Гордост, како изгледа и како се бранити

R.Žiskar

Elita
Poruka
15.608
ГРЕХ ГОРДОСТИ у свом развоју има неколико степена и почиње од сујете.

Симптоми сујете су: жеља за похвалама, нетрпљење оптуживања, саветовања и прекора; умишљеност, подозривост (сумњичавост), злопамћење, осуђивање других, тешко се моли за опроштај, тражење лаких путева; непрекидна глума, као на сцени у присуству посматрача, са циљем да покажемо себе са побожне стране, пажљиво скривајући своје страсти и пороке.

Човек престаје да види своје грехове, не примећује своје недостатке, почиње да умањује своју кривицу или је потпуно одриче, а понекад је чак и пребацује на друге. Своја пак, знања, искуство, способности и врлине почиње да преувеличава и прецењује. По мери развоја болести у своме мишљењу о себи он узраста до великог, достојног славе. Стога се ова болест и назива тако: манија величине. У таквом стању човек не само да осуђује друге, већ их и презире и гнуша их се, па им чак и чини зло. Избави нас Господе од овога!

А када се болесноме чини да га нико не разуме, да га нико не воли, него да га сви прогоне и желе да му учине зло, онда се болест назива манија прогона.

Манија величине и манија прогона су најраспрострањенији облици истинске патолошке душевне болести. Ове су болести повезане са повишеном само-свесношћу, самовредновањем, када преувеличани осећај сопствене величине изазива презир и непријатељски однос према другим људима.

Гордељивац је увек незадовољан људима који га окружују и условима свога живота па стога понекад долази и до очајања, богохулства, прелести, а понекад и до самоубиства.

У почетном стадијуму гордост се тешко распознаје. Само опитни духовник или психолог могу непогрешиво одредити рађање ове страсти.

Човек се понаша нормално, али опитно око у њему увиђа почетак болести. Човек је задовољан собм. Доброг је расположења: пева, смеши се, чак се и често смеје и понекад се громко кикоће без разлога; бива оргиналан, оштроуман, довија се на разне начине да би обратио пажњу присутних на себе; воли да пуно говори и у његовом се говору чује бесконачно пута „Ја“. Ипак, од једне неодобравајуће речи, његово се расположење брзо мења и он као да вене,а од похвале поново процветава као „мајска зора“ и почиње да лети као лептир. Али у глобалу, на овом нивоу његово расположење остаје светло.

Даље, уколико човек не долази до схватања своје греховности, не каје се и не исправља, његова се болест развија и заоштрава.

У човеку се појављује искрена увереност у своју надмоћ над другима. Ова увереност брзо прелази у страст командовања и он почиње да располаже туђом пажњом, туђим временом и туђим силама по своме нахођењу. Постаје нагао и дрзак: за све се пита, па и ако упропасти неку ствар; у све се меша, чак и у туђе породице.

На овом нивоу стање гордог човека постаје лошије јер често наилази на отпор околине. Постепено почиње да буде све више и више раздражљив, тврдоглав, пргав, свима неподношљив. Природно, почињу да га избегавају, али он је убеђен у своју исправност и сматра да њега једноставно нико не схвата и зато се разилази са свима. Злоба и мржња, презир и надменост се насељавају и утврђују у његовом срцу. Душа постаје тамна и хладна, ум се помрачује и човек напушта свако покоравање. Његов је циљ – терати своје, посрамити, импресионирати остале и доказати своју „исправност“. Ето, такви гордељивци и оснивају расколе и јереси.

У следећем стадијуму развоја болести човек се разилази и са Богом… Све што има, а ту се мисли и на способности и понеку врлину, он прииписује себи. Уверен је да може свој живот устројити без помоћи са стране и може сам стећи све што му је потребно за живот. Посматра себе као хероја, па чак иако је слабога здравља. Преузноси се својом „мудрошћу“, својим познањима и горди се свиме што има. Његова молитва постаје неискрена, хладна, без скрушености, а касније и потпуно престаје да се моли. Стање његове душе постаје неизрециво мрачно и без зрачка светлости, али упоредо с тим он је искрено убеђен у исправност свога пута и убрзано наставља да иде према својој погибли.

