Nagon za osvetom kod svesti sa krivicom

Zar su i sve tibetanske lame nesvesne kad se sa Tibetom dogodilo to što znamo da jeste?:eek:

Jesu...u izmesanim svetovima, animalno se ne racuna, ali je najjace. Covek ni svoje animalne postupke ne kontrolise, a u socijalnoj sredini cak postaju dominantni ako ih shvatis kao prezivljene.

- - - - - - - - - -

Ljudi ne shvataju koliko snage treba da bi se pobedilo animalno kod sebe,

a tek zamisli one koji nisu ni svesni ili im treba vremena da shvate ili

oni koji prelamaju preko kolena, jer im se zivot skupio u grlu kao knedla.
 
Poslednja izmena:
Dete koje ima 13 godina ide odavno samo na trening, u školu, vraća se kući po mraku.
Naime, ne mogu da je držim pod staklenim zvonom.
Mogu da je naučim kako da se ponaša, ali kako mogu da svojom svešću nju učinim bezbednom?
Da objasniš, pls?

Postoje i druge sile, ratovi, ljudi...
I ako su nesvesni, tim su i opasniji.

Pisao si o tome kako je Gurđijev gledao na problem ratova i revolucija, ali nisam uspela da pronađem gde je to.
Mislila sam da sam videla na Kraljevskom putu, a sad nema...
Rekla bih da se sećam da si tamo napisao da je i on pominjao neke sile koje nadjačaju pojedinca...
Ako nisam pogrešno zapamtila.

Ili svestan pojedinac može da utiče na celo okruženje oko sebe koje podrazumeva desetine hiljada ljudi u prolazu?
Ili intuitivno oseti šta nadolazi pa skloni sebe i dete?

Ako si svesna sebe, tvoje dete će biti bezbedno i bez tvog prisustva. Snaga tvoje svesnosti će se preneti i na nju i ona će se u svakom trenutku osećati sigurnom.

Ukoliko sumnjaš da bi se moglo nešto dogoditi, svoj strah ili brigu ćeš preneti na okolinu i život će režirati daljnje događaje. To je karmički proces koji se odvija pod uticajem negativih emocija, a strah i briga su negativne emocije.

Svesna osoba utiče na život, on ga kreira po svojoj volji, a na nesvesnu osobu utiče život i on je zarobljenik u događajima koji mu život kreira.
A čitav rad na sebi je potreban kako bi se podigao nivo svesnosti i kako bi umesto da život utiče na nas, mi počeli da utičemo na svoj život.

A kada je govorio o ratovima, Gurđijev je govorio kako se oni događaju nevesnom pojedincu, sile rata ga uvuku u događaj i on se brzo pretvara u zver.
 
Dete koje ima 13 godina ide odavno samo na trening, u školu, vraća se kući po mraku.
Naime, ne mogu da je držim pod staklenim zvonom.
Mogu da je naučim kako da se ponaša, ali kako mogu da svojom svešću nju učinim bezbednom?
Da objasniš, pls?

Postoje i druge sile, ratovi, ljudi...
I ako su nesvesni, tim su i opasniji.

Pisao si o tome kako je Gurđijev gledao na problem ratova i revolucija, ali nisam uspela da pronađem gde je to.
Mislila sam da sam videla na Kraljevskom putu, a sad nema...
Rekla bih da se sećam da si tamo napisao da je i on pominjao neke sile koje nadjačaju pojedinca...
Ako nisam pogrešno zapamtila.

Ili svestan pojedinac može da utiče na celo okruženje oko sebe koje podrazumeva desetine hiljada ljudi u prolazu?
Ili intuitivno oseti šta nadolazi pa skloni sebe i dete?

