"O mrtvima sve najbolje"

Poruka
51.038
Ovu rečenicu često možemo čuti i kao izraz maksimalne tolerancije prema onima koji nisu zaslužili da za njima žalimo.
Ako isključimo iskreno žaljenje i, eventualno, religioznost koja nameće podmetanje drugog obraza, u svim drugim slučajevima ova izjava je licemerna.
I Hitler je mrtav, pa o njemu ne pričamo "sve najbolje".

Šta mislite? Imate li ličnih iskustava/saznanja o ljudima koji nisu zaslužili ni tu rečenicu, a kamoli suzu?
 
Да, има таквих примера, и заиста су овакве изјаве лицемерне до крајњих граница.

Ако неко није заслужио да се о њему нешто лепо каже за живота, зашто бисмо то радили после његове смрти?

Чак и Библија предвиђа рај и пакао, а ми на земљи глумимо веће вернике од Папе?

Заправо, док ме неко не повуче за језик, о таквим особама ћутим, али ако ме већ наведу на разговор, онда нема паковања у обланде.
 
Ne tako davno sam se oslobodio tog o pokojniku sve najbolje... ako je pokojnik bio smrad, onda nemam ni trunke empatije...ne sudim mu, ali moje mišljenje što je mrtav ne izaziva sažaljene.

Da se vrate, ne bih imao samilosti prema njima. Dakle, formiran stav, gotova stvar.
 
znaš, kad sam bio dete, rekao sam da volim sve ljude, čak i nemce...
rekoše mi, pa dobro, nisu nemci loši, ali hitler...
ali, rekoh, ja volim i hitlera...

...

"budite kao deca"

...

mislim da "mrženje" škodi onom koji mrzi.
gledam da ne mrzim, možda volim ili me ne zanima.

...
 
znaš, kad sam bio dete, rekao sam da volim sve ljude, čak i nemce...
rekoše mi, pa dobro, nisu nemci loši, ali hitler...
ali, rekoh, ja volim i hitlera...

...

"budite kao deca"

...

mislim da "mrženje" škodi onom koji mrzi.
gledam da ne mrzim, možda volim ili me ne zanima.

...

Није нормално волети све, као што није нормално ни мрзети све.

Али, овде не говоримо о мржњи, већ о лицемерном "о покојнику све најбоље".

Ево, реци ми нешто лепо о Хитлеру, кад га већ помињеш?
 
Ta recenica se ne koristi uvek u bukvalnom smislu, cesce se koristi kao metafora, na primer, prilikom raskida, kada idu one cuvene recenice "ti si najbolji muskarac na svetu, ali ja ipak ne mogu dalje sa tobom, ja zelim nesto drugo..." i slicno :)

Sto se tice bukvalnog smisla te sintagme, definitivno je nikada ne bih izgovorio za mnoge zle ljude, poput, kao sto si rekla, Hitlera, zatim Milosevica, Arkana, pa njihovih kolega sa druge strane drine (Izetbegovica, Tudjmana), i slicnih kriminalaca odgovornih za strasne zlocine. O tim pokojnicima, kao i uvek - sve najgore!
 
Углавном не говорим о таквим особама, тек кад неко започне причу о њима, кажем своје мишљење, али бираним речима, да не бих повредио саговорника, уколико знам да он има одређене емоције према покојнику.
 
Није нормално волети све, као што није нормално ни мрзети све.

Али, овде не говоримо о мржњи, већ о лицемерном "о покојнику све најбоље".

Ево, реци ми нешто лепо о Хитлеру, кад га већ помињеш?
Zabranio cigarete. To je nešto dobro što je uradio.
 
Nemam takvih iskustava, lose ljude iskljucujem mnogo pre

nego sto sami odu, tako da o njima i nemam sta da pricam,

a ako bas ima nekih secanja nemam potrebu da ih ulepsavam.

Tako su i ljudi sa kojima bih o tome pricao od iste fele i

ono sto bi pricali vec je receno dok je bio ziv i u lice, pa nema potrebe

da se o tome prica kada je mrtav, ladan i beo.
 
Postoje ljudi ujedinjeni u licemerju, nije ih sramota ni veshtachkih suza, obletju kao leshinari chekajutji ''otvaranje testamenta", smrt blizhnjeg postaje sredstvo manipulacije...takavi-zhivi ljudi mi se gade, a pokojnike koji su zasluzhili moje duboko poshtovanje za zhivota, iskreno, duboko i dugo oplakujem...nisam imala priliku da upoznam mnogo onih za kojima mi "suze lepo stoje"...
 
Али поведе се некад прича о њима, а онда крене циркус...

Обично сви почињу са: О покојнику све најбоље, али...

:lol:
 
Али поведе се некад прича о њима, а онда крене циркус...

