Od koliko godina pocinjete da se secate?

Pa tu negde kad počneš da se zaboravlaš sve više gluposti počneš da pamtiš.. i tako...

A negde sam pročitala da se ne sećamo najranijeg detinjstva zato što smo tada
najviše poniženja doživljavali.


kako da ne budeš ponižen kad te štipkaju za debele butke koje kipe iz špilhoznica i obraćaju ti se sa bući bući bući. ko to može dostojanstveno da podnese? :lol:
 
kako da ne budeš ponižen kad te štipkaju za debele butke koje kipe iz špilhoznica i obraćaju ti se sa bući bući bući. ko to može dostojanstveno da podnese? :lol:

Ovo me potseti na jednu Džubranovu kratku pričicu koja se zove Drugi jezik :heart:

Drugi jezik

Tri dana po mom rođenju, dok sam ležao u svilom prekrivenoj kolevci, gledajući sa zaprepaštenjem i nevericom u novi svet koji me je okruživao, moja majka zapita dojilju:

„Kako je moje dete?“

A dojilja odgovori:

„Dobro je, gospo, nahranih ga triput. Nikad pre ne videh tako maleno odojče, a tako veselo.“

Rasrdih se i povikah:

„Nije tačno, majko! Postelja mi je tvrda, a mleko koje pih gorko je ustima mojim, smrad dojke je gadan nozdrvama mojim, i veoma sam jadan i nesrećan!“

Ali moja majka ne shvataše, kao ni dojilja, jer jezik koji govorah beše jezik sveta iz kojeg dođoh.

Dvadeset i prvog dana mog života, dok su me krštavali, sveštenik reče mojoj majci:

„Trebalo bi da uistinu budeš srećna, gospo, što je tvoj sin rođen kao hrišćanin.“

Iznenadih se i rekoh svešteniku:

„Onda bi tvoja majka na Nebesima trebalo da bude nesrećna, jer ti nisi rođen kao hrišćanin.“

Ali ni sveštenik ne razumeše moj jezik.

I, nakon što se pun mesec pojavi sedam puta, jednog dana prorok me pogleda i reče majci mojoj:

„Tvoj će sin biti državnik i veliki Vođ ljudi.“

A ja povikah:

„To proročanstvo je lažno, jer ja ću muzičar biti, i ništa sem toga!“

Ali, čak ni tada moj jezik ne beše razumljiv, i moje zaprepašćenje bi veliko.

Nakon tri i još trideset godina, tokom kojih mati moja, dojilja i sveštenik bejahu umrli (senka Božja nek je nad duhovima njinim), prorok još uvek bi živ. I juče ga sretoh u blizini kapija hrama, i dok razgovarasmo, on će:

„Oduvek sam znao da ćeš postati veliki muzičar. Još u detinjstvu tvom prorekoh ti sudbinu.“

I ja mu poverovah, jer i ja u međuvremenu zaboravih jezik tog drugog sveta.


- Halil Džubran -
 
Имала сам четири године када ми је премнуо дека којег сам много волела ..знала сам да се нешто дешава и пре него је то саопштено испред мене и то онако тихо као да ја не чујем ..

помислила сам заиста у себи Који су ово кретени они мисле да ја не разумем и да их не чујем и да ништа не знам ...

затим њихове приче да је "Дека отишао на пут" ..а ја знам да је преминуо и да је то крај ..

моја мајка је плакала и опет је неко паметан дошао и рекао ..без питања , значи ништа никога нисам питала ..

ја сам била свесна да је он умро

него ти тако долазе неки дебили и говоре твоја мама је уплакана зато што је "боли стомак"

и онда сам стала испред њих и рекла да престану да лажу ја знам да је деда умро ..затим су се сви чудили и згрожавали ..

не само да дете може да памти ране догађаје него је истих свесно и деца су мали људи
 
Sećam se da sam se probudio u 12 sati i video sam siluetu visokog čoveka ispred mene. Jedva sam se pomerao od straha. Nisam smeo babu i dedu da zovem. I samo sam toj silueti okrenuo leđa i čekao sam da svane. Imao sam 4-5 godina. To mi je duboko urezano u glavu. Od tada nikad nisam smeo a ni danas ne smem da spavam u selu. Jer sam siguran da sam nešto video. Ni dan danas mi ne veruju. Ali od tada imam strahove od mog sela tj. noćenja u njemu.
 
Имала сам четири године када ми је премнуо дека којег сам много волела ..знала сам да се нешто дешава и пре него је то саопштено испред мене и то онако тихо као да ја не чујем ..

помислила сам заиста у себи Који су ово кретени они мисле да ја не разумем и да их не чујем и да ништа не знам ...

затим њихове приче да је "Дека отишао на пут" ..а ја знам да је преминуо и да је то крај ..

моја мајка је плакала и опет је неко паметан дошао и рекао ..без питања , значи ништа никога нисам питала ..

ја сам била свесна да је он умро

него ти тако долазе неки дебили и говоре твоја мама је уплакана зато што је "боли стомак"

и онда сам стала испред њих и рекла да престану да лажу ја знам да је деда умро ..затим су се сви чудили и згрожавали ..