ЛИНК

Да ли смо горди?
Да ли желимо да будемо горди?
Да ли знамо да смо горди?
Ако знамо, и желимо да се ослободимо гордости, како то да урадимо?
 
Poslednja izmena:
1. Sigurno jesmo u nekoj meri, svi bez izuzetka ukljucujuci i mene.
2. Ponekad da, uglavnom su to situacije kada smo apsolutno slomljeni, porazeni ali to ne zelimo ni pokoju cenu to pokazati osobi koja nam je poraz nanela.
A mozda ja malo i mesam gordost, ponos i dostojanstvo.
3. Znamo onda kada pozelimo biti takvi a kao sto pise iznad.
4. Ne znam. Ni sama sa sobom nekad ne znam kako da se izborim a tek za drugog nemam pojma.
 
1. Sigurno jesmo u nekoj meri, svi bez izuzetka ukljucujuci i mene.
2. Ponekad da, uglavnom su to situacije kada smo apsolutno slomljeni, porazeni ali to ne zelimo ni pokoju cenu to pokazati osobi koja nam je poraz nanela.
A mozda ja malo i mesam gordost, ponos i dostojanstvo.
3. Znamo onda kada pozelimo biti takvi a kao sto pise iznad.
4. Ne znam. Ni sama sa sobom nekad ne znam kako da se izborim a tek za drugog nemam pojma.
Како видимо горе, гордост се повезује са односом према другим људима.
Да ли би нека врста самовања била добар одговор?
 
Како видимо горе, гордост се повезује са односом према другим људима.
Да ли би нека врста самовања била добар одговор?

pročitah, spamovanja.. :lol:

A kako da uočimo gordost ako se osamimo?
Može osama da bude vrhunac gordosti, ako je shvatim kao
''ja sam nešto potpuno posebno i moram od svega da se izdvojim''
 
pročitah, spamovanja.. :lol:

A kako da uočimo gordost ako se osamimo?
Može osama da bude vrhunac gordosti, ako je shvatim kao
''ja sam nešto potpuno posebno i moram od svega da se izdvojim''
Да, да, само смо почели причу о четвртом питању, кад већ уочимо и свесни смо гордости, да ли онда може помоћи да се издвојимо и сагледамо тај грех и на тај начин не дозволимо да нам све оне одлике гордости испливају на видело?
Може ли човек уопште да буде горд ако нема публику?
 
Sta ti mislis? Zar pomoc drugima kroz crkvene fondove nije cin pokajanja?
Ја лично мислим да није. Мислим да је помоћ другима кроз било које фондове или лично, чин доброчинства.
Покајање је лични чин и нема пуно додира са материјалним. Мада, има их који мисле да је довољно платити па клатити.

Гордост јесте исказана према другима али гордог човека који не схвата да је горд не могу други спасити. Јер су други храна његовој гордости.
Једино што може помоћи је искусан духовник који ће умети да препозна и да види да ли на човека треба деловати грубо или на фин начин, све зависи колико је дубоко у водама гордости.

Узмимо рецимо, неко свештено лице, које, рецимо даље, изда неколико књига, оне се прогласе за добре књиге, чак се узму и као основе за учење на школама и факултетима и полако, тај свештеник почиње да мисли да је бољи од других а то издизање изнад других правда, рецимо, памећу, елоквенцијом, сувопарним набрајањем издатих књига итд. Како таквом свештенику прићи и рећи му да је у греху гордости? Директно, упућивањем на поуке светаца, примерима, како наћи адекватан начин?

А како би тај свештеник требао да се понаша ако би у неком тренутку сам схватио да је загазио у грех гордости?
 
Ја лично мислим да није. Мислим да је помоћ другима кроз било које фондове или лично, чин доброчинства.
Покајање је лични чин и нема пуно додира са материјалним. Мада, има их који мисле да је довољно платити па клатити.

