NA LESTVICI ZNANJA – SRBIJA JE NA EVROPSKOM DNU

hogarius

Elita
Poruka
15.124
Danasnja Politika, na prvoj strani, donosi porazavajucu informaciju da u Srbiji ima samo 6 odsto fakultetski obrazovanih, dok je u Kanadi sa fakultetskom diplomom 51% gradjana, u Izraelu 46%, u Japanu 45%, SAD 42%, dok je u Evropi na prvom mestu Velika Britanija sa 38% i Irska sa 37%.
Gde se Srbija nalazi? U javnosti se barata razlicitim podacima, od 6 pa sve do 11 odsto u zavisnosti da li se u visoko obrazovane ubrajaju samo oni sa fakultetskom diplomom ili i visih skola, pa cak i oni sa polozenim ispitima prve godine.


Srbija izdvaja mala sredstva za obrazovanje – svega 3 odsto i to uglavnom se ta sredstva trose na plate zaposlenih u obrazovanju.


Do 2020. godine sve zemlje EU moraće da imaju najmanje 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva. Srbija sa svojih 6 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda.

Da li su Srbiji potrebni veci procenat visoko obrazovanih kada ni brojni aktuelni nosioci fakultetskih diplomata ne mogu da nadje odgovarajuce zaposlenje?
 
Poslednja izmena:

Da li su Srbiji potrebni veci procenat visoko obrazovanih kada ni brojni aktuelni nosioci fakultetskih diplomata ne mogu da nadje odgovarajuce zaposlenje?
Факултетске дипломе по Болоњи су у рангу некадашњих виших школа.Не,овде факултетски образовани људи нису потребни,довољни су ови приватни дописни факултети.А најгоре од свега је што су већина политичара дипл. правници и економисти.
 
Danasnja Politika, na prvoj strani, donosi porazavajucu informaciju da u Srbiji ima samo 6 odsto fakultetski obrazovanih, dok je u Kanadi sa fakultetskom diplomom 51% gradjana, u Izraelu 46%, u Japanu 45%, SAD 42%, dok je u Evropi na prvom mestu Velika Britanija sa 38% i Irska sa 37%.
Gde se Srbija nalazi? U javnosti se barata razlicitim podacima, od 6 pa sve do 11 odsto u zavisnosti da li se u visoko obrazovane ubrajaju samo oni sa fakultetskom diplomom ili i visih skola, pa cak i oni sa polozenim ispitima prve godine.

Srbija izdvaja mala sredstva za obrazovanje – svega 3 odsto i to uglavnom se ta sredstva trose na plate zaposlenih u obrazovanju.


Do 2020. godine sve zemlje EU moraće da imaju najmanje 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva. Srbija sa svojih 6 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda.

Da li su Srbiji potrebni veci procenat visoko obrazovanih kada ni brojni aktuelni nosioci fakultetskih diplomata ne mogu da nadje odgovarajuce zaposlenje?

Uglavnom ipak nadju zaposlenje ako su studirali ove drzavne.
A treba ti uvek vise obrazovanih, ne moze da skodi svakako
 
све је то последица вишедеценијске плански вођене политике одлива мозгова а у ствари трговине белим робљем. имали смо чак пред очима зомбиране јавности на телевизији приказивање отварања неких агенција за некакве интеграције и наравно у оквиру тога слање наших стручњака и студената негде у иностранство, голи криминал, трговина белим робљем, а све је представљено као корак ближе европи. касније се на то надовеже политика негативне селекције и само они са партијским кумовским рођачким земљачким везама могу да добију посао. но већ је одавно утврђено да европска унија стоји иза криминала и корупције у србији и све њихове критике су у ствари само цинизам :kafa:
 
Факултетске дипломе по Болоњи су у рангу некадашњих виших школа.Не,овде факултетски образовани људи нису потребни,довољни су ови приватни дописни факултети.А најгоре од свега је што су већина политичара дипл. правници и економисти.
:klap::klap::klap:
 
