Pravopis, pravopisne greške, jezičke nedoumice i pitanja

Kako glasi prvo lice jednine prezenta glagola BITI

  • bi

  • budem

  • bih

  • bejah

  • bicu

  • jesam


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Umem i ja da sviram, ali se moje misljenje i moje umotvorine ne turaju u radne citanke.
Супер. А јеси ли можда наступала на некој сцени која се може мерити са оним на којима су поменути музичари наступали?

Umesto Cecinog dragog groma ja bih stavila za pravilan vokativ, ako je vec rec o vokativu
Sini munjo, pukni grome
Зашто је проблем Цеца, када је Рибљи Чорба тај чији је цитат проблематичан, с аспекта граматике?

Данас је у моди мрзети Цецу, а неки су помодни.

Ja licno ne znam kako Udova peva, jos manje znam za Karleusu, ja sam Sting generacija, te zamlate
tipa srpska majka ili srbska qrva mene ne zanimaju.
Ако знам ја, мало је вероватно да не знаш ти, тако заинтересована за биографију Удове.
 
У уторак, 1. маја 2018. године на јавним мрежама и неколиким сајтовима објављена је фотографија 23. странице уџбеника за српски језик за 5. разред основне школе на којој се у оквиру задатка налазе стихови из песме коју пева Светлана Ражнатовић.

Неки су тврдили да је реч о одобреном уџбенику чији је издавач Завод за уџбенике. Овом приликом демантујемо да је реч о уџбенику чији је издавач наша кућа. Страница 23. у уџбенику Српски језик и језичка култура за 5. разред основне школе чији је издавач Завод за уџбенике изгледа овако: https://www.knjizara.zavod.co.rs/image/catalog/pr/aktuelno/2018/gramatika_5/stranica_23.jpg

Занимљиво је да аутор уџбеника из српског језика види могућност довођења у везу са Светланом 'Цеце' Ражнатовић као већи проблем од граматичке грешке. Политика испред писмености.
 
Шта је мониторинг ако не надзор, и ако је реч о истом појму, чему ова накарадна туђица?
Pa nije uvek nadzor, nekada je i posmatranje tako da imamo nadzornikie i posmatrace, a to nije jedno te isto.

(Screen, Display Monitor)

Mene licno opasno nerviraju reci tipa " mladic izreshetan na ulici", a ubijen je sa recimo samo dva metka, ili kada
u vestima procitam da se neki automobil "zakucao" u drvo pored puta,.
 
Pa nije uvek nadzor, nekada je i posmatranje tako da imamo nadzornikie i posmatrace, a to nije jedno te isto.

(Screen, Display Monitor)

Mene licno opasno nerviraju reci tipa " mladic izreshetan na ulici", a ubijen je sa recimo samo dva metka, ili kada
u vestima procitam da se neki automobil "zakucao" u drvo pored puta,.
Ја не говорим о мониторима, већ мониторингу, том побратиму бренда и сличних накарада које пре нешто одузимају него што доприносе језику.
 
Da li se može reći "Je l' ste popili lek" ili je jedino pravilo "Jeste li popili lek"? Hvala.

Ne može se reći ovo prvo. Pravilno je jedino drugo. Odlična primedba! Mnogi tu greše.

Takođe, u trećem licu množine: Jesu li popili lek?, a ne: "Je l' su popili lek".

Ovo drugo nastaje pučkim "popravljanjem" (tj. pogrešnom analogoijom), od Jeste popili lek? i Jesu popili lek? sa Da li ste popili lek? i Da li su popili lek? gde se Da mehanički menja sa Je, što je greška.

- - - - - - - - - -

PS. Budući da Ivan Klajn dozvoljava pisanje Jel pored Je l' , pitam se da li je predvideo oblike za ostala lica: jesamli, jesil, jestel (... čuli deco? ...) jesul? :mrgreen:

Dakle, pišite pismeno: Je l' umesto Jel.


Ovako:

Q9kEf8u.jpg
 
Ne može se reći ovo prvo. Pravilno je jedino drugo. Odlična primedba! Mnogi tu greše.

Takođe, u trećem licu množine: Jesu li popili lek?, a ne: "Je l' su popili lek".

Ovo drugo nastaje pučkim "popravljanjem" (tj. pogrešnom analogoijom), od Jeste popili lek? i Jesu popili lek? sa Da li ste popili lek? i Da li su popili lek? gde se Da mehanički menja sa Je, što je greška.

- - - - - - - - - -

PS. Budući da Ivan Klajn dozvoljava pisanje Jel pored Je l' , pitam se da li je predvideo oblike za ostala lica: jesamli, jesil, jestel (... čuli deco? ...) jesul? :mrgreen:

Dakle, pišite pismeno: Je l' umesto Jel.
Али у Правопису стоји: Јел'. :think:
 
koga boli uvo šta stoji gde,ionako stalno to menjaju,za dvesta dina će da uvedu da je ''pravilno'' tipa ''jerl' ''il šta već :dash:
koga boli briga za ''pravopis'' i gramatiku i slične gluposti,to je potpuno nebitno i proizvoljno i van svake pameti i logike

Moraju platu da pravdaju. :mrgreen:

- - - - - - - - - -

Али у Правопису стоји: Јел'. :think:

Komšije su pitu jel'
Pojeli su tiganj cel.
 
