Biblioteka 3

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pred odlazak sam imala zanimljiv doživljaj u autobusu. Pošto mi je aplikacija za čitanje Aldiko pravila probleme, tj. nije htela da se otvori, ja sam iskoristila da instaliram i probavam neke druge, i skidala i isprobavala razne aplikacije za to i brisala jer nisu funkcionisale kako treba. I čovek koji je sedeo do mene mi se obrati i preporuči eReader Prestigio i evo radi .... Hvala nepoznatom čoveku i dobročinitelju. (Možda navraća ovamo pa će se prepoznati :zper:)
 
Jedan interesantan plakat u Banjaluci, baš za ovaj naš forum.

knjiga je najbolji prijatelj.jpg


i jedan za mene
Baja i ja.jpg
 

Prilozi

  • knjiga je najbolji prijatelj.jpg
    knjiga je najbolji prijatelj.jpg
    51,7 KB · Pregleda: 2
received_10156576323859816.jpg


Moji trenuci mira :)
Dodala sam i ovu knjigu onim dvema koje razvlacim.

A pre toga citam Jovanu knjigu Moj prvi atlas.
Objasnjavam Afriku i pustinju.
- Eeej pa tamo ima toliko puno peska! Je l mozemo tamo da idemo da kopam i stavljam u kamion? Moze? Molim te, mama
- Moze
Posle pet minuta pominjem da tamo zive i kamile i krokodili i slonovi
- E mama. A da ne idemo tamo, uzece mi oni moju lopatu ? :hahaha:
 
Poslednja izmena:
Kupila sam na trafici knjigu "Dame biraju", zbirka prica nadahnutih delima Sarlot Bronte, priredila Trejsi Sevalije, izdavac Vulkan, 399 din.
Neke od autorki su: Helen Danmor, Ema Donohju, Elif Safak, Lajonel Srajver, Odri Nifeneger.
 
Fizika tuge – Georgi Gospodinov, Geopoetika 340 str. 10/10

Jao kakva velika bucmasta (neću da kažem font) slova!
Neobična forma.
Knjiga je podeljena naslovima, podnaslovima, pasusima, isprekidanim linijama, poglavljima... te tako ne deluje kao beskarjna pisanija već svako malo ima neke, pa recimo pauze.

Pisac se igra rečima, igra se pričama... Vodi vas sa lakoćom od smeha do suza (zaista sam plakala i smejala se).
A kroz sve to se provlači lik iz grčke mitologije-Minotaur. Na njegovim plećima se zasniva kompletna priča.
Kakva maštovitost pisca dok posmatra svet iz perspektive slona, žabe, pčele, puža... Fantastični opisi detinjstva, života roditelja, bugarskog sela, grada...
A pisac je mojih godina pa mi je sve bilo blisko. (Moja drugarica se čak nesrećno zaljubila u njega :lol: ).

Sve u svemu želim da bar još jednom pročitam ovu knjigu – što je retko, i želim da posedujem ovu knjigu – što je takođe retko.

Knjigu nisam još sasvim dovršila, imam još 30-ak strana, ali pošto znam da mi se utisak neće menajti rekoh da se ja ipak javim.
Jer i onako nas nema pa da probijem led :D
 
Ja ne mogu da se svrtim da citam kontinuirano, glava me konstantno boli, a kad boli glava nema nista od citanja, bar to je moj slucaj.
Nesto mi sa ocima nije u redu. Izgleda da mi je "porasla" dioptrija i treba mi nova plastika, tj. naocare.
A to bi me kostalo djavo i po.
Na kraju cu morati, glava me sigurno boli zbog ociju.
A sutra je totalno pomracenje Sunca. Moram da se pazim jer se sve desava u Lavu, a Lav je moj znak, tu mi se mesa Mars koji bi mogao da mi napravi neko cudo tipa povrede neke. A ja malo, malo pa mi se zavrti u glavi i jedva izdrzim da ne padnem.
Lekar mi rekao da odnekud "gubim krv".
Da ne da dragi Bog da me nesto strefi sad kad imam unuka Lazara.
Prohodao moj Laza. Update.
 