Lepo ti je rekao covek, ali ti si dobar primer za temu...
Dakle ukratko, covek ti lepo kaze da se nevolje desavaju onima koji su slepi ili se prave slepi, u ovom slucaju ti.
Resenje postoji, ali ti je skupo, nezgodno , daleko, komplikovano i slicno.
Pogledajmo samo razliku u nacinu voznje u Kaludjerici i u Italiji, Nemackoj...
Hoce li ti nemac prosisati i ocesati bok zato sto podrazumeva da neces slucajno zakoraciti 3cm levom nogom ulevo jer onda ce te samo kao kombajn samleti pod tockove...?
Hoce li nemac uci u krivinu malo brze pa onda moras da skocis 1m dalje da te ne bi pokupio (delom se zato dede i babe nadju cesce kao zrtve, zvuci neverovatno koliko ljudi ne primete da su spasili vozaca a i sebe tim skokom od pola metra...
Nit se on nervira , malo se strecne, ali ne zauztavi, a ne vredi ni pesaku.
Cak i ne primeti...misli mozda da bi stigao da se zaustavi u krivini pod brzinom uz granicu proklizavanja....
Par puta je meni bilo jasno iako nikom oko mene, da je moj skok spasio i mene i vozaca, nije imao gde , ako koci samo ce me jos pokupiti bocno...

Slicnost sa jevrejima u Nemackoj za vreme Hitlera....Nece nemci, to su nase komsije (oni i nisu slali svoje komsije u logore, nego SS i druge nepoznate cike...).

A onda posto ti je oslanjanje na kulturu i sigurnost drustva zatajilo , onda bes usmeris u svoju osvetu i postanes sebi opravdani necovek, a za druge mislis da je takodje sve prihvatljivo i jasno...

Jos jedna pomoc....
Da ti dete izgubi oko zato sto na ulici pocne da duva vetar i upadne mu trun u oko , da li bi pocela da ubijas?
To se vec nije moglo predvideti i tu jeste slucajnost, prava slucajnost, mada i to moze da se smanji boljim izborom drveca i boljim odrzavanjem...
Odgovor je najverovatnije da ces biti besna na lekare, ali neces nikob ubijati, jer je krivac trun....a njemu ne mozes nista...

- - - - - - - - - -

Drustvo svoju brigu pokazuje kroz ustede...
Ludaci nek idu kuci, pedofili nek idu kuci, nasilnici nece u zatvor zato sto su potrebni politicarima i strankama, ostali fuseraje i na poslu i podhebavaju ostale koji bi da urade ono sto treba da bezrazlozno komplikuju stvari.
Zene arlaucu na sav glas o svojim pravima, a ustvari unose nesigurnost i zloupotrebu u skoro sve pore drustva...
 
Jos jedna pomoc....
Da ti dete izgubi oko zato sto na ulici pocne da duva vetar i upadne mu trun u oko , da li bi pocela da ubijas?
To se vec nije moglo predvideti i tu jeste slucajnost, prava slucajnost, mada i to moze da se smanji boljim izborom drveca i boljim odrzavanjem...
Odgovor je najverovatnije da ces biti besna na lekare, ali neces nikob ubijati, jer je krivac trun....a njemu ne mozes nista...
Pa, pazi ne bih bila besna ni na koga.

Brat mi se ubio 2004 godine i nikoga nisam ubila.
Mislila sam da za to niko nije bio odgovoran osim njega samog.
Nije želeo da potraži pomoć.
Štaviše, ni njegovu ženu ne smatram odgovornom .

Ali imali smo slučaj baš skoro kad su one dve devojke poginule čekajući autobus.
Ili kad pedofil kidnapuje, siluje i ubije devojčicu.

Pokušavam da shvatim da su to karmičke sile privlačenja itd, ali da se vratimo na jevreje,
teško mi je da shvatim da su toliki milioni svojim strahom privukli onako užasno mučenje i stradanje...

Govorila sam samo u slučaju takvih zločina.

I pritom, rekoh da NE ZNAM šta bih uradila.

To je bilo iskreno. Lakše bi mi bilo da se foliram kako bih se savladala.
A ko to zna?
Možda i bih.
 
Sto je najgore, patak je u pravu.. u isto vreme egzistira i jedan i drugi svet i svest.

Osveta je prisutna kod Šiptara,Crnogoraca i još u ponekom afričkom i južnoameričkom plemenu...
A animalno društvo?Tja,uslovno rečeno-ljudsko društvo je društvo životinja-nismo mi ljudi kaktusi ili kelerabe...
S druge strane,izgradnja civilizovanih ili još bolje- kulturnih društava ostavlja instiktivnost i materijalnost u senci većih ideala
koji se ovaploćuju u pravnim državama,njihovoj emancipovanoj kulturi i tekovinama istih...
Srbija i pored svih nedostataka ,nije animalno društvo,već civilizovana i kulturna zajednica.
 
