Vaš džep

gost 204907

Elita
Poruka
22.655
rich-690084_640.jpg

http://www.krstarica.com/zivot/muskarci/vas-dzep-vas-mozak/

Kada je odnos prema novcu u pitanju, posebno u ovom vremenu koje se naziva „kriznim“ (mada dobar deo populacije za drugo i ne zna), pitanja koja mogu da se postave pre ili kasnije uvek se svedu na isto – šta se dešava sa čovekom koji, iako pokušava, ne uspeva da bude racionalan?


Tu na teren izlaze različiti faktori: da li je reč o pogrešnom vaspitanju, lošim uzorima iz neposrednog okruženja, ili govorimo o prostoj bahatosti? Jasno je da model ponašanja „viđen“ i prihvaćen u porodici igra bitnu ulogu, ali ličnost se razvija upravo prevazilaženjem pogrešnih modela i samoinicijativom. Pri tom ne govorimo o ženskoj potrebi da se sumanuto trči po tržnim centrima, to je neka sasvim druga priča. Ovde je pre reč o potrazi za zadovoljstvom koje se može kupiti, a koje ima sasvim kratkotrajne efekte.



Ako je posedovanje i trošenje opsesija, bez obzira na to u koju ličnu parolu, odnosno izgovor, bilo umotano, „predmet želje“ biva obezvređen onog trenutka kada se javi novi prohtev. Iako to može da zvuči pesimistično, pravo zadovoljstvo se nikada ne postiže u potpunosti. Ostavimo sada po strani ličnosti koje imaju dovoljno, sopstvenog ili tuđeg, da pozlate ceo svet svojim zavidnim brojem karata. Merna jedinica za vrednost njihovog života ili stila po kojem teže da budu i ostanu zauvek prepoznatljivi jeste merna jedinica plemenitih metala. Posle njih će ionako doći potop. Takozvani običan čovek, zagnjuren u konflikt želja i mogućnosti, taj mali rasipnik koji tako mnogo želi, neprestano živi u sopstvenom, ličnom potopu. Zbog toga se potraga za neuhvatljivim zadovoljstvom pretvara u realno nezadovoljstvo i stres.


S druge strane, okorele tvrdice i štediše obično su mnogo iritantnije. Ekstremna racionalnost neretko izgleda kao zlurado i pakosno negiranje života. Svakako da ponekad treba dati sebi oduška, postati melanholik, skoro pa poeta u svojim neprestanim hirovitim izletima, ali stavljanje „posedovanja“ ili bankovnog konta na pijedestal svakako ne treba da bude recept po kom će se procenjivati vrednost savremenog sveta.


Krajnosti jednog materijaliste. Ne valja biti rasipnik jer se to pretvara u "nezadovoljstvo i stres". Zašto bi pijani miloner bio nezadovoljan svojim načinom života. Verovatno iz straha i opomene da ne bude ponovo siromašan :mrgreen:
 
Па жеље се не морају задовољавати само новцем и трошарењем. Одиграш партију кошарке, проведеш лепо дан.
 
http://www.krstarica.com/zivot/muskarci/vas-dzep-vas-mozak/

Krajnosti jednog materijaliste. Ne valja biti rasipnik jer se to pretvara u "nezadovoljstvo i stres". Zašto bi pijani miloner bio nezadovoljan svojim načinom života. Verovatno iz straha i opomene da ne bude ponovo siromašan :mrgreen:

pitanje i odgovor se u teksu namece "Zbog toga se potraga za neuhvatljivim zadovoljstvom pretvara u realno nezadovoljstvo i stres."

ako ti je samo do zadovoljstva nikad neces biti zadovoljan
 
rich-690084_640.jpg

http://www.krstarica.com/zivot/muskarci/vas-dzep-vas-mozak/




Krajnosti jednog materijaliste. Ne valja biti rasipnik jer se to pretvara u "nezadovoljstvo i stres". Zašto bi pijani miloner bio nezadovoljan svojim načinom života. Verovatno iz straha i opomene da ne bude ponovo siromašan :mrgreen:
Nije trosenje uzrok stresa i nezadovoljstva vec obratno. Zadovoljan i uravnotezen covek, naravno, voli da zivi udobno, ali rasipnistvo i bahacenje najcesce predstavljaju kompenzaciju za nesto srto nedostaje. Stres i neka druga nezadovljstva su uzrok kompulzivne kupovine, bas kao i mnogih drugih kompulzivnih ponasanja. Ne moze da nadje to sto trazi i sto mu treba, pa pokusava da nadoknadi time sto ce pokusati da ojaca ego naj taj nacin, ali znamo da to tako ne biva...

