Rekonstrukcija centra grada

Aha... sasvim jasno...
To bi onda dalo i Travnicku kao dvosmernu - posto do Brace Krsmanovic svakako nece da se leti.

I sta uopste sa 'ostatkom' Karadjordjeve? Ako je dvosmerno u jednom kraku, kako ce da se regulise saobracaj u drugom? To mi lici na ne bas prijatno ukrstanje.

jedino ako ne planiraju da potpuno zatvore saobracaj ispod mosta
iz smera kalemegdana se kruzi pretpostavljam zbog stanice da se ne pravi guzva kad tranvaj stane
 
Sad počnite psihički da se pripremate za Kneza Miloša, koja kreće na proleće ...

Ne ubijajte glasnika :rotf:

Spremte se, spremte...

:pljus:

p.s. radice potez Cara Dusana - Dzordza Vasingtona... Sto znaci da ce deo ka Dunavu da bude odsecen od sveta. Valjda nece Francucku da preseku... ako to urade... mogu da patentiraju pusto ostvro u centru.

- - - - - - - - - -

ijao :lol: tačno ću penziju da dočekam vozeći bajs :rotf:

:metla:
 
Jednu stvar cu da pohvalim kod rekonstrukcije... Pocetak Bulevara oslobodjenja je sada 2+2 automobilske trake. Konacno u svako doba dana moze da se stigne do Slavije, ali i sa nje lako izadje.

to sam htela i ja da napisem.da dobro sada izgleda i Bulevar , posebno po 2 trake a i Slavija..fontanu nisam ni primetila,
gledala sam oznake da ne budem kao uzicani kada su dobili kruzni tok...:lol:
 
Sredinom sledeće godine počinje veliko uređenje parka na Topličinom vencu. Zelena oaza u samom centru prestonice biće urađena po zamisli čuvenog arhitekte Borisa Podreke, za „Novosti” otkriva glavni gradski arhitekta Milutin Folić.

9.jpg


Park Proleće, odnosno Park vojvode Vuka prostire se na 3.700 kvadratnih metara. Posle rekonstrukcije biće podeljen u nekoliko celina, a centralni deo zamišljen je kao muzej na otvorenom.

– Prostor oivičen ulicama Vuka Karadžića, Carice Milice i Topličinim vencem utopiće se u buduću pešačku zonu u centru grada i zamišljen je kao omaž Olgi Jevrić, vajarki i akademiku – objašnjava Folić.

Glavni gradski urbanista naglašava da je Olga Jevrić bila jedna od najvećih srpskih vajarki. Kao eminentni umetnik zaslužuje da njene skulpture oplemene javni prostor, tim pre što takvih modernih umetničkih dela nema u Beogradu.

– Svaka ozbiljna nacija vodi računa da skulpturama savremenika ukrasi parkove, pešačke zone i na taj način ih učini vidljivim za prolaznike, a ne samo za ljude koji odlaze u muzeje i na izložbe. Kako profesor Podreka kaže, u otvorenim prostorima postiže se intimniji odnos između publike i skulpture – objašnjava Folić.

Prema njegovim rečima, desetak njenih skulptura naći će se u središtu parka. U parku gde se nalazi spomenik Vojvodi Vuku, nalaziće se fontana, zelena pergola i mini-stepenište sa ispisanim stihovima srpskih pesnika. Jedan deo zelene oaze biće rezervisan za najmlađe sugrađane. Na dečjem igralištu nalaziće se mobilijar za zabavu.

– Park neće biti betoniran, već će staze biti od kamene prašine, prirodnog materijala koji upija tečnost i nije nezgodan za hodanje po njemu – naglašava Folić, najavljujući da radovi poćinju u aprilu sledeće godine.

Park sa okolnim ulicama trebalo bi da bude renoviran do sredine jeseni. Posle rekonstrukcije, Ulica Vuka Karadžića postaje deo pešačke oaze, a Carice Milice i Topličin venac biće otvorene za automobile. Kolovoz će biti popločan kamenim kockama.

Heroina srpske umegnosti – srpska vajarka Olga Jevrić preminula je 2014. u 92. godini. Svoja dela poklonila je SANU, u čijoj zgradi se čuva njen legat sa 147 skulptura malog i srednjeg formata. Njena zbirka je proglašena za nacionalno kulturno dobro. Skulptorski opus Olge Jevrić izdvaja se autentičnim modernizmom. Folić kaže da sa SANU postoji načelan dogovor da Akademija ustupi vajarkina ostvarenja za park skulptura.
 
to sam htela i ja da napisem.da dobro sada izgleda i Bulevar , posebno po 2 trake a i Slavija..fontanu nisam ni primetila,
gledala sam oznake da ne budem kao uzicani kada su dobili kruzni tok...:lol:

Ja sam jos na kursu voznje prelazio vise puta preko Slavije i uopste ne kapiram sta je tu problem. Najvaznije je da bacis par pogleda levo - kroz sopstveni prozor! Retko sta je lakse od toga... I da pustis onog ko je vec usao u kruzni tok.
 
e vidis na slaviji niije tako..to je kruzni tok sa specificnim pravilima voznje posto je iscrtan.

u sustini na slaviji vozilo u kruznom toku nema prioritet pri izlasku iz kruznog toka.

sad cu da izguglam da tacno kopiram tekst

nasao :)

SLAVIJA – NOVI KRUŽNI TOK, NOVA SAOBRAĆAJNA PRAVILA!