не само да дете може да памти ране догађаје него је истих свесно и деца су мали људи

Pretpostavljam, pošto si bila tako napredno dete (svesna smrti pre nego što si saznala šta je to), da je taj tvoj jedinstveni talenat primećen u političkim krugovima kod odraslih, te da si već sa 5 postala pionirka, a već naredne godine primljena u SKOJ.
Reci mi ako grešim...
 
Ja se secam necega jos kada sam imao 3 godine....

Secam se jedne debele Maje u koji sam izgleda tada bio zaljubljen.

Od sedam godina vec se secam svega....

Istina iz osnovne skole se vise od polovine drugara ne secam...:sad2:

Najranije se secam od trece godine.Secam se da sam tada bio cesto bolesljiv i da me je majka stalno vodala po lekarima.Ali uvek ta secanja vidim kroz neko hladno i oblacno vreme.
 
Neko spomenu pekaru: secam se da sam bio jako mali kada me je tetka vodila u pekaru......Tamo je bilo puno sveta....Ja sam nosio jednu veliku papirnatu kesu.....tetka nije znala sta je unutra....Kesa je bila puna PUZEVA, koji su je na toploti okvasili i pusevi su poceli da mi klize i mile po rukama i vratu....Zene koje su cekale na red su pocele da vriste...Tetka me je shopila i isterala napolje.....A ja nisam shvatio zasto....
 
Najranije se secam od trece godine.Secam se da sam tada bio cesto bolesljiv i da me je majka stalno vodala po lekarima.Ali uvek ta secanja vidim kroz neko hladno i oblacno vreme.

И ја се сећам водања по лекарима и безбројних инјекција. Забринута лица оца и мајке, гутање неког сирупа за јачање.

:D vodili vas po lekarima
 
kako da ne budeš ponižen kad te štipkaju za debele butke koje kipe iz špilhoznica i obraćaju ti se sa bući bući bući. ko to može dostojanstveno da podnese? :lol:

Zamisli da sediš na klupi u parku i da može kome god je volja da priđe
i štipka te za debele butke. :sad2:
Nasilnici bi bili pohapšeni. A mučene bebe trpe.. šta će...

Volja njihova se ne primećuje. A i kada se primeti, tretira se kao pogrešna.
Treba je utamaniti, promeniti. I to se zove vaspitavanjem.
Što pre detetu skršiš volju, to bolje. ''Uuuu.. bravo.. kako lepo vaspitano dete''
 
Pretpostavljam, pošto si bila tako napredno dete (svesna smrti pre nego što si saznala šta je to), da je taj tvoj jedinstveni talenat primećen u političkim krugovima kod odraslih, te da si već sa 5 postala pionirka, a već naredne godine primljena u SKOJ.
Reci mi ako grešim...

Била сам много паметнија као дете ..сад нешто размишљам , истина је да је дете развијен човек са пет година , да је формирана личност .
 
Od 2-3 godine konstantno i samo par fleševa koji se vraćaju do tu negde, nekih godina, nisam siguran. Od treće godine imam solidna sećanja, reči, zvuke i sl. Često su to bili emotivni događaji koji su izazvali ogromne reakcije kod drugih ljudi, te pamtim njihove reakcije na moje akcije.
 
Od 2-3 godine konstantno i samo par fleševa koji se vraćaju do tu negde, nekih godina, nisam siguran. Od treće godine imam solidna sećanja, reči, zvuke i sl. Često su to bili emotivni događaji koji su izazvali ogromne reakcije kod drugih ljudi, te pamtim njihove reakcije na moje akcije.

Ne možeš se sećati ničega tako rano, a sad ću ti objasniti i zašto ne možeš.

Dete kad se rodi ono je tabula raza i sve što vidi u novoj okolini vidi prvi put. Roditelji mu daju ime, ali ono prohoda i nauči govoriti, ali to ime ne prihvata kao svoje. Do neke treće, četvrte godine dete govori u trećem licu jednine. Tek kada prvi put svoje ime prihvati kao Ja, kada se identifikuje sa njim, počinje i svet oko sebe da veže za to svoje Ja. Svi događaji koji mu se dešavaju on počinje da veže za to Ja sa kojim se identifikovao i tada počinju i njegova sećanja.

Dakle, pre nego što se identifikuje sa svojim Ja, nema sećanja jer događaje koji su mu se u tom periodu desili nije vezao za svoje Ja, te se tih događaja ne može ni setiti.
 
Ne možeš se sećati ničega tako rano, a sad ću ti objasniti i zašto ne možeš.

Dete kad se rodi ono je tabula raza i sve što vidi u novoj okolini vidi prvi put. Roditelji mu daju ime, ali ono prohoda i nauči govoriti, ali to ime ne prihvata kao svoje. Do neke treće, četvrte godine dete govori u trećem licu jednine. Tek kada prvi put svoje ime prihvati kao Ja, kada se identifikuje sa njim, počinje i svet oko sebe da veže za to svoje Ja. Svi događaji koji mu se dešavaju on počinje da veže za to Ja sa kojim se identifikovao i tada počinju i njegova sećanja.

Dakle, pre nego što se identifikuje sa svojim Ja, nema sećanja jer događaje koji su mu se u tom periodu desili nije vezao za svoje Ja, te se tih događaja ne može ni setiti.

na temi se ipak javilo dosta ljudi koji se secaju, i sam se secam jednog dogadjaja kad sam imao 2,3 godine, tako da mi je sumnjivo to sto si sad napisao
 

Back
Top