Počelo iseljenje Muzeja automobila iz centra grada

Mi smo familijarno svi u nekim dugovima , za ovo ono itd.
Imamo fiktivno neku tu oduzetu imovinu, nije mala nimalo, moji baba i deda kažu da to ostane narodu i državi. Nismo se bunili -njivo nasledstvo njihova volja.
Medjutim vodi se na državi a sad zauzima ako ko hoće . Neko zemlju, neko šumu neko kuću. Kažu ničije.
U iole normalnoj državi Ja ne bih podnosio nikakve zahteve već bi država tražila vlasnike do ko zna kog kolena i bočnog kolena.
Mi ne živimo u normalnoj državi već državi ''lopova''.
Pa neka uzimaju, niti imam para da se sudim niti želim , jer je amanet mojih predaka za vreme Tita je da to bude državno ako je već oduzeto , a opet država to razdeljuje mimo toga amaneta . i TU DOLAZI DA ČOVEK NE ZNA ŠTA ĆE.
 
Jutros je počelo prinudno iseljenje Muzeja automobila, koji se nalazi u ulici Majke Jevrosime na broju 30, u zgradi koja je izgrađena 1929. godine kao Moderna garaža, po projektu ruskog arhitekte Valerija Staševskog, i ima status kulturnog dobra.


Muzej automobila je zajednički osnovan 1994. godine od strane Skupštine grada Beograda i kolekcionara automobila, reditelja i nekadašnjeg ministra kulture Bratislava Petkovića, koji je preminuo 2021. godine.

1707381534-20240208_081541_b-1024x576.jpg


Jutros je počelo prinudno iseljenje Muzeja automobila, koji se nalazi u ulici Majke Jevrosime na broju 30, u zgradi koja je izgrađena 1929. godine kao Moderna garaža, po projektu ruskog arhitekte Valerija Staševskog, i ima status kulturnog dobra.


Muzej automobila je zajednički osnovan 1994. godine od strane Skupštine grada Beograda i kolekcionara automobila, reditelja i nekadašnjeg ministra kulture Bratislava Petkovića, koji je preminuo 2021. godine.


Na zvaničnom sajtu Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda piše da je Staševski projektovao taj objekat kao akademsku građevinu sa elementima postsecesije.

1707381520-20240208_083139_b-1024x576.jpg


Foto: Marko Dragoslavić/FoNet


Značaj objekta proističe iz činjenice da je zgrada Moderne garaže prvi objekat takve vrste ne samo u Beogradu, već i na Balkanu, da je po tehničkim mogućnostima bio savremenik sličnim objektima u Zapadnoj Evropi, da su u njemu sačuvani značajni pneumatski alati i da je bio centar auto-sporta u Beogradu.

1707381514-20240208_084627_b-1024x576.jpg


Da ne planiraju i ovde neki Tržni centar?
moz mislit' izgradjen pre jednog veka :roll:

jos da je u nekom dobrom stanju ajde.

to je za pod bager bato
 
zgrada se vraca vlasnicima.
ti ne bi zeleo da si vlasnik te zgrade da ti je vrate nego bi rekao "ostavite muzej, ja se odricem zgrade"
bi malo sutra.
Мени ово личи на: „Вратићемо ти зграду ако ћеш је продати томе и томе, ако је мислиш задржати у свом власништву, неће ти никад бити враћена.”
 
Muzeje automobila je formiran kao zajednicka investicija Grada Beograda kao tadasnjeg vlasnika garaze i vlasnika zbirke automobila Bratislava Petkovica. Iz dotadasnje garaze je 1994 izbacen je tadasnji korisnik Parking servis (u garazi su se parkirali automobile MUP Stari Grad iz stanice policije preko puta, RTS iz obliznje Takovske i druga drzavna preduzeca i ustanove iz kraja, nije bilo privatnih korisnika). Svako je u taj muzej usao sa svojim vlasnistvom tako da zbirka automobila NIKAD nije bila u drzavnom vlasnistvu nego u privatnom, porodice Petkovic. Grad je snosio sve troskove odrzavanja muzeja u cijem vlasnistvu nije egzistirao, vlasnik kolekcije automobila i firme pod kojom je postojao muzej nista, zarada od muzeja je bila mizerna (koliko puta ste vi posetili taj muzej?) te Grad nije imao nikakve prihode od muzeja ali zato je porodica Petkovic imala finansijsku korist plus su za dzaba imali smestaj za svoju kolekciju automobila i kasnije pozriste u cijem su vlasnistvu takodje bili. Pjacka drzave? Neee, nije dragi forumasi, to nije pljacka nego kraduckanje...

Ako ne verujete, pogledajte web stranicu APR-a, muzej ne da nema udela u vlasnistvi od strane Grada nego se kao iskljucivi vlasnik te firme koja se vodi kao "Klub prijatelja Muzeja automobila" pojavljuje sin bivseg ministra Petkovica. Napomena to preduzece je registrovano 2015 pod tim imenom, ranije se zvalo "Udruzenje...". Muzej cak nije imao/nema ni oficijelnu web adresu sa domenom org.rs jer je bio u privatnom vlasnistvu.