Гордост јесте исказана према другима али гордог човека који не схвата да је горд не могу други спасити. Јер су други храна његовој гордости.
Једино што може помоћи је искусан духовник који ће умети да препозна и да види да ли на човека треба деловати грубо или на фин начин, све зависи колико је дубоко у водама гордости.

Узмимо рецимо, неко свештено лице, које, рецимо даље, изда неколико књига, оне се прогласе за добре књиге, чак се узму и као основе за учење на школама и факултетима и полако, тај свештеник почиње да мисли да је бољи од других а то издизање изнад других правда, рецимо, памећу, елоквенцијом, сувопарним набрајањем издатих књига итд. Како таквом свештенику прићи и рећи му да је у греху гордости? Директно, упућивањем на поуке светаца, примерима, како наћи адекватан начин?

А како би тај свештеник требао да се понаша ако би у неком тренутку сам схватио да је загазио у грех гордости?

Da li ti mislis da si odgovorio bez gordosti na ociglednu ironiju?
 
Da li ti mislis da si odgovorio bez gordosti na ociglednu ironiju?
Да ли ти мислиш да сам избегао гордост тиме што сам свесно превидео очигледну иронију како не бих улазио у непотребну дискусију и како се држим теме упркос покушајима да се иста на ироничан начин спамује?
 
Да ли ти мислиш да сам избегао гордост тиме што сам свесно превидео очигледну иронију како не бих улазио у непотребну дискусију и како се држим теме упркос покушајима да се иста на ироничан начин спамује?

Bio bi spam svakako da nije istinito ili ces mozda reci da crkveni sluzbenici odbijaju poklone crkvi i licne i da ne predstavljaju elitu u selu koja vodi politiku, kroz brigu o dusama stanovnika.
Da li je crkva proglasila svoje duhovnike sluzbenicima, tacnije, zaposlenim kod poslodavca, slicno katolickoj crkvi?
 
Bio bi spam svakako da nije istinito ili ces mozda reci da crkveni sluzbenici odbijaju poklone crkvi i licne i da ne predstavljaju elitu u selu koja vodi politiku, kroz brigu o dusama stanovnika.
Da li je crkva proglasila svoje duhovnike sluzbenicima, tacnije, zaposlenim kod poslodavca, slicno katolickoj crkvi?
Повежи ово са грехом гордости из уводне поруке и нема проблема.
 
Повежи ово са грехом гордости из уводне поруке и нема проблема.

Prosto je, gord pastir nije primer stadu, a time je unizeno i pravilo gordosti.

Ili

Ako je bolje, posrednici koji bi trebalo da nesvesnom narodu priblize reci Gospoda,
koje su sami ispisali, sami ih i menjaju i time zbunjuju narod.

Jos blize, ako je gospod u svima nama, onda nam ne trebaju losi ucitelji.
 
Prosto je, gord pastir nije primer stadu, a time je unizeno i pravilo gordosti.

Ili

Ako je bolje, posrednici koji bi trebalo da nesvesnom narodu priblize reci Gospoda,
koje su sami ispisali, sami ih i menjaju i time zbunjuju narod.

Jos blize, ako je gospod u svima nama, onda nam ne trebaju losi ucitelji.
Тачно, горд пастир није добар. Само ми се учинило да мешаш гордост и похлепу а о похлепи овде не разговарамо. Што не значи да не може тема и о греху похлепе.
Тема је како да горд пастир (или било ко други) схвати да је горд и шта да предузме да се ослободи гордости. Оно што ти желиш, имаш на "Критичком осврту на религију".

Али, да ли је гордост узимати на себе право да одређујеш ко је добар а ко лош учитељ?
А замисли још гордости кад узмеш за право да све стрпаш у исти кош? И гле чуда, некако се то увек везује само за једну веросиповест?
 
