Brak u hriscanskom duhu ...

Ako uopste razumem, slicnosti izmedju "obicnog" i "hriscanskog" braka su, valjda, ljubav, postovanje, uzajamno pomaganje, itd... a razlike - u obicnom moz' da budes samostalna i ucestvujes u donosenju odluka, a u ovom drugom muz-hriscanin uvazava tvoje potrebe (mozda i misljenje, sta ga znam) pri donosenju odluka, a samostalnost , ako se pod njom ne podrazumeva da sama ides na pijacu (u pozoriste, 'ajde da ne budem zloca ) nije ni potrebna...
Vazno je da izbor ne bude nametnut, nego da zena, hriscanka, zeli upravo takav brak. Neke zene su prinudno samostalne, cista nuzda da prezive tera ih da rade u fabrikama, firmama itd. a volele bi da budu izdrzavana lica i po cenu odricanja od sopstvene samostalnosti. Samo da buduci muz bude dovoljno bogat da vise ne rintaju, pa hriscanin, nehriscanin, sve jedno...
Ali, ima i takvih koje zele da razviju svoje potencijale, koriste ih i na poslu(!), budu samostalne, samosvesne - onda ih nazivaju feministkinjama, a rec je o obicnim, gotovo prosecnim zenama. Termin "feministkinja" , naravno, upotrebljavaju u pezorativnom znacenju (neke agresivne muskomrziteljke neizbrijanih nogu). Vekovi su bili potrebni da zena osvoji, mic po mic, pravo da bude tretirana, bar formalno, kao ravnopravan clan ljudske zajednice (da moze bude vlasnica dobara, ide u skolu, glasa...itd...). I posto, na zalost, i u ovim "obicnim" brakovima zena vrlo cesto odustaje od svoje autonomije, feministkinje - boraci za emancipaciju zena - i dalje imaju prosvetiteljsku ulogu.
 
jomini:
U hrišćanskom duhu??? Daleko bilo. Ne zbog Hrišćanstva, već uopšte religije! Odvratna mi je i pomisao!!!
izivni, ali moram da pitam
ako je tako kako si napisao zašto onda:
"Pravoslavac, kršten sa 6 meseci, venčan u crkvi, dete krstio sa godinu dana... "
krštenjem ti jesi deo jedne religije:hrišanstva.
dakle, veruješ u Boga, 10 zapovesti, Hrista i njegov vaskrs itd.
dakle s jedne strane ti odlaziš u crkvu, venčavaš se tamo, krstiš dete a ovde pričaš kako ti je religija odvratna...ne kapiram...


(da ne bude da izmišljam, citat je odavde:
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=93579&postdays=0&postorder=asc&start=0 )
 
gigule:
jomini:
U hrišćanskom duhu??? Daleko bilo. Ne zbog Hrišćanstva, već uopšte religije! Odvratna mi je i pomisao!!!
izivni, ali moram da pitam
ako je tako kako si napisao zašto onda:
"Pravoslavac, kršten sa 6 meseci, venčan u crkvi, dete krstio sa godinu dana... "
krštenjem ti jesi deo jedne religije:hrišanstva.
dakle, veruješ u Boga, 10 zapovesti, Hrista i njegov vaskrs itd.
dakle s jedne strane ti odlaziš u crkvu, venčavaš se tamo, krstiš dete a ovde pričaš kako ti je religija odvratna...ne kapiram...


(da ne bude da izmišljam, citat je odavde:
http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=93579&postdays=0&postorder=asc&start=0 )
Prvo podvučeno.
Ako krštenjem jesam deo tako nečega, nije bila moja volja.
Ono drugo.
Nije tačno. Rekla si ''dakle'', znači izvlačiš zaključak koji može, a ne mora biti tačan. U mom slučaju nije. Čak prezirem te pričice, ne zbog njih samih, već masovnosti istih.
Treće.
U Crkvu ne ''odlazim'', uradio sam običaje mog naroda i porodice i to neka bude tako. Sve preko toga je ništa. Izmišljotina sa dubljim motivima.
Zato sam se venčao i krstio dete. Ali da verujem, meni je nezamislivo, bar u TO. Uradio sam samo običaje...
A ponašanje tipa molitve, post, službe i sl. nikako.
I kad si već našla post, verovatno nisi pročitala poslednju rečenicu...
 