Pijani milioner? milioneri ili ne, pijanci svakako nisu primer srece i zadovoljstva

- - - - - - - - - -

cim vidim kravatu I odelo baca mi se pegla
japi, stvor vredan ni prezira
vidi ima I tasnicu :hahaha:
ne nose samo oni odela
meni su ljudi sa glupim predrasudama vredni prezira
 
Moj je stav da bi svako trebao da bude bogat...pa da batali sve to oko gradnje sosptvenog imdža posebno u vezi odela, skupocenih satova i brendova uopšte
..
najveći bogatuni, najmanje mare za to, jer iskreno to im je smešno, oni se ipak bave nekim drugim stvarima.
..
ta skupocena odeća je fetiš koji bi trebalo iživeti...ako ti se pruži prilika ikada :lol:
..
a kad ti se pruži, verujem da bi možda većina (a možda i grešim), naručila kao i Cukerberg 7 istih sivih majica...da ne mora sebe da zamara šta će obući svaki dan :lol:
..
to je ono kad možeš...više ti jednostavno nije stalo...a to mora da je dobar osećaj...a dotle svako prema svom džepu i afinitetu :lol:
 
a pa veliki zamor je na farmerke i patike da potrefis pravu majcu

nekome jeste izgleda :lol:
..
Ne radi se samo o tome da li je to zamor...to jednostavno postaje trivijalna stvar o kojoj više ne razmišljaš...to su radili uglavnom svi veliki umovi......jednostavno ti fokus premeštaš na drugu stranu...sam sebi određuješ prioritete i usmeravaš svoj um u pravcu u kojem želiš da trošiš energiju..a neki ljudi jednostavno ne želi da troši energiju na te stvari.

Tesla imao je svoj stil, voleo je šešire, ali je težio minimalizmu.
Steve Jobs..nosio stalno isto takođe.
Za Ajnštajna su oprečna mišljenja, ali kad se pogledaju fotografije..može se reći da nije ipak mario puno za taj aspekt svoje ličnosti.
..
ima tu nešto :lol:
 
Da, da, Steve Jobs je imao 80 crnih rolki koje je dobio od poslovnog partnera, nekog Japanca.
I samo je njih nosio.

Dobra je teorija o tome da svi budu bogati, ovako neki bumbari baš bodu oči svojim neukusom. Nije bitno da li nose kravate :lol: Stvar mere i dobrog ukusa jeste nešto što se nosi iz kuće i deo je porod. vaspitanja.
 
Poslednja izmena:
Da, da, Steve Jobs je imao 80 crnih rolki koje je dobio od poslovnog partnera koje je dobio na poklon od nekog Japanca, poslovnog partnera.
I samo je njih nosio.

Dobra je teorija o tome da svi budu bogati, ovako neki bumbari baš bodu oči svojim neukusom. Nije bitno da li nose kravate :lol: Stvar mere i dobrog ukusa jeste nešto što se nosi iz kuće i deo je porod. vaspitanja.

ma ja se za to zalažem svim srcem :lol:
..
jer kontam da to stvarno bude smešno..kad možeš sebi da priuštiš većinu tih stvari :lol:
..
a sad neko je po prirodi esteta i voli da oblači lepe stvari i to sad nema veze ni sa bogatstvom ni sa siromaštvom nekad.
..
ali kod siromaštva baš jako bode oči, kad neko poslednji novac izdvoji na nešto luxuzno...jednostavno onda ipak znaš da nije prevazišao sebe i svoju strast..i da mu vrednovanje kroz statusni simbol jako znači
..
a kad si težak par miliona ili milijardi na računu...verujem da je sasvim kul osećaj šetati u japankama od 10 dolara...jer ti se prosto može :lol:
..
a što se tiče ukusa i porodice...kolega Razvigore, to je već škakljiva teorija...kuku, šta je sve bilo moderno kad smo mi bili mali...i u koje odevne kombinacije su nas roditelji oblačili:rumenko:
..
ali kao što ti reče sve je to stvar mere i dobrog ukusa...ali i to se može hvala Bogu izgraditi :lol:
 