Dalje, postupkom restitucije garaza je vracena potomcima vlasnika od kojih je bila oduzeta i nadam se da nemate nikakav moralni problem u vasim glavama. Sta ce vlasnici uraditi i sta su morali da urade ( 5 godina se sude) da bi izbacili iz sada njihovog objekta bivseg ministra i njegovog sina i njehove firme je za posebnu pricu. Posto su sad iskljucivi vlasnici tog objekta mogu da sa njim raspolazu po svom nahodjenju, cuo sam da su vlasniku zbirke cak nudili i zakup prostora, ali on nije pristao jer ne bi mogao da finansira toliku cifru pogotovo sto u prethodnom periodu nije nista placao Poslovnom prostoru.

Koliko sam upoznat tamo negde u vreme dok je gradonacelnik Beograda bio pokojni Nesa Bogdanovic vlasnik kolekcije automobila je dobio ponudu da kolekcija predje u vlasnistvo Grada, no odbio je. Najnovija ideja iz porodice Petkovic je da briga o kolekciji automobila predje na republiku Srbiju te da budu sastavni deo Muzeja tehnik i naukee, naravno sa tim da zadrze vlasnistvo nad kolekcijom i iz tog angazmana imaju materijalnu korist za sebe. Sto je i razumljivo, zasto bi se odricali svog vlasnistva (koje je bivsi ministar stekao na, blago receno, sumnjiv nacin u tim '90-tim, nije ni dela toga dosao od porodicne poslasticarnice, tada se po gradu pricalo da je sa njim poslovni aranzman imao i njegov kolega poslasticar sa lokalom preko puta Zvezdinog stadiona).

Grad bi trebao da juri smestaj za tu kolekciju automobila ili u slucaju da je vlasnik te kolekcije ili da udju u poslovni angazman sa vlasnikom koji ne bi bio na stetu samog Grada.

Uzgred bivsi ministar Petkovic je covek koji je '90-tih bio blizak tada vladajucem SPS-u a kanije je postao clan SNS, tako je i dosao do ministarske fotelje (to nije bilo tako davno pa bi trebali da se secate kontroverzi u vezi toga). To vam ne smeta? Ali vam smeta da su zakonski naslednici na kraju dosli do svoj imovine.
 
Poslednja izmena:
Свакако је лакше сместити колекцију неких ситних ствари... са аутомобилима је свакако теже.

Па опет, биле ствари мале или велике, ако су старе, ретке, ако имају вредност која се не исказује само новцем, онда је ред да институције помогну.
Ако ће то бити неколицина запослених у музеју (плате из буџета), а да продаја карата буде приход држави... Па нека сами аутомобили остану приватно власништво.
Не видим ничији интерес да прода било шта од колекције и да је тиме смањи. Видим само интерес да се она повећа.

Па таман и да је све мувачина, око набавке аутомобила за музеј, сматрам да је то прихватљиво јер даје шансу и за неки општи интерес.
Супротно од, на пример, Преваре на води.
 
To i jesu sve privatni automobili koje su vlasnici ustupili muzeju a zauzvrat su garažirani. Da nabavljaju to su stotine hiljada evra. I ne umeju da prepoznaju vrednost, naprednjačke prostačine. Braca se okreće u grobu!
Mario, zasto se upustas u diskusiju o necemu o cemu nemas pojma i pri tome lazes na forumu? Vlasnik SVIH automobila u muzeju je porodica Petkovic (pre toga je bio jedan vlasnik, sam Bratislav a po njegovoj smrti svi naslednici su vlasnici), pa ti automobili pripadaju kolekciji koja ima zvanican naziv Bratislav Petkovic collection. Nikakvi kolekcionari nisu ustupali svoje automobile, bivsi sps-ovac, bivsi sns-ovac i bivsi ministar je bio vlasnik svakog automobila u toj kolekciji. I niko vise. Kako je nabavljao te automobile i odakle lova za to, znaju clanovi njegove porodice. Recimo to sto 30 godina nisu placali zakupninu za prostor, zato sto su u tom prostoru dobijali kintu za pozorisne predstave, zato sto su imali kafic, zato sto su uzimali novac od ulaznica - sve to je dovoljno da otplati tu kolekciju. A opet, covek je bio 2 godine na ministrakoj funkciji (kao clan tvog omiljenog SNS-a).

A ovako kad friendly napises "Braca" deluje da ti tog coveka znas ( doope bi ti dao da znas nekoga iz vlasti odnosno SNS-a) ali ga ocito ne znas i ne mozes da ukapiras da je on jos gori od tih prostacina koje spominjes. Covek je regularno zavrsio neki fakultet, rodjen je u Beogradu, imao je i porodicni biznis ali se korisoljubivo slepovao i uz Milosevicev SPS i uz Vucicev SNS, decenijama.. Krajnje proracunata muvara, secikesa, nitkov...

Jedina pozitivna stvar u celoj prici je sto su na kraju vlasti u Srbiji (tvoji SNS-ovci) norali pod pritiskom suda da vrate taj objekat zakonskim naslednicima vlasnika od kojeg je to oteto. Na kraju je bar jednom pobedila pravda u toj zemlji. Mislim delimicno, ne potpuno, da je potpuna pravda onda bi naslednici nad vlasnistvom garaze dobili odstetu i od drzave i od Petkovica.
 
