Filosof i radost

Odavno mu skrenuh pažnju da se gađa sas reči ka s kamenjem...:lol:
Studenti ,između ostalog i zbog loše upotrebe jezika nisu voleli Šopija,a Hegela su obožavali zbog najfinijih i najpreciznijih
građenica nemačkog...
 
"Herman Hese: Biti srećan
hesse.jpg

Ako čovek može biti dobar, može to samo onda kada je srećan, kada u sebi ima sklada, dakle kada voli....

Biti srećan

U životu ne postoji nikakva dužnost
osim dužnosti: biti srećan.
Samo smo zato na svetu,
a sa svim dužnostima,
svim moralom
i svim zapovijedima
retko činimo jedno drugoga srećnim,
jer i sebe time ne činimo srećnima.
Ako čovek može biti dobar,
može to samo onda
kada je srećan,
kada u sebi ima sklada,
dakle kada voli.
To je bilo učenje,
jedino učenje na svetu.
To je rekao Isus,
To je rekao Buda,
To je rekao Hegel.
Za svakoga je na ovome svetu
jedino važno
njegovo vlastito najunutarnjije,
njegova duša,
njegova sposobnost da voli.
Ako je ona u redu,
onda je svejedno
jede li se proso ili kolači,
nose li se dragulji ili rite;
onda svet zvuči zajedno s dušom,
onda je dobro."
http://www.6yka.com/novost/29787/herman-hese-biti-srecan
 
Niče je rekao "Ko god se zagleda malo dublje u život, nailazi na očaj.."

Može li istinski filosof da ikada bude radostan, kada i kako?

Zahvaljujem

Naravno da može

Pakao uvida nije posledica uvida kao takvog već uvida u specifičnu situaciju

Npr današnji "filozof" tako da ga nazovemo uviđa otuđenost ljudi od sveta i jednih od drugih i to proizvodi teskobu, zato što je to stanje negativno za modernog čoveka

Znači batalite esencijalizam, ne postoji filozof kao takav

Ovaj pdf će evoluirati na level 2 kad ljudi koji ovde dolaze to budu skontali
 
Naravno da može

Pakao uvida nije posledica uvida kao takvog već uvida u specifičnu situaciju

Npr današnji "filozof" tako da ga nazovemo uviđa otuđenost ljudi od sveta i jednih od drugih i to proizvodi teskobu, zato što je to stanje negativno za modernog čoveka

Znači batalite esencijalizam, ne postoji filozof kao takav

Ovaj pdf će evoluirati na level 2 kad ljudi koji ovde dolaze to budu skontali

nije bitan nikakav "izam"

Bitno je da svaki misleći čovek može da bude samo zabrinut

ko peva zlo ne misli, a ko misli, nije mu do pevanja..capisci?
 
Јел апсолут пун љубави ? Милосне доброте?....

Apsolut je ispunjen... sam sa sobom... hahahaha ... a kada se doživljava čovjekom, kao što si ti recimo (pa i ja), onda je najčešće prazan, isprazan i zbunjen, mnogo misli a malo zna. To ga sprečava da bude svjestan svoje apsolutnosti. Ljubav ne ispunjava apsolut, ljubav je jedno sa apsolutom jer se ne javlja u njemu, već jeste, a jeste zato što apsolut, sve-što-jest, jeste otvorena knjiga... samom sebi. Ljubav je fantom koji je nastanjen u prožimanju svega-što-jeste u samom sebi, u svemu-što-jeste. Svijest apsolutu omogućava da zna šta je Ljubav.

Ta knjiga se naizgled zatvara kada se apsolut centrira u projektovanom iskustvu... Tada se Svijest zamjenjuje Svjesnošću koja ne poznaje sveobuhvatnost i bezuslovnost davanja. Eto, ti si primjer...
 
Ozimane, ako hoćeš da kao čovjek osjetiš ljubav, pokušaj da se daješ nekome bez uslova. Pronađi ženu... ili muškarca ako si na tu stranu... to je najnormalniji način da se otvoriš prema svojoj vrsti...

Dobrota ne postoji u apsolutu... dobrota je proizvod polarizacije naših razuma. Čak ni Um univerzuma ne funkciioniše na principu dobro-zlo... inače svo zlo bi nestalo, bolje reći nikada se ne bi pojavilo. Univerzum radi na principu davanja, kao i sam Bog-apsolut, ali s razlikom da pri tom balansira sebe dajući svakom 'dobru' ekvivalentno 'zlo'... tačnije, za univerzum ni dobro ni zlo to nisu, već su to jednostavno pitanja i odgovarajući odgovori na ta pitanja. Balans je ono čim se apsolut u Umu univerzuma bavi.
 