Pa gde je ta silna introspekcija i znanje filozofije i psihologije?
Mnogo ljudi je na balkanu animalno na nivou zivotinje pa ti je lako da sve strpas da su takvi, ali nisu takvi...
Znaci svo znanje je samo alat za slatkorecivi pozeraj pred nekima...mozda zenama mozda muskarcima, pojma nemam.

Ali nevezano da li cu ja sad naici na ljude koji shvataju da je osnovno to sto ih sprecava da se raspistolje bas strah od osvete ostalih ili nekih od njih vise a drugih manje, svi bi trebali bar toliko da poznaju animalno funkcionisanje posto je dominantno...
Mozda je Vojvodina neki specificni slucaj gde animalci ne primecuju da su animalci, jer su svi tako usporeni , pitomi i prefrigani na neki nacin.
Neki su bas i lukavi, kao jedan moj nepismeni poznanik iz Deronje, valjda neko veliko selo u Vojvodini..
Taj jeste da ima 2,3,4 razreda skole, ali je lukav neobicno....naviknut da posmatra i uocava najosetljivije tacke svakoga i ovako je neprimetan...ali cak i bez povoda udari na te tacke posredstvom drugih....jer slabljenjem svih oko sebe dovodi sebe u lako arbitrarni status sudije...
Drugi iz nekog susednog sela je naizgled naivac ono kao zadnji hleb bi ti dao , ali je mutan nevidjeno kad proceni da ce biti on ili ti cak i na nekom srednje znacajnom izboru....

Ili mi je karakteristicno kad mi pricaju kako specificno lale shvataju muvanje i sumnju u varanje , jos se sale sa tim....sale ali to ama bas nikako ne utice na to da li su verni ili ne...jednostavno im sve ravno pa se sprdaju sa svim i svacim.

Ali je bas za nepoverovati da ti isti ljudi koje znam i koji su itekako svesni da ako budu otkriveni sledi osveta , odmazda, postoje jasno i glasno a, eto ti prvi put cujes da toga osim kod siptara i crnogoraca ima kod svih animalnih ljudi...

- - - - - - - - - -

Pa, pazi ne bih bila besna ni na koga.

Možda i bih.

Ja nisam zagovornik karme, tako da sam nepogodan za takve razgovore, ali eto interesantno je da i karma moze da bude anestetik za svest da se ne napusti Nemacka od strane jevreja koji ce uskoro biti pobijeni jer veruju da nece svet poludeti ili neko iz Srbije jer veruje da ce stanje biti bolje itd...
 
Ja nisam zagovornik karme, tako da sam nepogodan za takve razgovore, ali eto interesantno je da i karma moze da bude anestetik za svest da se ne napusti Nemacka od strane jevreja koji ce uskoro biti pobijeni jer veruju da nece svet poludeti ili neko iz Srbije jer veruje da ce stanje biti bolje itd...
To je tačno.

Ne pokušaam da smanjim ličnu odgovornost.
Ona je presudna.
Samo ukazujem da nije uvek baš sve podložno kontroli.
Recimo, male grupe jevreja su mogle da prebegnu.
Koliko je realno da su milioni mogli da pobegnu na vreme?

A možda si ti u pravu, možda su i mogli...
 
Ono sto vam mogu reci a verovatno ne primecujete je da je sve to deo istog sistema...
Znaci sistem licence, sistem formalnog obrazovanja a ne znanja, sistem dominacije kapitala nad svim, posedovanje znanja i umanjenja vrednosti svega sto moze i dokle moze, animalizam , volja za moc i osveta , sve je to deo istog sistema..

Neko mozda na trenutak oseti drugaciji sistem...postoje nekoliko dugacijih sistema, ali posto je ovaj dominantan i sveprisutan, ljudi to ne primete kao postojanje ili kao moguce ili kao vazno..

