СЈЕЋАЊЕ на пробоја коридора кроз Посавину 1992.

Marko BL

Iskusan
Poruka
5.499
Бриљантна побједа здружених јединица ВРС и СВК 28. јуна 1992. године над снагама муслиманско-хрватске коалације у операцији "Коридор" окончала je 42 дана дугу копнено-ваздушну блокаду најзападнијих српских земаља.

Операција "Коридор", којом је на Видовдан 1992. године ослобођен пут кроз Посавину и спојена бањалучка регија са Семберијом и Србијом, према многим оцјенама, је најбриљантнија војна, хумана и хуманитарна акција у протеклом одбрамбено - отаџбинском рату коју су извеле јединице Првог крајишког корпуса у садејству са снагама Специјалне полиције Републике Српске Крајине.
 
Током маја и јуна 1992.године, у бањолучком породилишту умрло је 12 дјеце, због недостатка кисеоника. Бањалучка регија је била одсјечена од свијета, без лијекова, а између осталог и без кисеоника у болницама. Чувши за то, да су бебе без кисеоника и да умиру, не чекајући ни часа, локални мајстори и механичари и сваки онај који је имао боцу са кисеоником која је служила, за којекакве поправке и преправке, заваривања, корисна и нужна у ратном вихору, су аутомобилом ,један чак и у коњској запези кренули ка Паприковцу. Али ни то није било довољно...“
 
Уф, сећам се тога и то добро.
Када је пробијен коридор почели су да пристижу рањеници из Бања Луке, војници и цивили, аутобусима, комбијима, камионима...
Радили смо по 14 сати дневно на хитној, плус смо истоварали мртве на хелиодрому и то после поноћи, да народ не гледа.
Најгоре је било када су на РТС дневнику јављали како смо извојевали некакву велику победу и да имамо само 10-ак лакше рањених.
То је у преводу значило да има барем 20 мртвих и 10 пута више рањеника.
Смршао сам у војсци 11 кг.
Никад се не поновило !!!
 
Уф, сећам се тога и то добро.
Када је пробијен коридор почели су да пристижу рањеници из Бања Луке, војници и цивили, аутобусима, комбијима, камионима...
Радили смо по 14 сати дневно на хитној, плус смо истоварали мртве на хелиодрому и то после поноћи, да народ не гледа.
Најгоре је било када су на РТС дневнику јављали како смо извојевали некакву велику победу и да имамо само 10-ак лакше рањених.
То је у преводу значило да има барем 20 мртвих и 10 пута више рањеника.
Смршао сам у војсци 11 кг.
Никад се не поновило !!!

опет Бад Спeнсер!!!

УРА!!!

biog_bud_spencer.jpg
 
Бриљантна побједа здружених јединица ВРС и СВК 28. јуна 1992. године над снагама муслиманско-хрватске коалације у операцији "Коридор" окончала je 42 дана дугу копнено-ваздушну блокаду најзападнијих српских земаља.

- отаџбинском рату коју су извеле јединице Првог крајишког корпуса у садејству са снагама Специјалне полиције Републике Српске Крајине.

Ljudino,
istine radi, ovo posljednje trebao bi reci:
Snagama krajiske milicije u oslobadjanju koridora, NAPOKON,
su se pridruzile jedinice prvog krajiskog korpusa!!!
 
Poslednja izmena:
@Borac Banjaluka, Srpska

Борче,будите поносни Срби!Имате свету дужност!Ви сте данас чувари Српства!!!!

Наравно да смо поносни а наше хероје, жртве и највеће битке одбрамбено - отаџбинског рата никад нећемо и не смијемо заборавити.
 
Zna li se koliko je poginulo ustasa?


Па према процјенама у тим мјесецима на хрватској страни погинуло је 306 припадника ХВ и 918 ХВО а рањених 1.986 ХВ и 4254 ХВО а за снаге које је водио Сефер Халиловић не знам

Иначе Коридор је пресјечен 15. маја након оних добро познатих дешавања у Тузли и напада на колону ЈНА која се повлачила из тог града.
 
Poslednja izmena:
Овдје треба поменути између осталог и комендата Првог крајишког корпуса Момира Талића, који је преминуо 2003. на ВМА у БГ а између осталог за заслуге током операције Коридор одликован је Орденом Немањића, добио је и спомен бисту која је откривена у родном селу Пискавица код Бањалуке 2010.

И наравно Новицу Симића генерал-пуковник Војске Републике Српске у пензији, који је био начелник штаба Прве оклопне бригаде Првог крајишког корпуса Војске Републике Српске током војне операције Коридор
 
Poslednja izmena:
Овдје треба поменути између осталог и комендата Првог крајишког корпуса Момира Талића, који је преминуо 2003. на ВМА у БГ а између осталог за заслуге током операције Коридор одликован је Орденом Немањића, добио је и спомен бисту која је откривена у родном селу Пискавица код Бањалуке 2010.

И наравно Новицу Симића генерал-пуковник Војске Републике Српске у пензији, који је био начелник штаба Прве оклопне бригаде Првог крајишког корпуса Војске Републике Српске током војне операције Коридор

Slabo ti to. Najzasluzniji za uspeh te akcije je bio LISICA !!!!!!!!!
 
НАРАВНО и он заслужује помен и пуни респект, али не прихватам те ваше сугестије типа овај је најзаслужнији или да није било ових ништа не бисмо урадили... СРБИ у памет и не понашајте се као балавци!!!

Славко Лисица је генерал-мајор Војске Републике Српске у пензији такође учествовао у осмишљавању акције Коридор а након тога био комадант једне од четири основне тактичке групе.

Поменућу још и генерале: Бошка Келечевића и Боривоја Ђукића.


images
 
Skoro sam poslao knjigu "Karadjordje - vestina ratovanja" Slavku Lisici i Manojlu Milovanovicu da mi napisu posvetu. Lisica mi je poslao i svoje dve knjige i toplo je preporucujem jer je detaljno opisao korene nase propasti u zadnjem ratu. Malo mi je komunjarski orijentisan ali mu oprastam jer je prava vojnicina i dobar covek.Kaze u knjizi da mu smeta sto borci VRS slave Drazu Mihajlovica a ne slave Dr.Mladena Stojanovica :)
 
Реци ми за ову књигу "Командант по потреби" претпостављам да ти је и њу дао, она се може наћи и на интеренету, јесу у њој описане ратне операције и ова на Коридору или ...

Ма говорим о њему прије свега као војсковођи и изјавама о тим операцијама, о војницима и уопште нашој војсци а не идем шире. Знаш како он је војник титовог система тако да ме и не чуде много тако те неке комунистичке зајебанције које излете из његових уста
 

Back
Top