Linejna, ja prvi put čujem za unuka :eek: Neka je živ i zdrav, i ti naravno. :heart2: Ne znam kako mi je to promaklo. :think:
Vratila sam se u Niš posle duuugog odmora, radne terapije, kupanja, sunčanja, druženja... Sutra na posao... :(
Saldo je samo jedna pročitana knjiga, Predator, koju jedva završih pre par dana, doduše, nisam ni čitala, i dve započete, Beton u e formatu (ono kad nije bilo struje) i Niče iz Guče, koga ću sada kod kuće, na tenane.
Danas idem na rođendan kod sestričine, živa nisam kako ću sutra da se probudim za posao...
 
Evo i mene:)

Jovan je sladak:lol: I Laza će sad da šparta, super:)

Lamar, vrlo lepo si predstavila knjigu i time doprinela mom interesovanju za istu:)
Rado, sad kad dođe jesen i ružno vreme, svi ćemo više da se aktiviramo, čini mi se:) Ali, grehota je propustiti neka dešavanja i zabavu kad se neke stvari ne ponavljaju, tako da te ja skroz razumem za čitanje tokom ovog perioda:)

Dakle, ja sam završila laganicu Pazi šta želiš, možda se i ostvari i moram da kažem da mi je prijala. Nisam imala vremena i strpljenja za nešto ozbiljno i ovo mi je bilo fino.Zabavila me je i to mi je sasvim dovoljno.

MIslim da je na redu Mizeri, Stivena Kinga. NIšta njegovo nisam čitala pa ću da vidim kako ću da prođem s njim.
 
Blago tebi sto ces da se druzis sa knjigama Stivena Kinga.
Kad sam ga otkrila, Stivena Kinga i njegove horore, nikad ga se nisam odrekla.
Sve sto se stampalo a da nosi njegov potpis, procitala sam, eto osim ove dve ili tri nove.
Obozavam ga. Ma to je malo reci...
 
Zavrsih napokon Koža, Kurcia Malapartea.
Na pocetku je bila izuzetno mučna za čitanje, puna sumornih, gadnih i morbidnih opisa, koji idu i do nasitnijih detalja. Naročito je osećanje tuge i bola, koje je nemoguće ne osetiti, izraženo zbog sposobnosti autora da svojim stilom, finesama i temeljnošću u deskripciji, dočara veoma verodostojno stvari o kojima piše.
Da ne bude zabune, mučna je ona i kasnije, do samog kraja, na mahove više ili manje, ali se valjda čovek navikne vremenom čak i na takve grozote, pa je malo manje frapantan utisak.

Glavni pečat knjige je činjenica da ona predstavlja potresno svedočenje pisca, o dešavanjima koje je lično video i doživeo. Možda bi bolje bilo da je, sve ono što je želeo da iznese, uklopio u neku fiktivnu radnju i time izgradio priču koja bi unela i određenu dozu zanimljivosti. Ovako, delo je više skup isposvesti nego roman koji ima svoj tok, nema klasičnu radnju koja te vuče da čitaš još. Debata glavnog lika, autora lično, sa prijateljima, poznanicima, saveznicima iz rata... o krivici za izbijanje i gubitak rata, o zaslugama za pobedu, o uticaju epiloga rata na život i društvo u Napulju.
Liči mi na jednu od onih knjiga koje nije obavezno čitati hronološki, već možeš skakati sa poglavlja na poglavlje, s obzirom da se ne može desiti da se ne pohvataju koncu i ispusti suština.


Očekivao sam više od Kože, jer sam čuo mnogo preporuka koje kažu da je ovo jedan epohalan roman... Mislim da taj epitet može poneti više zbog težine koju nosi o jednom brutalnom periodu ljudske istorije, zbog činjenice da je dugo bila zabranjena od strane Vatikana, nego zbog nekog velikog realnog kvaliteta.


U medjuvremenu, počeo sam sa čitanjem Poslednja noć u Tremor beachu, što bi rekli hrvati :)
Ništa nisam znao o njoj do sada, niti sam ikada čuo za nju, slučajno sam naleteo na neki opis na netu, skinuo je i otvorio da bacim pogled i povuklo me da nastavim...
 
