EGO . Moze li neko da objasni na obicnom srpskom jeziku , sta je to EGO?

gost 326638

Primećen član
Poruka
726
Milion puta procitas tu rec EGO , a sta je to ? Koja je prirodna rec , objasnjenje , tog pojma .Sta je normalan ego?Postoji li neki svetli ili mracni , mali ili veliki , hyper ili hypo EGO . Vec mi je muka od same te reci , a pogotovu od osoba koje te prisilno upozoravaju na tvoj , odnosno Vas ego , tvrdeci da im je njihov sopstveni idealan kao etalon mera, pohranjen u Zenevi, mozak nad mozgovima. ? Ko ce ovo da objasni?
 
Milion puta procitas tu rec EGO , a sta je to ? Koja je prirodna rec , objasnjenje , tog pojma .Sta je normalan ego?Postoji li neki svetli ili mracni , mali ili veliki , hyper ili hypo EGO . Vec mi je muka od same te reci , a pogotovu od osoba koje te prisilno upozoravaju na tvoj , odnosno Vas ego , tvrdeci da im je njihov sopstveni idealan kao etalon mera, pohranjen u Zenevi, mozak nad mozgovima. ? Ko ce ovo da objasni?

Ego, или у преводу са латинског Ја.
 
Nema definisanog pojma (osim ovog "Ja" ili Frojdovog ega koji je u stvari isto sto i razum odn. analiticke sposobnosti.) Da bi precizno odredili sta ljudi misle pod ovim pojmom nuzan je kontekst odn. kompletna situacija. Inace ovako mozemo samo da nagadjamo, a od toga slaba vajda.

Moze da znaci da si uporan, da si tvrdoglav, da si arogantan, da si ponosan na sebe, da imas samopouzdanje, da ne mislis na tudje potrebe kad drugi ocekuju da mislis na njih, da si nepopustljiv u situacijama u kojima se ocekuje da budes popustljiv i jos mali milion stvari :mrgreen: Uglavnom, retardirni pojam za retardirane ljude :lol:
 
Umal da zaboravim! ego moze da bude jos jedna izuzetno bitna stvar, a to je slika o sebi. Kad ti kazu da si egomanijak, naprimer, hoce da kazu da si previse opterecen pitanjem "ko sam ja? da li sam dovoljno dobar? da li sam najbolji?" odn. slikom o sebi. Drugim recima, narcis :lol: To ti je kad ti je sopstvena slika o sebi (koja je u svom mirnom stanju izuzetno pozitivna) toliko labilna da bilo sta moze da je uzdrma i da te iscima do te mere da ne mozes da se opustis u odredjenim (obicno drustvenim) aktivnostima.
 
Milion puta procitas tu rec EGO , a sta je to ? Koja je prirodna rec , objasnjenje , tog pojma .Sta je normalan ego?Postoji li neki svetli ili mracni , mali ili veliki , hyper ili hypo EGO . Vec mi je muka od same te reci , a pogotovu od osoba koje te prisilno upozoravaju na tvoj , odnosno Vas ego , tvrdeci da im je njihov sopstveni idealan kao etalon mera, pohranjen u Zenevi, mozak nad mozgovima. ? Ko ce ovo da objasni?
to je kad ti slepac zavidi na samopouzdanju
 
Ego je u stvari JA,posrednik izmedju ID i SUPER EGA.
ID su nagoni da *****,jedes,pijes... A super ego ti je ono sto si naucio i moralna nacela,e sad Ego ti je posrednik izmedju nagona da silujes sve sto seta po ulici i moralnog nacela koje kaze nemoj to da uradis inace ides na robiju.
Kad ti neko kaze imas veliki EGO,to ne znaci apsolutno nista. Kao da ti je rekao imas veliku saku.
 
Ego je ono sto odredjuje (determinisie) licnost, to je nesto cega mozemo a i ne moramo biti svjesni u potpunosti, ni uopste. Dakle, ego i svijest nisu isto. Za ego ne vazi logika materijalnog svijeta, i to priznaju cak i neki materijalisti, jer moze istovremeno zeljeti suprotne stvari. Ego nije pasivni primalac culnih podataka iz spoljnog svijeta, on ima paznju koju bira na sto ce da umjeri, (i mogucnost pokretanja (motorike) kojom bira dje ce da bude).
 