Обично сви почињу са: О покојнику све најбоље, али...

:lol:

Ne znam zbog chega, bozh'me odalji...:lol:...kako sam videla temu, setih se Brane Crnchevitj i Dnevnik jednom...parodija zlo...prva rechenica; juche sam opet bio na sahrani...

Da li znate koliko ima ljudi koji idu na sahrane nepoznatim ljudima, chak i plachu...:fdlan:
 
Ne znam zbog chega, bozh'me odalji...:lol:...kako sam videla temu, setih se Brane Crnchevitj i Dnevnik jednom...parodija zlo...prva rechenica; juche sam opet bio na sahrani...

Da li znate koliko ima ljudi koji idu na sahrane nepoznatim ljudima, chak i plachu...:fdlan:

Нисам чула да их има, али верујем.

Само не знам који су им мотиви.

Ја се на сахранама увек узнемирим...
 
Ovu rečenicu često možemo čuti i kao izraz maksimalne tolerancije prema onima koji nisu zaslužili da za njima žalimo.
Ako isključimo iskreno žaljenje i, eventualno, religioznost koja nameće podmetanje drugog obraza, u svim drugim slučajevima ova izjava je licemerna.
I Hitler je mrtav, pa o njemu ne pričamo "sve najbolje".

Šta mislite? Imate li ličnih iskustava/saznanja o ljudima koji nisu zaslužili ni tu rečenicu, a kamoli suzu?

najverovatnije da nema, jer i najveći zločinci su imali nekoga ko ih je voleo, makar to bila samo tetka, mama ili šta znam..
to ,,sve najlepše" više shvatam u kontekstu da kada neko umre, onda ne da ga kuju u zvezde, nego se bar na taj dan nakon ukopa, prisećaju ljudi nekih prijatnih trenutaka, anegdota, a ne po pljuvačini da udare.

- - - - - - - - - -

dakle, nisam bukvalista po pitanju tih uzerčica, poslovica i koječega..
 
Borac, ja skoro bas prisustvovao raznim svadjanjima ljudi kada umro Glogovac. S jedne strane, u coveku se razvije zal jer otisao veliki glumac, mlad covek, otac dece i sl, a s druge strane oni koji mrze cetnike i tu ideologiju ga zesce ispljuvase i u sebi potisnuse svu onu zal koju malopre opisah. Ovi pa prvi se sablaznjavaju kako ovi drugi mogu da ga pljuju, kako nemaju zalosti, srama, osecaja, empatije. Neko napisa - Ok, sad posto je mrtav, ne rade mu vise organi u telu, on je kao manje ljudski olos?

Mozda ovo "o pokojniku sve najlepse" zato sto je i mrtav i ne moze se vise odbraniti, pa mu dodje kao nemoralno da se nesto vise ruzno prica o njemu, ne zato sto je svetac bio, nego kao "ne moze vise da ti vrati rec, mrtav je", pa nije u redu da mu "pricas iza ledja". Kao sto ljudi imaju nepisano pravilo da nije moralno "pricati nekom nesto iza ledja, nego mu reci javno ili u oci".

Ima puno varijacija otkud "o mrtvima sve najbolje". Naravno tu je krajnja instanca i primer uvek Hitler, koji dokazuje da nikako necemo sve najbolje. Ali iz ugla njegovog poremecaja i odrastanja, mozemo i tog Hitlera cak opravdati tj razumeti njegovo ponasanje kroz uzrocno-posledicnu vezu. Onako, kada bi objektivno gledali situaciju, skroz naucno, bez ukljucivanja ljudske empatije, tuge, i drugih emocija. Cak postoji i logicka greska koja se zove argumentum ad Hitlerum valjda, gde, kada zelimo nesto predstaviti losim a nemamo argumente, pre ili kasnije se svede na poredjenje sa primerom Hitlera haha.
 
Borac, ja skoro bas prisustvovao raznim svadjanjima ljudi kada umro Glogovac. S jedne strane, u coveku se razvije zal jer otisao veliki glumac, mlad covek, otac dece i sl, a s druge strane oni koji mrze cetnike i tu ideologiju ga zesce ispljuvase i u sebi potisnuse svu onu zal koju malopre opisah. Ovi pa prvi se sablaznjavaju kako ovi drugi mogu da ga pljuju, kako nemaju zalosti, srama, osecaja, empatije. Neko napisa - Ok, sad posto je mrtav, ne rade mu vise organi u telu, on je kao manje ljudski olos?

Koliki retard moras da budes da poistovetis glumca sa ulogom koju glumi, i na osnovu toga donosis sud o njemu? A osobito iskoristis jednu tragicnu smrt da pokazes koliko si glup.
 

Back
Top