Svrha verovanja u boga

Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd

Neki ljudi imaju religiozna osećanja, a neki ne. Vernici ne veruju zato im "treba veza" za dobar život, nego zato što osećaju/ znaju da bog postoji.
 
Ako je možda da a možda ne, ne možeš ni ti tvrditi da je tvoje mišljenje istina.

I ne tvrdim ali vagajuci do sada prevagnulo mi je da bog ne postoji. Cak i da postoji on je delima [ili nedelima] demonstrirao svoju silu i moc [svemocni]. Ili nije svemocan ili ga bas briga za nas :cool:

- - - - - - - - - -

I u telu i van tela.
Bog sve moze.



- - - - - - - - - -

Pitanje je sasvim na svom mestu i odgovor moze biti vrlo kratak, a takodje moze prevazici obime forumskog razgovora. A sve zavisi od toga da li zelis ozbiljan razgovor ili povrsinsko zezanje. Vladiku Nikolaja upita jednom neki covek isto pitanje. Kaze otprilike: Recite mi Vladiko, kako to meni Bog pomaze? Imam kucu, zenu, decu, posao, imanje... sve na svom mestu, u cemu se sastoji ta pomoc? A Vladika mu kaze: Da ti Bog ne pomaze, ne bi mogao ni to pitanje postaviti.

Na zemlji mogu podjednako dobro ziveti i nevernik i vernik. I jedan i drugi mogu biti uspesni u poslovima, imati lep i vrlo slican zivot. Mozda je razlika samo u tome sto ce vernik zahvaljivati Bogu za svoju imucnost, a nevernik smatrati da je do imucnosti sam od sebe dosao.Kad nevernik gleda vernika razmislja: kako je moguce da ovaj veruje? Takodje i vernik se pita: kako je moguce da ovaj ne veruje?

Medjutim,tu jos ne vidimo svrhu verovanja. Tema je izuzetno duboka po svim aspektima tako da cu se samo malo osvrnuti na zagrobni zivot. Moze ti izgledati smesno da neko moze verovati u Carstvo Bozije. U tamo neki zivot posle smrti. Mozes zamisljati neku ladovinu, gde ljudi sede, zevaju, cvece, leptire, teletabise... i naravno odmahnjivati rukom da neko moze verovati u holivudska scenarija. Medjutim, ni mi ne verujemo u takav raj. Stvar je u tome sto ni mi sami ne znamo tacno kakav je to raj. Sta je to sto je Bog pripremio onima koji ga vole svim srcem i ispunjavaju Njegove zapovesti? Sta je to sto ce On dati vernim ljudima, a zbog cega je i dosao na zemlju, i kao Onaj koji je mogao samo jednom mislju da celu zemlju opet vrati u nistavilo, trpi pljuvanje, udarce, podsmeh, bolove i na kraju smrt?

Apostol Pavle nam kaze da u nas ograniceni um ne moze stati predstava o Raju. Mi to ne mozemo zamisliti. Zapitaj se i sam malo, ako zelis, sta je to sto mozemo zamisliti? Da ukljucimo malo i detinjastu fantaziju. Mozemo zamisliti, recimo, da je cao ovaj nas univerzum samo jedan atom u poredjenju sa celokupnom tvorevinom Bozijom. da mozda tamo neko sedi i gleda nas univerzum kroz mikroskop i pita se sta je ovo? Mozemo zamisliti da se celo nase bice krece stotine puta brze od brzine svetlosti skacuci po galaksijama.... Eto zezaj se. Pusti masti na volju.

Bilo kako bilo, mi ne mozemo zamisliti Carstvo Bozije, jer je uzvisenije od mogucnosti naseg uma. Neke od Svetih otaca je Gospod, zahvaljujuci njihovom zivotu a pre svega ljubavi koju su imali ka Njemu, i udostojio nekih vidjenja, ali o tome im nije dato da otvoreno govore. Recimo sv. Serafim Sarovski je samo, u svoj svojoj dobrocudnosti rekao posle vidjenja, da kada bi ljudi znali sta ih ceka u Carstvu Bozijem, ne postoji covek koji ne bi legao u najsmradniju barustinu, dozvoljavajuci da ga gmizavci i crvi jedu celog zivota, samo da to zadobije.