Ego? Hm...ego....ego!!!

5278_10151416247082947_110785389_n.jpg
 
Ego za neuke!

Sve u tebi sto tebe svesno odvaja od drugih je Ego.Ali najbitnije tvoj unutrasnji glas.Ides ulicom i vidis zenu koja je debela i kazes sam sebi : jao kolika je!!=>to je reakcija "normalnog" ega..

ko kaze: pih debele krave!=> je vec neko sa ostecenim egom( potreba da vredja jer je vredjan)
ako kaze: joj al bih'je ebo u guzicu debelu: to je ego sa poremecenim seksualnim vrednostima ( verovatno u detinjstvu tako tretiran)
ako kaze: jao jadna zena, kako je njoj na ovoj vrucini? to je vec lazni empaticni ego ( vrlo redak ali takodje podcenjujuci jer to je lazna empatija, lazno saosecanje,naglasava okolnosti a ne zenu)
ako kaze : mora da joj je tesko=>to je vec stvarno empaticni ego
ko ne cuje glas kada vidi debelu zenu nego vidi samo zenu- on je slobodan covek.

Uglavnom je ego vaspitni glas majke, oca ali i drustva.Kada je drustvo u pitanju to se zove Superego.Znaci da je tvoj unutrasnji glasic po nekim pitanjima jednak milionima drugih ljudi.
Eto, najjednostavniji opis Ega.

p.s.

Naravno ima i negativnih oblika ega koji su orijentisani samo njegovom vlasniku i izjedaju ga iznutra kao sto ima ega orijentisanih ka vani i napadaju sve oko sebe.
Osnovna funkcija ega je nesto kao i licni telohranitelj.Zavisno od odrastanja, vaspitanja, sloboda u porodici, skolovanja, predispozicija u karakteru, taj telohranitelj je dobar ali moze biti i poguban.


:bye:
 
Poslednja izmena:
Ego za neuke!

Sve u tebi sto tebe svesno odvaja od drugih je Ego.Ali najbitnije tvoj unutrasnji glas.Ides ulicom i vidis zenu koja je debela i kazes sam sebi : jao kolika je!!=>to je reakcija "normalnog" ega..

ko kaze: pih debele krave!=> je vec neko sa ostecenim egom( potreba da vredja jer je vredjan)
ako kaze: joj al bih'je ebo u guzicu debelu: to je ego sa poremecenim seksualnim vrednostima ( verovatno u detinjstvu tako tretiran)
ako kaze: jao jadna zena, kako je njoj na ovoj vrucini? to je vec lazni empaticni ego ( vrlo redak ali takodje podcenjujuci jer to je lazna empatija, lazno saosecanje,naglasava okolnosti a ne zenu)
ako kaze : mora da joj je tesko=>to je vec stvarno empaticni ego
ko ne cuje glas kada vidi debelu zenu nego vidi samo zenu- on je slobodan covek.

Uglavnom je ego vaspitni glas majke, oca ali i drustva.Kada je drustvo u pitanju to se zove Superego.Znaci da je tvoj unutrasnji glasic po nekim pitanjima jednak milionima drugih ljudi.
Eto, najjednostavniji opis Ega.


p.s.

Naravno ima i negativnih oblika ega koji su orijentisani samo njegovom vlasniku i izjedaju ga iznutra kao sto ima ega orijentisanih ka vani i napadaju sve oko sebe.
Osnovna funkcija ega je nesto kao i licni telohranitelj.Zavisno od odrastanja, vaspitanja, sloboda u porodici, skolovanja, predispozicija u karakteru, taj telohranitelj je dobar ali moze biti i poguban.