gigule:
ZILOT IZ CACKA:
Hellen:
Ма да, свака која не мисли да јој је дужност да мужу пере ноге - то је окорела феминисткиња! :lol:
A kad bi ti muz koga volis yamolio da mu operes noge,ledja,ono.ovo,da li bi? :)
zašto da ne ako je on lepo postavio sto kad je ona došla umorna s posla...
samo mislis kakoces da jedes :lol: Cestitam praznik"Uspenja Presvete Bogorodice".Na spasenje
 
ZILOT IZ CACKA:
Hellen:
Ма да, свака која не мисли да јој је дужност да мужу пере ноге - то је окорела феминисткиња! :lol:
A kad bi ti muz koga volis yamolio da mu operes noge,ledja,ono.ovo,da li bi? :)

a sto bi te neko molio da mu peres noge ili ledja ako moze sam?! :shock: sem ako nije teska sirovina od coveka. :roll:
pa polazim od sebe-nikad nekome ne bih trazila,a ni dozvolila da mi pere noge ako mogu sama. :shock:
nisam citala celu diskusiju,pa ne znam...da li je ovo pitanje bilo ironicno ili...?
 
Banshee:
ZILOT IZ CACKA:
Hellen:
Ма да, свака која не мисли да јој је дужност да мужу пере ноге - то је окорела феминисткиња! :lol:
A kad bi ti muz koga volis yamolio da mu operes noge,ledja,ono.ovo,da li bi? :)

a sto bi te neko molio da mu peres noge ili ledja ako moze sam?! :shock: sem ako nije teska sirovina od coveka. :roll:
pa polazim od sebe-nikad nekome ne bih trazila,a ni dozvolila da mi pere noge ako mogu sama. :shock:
nisam citala celu diskusiju,pa ne znam...da li je ovo pitanje bilo ironicno ili...?

Па добро, у правом и узајамном односу двоје људи једно другом угађају. :) Не видим ништа понижавајуће у томе да га насапуњам...дапаче...то може да постане интересантно. :oops:
И ја могу сама да сушим косу, али јако волим кад ми то ради неко други... :wink:

Реч је о томе да ли се то ради из сопствене жеље да некоме угодите, или само зато што се то од вас очекује јер је то обавеза покорне жене.
 
dobro ajde za kosu...kosa je makar cista.
ali ja sve nesto zamisljam kako muz dolazi kuci,a zena onako iz kuhinje,u kojoj je spremala rucak dotrcava sa lavorom i pokorno pere noge koje isparavaju,svom muzu koji je lenj da to sam uradi :shock:
a to sam mozda cak i videla u nekom filmu,pa zato...
ne znam,noge su previse prljave da bi terao nekoga da ti ih pere :lol:
 
@ZILOT

Nisam nameravao da se ukljucujem u diskusiju, prosto zato sto je si promasio temu i zapoceo elaboraciju necega sto ne razumes ni sam i samo imas maglovitu ideju, sta bi bilo kad bi bilo.
Doduse, za svaku je pohvalu da neko ko zivi u 19. veku, koristi kompjuter...

Vesto si izbegao odgovor, sta sa nasim cerkama koje mozda postanu atomski fizicari. Kako da se uklope u tvoje poimanje bracne zajednice, porodice?

Ne ide to tako ZILOTE, vreme prolazi, sve se menja, pa i poimanje nacina funkcionisanja porodice. Iz vise razloga, ne mogu se ni priblizno sloziti sa tobom.