Ali opet ni to nije totalno objasnjenje svrhe verovanja. Nije bas tako da kazemo: e sad verujem daj mi Boze raj. Postoji ta nada u Carstvo Bozije, ok, ali nije punoca vere. Punoca je u ljubavi prema Bogu. U ljubavi prema bliznjima. I sama ljubav prema Bogu je dar Boziji. Ne moze je covek imati ako je ne izmoli i ako je ne dobije od samog Boga, a onda se covek uzdize od svega zemaljskog. I sama rec svet, dolazi od Grcke reci agios sto znaci nezemaljski, a ako se jos za vreme naseg zivota na zemlji ne uzdignemo od zemaljskog, ne mozemo dobiti nista. Ja o toj ljubavi ne mogu pisati jer je i sam nemam. Mogu samo citati o njoj kod svetih otaca Crkve i diviti im se.

Eto mali pocetak razgovora, o onome o cemu je na hiljade knjiga napisano, a od tebe zavisi u kom pravcu zelis nastaviti temu. Pozdrav.

Pazljivo sam procitao, BRAVO BRAVO.....:klap:
 
Meni je najblaže rečeno jako čudno da neko pročita Bibliju ili Kur'an i da nastavi da veruje u to ili da postane vernik nakon tog prčitanog štiva. Jedino logično objašnjenje je strah od tog besnog zayebanog i ljutog boga kakav je bog Islama recimo,o starozavetnom bogu da i ne govorim.I novozavetni nije ništa bolji čak je kad bolje razmisliš neuporedivo gori od onog genocidnog Jehove iz Starog zaveta.Starozavetni Jahve nakon što izvrši gomilu genocida nakon što poubija gomilu žena i dece i sve to što treba da se poubija,on je završio sa njima,nema večitog ognja i užarenog pakla gde će da te muči večno.A ovaj Isusov bog obećava da žurka tek počinje kad baciš kašiku i da mučenje traje do kraja sveta i veka čak i da mrava nisi zgazio samo eto prosto nisi poverovao u Isusovu priču.To je više nego bolesno neka priča ko šta hoće,a obzirom da bukvalno nema ni zrno dokaza za sve ove njihove tvrdnje i bajke ja sam ubeđen da je sve to izmišljotina mesijanskih pastira sa vrelog peska iz bronzanog doba.Ende lol
 
Meni je najblaže rečeno jako čudno da neko pročita Bibliju ili Kur'an i da nastavi da veruje u to ili da postane vernik nakon tog prčitanog štiva. Jedino logično objašnjenje je strah od tog besnog zayebanog i ljutog boga kakav je bog Islama recimo,o starozavetnom bogu da i ne govorim.I novozavetni nije ništa bolji čak je kad bolje razmisliš neuporedivo gori od onog genocidnog Jehove iz Starog zaveta.Starozavetni Jahve nakon što izvrši gomilu genocida nakon što poubija gomilu žena i dece i sve to što treba da se poubija,on je završio sa njima,nema večitog ognja i užarenog pakla gde će da te muči večno.A ovaj Isusov bog obećava da žurka tek počinje kad baciš kašiku i da mučenje traje do kraja sveta i veka čak i da mrava nisi zgazio samo eto prosto nisi poverovao u Isusovu priču.To je više nego bolesno neka priča ko šta hoće,a obzirom da bukvalno nema ni zrno dokaza za sve ove njihove tvrdnje i bajke ja sam ubeđen da je sve to izmišljotina mesijanskih pastira sa vrelog peska iz bronzanog doba.Ende lol

Pogresno tumacis.
 