Da li su Srbiji potrebni veci procenat visoko obrazovanih kada ni brojni aktuelni nosioci fakultetskih diplomata ne mogu da nadje odgovarajuce zaposlenje?[/COLOR]

Potpuno je pogrešno dovoditi stepen obrazovanja u podređen položaj u odnosu na zapošljavanje.
Takav kratkovidi način razmišljanja je u doveo zemlju u čabar.
Naravno da je neophodno povećati broj visokoobrazovanih u zemlji, ali i poboljšati kvalitet i kvantitet obrazovanja u osnovnoj i srednjoj školi.
Priče o tobožnjoj "preopterećenosti učenika" su obične budalaštine, servirane sa Zapada, a podržane od strane najzatucanijih elemenata ovde.
 
Факултетске дипломе по Болоњи су у рангу некадашњих виших школа.Не,овде факултетски образовани људи нису потребни,довољни су ови приватни дописни факултети.А најгоре од свега је што су већина политичара дипл. правници и економисти.

Ja nisam sigurna da u Kanadi zaista ima vise ljudi sa univerzitetskom diplomom od prodavaca,zanatlija, poljoprivrednika, vojnika.
Bas mi je belsavo da je tako ( skoro pa isto i u USA) i u Japanu i ne znam koje sve zemlje navedose..

Za Srbiju jeste to verovatno tacno, a jos je tacnije da je i od tih 6% vecina nekakvih pravnika i ekonomista, stvarnih diplomiranih
inzenjera sa BU nema verovatno ni jedan promil.

Srbiji nisu potrebni nekakvi diplomirani pravnici,l Srbiji su potrebni pismeni ljudi, zanatlije, a za to ne mora obavezno
da se ima diploma univeriziteta.
 
Fakulteti Bolonji su daleko ispod klasičnih.
Ustvari, zavisi kako se gleda.
Moje generacije (upisivale ETF 1977-1981)
su imale uspešno završavanje oko 20%
sa 1 ponovljenom godinom, oko 5% bez gubljenja godine.
Sada po Bolonji blizu 90%.
Dal' su ovi mladi toliko pametniji ili je,
kao što zlobnici kažu,
tih 10% oni koji ne plate školarinu??????????
 
Факултетске дипломе по Болоњи су у рангу некадашњих виших школа.Не,овде факултетски образовани људи нису потребни,довољни су ови приватни дописни факултети.А најгоре од свега је што су већина политичара дипл. правници и економисти.

Vala mi stade na muku.
Srećom bivšu, jer sam u penziji.
Čitav radni vek inženjerima i programerima
kroje kapu nekakvi ekonomisti, pravnici, sociolozi.
U rukovodećim strukturama.
 
Danasnja Politika, na prvoj strani, donosi porazavajucu informaciju da u Srbiji ima samo 6 odsto fakultetski obrazovanih, dok je u Kanadi sa fakultetskom diplomom 51% gradjana, u Izraelu 46%, u Japanu 45%, SAD 42%, dok je u Evropi na prvom mestu Velika Britanija sa 38% i Irska sa 37%.
Gde se Srbija nalazi? U javnosti se barata razlicitim podacima, od 6 pa sve do 11 odsto u zavisnosti da li se u visoko obrazovane ubrajaju samo oni sa fakultetskom diplomom ili i visih skola, pa cak i oni sa polozenim ispitima prve godine.


Srbija izdvaja mala sredstva za obrazovanje – svega 3 odsto i to uglavnom se ta sredstva trose na plate zaposlenih u obrazovanju.


Do 2020. godine sve zemlje EU moraće da imaju najmanje 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva. Srbija sa svojih 6 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda.

Da li su Srbiji potrebni veci procenat visoko obrazovanih kada ni brojni aktuelni nosioci fakultetskih diplomata ne mogu da nadje odgovarajuce zaposlenje?