Poslednja izmena:
Mi smo familijarno svi u nekim dugovima , za ovo ono itd.
Imamo fiktivno neku tu oduzetu imovinu, nije mala nimalo, moji baba i deda kažu da to ostane narodu i državi. Nismo se bunili -njivo nasledstvo njihova volja.
Medjutim vodi se na državi a sad zauzima ako ko hoće . Neko zemlju, neko šumu neko kuću. Kažu ničije.
U iole normalnoj državi Ja ne bih podnosio nikakve zahteve već bi država tražila vlasnike do ko zna kog kolena i bočnog kolena.
Mi ne živimo u normalnoj državi već državi ''lopova''.
Pa neka uzimaju, niti imam para da se sudim niti želim , jer je amanet mojih predaka za vreme Tita je da to bude državno ako je već oduzeto , a opet država to razdeljuje mimo toga amaneta . i TU DOLAZI DA ČOVEK NE ZNA ŠTA ĆE.
Kad bi to bila normalna drzava 80% svih "starosedelaca" a potomaka "oslobodilaca" iz starih delova BGD, NS, KG, NI... bi bilo iseljeno iz stanova i kuca koje su otete 1944-1952. Ko zna koliko firmi bi takodje morale da nadoknade velike novce naslednicima predratnih vlasnika. Da ne pisem o svim onim vlasnicima starih svapskih kuca i oranica po vojvodjanskim selima.

Tako moja porodica i porodice najblize rodbine ( naslednici coveka koji je meni cukundeda) vec 15-tak godina ceka povrat nekih nekretnina i zemljista po Sremu, Zemunu i Beogradu. Drzava nista nije od toga resila, cak je neko zemljiste prodala za gradnju u zadnjih 8 godina iako to zemljiste nisu mogli prodati jer je bilo predmet odstetnog zahteva. Maksimalan iznos koji moze nas sad vec 15-20 naslednika dobiti je 500 hiljada eura jedno 15 puta manje od trzisne vrednosti. Pa zato je moja malenkost krenula u proces dobijanja americkog drzavljanstva (ima vecu tezinu nego kanadsko), cisto da tuzim drzavu Srbiju pred americkim sudom.

I zato kazem da su naslednici vlasnika oduzte garaze u Majke Jevrosima carevi, povratili su svoje porodicno vlasnistvo od pijavica.
 

Šapićeva sekretarka krivac što Beograd više nema Muzej automobila

Screenshot_2024-04-24-23-48-45-601-edit_com.miui.gallery.jpg


"Svojevremeno je Goran Vesić predložio da Grad Beograd otkupi prostor gde se muzej nalazio. 'Vidi ti s tim koji ti je to obećao', bio je odgovor koji sam dobio nakon promene vlasti", kaže za "Vreme" direktor Muzeja automobila Bogdan Petković
Beograd je bio na listi 11 evropskih gradova koji imaju Muzeje automobila. Ali od danas više nije među njima. Jutros je počelo prinudno iseljenje Muzeja, koji se nalazi u ulici Majke Jevrosime 30, a koji su 1994. godine zajednički osnovali Skupštine grada Beograda i kolekcionar automobila, reditelj i nekadašnji ministra kulture Bratislav Petković, koji je preminuo 2021. godine.
Nalazio se u zgradi koja je izgrađena 1929. godine kao Moderna garaža, po projektu ruskog arhitekte Valerija Staševskog, i koja ima status kulturnog dobra. Ovaj objekat je restitucijom vraćen starim vlasnicima.
Bogdan Petković, direktor Muzeja i sin Bratislava Petkovića, kaže za „Vreme“ da je krivac za ovo gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić i objašnjava kako se Muzej našao u ovoj situaciji.
Screenshot_2024-04-24-23-49-17-106-edit_com.miui.gallery.jpg

„Muzej automobila osnovao je moj pokojni otac Bratislav Petković koji je dao svoju kolekciju, a Skupština grada je dala prostor. U međuvremenu, Muzej je osim kolekcije mog oca dobio i neke druge automobile koji su postali vlasništvo Muzeja, odnosno države, ovog grada, nacije. Kolekcija mog oca čini negde oko 60 odsto, a još 40 odsto automobila je vlasništvo Muzeja, među kojima je i, na primer, Titov blindirani mercedes, njegov bagi sa Briona… Znači, tu postoje i automobili koji su javno dobro“, priča Petković.

Ideja o otkupu

Kaže da je nakon smrti njegovog oca Skupština grada, odnosno tadašnji zamenik gradonačelnka Goran Veasić, sa tadašnjim sekratarom za kulturu Ivanom Karlom došao na ideju da Grad otkupi od naslednika tu garažu. Ističe da je bila formirana i komisija koja je trebalo da napravi konačan dogovor između Grada i naslednika.

Screenshot_2024-04-24-23-51-47-788-edit_com.miui.gallery.jpg
 
Poslednja izmena:

Back
Top