Koja je svrha verovanja u boga ako i bez vere zivis dobro, ide ti sve od ruke, svi bliznji su ti zivi i zdravi, raspolozen si uvek, osmeh je na licu od kad se probudis dok ne legnes, nisi nikome duzan, mirno spavas itd itd

Da svima je sve savrseno, nema bolesti i smrti....
U kojem filmu ti zivis?
Realnost je da covek oboljeva, stari i umire.
Umiru i deca od bolesti.
Ginu ljudi u raznim kataklizmama, saobracajnim nesrecama.
Tako je.
Dok je tako ljudi pate, nisu srecni.
Pitaj majku koja izgubi dete kako je svaki dan srecna i nasmejana?
Ili nekoga ko izgubi boljenu osobu...
Pokusaj da razmisljas malo sire od sopstvene sebicnosti...

I Jedino Bog moze da coveka dovede do savrsenstva da bi mogao da zivi vecno,
Da ne umire ne oboljeva...
Bog je jedino sposoban da resi probleme covecanstva.
I resice ih.
 
Da svima je sve savrseno, nema bolesti i smrti....
U kojem filmu ti zivis?
Realnost je da covek oboljeva, stari i umire.
Umiru i deca od bolesti.
Ginu ljudi u raznim kataklizmama, saobracajnim nesrecama.
Tako je.
Dok je tako ljudi pate, nisu srecni.
Pitaj majku koja izgubi dete kako je svaki dan srecna i nasmejana?
Ili nekoga ko izgubi boljenu osobu...
Pokusaj da razmisljas malo sire od sopstvene sebicnosti...

I Jedino Bog moze da coveka dovede do savrsenstva da bi mogao da zivi vecno,
Da ne umire ne oboljeva...
Bog je jedino sposoban da resi probleme covecanstva.
I resice ih.

Zasto ljudi ginu u kataklizmama, saobracajnim nesrecama [pogotovo oni koji nisu krivi pa jos su i vernici], zasto to kad je tj ako je bog svemoguc, ako moze da spreci....

I zasto taj bog za kojeg kazes da moze da dovede do savrsenstva ne uradi nesto, zasto ne resi probleme covecanstva, sta ceka, ljudi ginu.....

I kad ce ih resiti, jel jednog lepog dana, pa prolazi vreme, prolaze vekovi......aj otreznii se malo Ariana, mnogo u ti pomutili mozak ti tvoji JS, ne veruj supljim pricama i obecanjima, veruj delima sestro

- - - - - - - - - -

Povrsno tumacis.Veoma povrsno.

Babaroga je djavo a ne Bog.
Bog je zastitnik.

Ne postoje ni babaroga ni bog a ni patak daca, sve je to nista dragi prijatelju
 
Pogresno tumacis.
Pogrešno grešiš!:hahaha:

- - - - - - - - - -

Da svima je sve savrseno, nema bolesti i smrti....
U kojem filmu ti zivis?
Realnost je da covek oboljeva, stari i umire.
Umiru i deca od bolesti.
Ginu ljudi u raznim kataklizmama, saobracajnim nesrecama.
Tako je.
Dok je tako ljudi pate, nisu srecni.
Pitaj majku koja izgubi dete kako je svaki dan srecna i nasmejana?
Ili nekoga ko izgubi boljenu osobu...
Pokusaj da razmisljas malo sire od sopstvene sebicnosti...

I Jedino Bog moze da coveka dovede do savrsenstva da bi mogao da zivi vecno,
Da ne umire ne oboljeva...
Bog je jedino sposoban da resi probleme covecanstva.
I resice ih
.
Kad na vrbi zasvrbi...:manikir:
 
:)

Je l` to "pogresno gresis" , Dragoljube , negacija ili negacija negacije ...?


Ili je , samo , pleonazam , a i da nam lakse prodje vreme dok je napolju nevreme koje nas je poteralo sa Dunavca i Ribarca ...?
 