Da li se merna jedinica piše - mola ili molova? Npr:

pitanje: Koliko molova ugljenika je potrebno, ....?
odgovor: Potrebno je 14,2 milimola.

Vidim da npr. ovde koriste mikromole:
https://www.alims.gov.rs/wp-content/blogs.dir/2/files/lekovi/smpc/8258-2009-12.pdf

A ovde milimolove:
https://medf.kg.ac.rs/informacije/brosura/Testovi.pdf


  • 1 mol (bez obzira da li je taj broj iza decimalnog zareza, npr. 85,21 mol)
  • 2, 3, 4 mola (bez obzira da li je taj broj iza decimalnog zareza, npr. 41,52 mola)
  • 5+ molova (bez obzira da li je taj broj iza decimalnog zareza, npr. 32,12 molova)

Nije pitano, ali pomenuću ar:


  • 1 ar (bez obzira da li je taj broj iza decimalnog zareza, npr. 85,21 ar)
  • 2, 3, 4 mola (bez obzira da li je taj broj iza decimalnog zareza, npr. 41,52 ara)
  • 5+ ari (bez obzira da li je taj broj iza decimalnog zareza, npr. 32,12 ari)

Na žalost, pogrešno analogno važi za vat (watt); ta analogija potiče od stare mere za površinu - hvat. Trebalo bi 5 vata, kao 5 metara.

.. pa kad čujem "5 megavati" ja se roflkopterišem... :rotf:

- - - - - - - - - -

:D Чекај, али стварно:

1 - во, гол, сто(л),
2 - вола, гола, стола
3 - вола,гола, стола
4 - вола, гола, стола
5 - волова, голова, столова

Štokavci završno l pretvaraju u o. Prema tome voo i stoo daju vo i sto, a l se vraća kada nije završno, u ostalim padežima. Up. Ceo, celog, beo, belog i sl.
 
Значи, не каже се - сијалица од 100 вати или поље јачине 100 тесла?
Одлична примедба!
ok.gif


Требало би да се каже од 100 вата као 100 тесАла и 100 метара (а не вати, тесли и метри).

Интересантно, тхоугх, ово тесла јер је наше, па тако треба и да се мења.

1 Т - једна тесла
2,3,4 Т - две тесле
5 Т - пет тесала.
(аналогија са литра у женском роду)

Јер, именица Тесла је женског рода. А аргументација да није јер је у питању мушко име (тај Тесла) не може да се спроведе јер у том случају бисмо имали један Тесла, двојица Тесала. Према томе, аналогија са литра или минута је добра за тај случај.

Али имамо мајмуне за језикословце, па Watt доживљавају и третирају као нашу именицу (х)ват, док нашу именицу тесла третирају као страну реч.
 
Јединице су добиле име по људима - Вату, Тесли, Џулу, Херцу.
Мислим да се овде појављује разлика када се користи два или двојица, три или тројица, итд...

Када користимо мерне јединице увек је то два, три, пет нечега. Када причамо о мушким члановима породице, то могу бити или два Вата, Хенри и Били, који стоје и чекају или двојица Вата, Хенри и Били, који стоје и чекају.
Ми никад не кажемо два Тесла нам долази на вечеру, али кажемо да долазе два Вата и три Џула. Опет, не кажемо ни да долази сто Вата. Сaд више уопште не контам како се пише :D
 
Јединице су добиле име по људима - Вату, Тесли, Џулу, Херцу.
Мислим да се овде појављује разлика када се користи два или двојица, три или тројица, итд...

Када користимо мерне јединице увек је то два, три, пет нечега. Када причамо о мушким члановима породице, то могу бити или два Вата, Хенри и Били, који стоје и чекају или двојица Вата, Хенри и Били, који стоје и чекају.
Ми никад не кажемо два Тесла нам долази на вечеру, али кажемо да долазе два Вата и три Џула. Опет, не кажемо ни да долази сто Вата. Сaд више уопште не контам како се пише :D

Piše se kako je propisano, kako je tako je, a pravilnije je onako kako sam napisao. :)

A kandela? Je li ona ženskog ili muškog roda? Analogno je za teslu. Jedna tesla, dve tesle, pet tesala.

- - - - - - - - - -

Литра је хрватски, на србском је литар. Или си мислио на литру (стара србска мера =1/4 оке тј. 1,28/4 кг)?
Kad Hrvati budu progovorili nekim drugim jezikom namesto srpskog, onda ovakav argument može doći u razmatranje.

Litar je od francuske reči, a ova je došla od srpskog glagola liti (ovo je moje mišljenje) i mere litra.

I litar i litra, i minut i minuta.
 

Back
Top