Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zaboravih da vam kazem da ove godine nisam naisla na tako mnogo citaca na plažama, kao ranije.
Ono sto sam prepoznala da se cita je Devojka iz voza i različite knjige Ju Nesbea...ili Nesboa...mislim pre svega na strane drzavljane.
 
Dobrodosla :cmok:
Zadovoljstvo je cuti lepe utiske sa odmora.

A za Kozu, pa ja sam bila zapanjena kada sam procitala Del Pierov prikaz i saznala da je kuga vladala '43 :eek:
Ja mislila to iskorenjeno u srednjem veku :confused:
 
Jel čitaju ljudi na tabletima i sličnim uređajima, pa ne vidiš korice i naslove?
I ja čitam Jo Nesbea, Šišmiš, ali na telefonu.
Baš mi je drago što si imala lep odmor i našla knjigu za mene :zag:
 
Sad se i meni, naravno, dopada onaj Gospodinov kog je Lamar tako lepo nahvalila. A dopada mi se i ova del pierova analiza imena. I pre smo voleli ovde da raspravljamo o imenima. Naročito kad neko dobije ili čeka bebu.

Malo teže je Lazar srpsko ime :)
Lazarus je u originalu.
Dosta sam u zadnje vreme razmišljao o imenima, jer često mi ljudi kažu, kad čuju da mi se sin zove Dimitrije, bravo to je pravo srpsko ime. Ono veze nema s nama jer je od grckog dimitris, cak je pre i rusko nego naše.
Slično je i sa Aleksandar, Djordje, goran, petar, miloš...

I onda se dodje do zaključka da vrlo mali broj imena jeste izvorno sa ovog područja. Ranije je čak i bilo, bogoljuba, miroljuba, milisava, milovana, stanislava, dragoljub... za koja se bas i vidi da su nastala iz milošte zato su im i osnov mio i drag :) ali ta imena nestaju već dugo.
Mislim da su od svih aktuelnih u poslednjih 30ak godina, jedino Nemanja, Predrag i Nenad imena kojih nema u drugim govornim područjima širom sveta.
Sta vi mislite?
Izgleda da je malo toga naše, kao i među jelima. Mislimo, imamo bogznakakvu kuhinju, a ispade da je sve preuzeto iz turske, grčke i drugih. Tako i imena. Ipak smo mi mali narod, podložan uticajima.
 
Kerefeka i Lamar
Ne dajte da vas moj komentar pokoleba u zelji da pročitate knjigu. Ona nije loša, daleko od toga, samo sam očekivao puno više a i malo su me ubile u pojam neke grozne stvari iz sadržine.
 
Izgleda da je malo toga naše, kao i među jelima. Mislimo, imamo bogznakakvu kuhinju, a ispade da je sve preuzeto iz turske, grčke i drugih. Tako i imena. Ipak smo mi mali narod, podložan uticajima.

To je sve normalno. Mada, ima i izvorno srpskih imena. Na primjer Dušan, koje su od Srba preuzeli neki okolni narodi, ali i Česi i Slovaci. Ili Uroš, koje danas Slovenci koriste možda i više nego Srbi.

Meni su interesantni trendovi kod davanja imena. Kad sam išao u školu u razredu se pet djevojčica zvalo Dragana. Danas to ime ženskom djetetu skoro niko ne daje. Ne znam u kojoj mjeri su izumrli Predrag i Nenad, pa onda Miroslav, Goran, Zoran, Branislava... Za moju generaciju to su sve bila uobičajena imena, sada ih nema mnogo. Jedno vrijeme trend je bio da se djeci daju baš arhaična imena, pa kad uđeš u vrtić, kao da si došao na Sveti sinod. Opet, i to je bolje od odvratnog trenda među Hrvatima da djeci daju strana imena sa izvornom stranom ortografijom (Ella, Andy, Noah, Sarah...).
 
Imas i kod nas primera, Helena, Ena, Kira, Luna... zensku decu vise i češće osakate imenom, nego mušku :D ne znam za neko savremeno muško ime a popularno a da je sveze uvozno... mozda Lav.

