Nekom je empatija da nestane empatija

Vaša empatija je ka?


  • Ukupno glasova
    3
  • Anketa je zatvorena .
Zato što te guši i smara i ne osećaš isto te kažeš"Smanji doživljaj!"
Inače,preterane emocije empatične se zovu euforija i nisu baš zdrave ni po ostale organe
koji su od toga pod stresom ,a ni za psihu jer treba posle se vratiti na planetu...:manikir:
Naravno da ne valja ni obrnuto-da su emocije ravna linija!:sad2:
Posebno što se sopstvene emocije mogu korisno upotrebiti:za kontakt s ljudima je pokazivanje
empatije i njeno osečanje preduslov trajnije poslovne veze...
 
Kako moze da nestane saosecanje prema drugom zivom bicu?
Jedino u nekim ekstremnim okolnostima, tipa neko ti upadne u kucu, zeli da te ubije, proradi nagon za prezivljavanjem ti ili on i ubijes ga.

A nije ni to toliko crno i belo, gledao sam snimak gde policajac upadne u sok, i krene da rida nakon sto je upucao nekog jer je reagovao instinktivno, jer je ovaj u autu bio naoruzan, ne nasilan, ali eto, osetio se ugrozenim i ubio coveka.
Empatija je koliko ja znam, mogucnost da se razumeju osecanja druge osobe, tako da ako neku osobu udarimo, mozemo da razumemo da to nije ok, da tu osobu to boli i da je povredjujemo.

Neki ljudi verovatno imaju smanjeni EQ pa imaju i manje empatije prema drugima.
 
Kako moze da nestane saosecanje prema drugom zivom bicu?
Jedino u nekim ekstremnim okolnostima, tipa neko ti upadne u kucu, zeli da te ubije, proradi nagon za prezivljavanjem ti ili on i ubijes ga.

A nije ni to toliko crno i belo, gledao sam snimak gde policajac upadne u sok, i krene da rida nakon sto je upucao nekog jer je reagovao instinktivno, jer je ovaj u autu bio naoruzan, ne nasilan, ali eto, osetio se ugrozenim i ubio coveka.
Empatija je koliko ja znam, mogucnost da se razumeju osecanja druge osobe, tako da ako neku osobu udarimo, mozemo da razumemo da to nije ok, da tu osobu to boli i da je povredjujemo.

Neki ljudi verovatno imaju smanjeni EQ pa imaju i manje empatije prema drugima.
mislim da je empatija saosecanje..a da i sociopate i ljudi sa wecim eq mogu da razumeju tudj bol al da ih boli cose za njih;)
 
Empatija nije samo osećanje osećanja druge osobe nego i akcija u tom, pogledu.Naime ,bez akcije
ne prolazi takav kontakt,bez obzira što može biti i pasivna aktivnost.Ako ne svesno-nesvesno...
Inače EQ može biti nerazvijen i razvijen,zavisno od emotivnosti porodice i zajednice u kojoj odrastao...
Posebno je značajan pubertet u kom funkcija potiskivanja "najagilnija"...
 
Tema za psihologiju, sa ozbiljnijim uvodnim postom.

S moje tačke gledišta je više za filozofiju, ne zanima me psihološki, medicinski/dijagnoza, aspekt već filozofski osvrt na tu temu. Doduše i filozofska, i psihološka i socijalna tema je. Ako bih je razradio, ostavio bih svoj stav a zanima me tudji, i vaša razmišljanja bez mog uticaja.

Podstaklo me je to što razvoj tehnologije dovodi čoveka do te granice kad će prestati imati empatiju prema drugim živim bićima. Tako nekako. Kao i to da, previše empatije se tumači kao bolest, iako ne mora da bude(ima mnogo primera).
Tj suština je, zašto nas je briga odnosno zašto nas nije briga? Zašto nam je stalo do opstanka/nestanka?
Život.

Radost i ljubav si mogao sjediniti u jednu stavku !
I da i ne. Izabrao sam da ne. Mogao sam i žalost i mržnju kao jednu stavku. Kao i dodati neke druge. Odabrao sam ove, iako se preklapaju sve one tokom našeg delovanja umom kroz život.
 