:bye:
Kazes da si psihoanaliticarka negdje?
Ovo boldovano nikako nije Ego, nego Super-Ego, a Super-Ego je nesto sto osoba moze, ali i ne mora da ima, i po psihoanalizi pozeljno je da ga nema! Psihoanaliza je rad na unistavanju Super-Ega, izmedju ostalog.
A ako si bas pogubljena... Super u prevodu znaci 'nad' ili 'iznad', znaci nad-ego nikako ne moze biti ego, pricas gluposti!
I baci tu diplomu iz psihoanalize ako je imas.
 
Poslednja izmena:
Kazes da si psihoanaliticarka negdje?
Ovo boldovano nikako nije Ego, nego Super-Ego, a Super-Ego je nesto sto osoba moze, ali i ne mora da ima, i po psihoanalizi pozeljno je da ga nema! Psihoanaliza je rad na unistavanju Super-Ega, izmedju ostalog.
A ako si bas pogubljena... Super u prevodu znaci 'nad' ili 'iznad', znaci nad-ego nikako ne moze biti ego, pricas gluposti!
I baci tu diplomu iz psihoanalize ako je imas.

Pricaju kao ti,skoro svi pacijenti..Kako si danas?
 
Poslednja izmena:
Pa pricaju zato sto i oni znaju nesto...za razliku od tebe. Super-ego NIJE ego, i terorise Ego, to je teror koji Ego namece sam sebi zbog toga sto misli da ce mu donijeti dobro, i na trenutke mu stvarno to i donosi. To je definicija Super-ega (naravno, ne potpuna).
Znaci ti oces da kazes da postoje samo Super-ego i id, a da Ego ne postoji, da je on ustvari super-ego?
Bilo koji udzbenik psihologije sa fakulteta psihologije ili Frojdova knjiga ce te demantovati u tome misljenju da je Ego ustvari Super-ego.
Baci diplomu, kazem ti! Nemoj da se iznerviram pa da ti vadim citate iz Frojdovih radova, i radova ljudi koji su pisali zvanicne udzbenike iz teorija licnosti!
Ti ocigledno ni sama nisi prosla nikad psihoanaliziranje koje je neophodno da se podvrgnu oni koji oce da dobiju dozvolu da budu zvanicni psihoanaliticari.
To sto ti pricas ne samo da nije Psihoanaliza, nego je suprotno njoj. To je cist rani opsteodbaceni Bihejviorizam, ili jos gore mozda cak i Refleksologija, upakovan/a u drugu kutiju.
A po kolicini gluposti izjednacava se sa Freneologijom i Mesmeriznom ("Animalnim magnetiznom").
 
Poslednja izmena:
****** drugarica mi nije vratila knjigu tj. nije mi drugarica to je jedno te isto, a da prevodim sa engleskog po netu me mrzi. Ali dragmi je da te zanimaju frojdovi citati.

Meni omiljene njegove izjave:
-od proticanja vremena samog po sebi nista se ne desava
-za id ne vazi logika koja vazi za materijalni svijet, kontradikcije mogu da koegzistiraju istovremeno, i ne postoji negacija, i ne postoji razlika izmedju proslosti i sadasnjosti
-definitivno je da id nije sastavljen od vida materije koji nam je poznat
-"on to zna, samo ne zna da zna, pa zato misli da ne zna"
-dijete zeli da bude sam svoj otac, da napravi majci sina, samog sebe, i da mu pruzi paznju
-od smrti je jedina veca zagonetka to kako nastaje zivot
-kapacitet memorije je najvjerovatnije neogranicen
 
Poslednja izmena:
prije ovoga je izjavila da sam mazohista, a sad kaze da sam sadista i narcisoidni poremecaj licnosti da imam. Pa svaki sadista je i mazohista, jer samim sadizmom dovodi sebe u situacije u kojima ce neko i njemu nanijeti mozda i vjerovatno bol i spreman je da ih istrpi samo da bi ispoljio svoj sadizam. Ali sad kaze da sam sadista, a ne mazohista. To su ipak razlicite stvari, ne previse u dusevnom smislu koliko u smislu kad gledas samo ponasanje osobe. A osobe sa narcisoidnim poremecajem nisu ni sadiste ni mazohiste. Ali ona to ne zna pa je lupila... to su autoeroticne osobe.
 
Poslednja izmena:

Back
Top