Tačno, Dušan i Uroš su naša imena... zaboravio sam na njih, mada ne znam nijednog Uroša niti sam čuo u skorije vreme za nekog klinca da nosi to ime.
 
Mozda su inicijali roditelja? Je l to ime uopste postoji? :eek:
Jovan ima standard ime mada mnogo redje ovde nego sto je dole grcka verzija u upotrebi.
Ali za Drinu ko god me ne poznaje dovoljno misli da sam trazila sto redje ime prateci trendove.
Meni se, posle godina zivota dole, bas svidja izbor imena prema nekoj simbolici koju ima za roditelje i dete.
Ne razumem ovaj novi trend gde se od potrebe da dete ima ime koje niko nema, dodje odjednom do toga da to ime nosi pola beba u Srbiji.
I drugi trend udaljavanja od 'nasih' imena. Vise nema malih Jelena vec samo Elena :mrgreen:
 
U mojoj porodici su sve domaća imena: Radmila, Gordana, Slavoljub, Branislava, Mladen, Predrag, Bogosav, Srbijanka, Ranko, Radovan, Radisav, Bojan...
Imala sam jednog učenika, rođen je u JAR, tamo mu dali ime Millord, i ovde su ga upisali ćirilicom tako, Миллорд, sa dva l. Ljudi moji, ništa smešnije nisam doživela... umesto da su ga upisali lepo kao Milorada, da ga Bog vidi... :D

- - - - - - - - - -

Evo jednog muskog iz mog okruzenja, "Eo".
Mozete li zamisliti :think:

Ne mogu da verujem... :zcepanje:

- - - - - - - - - -

Mozda su inicijali roditelja? Je l to ime uopste postoji? :eek:
Jovan ima standard ime mada mnogo redje ovde nego sto je dole grcka verzija u upotrebi.
Ali za Drinu ko god me ne poznaje dovoljno misli da sam trazila sto redje ime prateci trendove.
Meni se, posle godina zivota dole, bas svidja izbor imena prema nekoj simbolici koju ima za roditelje i dete.
Ne razumem ovaj novi trend gde se od potrebe da dete ima ime koje niko nema, dodje odjednom do toga da to ime nosi pola beba u Srbiji.
I drugi trend udaljavanja od 'nasih' imena. Vise nema malih Jelena vec samo Elena :mrgreen:
Nikola Demonja i Ana Štajdohar su tako dali ime ćerki Nia, po svojim inicijalima.

PS Moja sestričina se zove Elena. :)
 
Veceras stigli sa letovanja i evo me najpre ovde!
Ovih 15 dana su definitivno najbolje letovanje u mom zivotu.Ono kad se bas sve poklopi...i kad konacno uspem da se saaaasvim opustim.

Sto se knjiga tice, kod kuce sam ostavila zapocetu U susret svetlosti, jer nisam htela da je vučem zbog stotinak neprocitanih strana, a i nije nesto..ali o tome kad dovrsim.

Na moru sam odlucila da jednom u zivotu procitam aktuelnu knjigu u vreme njene popularnosti.Naravno, Covek po imenu Uve.Potpuno sam ocarana!Nije to neko epohalno knjizevno delo,ali ima ono nesto.Mnooogo mi se dopala i nisam mogla da iscekam da vam to kazem.
Od onih sam koji su stalno nasmejani,ali me reeetko nasmeje film ili knjizevno delo, ili nesto na TV.Uve me je nasmejao..vise puta..naglas..na sred plaze...ali i rasplakao...takodje na sred plaze.Sve to je nateralo muza da vidi sta je to....progutao ju je za tri dana.On je malo divan sto se ko estara tice,ali iz svega je zaključak da ta knjiga ima nesto.Preporucujem od sveg srca!

Priznajem da sam mislila na vas i osecala se blesavo sto tako reagujem i smehom i suzama pred svim tim ljudima okolo.
Nakon Uvea, nisam imala potrebu da citam jos nesto...zelela sam da uzivam u utisku koji je ostavio..a i odmor je bio jedan od aktivnijih do sada,pa nije bilo previse vremena.