Poslednja izmena:
Preterano empatičan je bio Đezuz Krajst koji se žrtvovao za spas čovečanstva (ili Jevreja)?
Hriščani to ne smatraju nenormalnim,mada niko od njih ne doživljava tako potpuno okolne ljude,
čak hipersenzibilno kao on...Po tome su krajnje sebični i gramzivi za besplatnim vaskrsavanjem o
njegovom trošku...Tako je hriščanstvo surova vera i sve surovosti njihove potiču iz neempatićnosti
te vere...Od straha odbaćenosti...:sad2:
Tako je Budizam daleko empatičniji jer i podrazumeva introspekciju,a i reinkarnacije smatra prirodnim i
"normalnim" (bokte-šta je tu normalno!?) procesom...
Tek,hoću da samo napomenem da ovi problemi s empatijom nisu od juče!
Neandertalac i erektus se već podugo lemaju u nama!:mrgreen:
 
Tako je Budizam daleko empatičniji jer i podrazumeva introspekciju,a i reinkarnacije smatra prirodnim i
"normalnim" (bokte-šta je tu normalno!?) procesom...

I inkarnacija nema veze sa mozgom ali to premasuje ovu temu. Kad pominjes budizam licemerno je poput hriscanstva, kako bi zadrzali "promet" od svojih clanova koji nisu vegetarijanci a trebali bi da budu, poceli su da izmisljaju kako vegetarijanci ubijaju mikroorganizme i kako truju svoje biljke pesticidima, porede jedenje povrca sa klanjem zivotinja i slicno.

Sa te strane tamo, jedino sto vredi je nekoliko manjih ezotericnih sekti budizma i hinduizma, ovo ostalo sto je omasovljeno je isto kao i ovde, mlacenje pazne slame i trazenje opravdanosti svog zivotnog parazitarenja u veri.
 
I inkarnacija nema veze sa mozgom ali to premasuje ovu temu. Kad pominjes budizam licemerno je poput hriscanstva, kako bi zadrzali "promet" od svojih clanova koji nisu vegetarijanci a trebali bi da budu, poceli su da izmisljaju kako vegetarijanci ubijaju mikroorganizme i kako truju svoje biljke pesticidima, porede jedenje povrca sa klanjem zivotinja i slicno.

Sa te strane tamo, jedino sto vredi je nekoliko manjih ezotericnih sekti budizma i hinduizma, ovo ostalo sto je omasovljeno je isto kao i ovde, mlacenje pazne slame i trazenje opravdanosti svog zivotnog parazitarenja u veri.
Ali su u pravu ti vegani-i biljke jauču i zrnevlja vrište kad su žvaknuti samo mi nemamo čula za to...
Ja ,recimo,zagovaram pravljenje mane kao kompletne hrane ljudske...To već tehnološki nije problem,ali
šta sa zverima koje se proždiru,šta s "lancem ishrane"...Očigledno je to jedan delimični i promenljivi
perpetum mobile,samoodrživi sistem čije bi prekreiranje bilo teže nego kreiranje novog...Druga tema...
Jedino što bi zaključak mogao biti:seratonin i dopamin...:mrgreen: Sve drugo je metafizika!:lol::roll:
 
Ti bi i empatiju da meriš, ajoj Kamaele... strast ka čemu tačno? osećanju prema majci Zemlji? osećaju dobrotvornosti medju ljudima? intenzitet stvaranja osećanja kod onih koji su prestali da osećaju? strast prema? :) Hvala na informaciji, lutaću mrežama informacija da saznam šta su empatični Rusi smislili, sve bi da izmere i da odmere.

Ah, dobro je barem je ima, još uvek je ima, iako imamo često utisak da vlada apatija...A svi delamo radi simpatija...ah taj jezik, život je jedna pa(r)tija :D

A Vaske, pa razmisli? Nekim ljudima je stalo da drugim ljudima nije stalo radi nekih ciljeva do kojih je njima stalo. Oduzeti čoveku empatiju je izjednačiti ga sa neživom prirodom.
 
Poslednja izmena:

Back
Top