016/02/12/serbo-rastoder-osman-rastoder-je-sacuvao-gornji-bihor-od-stradanja/
Muslimanska milicija nije pokret niti vojska već je to skupina ljudi koji su branili svoj prag. U jednom haosu ljudi se organizuju da brane svoju zemlju, djecu, porodicu. Osman Rastoder je bio na čelu te grupacije.
Толико и о овоме историчару.
 
Poslednja izmena:

Back
Top