Nakon pauze od dva dana, uzeh Palmin pirinac,izdanje Čarobne knjige.U početku sam bila skepticna..stil je bio nesto drugaciji..a i Uve je bio upecatljiv....Medjutim...knjiga je predivna.Mislim da bi se najpre dopala Bi i mozda Lamar.
Narator je deka od 88 godina, koji bogatim jezikom prica istoriju svoje porodice i na jedan poseban nacin slika zivot i sudbinu, sve u okvirima atmosfere plantaze kafe,Portugala i Brazila, od 1920. Do 2008. Učinio je da gotovo mogu da ozivim slike svega opisanog i podsetio me na Sto godina samoce.Ako se ne varam, snimljena je i serija po tom romanu.
Ono sto mi se posebno dopalo, jeste sto je narator kuvar i provlaci ideju porodice kroz neku vrstu zivotnog recepta u kohem se svi prepoznajemo.
Jednom recju..,divno!

Imala sam srece sa izborom ovog leta.

Poslednja koju sam pocela, namerno je drugacija.Malavita, Lagunino izdanje.Martin Skorseze, Lik Beson i De Niro snimili su film po njoj.Mafijaska porodica u programu zastite svedoka, pokušava da zivi normalnim zivotom u Francuskoj.Bas tako...pokušava.Nisam mnogo odmakla..videcemo koliko je zaista zabavna.

Muz je procitao Deda Rankove riblje teorije i nije nesto odusevljen...kaze ok,ali jeftina literatura....
Nameravam da proverim...
Hteo je da ponese Kozu, ali smo se slozili da letovanje nije prilika za to.Na kraju mu uvalih Jedan hitac, neka akcija po kojoj je snimljen film Dzek Ricer.Za Kozu sam se malo razočarala Del Pierovim utiskom.

Eto tako...na putovanju ste mi bili na pameti..Narocito Kanela dok smo boravili u Solunu i Rada dok smo pokusavali da odemo u kafanu Mrak u Nisu, a na kraju zavrsili u sasvim drugom gradu.
E, sad ću i ja da počnem Uvea. ;) Imaću još par slobodnih dana do polaska u školu, poneću ga za voz... :D

Deda Ranko je zaista jeftin roman, samo što sam si ja slaba na to ime zbog sopstvenog dede (čak i muževljevog) pa mi se knjiga dopala. :)
Za ovaj roman U susret svetlosti, da me ubiješ ne mogu da se setim da l' sam čitala, ili je to ipak bila Svetlost severa. Imam ih obe, mnogo mi je poznat naslov, ali se ne sećam sadržaja... :dash:

- - - - - - - - - -

Ja cu da osakatim svoje dete imenom.
Bilo bi najlepse da imam bliznakinje pa da budu Anja i Una.

Jedva cekam .
Tipično hrvatska imena, bez ljutnje... Ali su lepa. :ok:
 
Nije trebalo to ovde da napišeš, znas da mnogi tajno čitaju ovu temu, pa pokupe iz biblioteka sve knjige koje mi pominjemo. Dok ti dobiješ sledećeg sina, već će se trećina novorođenih dečaka tako zvati :per:

Ali znam da se zezaš, daćeš mu neko lepo "naše" ime kao i Dimitriju.
 
Kerefeka i Lamar
Ne dajte da vas moj komentar pokoleba u zelji da pročitate knjigu. Ona nije loša, daleko od toga, samo sam očekivao puno više a i malo su me ubile u pojam neke grozne stvari iz sadržine.
Ne, ne odbija me tvoj komentar već tematika.
Ona mi se trenutno čini preteškom.
Preteškom za moju slabašnu istrošenu psihu :zblesav:

A ja ti predlažem da umesto Eo, daš budućem detetu ime Oe.
I eto ti zagarantovane originalnosti :lol:

Od svih spomenutih imena meni se najviše dopadaju Drina i Una :D
 
Nije trebalo to ovde da napišeš, znas da mnogi tajno čitaju ovu temu, pa pokupe iz biblioteka sve knjige koje mi pominjemo. Dok ti dobiješ sledećeg sina, već će se trećina novorođenih dečaka tako zvati :per:

Ali znam da se zezaš, daćeš mu neko lepo "naše" ime kao i Dimitriju.