Poslednja izmena:
Lamar, upisujem i ja tu knjigu na spisak.
Ove godine sam za rođendan dobila toliko knjiga (plus sam kupila nekoliko i sama), tako da možda nema potrebe da idem na Sajam jer ni ove koje imam ne znam kad ću stići da pročitam, a nisam u stanju da se kontrolišem i kupim 2-3 knjige na Sajmu.
Pogodite šta, još uvek čitam Ostrvo dana pređašnjeg, ima nekih vrlo zanimljivih teorija, ali sam uglavnom bila umorna da bih se koncentrisala. Ja moram da se udubim kad čitam Eka, ne mogu da ga čitam s pola mozga kao Aleksandru Poter koju sam pročitala juče.
Sestra mi je kupila Ekovu knjigu "O književnosti", zaista sam želela da je imam (mada će sačekati), dobila sam Devojku iz voza, Fantoma iz opere, Pahuljica mi je poklonila Džulijana Barnsa, kupila sam novog Gejmena i Malufa...
 
Eko, a posebno ta knjiga, Ostrvo dana predjasnjeg, mora polako da se cita.
Ja sam je odavno citala, ali se secam da mi je trebala koncentracija da shvatim taj "dan predjasnji", vremenske zone, posebno ta o kojoj pisac pise je intrigantna.
I "Loanu" sam jedva razumela, bila mi je nezanimljiva, za razliku od Imena ruze i Fukoovog klatna koje su me odusevile.

- - - - - - - - - -

Devojka iz voza je triler/misterija.
Barnsa nesto ne volim, jer me je "spojio" sa bivsim, pa uvek kad cujem ime tog pisca ja se strecnem...
Maluf je dobar, a i Gejmen.
 
Ja ne mogu da se svrtim da citam kontinuirano, glava me konstantno boli, a kad boli glava nema nista od citanja, bar to je moj slucaj.
Nesto mi sa ocima nije u redu. Izgleda da mi je "porasla" dioptrija i treba mi nova plastika, tj. naocare.
A to bi me kostalo djavo i po.
Na kraju cu morati, glava me sigurno boli zbog ociju.
A sutra je totalno pomracenje Sunca. Moram da se pazim jer se sve desava u Lavu, a Lav je moj znak, tu mi se mesa Mars koji bi mogao da mi napravi neko cudo tipa povrede neke. A ja malo, malo pa mi se zavrti u glavi i jedva izdrzim da ne padnem.
Lekar mi rekao da odnekud "gubim krv".
Da ne da dragi Bog da me nesto strefi sad kad imam unuka Lazara.
Prohodao moj Laza. Update.

Samo pozitivno i budi jaka.To sto ti prozivljavas u zivotu spada u ekstreman svakodnevni stres.Nije cudo sto ti je lose.
Nisam u toku.Odkud unuk?Delujes toliko puna mladalackog duha da uopste nmg.da povezem termin baba sa tobom.
Pravoslavno srpsko ime,bravo na izboru.
 
Malo teže je Lazar srpsko ime :)
Lazarus je u originalu.
Dosta sam u zadnje vreme razmišljao o imenima, jer često mi ljudi kažu, kad čuju da mi se sin zove Dimitrije, bravo to je pravo srpsko ime. Ono veze nema s nama jer je od grckog dimitris, cak je pre i rusko nego naše.
Slično je i sa Aleksandar, Djordje, goran, petar, miloš...

I onda se dodje do zaključka da vrlo mali broj imena jeste izvorno sa ovog područja. Ranije je čak i bilo, bogoljuba, miroljuba, milisava, milovana, stanislava, dragoljub... za koja se bas i vidi da su nastala iz milošte zato su im i osnov mio i drag :) ali ta imena nestaju već dugo.
Mislim da su od svih aktuelnih u poslednjih 30ak godina, jedino Nemanja, Predrag i Nenad imena kojih nema u drugim govornim područjima širom sveta.


Sta vi mislite?
 
Lamar, divan opis! Vidim ima je u mojoj biblioteci, dodajem je na spisak.
Inace sam prilikom poslednje posete biblioteci razgovarala sa zaposlenima i saznala da imaju samo oko 300 clanova (varosica ima 3500 stanovnika a sa okolnim selima oko 15000) :confused:
 
Uspeh je onda još veći jer tako mala biblioteka a ima aktuelan, relativno skup i nov naslov :)
A tužan je tako mali broj članova :(

Ja sam ranije bila učlanjena u biblioteku na B Brdu. To je biblioteka sa puuuuuno starih naslova i izdanja.
E, a sada sam učlanjena u neku drugu, i tu je sve ganc novo.