Poslednja izmena:
Kakav će se odnos izgrađivati prema materijalnom, stiče se ipak mislim u porodici. Postoje tipske familijarne štediše ili rasipnici...ti raspinici nemaju bogato potomstvo.
Isto i skromnost itd. nosimo iz kuće.
A što se tiče oblačenja, odevanja tačnije i ukusa....kad sam bio klinja i krenuo prvi put sa školom, tada je bilo 21 dan, vodili nas na more, ja se uopšte nisam presvlačio nedelju dana. I onda su, igrom sl. moji rod. bili u blizini, svratili, doneli mi poklone, a majka pala u nesvest kad me je videla isto obučenog u onom u čemu me je ispratila. Kad sam bio klinac, meni nije bila važna ni hrana, jeo sam samo kad me teraju. Toga se baš sećam, te grdnje, pa onda imaš sa dečacima vaspitavanje o kupanju, hig. navikama, pa sve redom.... Bahato je naravno i besmisleno deci kupovati Iphone ili patike od 100-200€...nepristojno je uopšte razgovarati o novcu....I oni koji zaista imaju novca, uopšte tome ne pridaju značaja. Besmisleno je i biti bogat, a biti stipsa i da, ti ljudi jesu iritantniji od bogataša većini ljudi...Onog koga troše, sa njim mogu da se poistovete, a sa bogatom stipsom nikada. Živimo u materijalizovanom svetu i potrošačkom društvu..
Sad vidim nekad po TC da momci zajedno idu u kupovinu. Meni je to malo čudno, šta znam, to su dečaci od 18-20 god...dva druga od prodavnice do prodavnice..ja sam to vezivao samo za žesnku zanimaciju, zato mi je neobično.
 
Poslednja izmena:
Kakav će se odnos izgrađivati prema materijalnom, stiče se ipak mislim u porodici. Postoje tipske familijarne štediše ili rasipnici...ti raspinici nemaju bogato potomstvo.
Isto i skromnost itd. nosimo iz kuće.
A što se tiče oblačenja, odevanja tačnije i ukusa....kad sam bio klinja i krenuo prvi put sa školom, tada je bilo 21 dan, vodili nas na more, ja se uopšte nisam presvlačio nedelju dana. I onda su, igrom sl. moji rod. bili u blizini, svratili, doneli mi poklone, a majka pala u nesvest kad me je videla isto obučenog u onom u čemu me je ispratila. Kad sam bio klinac, meni nije bila važna ni hrana, jeo sam samo kad me teraju. Toga se baš sećam, te grdnje, pa onda imaš sa dečacima vaspitavanje o kupanju, pa sve redom.... Bahato je naravno i besmisleno deci kupovati Iphone ili patike od 100-200€...nepristojno je uopšte razgovarati o novcu....I oni koji zaista imaju novca, uopšte tome ne pridaju značaja. Besmisleno je i biti bogat, a biti stipsa i da, ti ljudi jesu iritantniji od bogataša većini ljudi...Onog koga troše, sa njim mogu da se poistovete, a sa bogatom stipsom nikada. Živimo u materijalizovanom svetu i potrošačkom društvu..
Sad vidim nekad po TC da momci zajedno idu u kupovinu. Meni je to malo čudno, šta znam, to su dečaci od 18-20 god...dva druga od prodavnice do prodavnice..ja sam to vezivao samo za žesnku zanimaciju, zato mi je neobično.

Slažem se slažem sa ovim da skromnost i porodično vaspitanje stvarno imaju udela.
Kod mene se recimo u porodici uvek puno (pretežno) izdvajalo za hranu :lol:
Valjda onaj mentalitet "hranioca", pa tako iskreno i ja ostadoh negde formirana u tom maniru.
Prvo hrana pa krpice i ostalo. To sam zapazila kod sebe recimo. Tako sam se formirala i sad je otprilike gotovo.
..
Što se tiče ovog da smo svi bogati...ne radi se o komuno utopiji...nego stvarno o prevazilaženju više tog ljudskog nedostatka ili mentaliteta "siromašnog čoveka". Siromašnog materijalnim stvarima. Ja se uvek setim da je čovek stvarno nezaista životinja. Uvek stremi i želi više. Crkava dok ne kupi neku stvar, a posle par dana je šuta i već se okreće prema nečem drugom. Nezasiti su nam apetiti nekad stvarno.
..
I generalno, ja toliko roditelja vidim rastrzanih danas između želje i mogućnosti. Vidim ih kad sa nekim ucveljenim izrazom na licu, govore deci da ne mogu nešto da im priušte (naročito te iphone, tablete, najnovije patike). Toliko se pravdaju da to nekad skoro fizički boli kad gledaš. Vidim im ogroman osećaj krivice što ne mogu da to priušte deci. Tako da ovo vreme je uzelo danak što se tiče nekih stvari, a mi smo bili mnogo bezbrižniji u tim našim somotskim pantalonama, cokulama nalik tatinim radničkim i ošišani kao dečak :rumenko: dok smo strugali ciglu ispred zgrade:lol:
..
kakav je to bio zaludan ali istinski posao...danas istovremeno vredan divljenja i prezira od današnjih ajfon klinaca :lol:
 
Poslednja izmena:
kad razmislim vise su trosile na mene ove besposlene i sto nisu imale para , negoli one sto su imale posao i kao imale lovu. valjda se nadale uvaljivanju. a ove druge su dokazivale da je zensko sebicno stvorenje.
 

Back
Top