Uptravo to, ćemu obrazovanje, trud i diploma kad ih niko ne priznajei ne vrednuje?! Za zaposlenje i uspeh u životu u Srbiji su potrebne neke druge stvari, na žalost. Nema nama napretka dok ne počnu da se vrednuju ljudi sa znanjem, umesto ljudi sa zvanjem
 
Ja nisam sigurna da u Kanadi zaista ima vise ljudi sa univerzitetskom diplomom od prodavaca,zanatlija, poljoprivrednika, vojnika.
Bas mi je belsavo da je tako ( skoro pa isto i u USA) i u Japanu i ne znam koje sve zemlje navedose..

Za Srbiju jeste to verovatno tacno, a jos je tacnije da je i od tih 6% vecina nekakvih pravnika i ekonomista, stvarnih diplomiranih
inzenjera sa BU nema verovatno ni jedan promil.

Srbiji nisu potrebni nekakvi diplomirani pravnici,l Srbiji su potrebni pismeni ljudi, zanatlije, a za to ne mora obavezno
da se ima diploma univeriziteta.

Ja sam dipl.ing elektronike i telekominikacija
ali pre svega ZANATLIJA
I ponosim se time.
Hebeš inženjera koji nezna više od podredjenih ili
od majstora
 
Fakulteti Bolonji su daleko ispod klasičnih.
Ustvari, zavisi kako se gleda.
Moje generacije (upisivale ETF 1977-1981)
su imale uspešno završavanje oko 20%
sa 1 ponovljenom godinom, oko 5% bez gubljenja godine.
Sada po Bolonji blizu 90%.
Dal' su ovi mladi toliko pametniji ili je,
kao što zlobnici kažu,
tih 10% oni koji ne plate školarinu??????????

Ja sam diplomirao pre nepune 3 godine, srećom po starom programu, i sada ne mogu da se načudim sa kakvom lakoćom klinci polažu ispite i prolaze godinu. Mnogi ispiti su izbačeni, stavljeni u rang izbornog predmeta, a mnogi teški i bitni predmeti su rastavljeni na nekoliko ispita, olakšano im je najviše moguće. Državi, s obzirom na sredstva koja ulaže u obrazovanje i s obzirom na programe i ozbiljnost sadašnjeg studiranja, u suštini i nije stalo da ima obrazovane građane. Neko bi rekao da zaglupljivanje i odgovara vladajućim elitama, što narod manje zna, što je manje svestan, manje se i buni i ustaje
 
Danasnja Politika, na prvoj strani, donosi porazavajucu informaciju da u Srbiji ima samo 6 odsto fakultetski obrazovanih, dok je u Kanadi sa fakultetskom diplomom 51% gradjana, u Izraelu 46%, u Japanu 45%, SAD 42%, dok je u Evropi na prvom mestu Velika Britanija sa 38% i Irska sa 37%.
Gde se Srbija nalazi? U javnosti se barata razlicitim podacima, od 6 pa sve do 11 odsto u zavisnosti da li se u visoko obrazovane ubrajaju samo oni sa fakultetskom diplomom ili i visih skola, pa cak i oni sa polozenim ispitima prve godine.


Srbija izdvaja mala sredstva za obrazovanje – svega 3 odsto i to uglavnom se ta sredstva trose na plate zaposlenih u obrazovanju.


Do 2020. godine sve zemlje EU moraće da imaju najmanje 40 odsto visokoobrazovanog stanovništva. Srbija sa svojih 6 odsto fakultetski obrazovanih građana nije samo najgora u Evropi, već je zbog loše obrazovne politike i propuštenih šansi za reforme u ovom trenutku „milenijumima“ daleko od ispunjenja evropskog standarda.

Da li su Srbiji potrebni veci procenat visoko obrazovanih kada ni brojni aktuelni nosioci fakultetskih diplomata ne mogu da nadje odgovarajuce zaposlenje?

Jos jedna idiotska analiza... ko ona o 36 procenata funkcionalno nepismenih stanovnika Srbije.
dokle ce te da jedete gomna, da mi je znati....
 