Poslednja izmena:
Svrha verovanja u Boga , je ista kao i svrha verovanja u nauku i baviti se njome amaterski ili i profesionalno ako se naucnik identifikuje sa poslom , pa onda onda svrha verovanja u boga je ista kao i verovanje u svoje dete , svoj genecki produzetak , pa onda verovanje u sebe i u svoju narocitost , posebnost . sve je isto , i svrha svega ovog je da se covek u egzistencijalnim pitanjima ne nadje uplasenim od smrti koja dolazi .... i sve sa oscilacijama , amplitudama sinusoidama koje se katarzicno podizu pa spustaju na dijagramu zivota , jer lako je prdjet kad ti je lepo !
 
Vera u Boga daje odredjenu emotivnu sigurnost verniku.

Vernikova potreba da svima namece veru/verovanje je odraz njegove nesigurnosti.

be, to je jevandjelje lepa vest se siri , bices spasen ..... kao sto ateista ide redom i smara kako bog ne postoji ..... samo druga strana iste medalje

- - - - - - - - - -

Vera u Boga verniku daje zivot u bajci ...to je ono sto ateista propusta , potpuni drugaciji svet , lep svet , radostan svet .....

- - - - - - - - - -

vernici su umetnici verovanja , verujuci u bibliju npr ti verujes u Knjigu ..verujes u knjizevnost :D

ateista je dosadan
 
be, to je jevandjelje lepa vest se siri , bices spasen ..... kao sto ateista ide redom i smara kako bog ne postoji ..... samo druga strana iste medalje

- - - - - - - - - -

Vera u Boga verniku daje zivot u bajci ...to je ono sto ateista propusta , potpuni drugaciji svet , lep svet , radostan svet .....

Kao kad uzmes LSD ili kanabis. ;)

kao sto ateista ide redom i smara kako bog ne postoji

Kada neko donosi odluke za celo drustvo, zasnovano na nevidljivom i nepotrebnom bicu, malo smaranja je korisno za sve.
 
e vidis , vernicima nije potrebna droga za ekstaticnu veru , kad sebe uveris u nesto i pocnes da verujes , hormoni srece vrcaju u mozgu :)

vernici su srecni uglavnom ,a atesiti uglavnom nisu

ali ne svi ateisti

neki atesiti su srecni
 
e vidis , vernicima nije potrebna droga za ekstaticnu veru , kad sebe uveris u nesto i pocnes da verujes , hormoni srece vrcaju u mozgu :)

vernici su srecni uglavnom ,a atesiti uglavnom nisu

ali ne svi ateisti

neki atesiti su srecni

To bi bilo to, covek izmislja Boga, da bi se osecao lepo. Slicno korisnicima kanabisa.

Vernici su uglavnom neurotici, neki mozda i dosegnu nivo ekstaze, ali njih sloba srecem.
 
vernici su se navukli na Krstic vidis, kad ga vide proradi uslovljen reflex, podsetnik na to kako su gresni , pa to povlaci citavu pricu , kompletan uvod razrada i zakljucak i to se sve vrlo brzo desava , dovoljan je jedan blic kontakt ocima i stvara se misao ,pokrece slike ..pa moze se reci da je to bezbedna droga , da , vernici su zdravi narkomani

- - - - - - - - - -

i to je super

- - - - - - - - - -

em se drogiraju vecnim zivotom sto je prelepo , valjda , em zive u najlepsoj prici gde su i sami autori , umetnici , jer se nista ne desava bez razloga , em im se u mozgu luce dopamini i ostali "hormoni" .... zive u jednoj prelepoj, bohatoj iluziji , i veruju u nju ... pa kako im neko moze reci da to sve ne postoji :)))) Kako ?

bila bi laz ..... bog postoji , smao ne u svim srcima, samo u onim koji ga tamo zele

- - - - - - - - - -

To bi bilo to, covek izmislja Boga, da bi se osecao lepo. Slicno korisnicima kanabisa.

Vernici su uglavnom neurotici, neki mozda i dosegnu nivo ekstaze, ali njih sloba srecem.

ne moze da se meri kanabisom , bog je u umu ...a kanabis u plucima

- - - - - - - - - -

ljubav je apstrakcija

bog je apstrakcija

znaci... ?
 

Back
Top