Tu mi radi drugarica i mogu da budem opuštena sa vraćanjem.
Ona mi samo kaže koju knjigu prvu da vratim jer je tražena (sada je to Gosodinov), a za ostale mi kaže da ih niko nije tražio mesecima ili duže, te mogu da ih zadržim koliko hoću.

Pita ona mene, pa odakle samo izvlačiš te naslove?
Ja reko', svrati na temu pa ćeš da vidiš :lol:
 
Veceras stigli sa letovanja i evo me najpre ovde!
Ovih 15 dana su definitivno najbolje letovanje u mom zivotu.Ono kad se bas sve poklopi...i kad konacno uspem da se saaaasvim opustim.

Sto se knjiga tice, kod kuce sam ostavila zapocetu U susret svetlosti, jer nisam htela da je vučem zbog stotinak neprocitanih strana, a i nije nesto..ali o tome kad dovrsim.

Na moru sam odlucila da jednom u zivotu procitam aktuelnu knjigu u vreme njene popularnosti.Naravno, Covek po imenu Uve.Potpuno sam ocarana!Nije to neko epohalno knjizevno delo,ali ima ono nesto.Mnooogo mi se dopala i nisam mogla da iscekam da vam to kazem.
Od onih sam koji su stalno nasmejani,ali me reeetko nasmeje film ili knjizevno delo, ili nesto na TV.Uve me je nasmejao..vise puta..naglas..na sred plaze...ali i rasplakao...takodje na sred plaze.Sve to je nateralo muza da vidi sta je to....progutao ju je za tri dana.On je malo stur sto se komentara tice,ali iz svega je zaključak da ta knjiga ima nesto.Preporucujem od sveg srca!

Priznajem da sam mislila na vas i osecala se blesavo sto tako reagujem i smehom i suzama pred svim tim ljudima okolo.
Nakon Uvea, nisam imala potrebu da citam jos nesto...zelela sam da uzivam u utisku koji je ostavio..a i odmor je bio jedan od aktivnijih do sada,pa nije bilo previse vremena.

Nakon pauze od dva dana, uzeh Palmin pirinac,izdanje Čarobne knjige.U početku sam bila skepticna..stil je bio nesto drugaciji..a i Uve je bio upecatljiv....Medjutim...knjiga je predivna.Mislim da bi se najpre dopala Bi i mozda Lamar.
Narator je deka od 88 godina, koji bogatim jezikom prica istoriju svoje porodice i na jedan poseban nacin slika zivot i sudbinu, sve u okvirima atmosfere plantaze kafe,Portugala i Brazila, od 1920. Do 2008. Učinio je da gotovo mogu da ozivim slike svega opisanog i podsetio me na Sto godina samoce.Ako se ne varam, snimljena je i serija po tom romanu.
Ono sto mi se posebno dopalo, jeste sto je narator kuvar i provlaci ideju porodice kroz neku vrstu zivotnog recepta u kohem se svi prepoznajemo.
Jednom recju..,divno!

Imala sam srece sa izborom ovog leta.

Poslednja koju sam pocela, namerno je drugacija.Malavita, Lagunino izdanje.Martin Skorseze, Lik Beson i De Niro snimili su film po njoj.Mafijaska porodica u programu zastite svedoka, pokušava da zivi normalnim zivotom u Francuskoj.Bas tako...pokušava.Nisam mnogo odmakla..videcemo koliko je zaista zabavna.

Muz je procitao Deda Rankove riblje teorije i nije nesto odusevljen...kaze ok,ali jeftina literatura....
Nameravam da proverim...
Hteo je da ponese Kozu, ali smo se slozili da letovanje nije prilika za to.Na kraju mu uvalih Jedan hitac, neka akcija po kojoj je snimljen film Dzek Ricer.Za Kozu sam se malo razočarala Del Pierovim utiskom.

Eto tako...na putovanju ste mi bili na pameti..Narocito Kanela dok smo boravili u Solunu i Rada dok smo pokusavali da odemo u kafanu Mrak u Nisu, a na kraju zavrsili u sasvim drugom gradu.
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top