Хрватски историчар: Срби су једини државотворан словенски народ - зато су их штовали

haeul

Poznat
Poruka
9.528
Срби су једини државотворан словенски народ - зато су их поштовали

Др Вишеслав Аралица, хрватски историчар и професор историје са Хрватског института за повијест и Филозофског факултета у Загребу, изнео је занимљиву тврдњу о српском народу.

Aralica.jpg


- Стјепан Радић се залагао за отцепљење од Срба, који су такође Словени. Додуше, он их није ни сматрао Словенима, доживљавајући Словене као мирољубиве и вредне, а Срби су му били ратници. Кад погледате из перспективе западњака, Срби су заиста другачији од свих осталих словенских народа. Немци јесу ратовали против Срба, али су их баш зато и поштовали - наводи Аралица.
Он истиче да су Срби једини словенски народ који је државотворан.

- Једини народ у Европи уопште за чију се династију није сматрало да потиче од германских освајача из раног средњег века. Имали су их, у ствари, чак две, Петровић Његоше и Карађорђевиће, обе с подручја данашње Црне Горе. За то време, бугарски краљ је практично Немац. Грчки је Немац или Данац, како се узме - објашњава Аралица.

- Где год погледате, свуда су или Немци или су пореклом Германи, као код Италијана или Шпанаца. И онда је то ствар поштовања. Као, Словени су добрице, кметови, радници, али нису ратници, не могу да се ослободе, не могу да створе државу. А Срби се у ту причу не уклапају, дакле нису Словени - рекао је.

▻ Извор: Хина, via НСПМ.

У тврдњама др Аралице има истине, али он ипак помало претерује. На пример, Чеси и Пољаци су такође државотворни словенски народи, зар не? А ни улога несловена у стварању Русије није била тако значајна као у случају Бугарске. Биће да он првенствено говори о савременим држава.

Ово за династије је тачно што се тиче балканских земања, с тим што никаквих Немаца није било до 18-19. века, али не и кад је реч о остатку Европе. Романови нису били ни немачког ни германског порекла, без обзира на све везе германским владарским породицама. Исто важи и за Бурбоне.
 
Srbi jesu Sloveni, ali su zaista drugaciji od svih Slovena, istina ziva,.......zato i jesmo SRBI, jer smo drugaciji, jedinstveni, unikatni. Nismo mi ostalima krivi sto su od Srba postali Sloveni, pa onda Cesi, Hrvati, Poljaci, Rusi i svi ostali.Mi smo ona najstarija najjaca sorta koja se odrzala,.....miroljubivi a u(je)bitacni.:per:
 
Срби су једини државотворан словенски народ - зато су их поштовали

Др Вишеслав Аралица, хрватски историчар и професор историје са Хрватског института за повијест и Филозофског факултета у Загребу, изнео је занимљиву тврдњу о српском народу.


- Стјепан Радић се залагао за отцепљење од Срба, који су такође Словени. Додуше, он их није ни сматрао Словенима, доживљавајући Словене као мирољубиве и вредне, а Срби су му били ратници. Кад погледате из перспективе западњака, Срби су заиста другачији од свих осталих словенских народа. Немци јесу ратовали против Срба, али су их баш зато и поштовали - наводи Аралица.
Он истиче да су Срби једини словенски народ који је државотворан.

- Једини народ у Европи уопште за чију се династију није сматрало да потиче од германских освајача из раног средњег века. Имали су их, у ствари, чак две, Петровић Његоше и Карађорђевиће, обе с подручја данашње Црне Горе. За то време, бугарски краљ је практично Немац. Грчки је Немац или Данац, како се узме - објашњава Аралица.

- Где год погледате, свуда су или Немци или су пореклом Германи, као код Италијана или Шпанаца. И онда је то ствар поштовања. Као, Словени су добрице, кметови, радници, али нису ратници, не могу да се ослободе, не могу да створе државу. А Срби се у ту причу не уклапају, дакле нису Словени - рекао је.

▻ Извор: Хина, via НСПМ.

У тврдњама др Аралице има истине, али он ипак помало претерује. На пример, Чеси и Пољаци су такође државотворни словенски народи, зар не? А ни улога несловена у стварању Русије није била тако значајна као у случају Бугарске. Биће да он првенствено говори о савременим држава.

Ово за династије је тачно што се тиче балканских земања, с тим што никаквих Немаца није било до 18-19. века, али не и кад је реч о остатку Европе. Романови нису били ни немачког ни германског порекла, без обзира на све везе германским владарским породицама. Исто важи и за Бурбоне.

Ovo bi mogao biti naslov teme!!!!!!!
 
Tko spominje rase???

Ovaj je citat zapravo selektivno iskrivljavanje istine. Aralica je dosta dobar povjesnik- za razliku od Jakovine ili Klasića- no nije uspio, u onom što je napisao (a to je područje nacionalnih ideologija i mitova) stvoriti zaokruženiji prikaz, napose poliperspektivan. Ovako formulirane stvari ne bi izjavio, no svejedno-on je u struci u kojoj tek uči i trudi se, daleko je to od nečega trajnijega.
 
А Срби се у ту причу не уклапају, дакле нису Словени - рекао је.