Kako vreme protice, bice sve jasnije da ce ovaj sistem dovoditi do krize i opasnosti po ceo zivot na Zemlji, a drugaciji sistemi ce mozda ali mozda i nece biti vidljivi velikom broju ljudi.
Nazalost glavni argument je iskustvo, tj sve se ponavlja kao argument je argument animalaca a ja ne da to vidim drugacije, nego mi nije cak ni blizu granice da se moze pogresno tumaciti.
 
Osveta je prisutna kod Šiptara,Crnogoraca i još u ponekom afričkom i južnoameričkom plemenu... A animalno društvo?Tja,uslovno rečeno-ljudsko društvo je društvo životinja-nismo mi ljudi kaktusi ili kelerabe... S druge strane,izgradnja civilizovanih ili još bolje- kulturnih društava ostavlja instiktivnost i materijalnost u senci većih ideala koji se ovaploćuju u pravnim državama,njihovoj emancipovanoj kulturi i tekovinama istih... Srbija i pored svih nedostataka ,nije animalno društvo,već civilizovana i kulturna zajednica.
Osecaj krivice i potrebe za osvetom nema veze sa drustvom. Prvi poriv je da je neko drugi kriv, jer ne prihvatas da je nesto slucajnost. Taj neko moze da bude lekar, vatrogasac, putar, vlast, komsija...i naravno, u pozadini osecas svoju krivicu koja vremenom postaje teza i smanjuje potrebu za osvetom drugima, ali nastavlja da te pritiska da se svetis sebi ili izbegavas da mislis o tome. Medjutim, neko vrlo dugo nosi osecaj krivice i potrebu za osvetom, i kada udje u taj krug onda se vrti od osvete sebi do osvete drugima iz toga nekad ispadne i stvarna osveta koju tek dugom introspekcijom u izolaciji shvati kao bespredmetnu. Temu sam shvatio u ovom smislu...
 
ono sto ogromna vecina ljudi misli i kako zivi, je neko svesno ili nesvesno misljenje da postoje uroci i posledice..pa ono, ako budes dobar(ili makar ne jako los, klizni su ti kriterijumi) nece se desiti nista lose
istinsko zl je nezamislivo obicnom coveku..nezamislivo je da milioni ljudi budu spaljeni u logorima, zar ne? a cak i ako je zamislivo, odmah se javlja obrazlozenje: ako je tako, sigurno su to zasluzili. zar bi iko pobio nevine ljude?

neverovatno je koliko zivimo u zabludama.
secam se 90-tih u bosni..mi koji smo odrasli jedni sa drugima, druzili se pili i pevali nismo mogli da zamislimo da ce se desiti nesto lose. secam se kad je osnnivan sds u kljucu, ja i moj drug sudo sedeli smo na klupi pored parka i gledali sa nevericom..ko su ti ljudi? ta primitivna krvoyedna masa? a tek kad je osnivan sda..to more dimija sunce ti bozije..
i sta je to sto odvede ceo lanac dogadjaja u najgorem moguce pravcu? strah? neznanje? manipulacija? ljudska priroda koja je naivna, ili zla, ili povodljiva, ili nestabilna ili sta?
 
Moje misljenje , glupa i laznjiva....a ne naivna....
Lazljiva je lakse obrazloziti...to ti je kao ovo kod Dragoljuba, da se covek iscudjava da je osveta osnovni relacijski element u animalnom drustvu, a to je ono sto zenska prica za drugaricu ili poznanicu kako je seljanka i losa , a ponasa se isto tako , samo ona ima obrazlozenje da je morala tada tako a inace nije...nego nije htela da ostane duzna...
A glupa svetina je zato sto misli da mozes da nesto uradis ili kazes a da se to ne odrazi na neki vazan odnos..
Npr devojke kazu da bi podigle sebi vrednost ili zato sto je istina, da muskarac mora da vredi, da ima bar osnovno novca sto treba.
Ajd ove ostale posledice, ali jednu koju sigurno zene ne shvate nikad je da muskarci zadrze ponos i osecaj vrednosti npr posten je i vredan, ali u javnosti i prema sredini ne pokazuje kontakt i neku vecu komunikaciju.