Ime Dimitrije za nas ima simbolike i zato smo ga odabrali, najmanje je bitno bilo da li je nase ili nije, sve dok je "normalno" :)

Lamar
Bolje je onda preskoči, mada, tesko da je ikada dobar trenutak za čitanje takve tematike.
 
E, sad ću i ja da počnem Uvea. ;) Imaću još par slobodnih dana do polaska u školu, poneću ga za voz... :D

Deda Ranko je zaista jeftin roman, samo što sam si ja slaba na to ime zbog sopstvenog dede (čak i muževljevog) pa mi se knjiga dopala. :)
Za ovaj roman U susret svetlosti, da me ubiješ ne mogu da se setim da l' sam čitala, ili je to ipak bila Svetlost severa. Imam ih obe, mnogo mi je poznat naslov, ali se ne sećam sadržaja... :dash:

- - - - - - - - - -


Tipično hrvatska imena, bez ljutnje... Ali su lepa. :ok:

ne znam po cemu su tipicno hrvatska ali iskreno i ne zanima me .
Cela ta konstatacija mi je komicna.

Nemam zasto da se ljutim, briga me za to kao za lanjski sneg....

:kiss:
 
Imam malo više godina, pa se sećam tih kratkih imena kod Hrvata kad su u Srbiji još uvek bile popularne Zorice, Dragice, Snežane, Dragane, Ljiljane...
Nije mi bila namera nikoga da uvredim, nasmejem i ismejem. Samo sam primetila. :cmok2:
 
Rado,
Nisi me uvredila. ( osvrcem se na reputaciju).Niti ja sada zelim da vredjam tvoje godine i iskustvo.

To sto se secas vremena kad su ta imena bila ovde popularnija nego u Srbiji ( ne ta nego kazes generalno kratka imena) ne znaci da su to Hrvatska imena. Jos manje tipicno hrvatska imena.
Konstatacija ti je prosto netacna i nisa mogla da to ne kazem.

A posto si ti rekla svoje misljenje, i ja sam rekla svoje.

Moj ton nije drzak, samo nije pasivno agresivan kao sto je to u poslednje vreme ovde nesto popularno. Cela tema provejava tim notama.Prilicno sam direktna.
Ali ovde se vise izgleda ceni ono da Kazes sta god i bacis smajli. HIhihi. Pa sto se ljutis.

I onda kad ti se neko ne obrati na isti nacin bude, u izvini sto si se naljutio,ko ti trese kavez.

Racunam da smo prerasli to.

Ali nema ni veze.

Zatvorimo to poglavlje i cao.

Iovako mi je vec prosao rok trajanja odje.

Ae uzivajte
 
Poslednja izmena:
Wild, zbunjena sam. Kao da ti je neko upao na profil... Nedostatak smajlija u tvojoj opširnoj poruci trebalo je dodatno da je naglasi, rekla bih.
Nema veze. Razumela sam.
Juče i danas je mnogima raspoloženje opalo, samim tim i prag tolerancije. Evo, izvini još jednom.
 
Dobrodosla :cmok:
Zadovoljstvo je cuti lepe utiske sa odmora.

A za Kozu, pa ja sam bila zapanjena kada sam procitala Del Pierov prikaz i saznala da je kuga vladala '43 :eek:
Ja mislila to iskorenjeno u srednjem veku :confused:

Hvala draga Lamar!

- - - - - - - - - -

Jel čitaju ljudi na tabletima i sličnim uređajima, pa ne vidiš korice i naslove?
I ja čitam Jo Nesbea, Šišmiš, ali na telefonu.
Baš mi je drago što si imala lep odmor i našla knjigu za mene :zag:

Citaju i na onim "kindlovima"... ali ne veliki broj...
Jos uvek je vise ovih sa knjigama.
Mozda ih je manje nego inace,jer destinacija diktira aktivan odmor,pa ne stizu...

Nadam se da ce ti se moja preporuka dopasti...