1. Govoriti o "krocenju" zena je strasno! Potpuna degradacija osoba drugog pola! Mozda bi trebalo tebe i istomisljenike ukrotiti, barem u smislu da se osvrnu i pokusaju da sagledaju zivot. Kako moze neko govoriti na taj macin. Pa nije Zena (da, sa velikim pocetnim slovom) neka podvrsta, koja se eto nesto "gica" pa bi da bude ravnopravna sa NAMA, cus' NAMA, muskarcima? Bedsatoca bez komenatara. Zene su osobe koje zasluzuju NAJDUBLJE postovanje od strane nas muskaraca (ej, muskarac je to!...). U mnogo cemu bolje, samo je ta ista crkva i hriscanstvo o kome zboris, stvari postavilo na taj nacin - musko je glava, zena je nesto kolateralno, i mesto joj je da odrzava Glavu u zivotu da bi Glava mogla da funkcionise... Cccc

2. Podela "nadleznosti" u porodici na nacin koji tebi tako nedostaje, je retardna misao koja nema podlogu ni u drustvu, ni u nauci ni u biologiji, ni u cemu. Covek je slobodan tek kad stvara, voli i oseca se ispunjenim, u svemu ravnopravnim. Zar ne mislis da bi se ogroman broj zena osecao kao "privesak" da im je "odredjen" posao u kuic, oko dece, lonaca, prljavog vesa i pajalice? Gde si samo pokupio tu filozofiju?
Podela na one koji kao rade i zaradjuju da bi porodica funkcionisala i one koji tu porodicu konkretno odrzavaju je proizvod nekih davnih ideologija, da crkvu i ne pominjem... Sramota me je kad pomislim da u 21. veku postoje ljudi koji na taj nacin razmisljaju. Govorim u svoje ime, ali ja bih moju suprugu mnogo mnanje cenio, kad bi bila iskljucivo domacica. Zelim kraj sebe jaku, samosvesnu, uspesnu zenu, koja ce barabar samnom, prolaziti kroz sve sto ovaj vek ima da ponudi...
Moja cerka govori nekoliko jezika, uzio sam je kako da gleda na muskarce, na veze, sve sam joj "muske trikove" otkrivao, jedan po jedan. Sad je vesela, scesna i odlucna mlada zena, koja otovrenih ociju putuje po svetu i upija sve sto smatra za vazno. Ne mogu da je zamislim sa kutlacom, viklerima i sagnutu, kako pere noge Glavi porodice, sanse nema. To je moja zamisao o zeni kao delu porodice. Kad dodje vreme, znace da odabere i da organizuje zivot onako kako vreme u kojem zivimo dozvoljava, ali sigurno nece pristati na podelu koju ti "ZILOTE" zamisljas. Nadam se i druge mlade zene i devojke. Previse vrede, da bi sebi to smele da dozvole.

3. Problem je ovde sto mi se cini da se provlaci crta egoizma od strane muskog sveta. Kao: neka ona bude domacica, kuva, pere pegla (i pusi kad se meni prohte), podize decu, ide u vrtic i kupovinu (eto joj provoda), vodi decu kod lekara. Kad se vratim kuci, lepo da mi smerno opere strokave noge (jer se verovatno kupam samo subotom), postavi rucak i tiho kraj sporeta ceka da mljackajuci zavrsim gutanje jela i slasno podrignem? A onda, uvece, kad se Glava vrati iz kafane (njoj tamo nije mesto, ima posla), pokorno legne i sto rece "hanibal" odyebem je caskom i zahrcem.... Sta ce joj lepsi zivot? Fakultet, posao, poslovni izazovi, ucestvovanju u ZIVOTU? Pa JA to radim, malo li je?
Najlakse bi bilo mnogima od nas muskaraca, tako podeliti svet i zivot, i gle miline, sve je u najboljem redu!
Sta ima zena da bude molekularni biolog? Pa da putuje na konferencije, pa da mi posle kaze kako ne znam nijedan jezik, pa da mi objasnjava gde je "Zurich"... Ne ne, ima da se masi kutlace, sigurnije je za nas...

Imam toga jos mnogo da ti zamerim "ZILOTE" na tvojim razmisljanjima, samo sam nesto slab sa istorijom i religijom, pa nemam mnogo argumenata. Zato su moji argumenti "svetovni", ne vidim razlog da se o zenama na takav nacin razglaba, kao sto ti zapoce.

Nadam se samo, da ti ne zivis zivot, kakav zamisljas kao idealan.