Zene to protumace kao nema samopouzdanja ili ne oseca se vrednim.
Medjutim, uz toliko izjasnjavanja svake pojedinke, a tu se prosto utrkuju da kazu kako i ona i ona i ona vrede i oko njih se treba jaki momci da skupljaju i da nesto vrede u sistemu drustvene vrednosti, koji je jasno izrecen i materijalno ili fukarsko jajarski je, jedno od ta dva, u prevodu ili si bogat ili umes lako da dodjes do novca, tj potentan si, nema sumnje sta je sistem vrednosti.
Tada ponosni muskarci ostaju ponosni, ali pricaju drugim jezikom, pa su vrlo raspolozeni i zabavni kad sam ja u blizini , jer znaju da govorim njihovim jezikom i da ih ispostujem, bilo da su domaci ili stranci, npr kad su razmene studenata, oko mene se skupe i arapi i severnjaci, samo ne Norvezani, arapi zato sto im godi to sto meni nije ni truncice smesno to sto su nevini i sto zele da ostanu takvi i sto gledaju samo nevine devojke, a severnjaci zato sto nemam obicaj da kazem, a sto ne stavis ovo ovde ili a sto ne uradis ovo ovako...
Nego pokusam i nadjem logiku njihovog razmisljanja i nadovezem se...

Medjutim kod obicnog ili srpskog zenskog sveta, koji je navikao da usput zaebe muskarca, spusti ga , uvredi ga par puta , cisto da bi igra krenula onim naviknutim tokom, a to je tok seljanke i seljacine, svi oni se povuku , ne zato sto se uplase, nego zato sto im nije prijatno i ne vide prostor za svoje vrednosti u takvoj situaciji i sa takvim zenama.
Mislite da srpske seljanke shvataju da su seljanke?
Ni u ludilu.
One ce jos napasti, sta si svilen, odmah se ljutis ili slicno , a oni se nisu cak ni naljutili...
Jednostavno su osmotrili sa kim imaju posla..
Sto kaze Dragoljub, nisu one u srzi toliko lose, ali nisu ni seljanke toliko lose, cak su i bolje...vrednije i manje zakerala...
Ali a im se pruzi prilika da mozgaju, izmozgovace po seljackom i to je to...
Zato dobro prolaze kao snase za strance...nit ih stranac pita, nego jase i zatrudni i posle odgaja decu...
 
Evo upravo sam u kontaktu sa covekom koji nema nikakvog razloga da se sveti osobi ali ne moze da podnese ili sta vec i gledam kako se suzava svest.
Okolnosti su , deda i baba krivca su poginuli u direktnom sudaru sa ocem osvetnika, pri cemu je saobracajno kriv deda, a forenzika je pokazala infarkt.
Jednom sam i licno gledao kako covek samo nastavlja dok se auto usporava , blago udara u zid ili drvo pored zida i umire od infarkta, bez ikakvog spoljnog razloga.

Ne moze se jednostavno objasniti da osoba u svemu ostalom nije ni nalik osobi koja se javlja kad je u blizini unuka krivca...
Osvetoljubiv, pun mrznje, bez ikakvih granica, ali nisam siguran da bi ga ubio da se nadju sami negde , mozda i bi.
Pocinjem da mislim, sto sam duze u kontaktu , da sto si veca piz.da to si veci osvetnik...
Samo sam pod utiskom razlike izmedju osobe kad je osvetnik i kad nije...
 
Da...
Možda su to neka trzanja između ega i superega...
Kažemo suženje svesti...možda treba da kažemo suženje savesti, u tim trenucima...
Razbukteli egoizam?

Npr. setih se ovoga:

Prema psihoanalizi, samoubistvo je čin autoagresije, izraz sadizma super-ega koji se okrenuo protiv same osobe. Samoubistvo je očajnički protest, ono je čin pobune ega protiv tiranskog superega i, istovremeno, poslednji pokušaj zadobijanja njegove naklonosti.

...

Tako nažalost mislim da se ponekad pojavi slučaj rastrojenog čoveka koji pobije gomilu ljudi, na kraju i sebe...

Savest treba održavati čistom i mirnom.
Posmatrati ego, povući se kad si nemiran.
 