Apsolut je ispunjen... sam sa sobom... hahahaha ... a kada se doživljava čovjekom, kao što si ti recimo (pa i ja), onda je najčešće prazan, isprazan i zbunjen, mnogo misli a malo zna. To ga sprečava da bude svjestan svoje apsolutnosti. Ljubav ne ispunjava apsolut, ljubav je jedno sa apsolutom jer se ne javlja u njemu, već jeste, a jeste zato što apsolut, sve-što-jest, jeste otvorena knjiga... samom sebi. Ljubav je fantom koji je nastanjen u prožimanju svega-što-jeste u samom sebi, u svemu-što-jeste. Svijest apsolutu omogućava da zna šta je Ljubav.
..

Па да. Све је прожето љубављу у овом дивном свету у коме смо. То је свет у коме просто цвета срећа, блаженство и љубав свих са свима. Тако нешто може бити само продукт апсолута препуног милосне доброте.
Апсолута љубави и давања. Јел тако?
 
Па да. Све је прожето љубављу у овом дивном свету у коме смо. То је свет у коме просто цвета срећа, блаженство и љубав свих са свима. Тако нешто може бити само продукт апсолута препуног милосне доброте.
Апсолута љубави и давања. Јел тако?


Ja objasnih a ti ne vidje... kada se apsolut centrira u 'Svijetu'... on sve doživljava kroz polarizaciju razuma.
I to je odobreno, jer se onda u njemu, a u datom iskustvu (projekciji) javlja potreba da se njegova Svjesnost u tom iskustvu uzdiže kako bi se apsolut voljom i pažnjom vratio samom sebi, a za to je ostavio trag, sjeme u duši, kako bi ga taj trag mogao potsjećati da takvo nešto postoji.
 
Ja objasnih a ti ne vidje... kada se apsolut centrira u 'Svijetu'... on sve doživljava kroz polarizaciju razuma.
I to je odobreno, jer se onda u njemu, a u datom iskustvu (projekciji) javlja potreba da se njegova Svjesnost u tom iskustvu uzdiže kako bi se apsolut voljom i pažnjom vratio samom sebi, a za to je ostavio trag, sjeme u duši, kako bi ga taj trag mogao potsjećati da takvo nešto postoji.

:eek:
 
Ja objasnih a ti ne vidje... kada se apsolut centrira u 'Svijetu'... on sve doživljava kroz polarizaciju razuma.
I to je odobreno, jer se onda u njemu, a u datom iskustvu (projekciji) javlja potreba da se njegova Svjesnost u tom iskustvu uzdiže kako bi se apsolut voljom i pažnjom vratio samom sebi, a za to je ostavio trag, sjeme u duši, kako bi ga taj trag mogao potsjećati da takvo nešto postoji.

Мука ми је више од вас "проповедника љубави" и ваших патетичних покушаја да оправдавате сву злобу, ништавност и мизерију овога света.

Ма шта била суштина по себи изван појаве а која се објективише као "свет у коме влада патња и смрт" то сигурно није љубав.
 
Tvoja muka ne dolazi od mene već od tvog (ne)shvatanja svijeta i principa po kojima svijet postaje.

A da si doživio ljubav u bilo kojoj formi bezuslovnosti davanja sada ne bi tako govorio. Tvoj govor ukazuje na ispraznost a ispraznost na odovjenost u okorelom egu.

- - - - - - - - - -

Мука ми је више од вас "проповедника љубави" и ваших патетичних покушаја да оправдавате сву злобу, ништавност и мизерију овога света.

Ма шта била суштина по себи изван појаве а која се објективише као "свет у коме влада патња и смрт" то сигурно није љубав.

Ja ne opravdavam zlobu nit' dobrotu... ja samo znam odakle dolaze... zato biram šta želim da doživim.

- - - - - - - - - -

Ja nisam 'ovdje' da mijenjam svijet. Ja sa ovdje da mijenjam svoj odnos prema svijetu. Ako uz to mogu da inspirišem i par drugih, i to mi je dio puta.

- - - - - - - - - -

Da bi bilo ko promijenio svoj odnos prema svijetu taj neko mora da zna principe po kojima se svijet stvara. Ti to ne znaš, zato ti je muka.

- - - - - - - - - -


Da, upravo tako :eek:

Zar misliš da se išta dešava bez odobrenja apsoluta(?)... sve je odobreno... i ubistvo je odobreno, da nije ne bi se moglo desiti, a do 'nas', tj. do apsoluta u svakom (iskustvu) ponaosob da se osvijesti, da uzdigne svoj nivo svjesnosti i da zna koji izbor vodi čemu. Koliko 'nas' je svjesno svog izbora?

- - - - - - - - - -

(Ubica ubija samo onoga koji traži da bude ubijen. Ne tražimo svi da budemo ubijeni, a ne tražimo svi niti da ubijamo. Svako pitanje (traženje) ima svoj odgovor (davanje). Univerzum uvijek nalazi svoj balans... dajući svakome ono što traži. Jesi li ti svjestan toga? Sudeći po iznenađenju :eek:, sumnjam.)
 

Back
Top