Тачно, горд пастир није добар. Само ми се учинило да мешаш гордост и похлепу а о похлепи овде не разговарамо. Што не значи да не може тема и о греху похлепе.
Тема је како да горд пастир (или било ко други) схвати да је горд и шта да предузме да се ослободи гордости. Оно што ти желиш, имаш на "Критичком осврту на религију".

Али, да ли је гордост узимати на себе право да одређујеш ко је добар а ко лош учитељ?
А замисли још гордости кад узмеш за право да све стрпаш у исти кош? И гле чуда, некако се то увек везује само за једну веросиповест?
Istina sve, osim sto ja ne tvrdim da sam boziji izaslanik i ne dicim se, ne gordim se i ne krijem iza imena gospoda, a time i ne prihvatam greh jer ne prihvatam da covek moze da napise kako treba da se ponasaju drugi ljudi i da to menjam prema potrebi.
 
Како видимо горе, гордост се повезује са односом према другим људима.
Да ли би нека врста самовања била добар одговор?

Ko misli da se ne moze bez njega zaebo se isto koliko i onaj sto misli da moze sve sam. Samovanje u tim slucajevima ne vodi nikakvom resenju. Cak moze i pogorsati stanje. Osoba koja se ne preispita ne pokaje i ne potrudi da se promeni u sustini samo menja ljude u svom zivotu pocev od partnera, prijatelja, posla i poslovnih kolega. Btv neki bi i ceo narod zamenili al sebe promenili jok. A krvni rod im je najveci zaeb, od njega ne mogu da pobegnu tako lako.
 
Kao i kod umnosti elite naroda, dok se crkva ne odrekne svih svojih sluzbenika koji se bave politikom i materijalnim,
sasvim je opravdano celu duhovnu elitu trpati u isti kos, jer tu pripadnost odredjenom krugu ljudi je neko definisao bas zato da ne moze jedan
da nastaupa u ime ostalih, sto je slucaj u crkvi.

- - - - - - - - - -

A zasto samo jedna religija? Zato sto o drugim religijama treba da brinu oni koji zive u sredini gde ta religija odredjuje pravila.
 
misliš da si neki kerec, a nisi niki kerec...

zaboraviti sebe?

...

"Don Huan to nikada nije dozvoljavao, on je zahtevao moju pažnju, da obratim pažnju na svaki detalj sveta oko mene. Ali na sebe? Ne."

"Tako je čarobnjačka prva linija napada razmišljanje o samom sebi. To je najopasnija stvar koju mi imamo. To mora da se zaustavi, da se ugasi. To je obavezno.“

Kastaneda

...

"Dosta samosažaljenja. Onima koji kukaju znao je šta da kaže: nađi načina da okreneš pogled ka spolja, prevaziđi sebe."

Irvin Jalom

:think:
 
Gordost je jedan od oblika psihološkog stanja u čoveku koji nastaje usled unutrašnjeg pridavanja značaja (unutrašnja konsideracija).
To se odnosi na proces, koji nam odnosi veliku količinu energije i koji nas, kao i sve drugo, na šta beskorisno trošimo energiju, drži u stanju sna.

Unutrašnje pridavanje značaja spada u oblast identifikacije. Kao što znate, proučavanje identifiakcije u svim njenim različitim pojavnim oblicima je jedan od najvažnijih vidova praktičnog rada na sebi. Da bismo se setili sebe, neophodno je ne identifikovati se. Međutim, da bismo naučili da se ne identifikujemo, prvo moramo naučiti da ne budemo identifikovani sa sobom. Jedan oblik identifikacije je i unutrašnje pridavanje značaja, koje sadrži nekoliko vrsta, a neke su forme identifikovanja sa sobom. Jedan od najčešćih oblika unutrašnjeg pridavanja značaja je razmišljanje o tome šta drugi misle o nama. I kako se ponašaju prema nama i kakav odnos imaju prema nama. Čovek može osećati da nije dovoljno uvažen, što ga kinji i u njemu budi sumnjičavost prema drugima, čini da izgubi ogromnu količinu energije i može kod njega razviti nepoverljiv i neprijateljski stav.