Slavija-kru%C5%BEni-tok-702x336.jpg


Pre samo pet dana, završena je rekonstrukcija kružnog toka na Slaviji. Pored novog kružnog toka, sve vozače sada očekuje i privikavanje na nova saobraćajna pravila. Od sada, pravilo ko je unutar kružnog toka, ima prednost, više ne važi prilikom isključenja iz istog. Iako je postavljena nova signalizacija, mnogi vozači i dalje voze po starim navikama, pa i dalje presecaju sve tri isprekidane kolovozne trake kako bi što pre izašli iz kruga.

U saobraćajnoj policiji upozoravaju da pravilo kružnog toka ne postoji prilikom isključenja već samo prilikom uključenja u kružni tok. To konkertno znači da na primer, ako želite da se uključite u kružni tok iz Beogradske ulice, prvo morate propustiti sve u kružnom toku, i nakon što ste ušli u kružni tok, ako se krećete srednjom trakom, ne smete preseći vozača u spoljnoj, trećoj traci kako bi ušli u Nemanjinu. Ukoliko želite da skrenete na primer, u Bulevar oslobođenja, na raspolaganju su vam dve opcije – da se uključite u spoljnu desnu traku, prođete skretanje za Nemanjinu i onda skrenete u Bulevar ili da uđete u srednju traku kada je slobodna i da vozite njom sve dok se ne oslobodi spoljna traka kako bi se isključili u Bulevar oslobođenja.

Kako vozači i dalje voze po starom na ovom kružnom toku, ne mareći za trake, postoji realna opasnost od velikog broja manjih saobraćajnih udesa skoro svakog dana.
 
ali neverovatno je da menjaju osnovna pravila u saobracaju :dash:
mene kolima jos put nije naneo na slaviju ali nesto sumnjam da cu se setiti da tu vaze specijalna pravila :roll:

- - - - - - - - - -

a najneverovatnije je to da se ljudi informisu iz novina...umesto da su poslali flajere svima u zemlji jer svako moze tamo da se nadje ove izmene znaju samo oni koji su procitali clanak.
 
Ja sam jos na kursu voznje prelazio vise puta preko Slavije i uopste ne kapiram sta je tu problem. Najvaznije je da bacis par pogleda levo - kroz sopstveni prozor! Retko sta je lakse od toga... I da pustis onog ko je vec usao u kruzni tok.

Nije bas tako....eno, tab je dao opis i sliku sta i kako. i zapamti to jer ce ti trebati kada budes prolazio rekonstruisanom Slavijom :D
 
e vidis na slaviji niije tako..to je kruzni tok sa specificnim pravilima voznje posto je iscrtan.

u sustini na slaviji vozilo u kruznom toku nema prioritet pri izlasku iz kruznog toka.

sad cu da izguglam da tacno kopiram tekst

nasao :)

Ne divljam u saobracaju... nemam auto koji bi to postigao :whistling:

Ne ulazim u najuzi krug bilo kog kruznog toka, obicno gadjam sredinu... najsporijom se obicno 'mota' neka bus linija.

Za izlaz... to i nije toliki problem. Das lepo migavac (ako je guzva :mrgreen: ) kada hoces napolje i to je to.

- - - - - - - - - -

Nije bas tako....eno, tab je dao opis i sliku sta i kako. i zapamti to jer ce ti trebati kada budes prolazio rekonstruisanom Slavijom :D

Bio... vec dvaput.

Isto kao i do sada, samo sada trake pomazu za bolju orijentaciju.
 
ali neverovatno je da menjaju osnovna pravila u saobracaju :dash:
mene kolima jos put nije naneo na slaviju ali nesto sumnjam da cu se setiti da tu vaze specijalna pravila :roll:

- - - - - - - - - -

a najneverovatnije je to da se ljudi informisu iz novina...umesto da su poslali flajere svima u zemlji jer svako moze tamo da se nadje ove izmene znaju samo oni koji su procitali clanak.

a reci mi jel taj izmenjeni rezim izmenjen samo na tom trgu?

jel "neki drugi" rezim vec postoji i ovde i u svetu?
malo mi je neverovatno da se uvodi pravilo u saobracaju koje postoji samo u beogradu i nigde vise?
 
Poslednja izmena:

Back
Top