Ja sam diplomirao pre nepune 3 godine, srećom po starom programu, i sada ne mogu da se načudim sa kakvom lakoćom klinci polažu ispite i prolaze godinu. Mnogi ispiti su izbačeni, stavljeni u rang izbornog predmeta, a mnogi teški i bitni predmeti su rastavljeni na nekoliko ispita, olakšano im je najviše moguće. Državi, s obzirom na sredstva koja ulaže u obrazovanje i s obzirom na programe i ozbiljnost sadašnjeg studiranja, u suštini i nije stalo da ima obrazovane građane. Neko bi rekao da zaglupljivanje i odgovara vladajućim elitama, što narod manje zna, što je manje svestan, manje se i buni i ustaje


:klap::klap::klap::klap::klap::klap::klap:
 
Fakulteti po Bolonji, traju u vecini slucajeva 3 godine, a to svakako ne moze biti dobro.
Mnogo manje se uci nego u Srbiji i predavanja se ogranicavaju samo na tu struku.
Jedino medicinski i stomatoloski traju duze, ali sa jednim doktorom specijalistom, tesko da moze da se diskutuje o recimo kulturi, istoriji, geografiji...
Takodje ako im se postavi pitanje, koje nije vezano za problematiku iz njegovog "faha", upucuje vas na kolegu...
Dakle, diploma nikako ne moze biti merilo opste obrazovanosi i znanja...
 
Mene najviše šokiraju zdravstveni i farmaceutski radnici, kada sam shvatio da mnogi od njih skupljaju svoje znanje iz trendovskih popularističkih knjižica .A onda pogledam neki internet sajt gde neki doktor ili farmaceut daju savete iz takve literature i kao autoritete navode polupismene šarlatane ili neznalice.
Od lekara jedino ozbiljnije poštovanje što se tiče stručnosti zaslužuju lekari opšte prakse, stomatolozi i hirurzi, ostalo je dno dna.
 
Mene najviše šokiraju zdravstveni i farmaceutski radnici, kada sam shvatio da mnogi od njih skupljaju svoje znanje iz trendovskih popularističkih knjižica .A onda pogledam neki internet sajt gde neki doktor ili farmaceut daju savete iz takve literature i kao autoritete navode polupismene šarlatane ili neznalice.
Od lekara jedino ozbiljnije poštovanje što se tiče stručnosti zaslužuju lekari opšte prakse, stomatolozi i hirurzi, ostalo je dno dna.

Nemoj samo o lekarima opste prakse i zubarima na zapadu, molim te...
Hirurzi manje-vise, ali ima dosta njih, koji prave fatalne greske. Da bi neko bio lekar, mora da bude "rodjen za to" i da bude dobro potkovan znanjem i da voli svoj posao, a to nije slucaj sa svima...
 
Ja sam diplomirao pre nepune 3 godine, srećom po starom programu, i sada ne mogu da se načudim sa kakvom lakoćom klinci polažu ispite i prolaze godinu. Mnogi ispiti su izbačeni, stavljeni u rang izbornog predmeta, a mnogi teški i bitni predmeti su rastavljeni na nekoliko ispita, olakšano im je najviše moguće. Državi, s obzirom na sredstva koja ulaže u obrazovanje i s obzirom na programe i ozbiljnost sadašnjeg studiranja, u suštini i nije stalo da ima obrazovane građane. Neko bi rekao da zaglupljivanje i odgovara vladajućim elitama, što narod manje zna, što je manje svestan, manje se i buni i ustaje

Ja pre 20 godina, cuveni Filoloski koji je svakoga i ubijao, Danas moja bratanica studira to isto po Bolonji, cudom ne mogu da se nacudim da uopste i ne mora
nista da cita ( a i tako se danas sve skida sa neta, ali nije to tema), da ne postoje analize Getea ( a koje su kod mene trajale 2 semestra), da zapravo+
zavrse germanistiku a da ne moraju da znaju ni ko je Tomas Man ( o filozofima, istoriiji, kulturi Nemacke i da e govorim).

Medjutim, to je danas trend, preuzeto je to sa Harvarda i Oksforda, nas nacin studiranja bio je primeran 19 veku, znaci faks se promenio,
skole su ostale kao iz vremena Knjaza Milosa i Marije Terezije, pa i jos gore.
 

Back
Top