Ovo bi mogao biti naslov teme!!!!!!!

Врло могуће да је тако, не зову нас за џабе небески народ.

Али не брини се комшија и ви сте ту негде, можда облак испод нас, само не желите да признате ;)
 
Овој хрватски "историчар" је скроз пролупао!Ало,балканска историја не почети у 19 веку!Бугарска је основана у 681 година,тада није постојала Србија.Бугарска је прва словенска држава ,прва словенска држава која је прогласила независна патријаршија,прва словенска држава која је створила царство.
 
Srbi su u pogledu državotvornosti Prusi, jedini nosioci slobodarskog državnog koncepta na Slovenskom Jugu.
Poljaci, objedinjujući faktor na Zapadu. Velikorusi, samodršci Istoka.


Da, to da smo jedini drzavotvoran slovenski narod je ipak preterano.
 
Овој хрватски "историчар" је скроз пролупао!Ало,балканска историја не почети у 19 веку!Бугарска је основана у 681 година,тада није постојала Србија.Бугарска је прва словенска држава ,прва словенска држава која је прогласила независна патријаршија,прва словенска држава која је створила царство.

Pa i Nemanjiće rađale Bugarke , prvi srpski patrijarh bio Bugarin , vi'š da im se i guslar preziva Bugarin
, gusla o Rastku Nemanjiću koji je umro u Bugarskoj ..
 
Pa i Nemanjiće rađale Bugarke , prvi srpski patrijarh bio Bugarin , vi'š da im se i guslar preziva Bugarin
, gusla o Rastku Nemanjiću koji je umro u Bugarskoj ..

Куло, ти опет причаш напамет само да би покрнула свађу.
 
Dobro. Postoji li neki naučni, naglašavam naučni izvor koji nedvosmisleno dokazuje da vodite poreklo od nekog od gotskih plemena? Ako nađeš, pošaljem ti komplet nalepnica Pegide.

A tebe , pa nama su Rusi preko Srba maznuli i Povelju Kaulina ban ..
Jesi li ti od Slavena, imaš li ćage ?
 
A tebe , pa nama su Rusi preko Srba maznuli i Povelju Kaulina ban ..
Jesi li ti od Slavena, imaš li ćage ?

Izgovor
U ime Oca i Sina i Svetoga duha; ja ban bosanski Kulin prisezaju tebje kneže Krvašu;
i vsjem građam dubrovčam pravi prijatelj biti vama od selje i dovjeka i prav goi držati s vami;
i pravu vjeru dokole sam živ; vsi dubrovčane kire hode po mojemu vladaniju trgujuće godje si kto hoke;
krijevati godje si kto mine; pravov vjerov i pravim srdcem; držati je bez vsakoe zledi;
razvje ščo mi kto da svojev voljov poklon; i da im ne bude od mojih časnikov sile;
i dokolje u mne budu dati im savjet i pomoć kakore i sebje kolikore moge;
bez vsega zloga primisla; tako mi Bože pomagai i sije sveto evangelie.
Ja Radoje; dijak ban pisah siju knigu povelov banov; od roždestva Hristova tisuća i sto i osamdeset i devet ljet;
mjeseca avgusta u dvadeset i deveti denj; usječenije glave Iovana Krstitela.
Prevod na savremeni srpski jezik
U ime Oca i Sina i Svetog duha. Ja, bosanski ban Kulin, obećavam Tebi kneže Krvošu
i svim građanima Dubrovčanima da ću vam biti pravi prijatelj od sada pa do veka. Držaću sa vama pravdu
i pravo poverenje dokle god budem živ. Svi Dubrovčani koji hodaju gde ja vladam mogu trgovati gde god hoće i
kretati se gde god žele, s pravim poverenjem i pravim srcem bez bilo kakve obaveze, osim ako mi ko podari poklon
po svojoj volji. I da im moji časnici ne čine nikakvo nasilje.
I sve dok su u mojoj državi davaću im pomoć kao sebi koliko se može bez ikakve zle primisli; tako mi Bog pomogao i ovo sveto evanđelje.
Ja, Radoje banov pisar, napisah ovu knjigu banove povelje od rođenja Hristova hiljadu i sto osamdeset i devete godine, meseca
avgusta u dvadeset i deveti dan, (na praznik) usekovanja glave Jovana Krstitelja.
https://sr.wikipedia.org/sr-el/Повеља_Кулина_бана#/media/File:Povelja_Kulina_bana_-_prepis.jpg

Okolnosti nastanka[uredi]
Godinu dana pre pisanja ove povelje, 1188. godine, rimski papa šalje dubrovačkom nadbiskupu plašt i potvrđuje stara prava crkve u Dubrovniku. U pismu pominje srpsku Bosnu: „regnum Servilie, quod est Bosna“ (srpska kraljevina koja je Bosna). Iz takvih okolnosti je proistekla i potreba za ovakvom poveljom koja je i prvi dokument ove vrste između nekog bosanskoh vladara i vladara susedne države. Svrha izdavanja povelje je kao jemstvo Kulina Bana prema dubrovačkim trgovcima i slobodnoj trgovini između njegove države i Dubrovačke republike upućena dubrovačkom knezu Krvašu.
 
Poslednja izmena:

Back
Top