- - - - - - - - - -

Kerefeka i Lamar
Ne dajte da vas moj komentar pokoleba u zelji da pročitate knjigu. Ona nije loša, daleko od toga, samo sam očekivao puno više a i malo su me ubile u pojam neke grozne stvari iz sadržine.

Svakako cu je procitati, ali imam poverenja u tvoje utiske, pa mi bi krivo,jer sam bas ocekivala nesto veliko..
Kupljena je mom suprugu..mislim da ce on prvi...
 
Evo jednog muskog iz mog okruzenja, "Eo".
Mozete li zamisliti :think:

Uzasavaju me fantazije roditelja tog tipa.
Oduvek smatram da je ime jako vazno, jer nekako odredi coveka.To je ono sa čime nas prvo susrecu na raznim spiskovima..od skole, do svega sto sledi.
Izbor imena mi donekle govori i nesto o porodici iz koje osoba dolazi.
Jedno vreme je bilo popularno davati dva imena, pa je po uzoru na Ana Mariju, nastalo Ana Dragana, Boris Igor i ostali uzasi...

Moji su prosvetari, pa sam volela da gledam te spiskove...
Svasta ljudima pada na pamet.
Volim da je ime drugacije,ako to nije neka fantazija i izmisljotina.
Moja sestricina od 19 godina je Nadja..u vreme kada je u nasem gradu bila samo jedna Nadja koja je tada imala 40ak godina.Sestra je to ime izabrala, jer smo ruskog porekla.Ne znam koliko su nas puta pitali da li je Nadica i kakvo je to ime.A sada ih ima previse.Sestra je kao opciju i ala i Iskru,ali smo je svi spopali da ne izmislja,a sada je to bas popularno.

- - - - - - - - - -

E, sad ću i ja da počnem Uvea. ;) Imaću još par slobodnih dana do polaska u školu, poneću ga za voz... :D

Deda Ranko je zaista jeftin roman, samo što sam si ja slaba na to ime zbog sopstvenog dede (čak i muževljevog) pa mi se knjiga dopala. :)
Za ovaj roman U susret svetlosti, da me ubiješ ne mogu da se setim da l' sam čitala, ili je to ipak bila Svetlost severa. Imam ih obe, mnogo mi je poznat naslov, ali se ne sećam sadržaja... :dash:

- - - - - - - - - -


Tipično hrvatska imena, bez ljutnje... Ali su lepa. :ok:

Znaci muz nije pogresio u proceni Deda Ranka...a ja ga iskritikovala kako on malo cita i kako mu nikad nista ne valja.
Ups...
A knjiga mu je takodje kupljena zbog naslova, jer je domaca varijacija njegovog ruskog imena...pa iz fazona...
 
Meni se Deda Ranko dopao.
Znala sam sta da ocekujem od Mirjane i to sam i dobila.
Inace, Mirjanu obozavam.
A sto se licnih imena tice, mislila sam da je Lazar staro srpsko ime. Moj zet i cerka su ga odabrali.
Bas sam ih pitala zasto bas Lazar za ime, tipovala sam na neka druga muska, a oni su mi rekli da ime znaci "onaj koji je ustao od/iz mrtvih", nesto u tom stilu.
Inace, moj zet je bas religiozan, za moj ukus i previse.
Cita Bibliju svakog dana pre odlaska na posao, uvece pred spavanje...
Ima mnogo lepih muskih i zenskih imena, danas pogotovo, ali ne mogu da zamislim da se beba zove Rea ili Ria, to kad se izgovori prosto "para" usi.
Svojoj cerki sam ime dala kada sam je videla prvi put u porodilistu, onako malu, savrsenu, duge kosice i trepavica koje su joj padale na obraze. Znala sam da sam rodila Tijanu, mada sam razmisljala i o imenu Katarina i Milica, po mojoj baki sa tatine strane, koju nikad nisam upoznala jer je umrla dok sam bila beba.
A moje ime je vec prevazidjeno i tesko da neko daje vise to ime zenskoj deci.
Mnogo volim ime Nebojsa, od muskih imena, a tu je i ime Vlada. To su mi bile ljubavi, valjda sam zato slaba na njih.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top