Zaista se izvinjavam zbog dugackog odgovora, ali premnogo toga ima da se kaze da bi stalo samo u par recenica, a nisam rekao jos mnogo toga sto mislim o "ZILOT- SISTEMU"..
 
codemaker:
Moja cerka govori nekoliko jezika, uzio sam je kako da gleda na muskarce, na veze, sve sam joj "muske trikove" otkrivao, jedan po jedan. Sad je vesela, scesna i odlucna mlada zena, koja otovrenih ociju putuje po svetu i upija sve sto smatra za vazno. Ne mogu da je zamislim sa kutlacom, viklerima i sagnutu, kako pere noge Glavi porodice, sanse nema. To je moja zamisao o zeni kao delu porodice. Kad dodje vreme, znace da odabere i da organizuje zivot onako kako vreme u kojem zivimo dozvoljava, ali sigurno nece pristati na podelu koju ti "ZILOTE" zamisljas. Nadam se i druge mlade zene i devojke. Previse vrede, da bi sebi to smele da dozvole.
jao,kao mog tatu da citam. :D
btw,super odgovor,slazem se u potpunosti,samo sto mi se nije dalo da objasnjavam toliko nekome ko ima potpuno drugacije stavove od mene.
 
codemaker:
@ZILOT

Nisam nameravao da se ukljucujem u diskusiju, prosto zato sto je si promasio temu i zapoceo elaboraciju necega sto ne razumes ni sam i samo imas maglovitu ideju, sta bi bilo kad bi bilo.
Doduse, za svaku je pohvalu da neko ko zivi u 19. veku, koristi kompjuter...

Vesto si izbegao odgovor, sta sa nasim cerkama koje mozda postanu atomski fizicari. Kako da se uklope u tvoje poimanje bracne zajednice, porodice?

Ne ide to tako ZILOTE, vreme prolazi, sve se menja, pa i poimanje nacina funkcionisanja porodice. Iz vise razloga, ne mogu se ni priblizno sloziti sa tobom.

1. Govoriti o "krocenju" zena je strasno! Potpuna degradacija osoba drugog pola! Mozda bi trebalo tebe i istomisljenike ukrotiti, barem u smislu da se osvrnu i pokusaju da sagledaju zivot. Kako moze neko govoriti na taj macin. Pa nije Zena (da, sa velikim pocetnim slovom) neka podvrsta, koja se eto nesto "gica" pa bi da bude ravnopravna sa NAMA, cus' NAMA, muskarcima? Bedsatoca bez komenatara. Zene su osobe koje zasluzuju NAJDUBLJE postovanje od strane nas muskaraca (ej, muskarac je to!...). U mnogo cemu bolje, samo je ta ista crkva i hriscanstvo o kome zboris, stvari postavilo na taj nacin - musko je glava, zena je nesto kolateralno, i mesto joj je da odrzava Glavu u zivotu da bi Glava mogla da funkcionise... Cccc

2. Podela "nadleznosti" u porodici na nacin koji tebi tako nedostaje, je retardna misao koja nema podlogu ni u drustvu, ni u nauci ni u biologiji, ni u cemu. Covek je slobodan tek kad stvara, voli i oseca se ispunjenim, u svemu ravnopravnim. Zar ne mislis da bi se ogroman broj zena osecao kao "privesak" da im je "odredjen" posao u kuic, oko dece, lonaca, prljavog vesa i pajalice? Gde si samo pokupio tu filozofiju?
Podela na one koji kao rade i zaradjuju da bi porodica funkcionisala i one koji tu porodicu konkretno odrzavaju je proizvod nekih davnih ideologija, da crkvu i ne pominjem... Sramota me je kad pomislim da u 21. veku postoje ljudi koji na taj nacin razmisljaju. Govorim u svoje ime, ali ja bih moju suprugu mnogo mnanje cenio, kad bi bila iskljucivo domacica. Zelim kraj sebe jaku, samosvesnu, uspesnu zenu, koja ce barabar samnom, prolaziti kroz sve sto ovaj vek ima da ponudi...
Moja cerka govori nekoliko jezika, uzio sam je kako da gleda na muskarce, na veze, sve sam joj "muske trikove" otkrivao, jedan po jedan. Sad je vesela, scesna i odlucna mlada zena, koja otovrenih ociju putuje po svetu i upija sve sto smatra za vazno. Ne mogu da je zamislim sa kutlacom, viklerima i sagnutu, kako pere noge Glavi porodice, sanse nema. To je moja zamisao o zeni kao delu porodice. Kad dodje vreme, znace da odabere i da organizuje zivot onako kako vreme u kojem zivimo dozvoljava, ali sigurno nece pristati na podelu koju ti "ZILOTE" zamisljas. Nadam se i druge mlade zene i devojke. Previse vrede, da bi sebi to smele da dozvole.