Sa ovim je blisko povezan i oblik identifikacije pod nazivom pravljenje računa. Čovek počinje da oseća da mu ljudi duguju, da zaslužuje bolji tretman, više poštovanja i on sve to zapisuje u psihološkoj računovodstvenoj knjizi, čije stranice neprestano okreće u umu. Takav čovek počinje da sažaljeva sebe toliko mnogo, da je nemoguće razgovarati sa njime o bilo čemu, a da on to ne dovede u vezu sa svojim patnjama. Svi računi ove vrste, sva osećanja da vam drugi ljudi nešto duguju a da vi sebi ne dugujete ništa, imaju velike posledice na unutrašnji razvitak čoveka.

Čovek u radu na sebi može da raste samo opraštajući drugima. To znači, dok ne poništite dugove, ništa u vama ne može da raste. Kao što je rečeno u Očenašu: „Oprosti nam dugove naše, kao što mi opraštamo dužnicima svojim.“ Osećanje da nešto potražujete, osećaj duga, sve zaustavlja. Kočite sebe i kočite drugu osobu. To je unutrašnje značenje Hristove primedbe da čovek treba da se pomiri sa svojim neprijateljem. Rekao je:

“Miri se sa suparnikom svojim brzo, dok si na putu s njim, da te suparnik ne preda sudiji, a sudija da te ne preda sluzi i u tamnicu da te ne stave.
Zaista ti kažem: nećeš izaći odande dok ne daš do poslednjeg dinara.“

(Matej V, 25, 26)
 
A sta mislis priblizavanje Hristu mesto samovanja.
Da li bi to pomoglo?

Pavle ovako kaze da je on pobedio sebe pa tako i sujetu, gordost:

Galatima 2,20 A ja više ne živim, nego živi u meni Hristos.
A što sad živim u tijelu, živim vjerom sina Božjega, kojemu omiljeh, i predade sebe za mene.

Sve dok ja ja ja, nema od pobede nista.
Jer nase ja, je gordo.
Ali kada se ono sakrije u Hrustu, onda Hristos zivi kroz nas i onda se pokazuje njegov karakter.

Nas je kao prljava haljina.

Nema nista od nase pravde sta god cinili.
Dok ne obucemo Hristovu pravednost koja nam stoji na raspolaganju.

- - - - - - - - - -

Jovan 15.
Budite u meni i ja ću u vama. Kao što loza ne može roda roditi sama od sebe, ako ne bude na čokotu, tako i vi ako na meni ne budete.


5 Ja sam čokot a vi loze; i koji bude u meni i ja u njemu on će roditi mnogi rod; jer bez mene ne možete činiti ništa.
 
Hristos je bio olicenje gordosti. On, pa samo on, pa tek onda svi ostali i to samo kroz njega. Ako bi se malo bolje usredsredili na bozije zastupnike na zemlji, videli bi smo znatan boroj nadmenih ljudi u crnim odezdama.

Ponizan covek i nije vredan postovanja, gord ne da na sebe, ne prihvata uvrede, niti se kao crv prevrce po prasini ili u mrcini. Zar nema gordosti i u onih koji kaznjavaju, koji pretenduju da su bezgresni, a svi ostali gresni.

Za sada toliko.
 
Hristos je bio olicenje gordosti. On, pa samo on, pa tek onda svi ostali i to samo kroz njega. Ako bi se malo bolje usredsredili na bozije zastupnike na zemlji, videli bi smo znatan boroj nadmenih ljudi u crnim odezdama.

Ponizan covek i nije vredan postovanja, gord ne da na sebe, ne prihvata uvrede, niti se kao crv prevrce po prasini ili u mrcini. Zar nema gordosti i u onih koji kaznjavaju, koji pretenduju da su bezgresni, a svi ostali gresni.

Za sada toliko.

U gordosti nema ja pa drugi..samo ja postoji i tacka a o ljubavi da ne pricamo..gord je skroz operisan i od stvarnosti i od ljubavi tako da za hrista stvarno lupas.
 

Back
Top