Ja te stvari oko ega i super ega nista ne razumem....
Glumim kad vidim da je drugima bitno da bi moja persona publica smanjila potrebu da posle ubedjujem neverne tome...
Da li pomaze podici bezobraznog klinca sa sve torbom jer to je nekih 30kg i prebaciti ga kao da je 5kg dzakce i time spreciti da se neko krupniji kurchi?
Da.Narocito ako to cini bez napora i sa jednom rukom, opusteno i ispruzenom...
Demonstracija sile bez demonstracije sile...ili nasilja.
A cudo je to da ako je demonstracija sile cisto fizicke, to ne pali toliko.....mora se pokazati nevezanost za ogranicenja primene nad ljudima...tj ludilo...
Nista tako dobro ne sprecava bahatost drugih kao na vreme prikazano ludilo uz moc da se ostvari...

Znaci moze se nemati potreba da budes ushemljen, bas kao sto nisu svi za kapitalizam a ni svi za socijalizam...
Nezgodno je sto nekako vecina piz...di misli da mora ili jedno ili drugo...
I to je odmah nasilje...
A kad pozelis da to ukines kao nasilje, onda se to zove pobuna ili rusenje reda....kao da je npr u socijalizmu manji red od kapitalizma....svaki socijalizmu okrenut covek je vise uredjen nego kapitalizmu okrenut covek...
Ali da ne vezujem to za jednu rec, postoje moduli , nacini organizacije koji omogucuju nesto , a oni su vise moguci u jednom ili drugom sistemu...samim tim nije kapitalizam jedan detalj nego platforma niti je socijalizam jedan detalj nego platforma...

Npr ovo kod svesti i krivice, gledano iz ugla platforme socijalizam je mnogo manje izrazeno...jer je cilj eliminisati krivicu...to donosi i kompenzaciju osvete....
Samim tim bol postaje rasterecen mogucnosti da se prisije krivica....
Iz ugla kapitalizma, to vec nije tako...jer prestiz je osnova svih odnosa i elitizam u smislu prestiza...
Tada se ne sanira krivica niti se ispravlja, nego se bas zivi sa krivicom drugih jer im se tako moze, tj krivica postaje sastavni deo zivota i bilansa...
Tada je vrlo lako upasti u igru gde bol zahteva naknadno borbu za prostor koji bi mozda sprecio nastanak te boli da je bio na vreme...
Npr krivi su lekari za nespasavanje oka od truna sa drveta...
Ustvari svest da nisu kvalitetni tek tada postaje probudjena i gusenje koje je svakodnevno po tom pitanju puca...
Tada se javlja eksplozija i pusta se ceo talas emocija i to se zove nagon za osvetom....

A da ne pominjem sta sve moze da se dobije ako se uvedu drugacije platforme, ali bi vama bile nerazumljive...
Meni se jos uvek svi smeju kad pomenem da se radi iz zadovoljstva a ne zbog moranja ili novca ili potrebe...
To automatski ukida mogucnost objasnjavanja na osnovu nekih drugih platformi...
 
Ja te stvari oko ega i super ega nista ne razumem...

Valjda je ljudima tako lakše da pronađu sebe, odrednicama i smernicama tuđih percepcija o realnosti. Naime, to je bitno za spiritualnost. Održavanje suptilnosti. Još jedna od čovečijih arogantnih grešaka, prepuštanje odrednicama i smernicama radi održavanja toka misli u skladu sa unutrašnjim mirom.

Jedna od ''dostižnih tačaka'' je realizacija ''snage u malom'', iako je to samo potraga za snagom koju drugi nisu ili ne žele da koriste, odnosno održavaju je kompaktnom.

U realnom pogledu nebitno je kako se posmatra na odražavanje ma kakvog mentalnog konstrukta, bilo da je to filozofija o Egu ili o Super-Egu. MIslim, Frojd. :) Šta dalje da se piše.
 
Naravno da su to samo konstrukti, reči, paradigme.
Potrebno je poznavati ih da bi ih prevazišao.
Očistiti ostrvo, i održavati ga tako.
Da bi eventualno jednom mogao da ispuziš sa njega.
U slobodu, istinu, najveću sreću ouje.

...

Zadnji i finalni most koji treba preći je da otpustiš umom-kreiranu "duhovnu" ličnost.
Spali taj most iza sebe.
Ostani prazan od samo-imidža i prestani gledati unatrag.
Ostani u neutralnosti bića. To je to!

~ Mooji
 

Back
Top