3. Problem je ovde sto mi se cini da se provlaci crta egoizma od strane muskog sveta. Kao: neka ona bude domacica, kuva, pere pegla (i pusi kad se meni prohte), podize decu, ide u vrtic i kupovinu (eto joj provoda), vodi decu kod lekara. Kad se vratim kuci, lepo da mi smerno opere strokave noge (jer se verovatno kupam samo subotom), postavi rucak i tiho kraj sporeta ceka da mljackajuci zavrsim gutanje jela i slasno podrignem? A onda, uvece, kad se Glava vrati iz kafane (njoj tamo nije mesto, ima posla), pokorno legne i sto rece "hanibal" odyebem je caskom i zahrcem.... Sta ce joj lepsi zivot? Fakultet, posao, poslovni izazovi, ucestvovanju u ZIVOTU? Pa JA to radim, malo li je?
Najlakse bi bilo mnogima od nas muskaraca, tako podeliti svet i zivot, i gle miline, sve je u najboljem redu!
Sta ima zena da bude molekularni biolog? Pa da putuje na konferencije, pa da mi posle kaze kako ne znam nijedan jezik, pa da mi objasnjava gde je "Zurich"... Ne ne, ima da se masi kutlace, sigurnije je za nas...

Imam toga jos mnogo da ti zamerim "ZILOTE" na tvojim razmisljanjima, samo sam nesto slab sa istorijom i religijom, pa nemam mnogo argumenata. Zato su moji argumenti "svetovni", ne vidim razlog da se o zenama na takav nacin razglaba, kao sto ti zapoce.

Nadam se samo, da ti ne zivis zivot, kakav zamisljas kao idealan.

Zaista se izvinjavam zbog dugackog odgovora, ali premnogo toga ima da se kaze da bi stalo samo u par recenica, a nisam rekao jos mnogo toga sto mislim o "ZILOT- SISTEMU"..
Kontam te i evo ti jedne utehe,tvoje misljenje ce uvek biti u vecini...Sto se tice uspeha zene,sta je smetalo carici Milici da je postujemo kao ravnu coveku,a ipak ona je bila u poslusanju caru Lazaru i u isto vreme njegov prijatelj i savernik.Navalili ste na mene kao ja ponistavam zensku licnost ali naprotiv,zena je velika samo kroz ljubav prema svojoj porodici,prema svome coveku.U pitanju je ljubav,imas li ljubavi biti smirena pred covekom kojeg volis i kojem verujes.A on sigurno nece tu ljubav pustiti kraju vec ce je zalivati iskrenoscu ,postovanjem i brigom o svojoj voljenoj dragoj.To je spoj sa romantikom a ne sa robovlasnistvom :oops:
 
ZILOT IZ CACKA:
sta je smetalo carici Milici da je postujemo kao ravnu coveku,a ipak ona je bila u poslusanju caru Lazaru i u isto vreme njegov prijatelj i savernik.
:roll: zasto "kao" ?
i zasto ravna coveku?
sta su covek i zena ravni,ali je covek malo ravniji?

ZILOT IZ CACKA:
Navalili ste na mene kao ja ponistavam zensku licnost ali naprotiv,zena je velika samo kroz ljubav prema svojoj porodici,prema svome coveku.
zena moze da bude velika na bilo koji nacin.na nacin na koji njoj odgovara...
sta to znaci,da zena vredi jedino ako pere,riba,kuva,cuva decu,i pere ti noge i ledja,a da muskarac moze da vredi na bilo koji nacin?pa to u samom startu ogranicava polje "vrednosti" jednog i drugog.tu se vidi ko je manje a ko vise "ravan".
 
Ne moze se sve u teoriji objasnjavati ,ali kad te srbin shchepa zagrli ipoljubi,le le ode feminizam.ho ho ho ajte sad,bombardovanje
26.gif
5.gif
 

Back
Top