Treba li hrabrost da bi se "istina pogledala u oči"?

Analizom necijeg iskaza mogu da se dobiju poeni koji se valorizuju plasiranjem svojih ubedjenja.
Figurativno to je lepljenje plakata preko drugog plakata i za nekoga je to neopravdana agresivnost.
Čekaj Metronom...Ako se DOGOVORIMO da analiziramo neki iskaz leksički,strukturnom analizom iskaza i sastojnih reči u cilju utvrđivanja hipotetičnog cilja ili čak samo da bi videli ŠTA TAJ ISKAZ ZAISTA ZNAČI (ŠTO BLIŽI ISTINI)-mišljenja sam da nije u pitanju prelepljivanje plakata...
 
Ako se dogovorimo mozemo kako god zelis, ali ako se ne dogovorimo pravila su u domenu opsteprihvacenih normi ili lepse receno , pristojnosti, zar ne?
Ja sam govorio o pristojnosti i menadzerisanju,a smeta mi kada se radi o demagoskom menadzerstvu.
Naravno-prva rečenica...Drugu ne analiziram-bez toga me ne upućuje na nešto konkretno,a i noumenalno ne nalazim kao složeni izraz...
 
Nema opravdanja, i ...mi ne znamo tudje istine, mi znamo samo za nase, i zato nemamo prava da prozivamo tudju istinu.A svi mi imamo neke istine koje smo gurnuli u zapecak, ili smo joj dali neke druge oblike, prijatnije oku da ne bi zatvarali oci pred njom, da bi je lakse nosili dok ne smognemo snage da se suocimo i ponesemo je lako.Stati pred svoju ogoljenu istinu nije nikome lako, ali je oslobadjajuce za duh i um.Stati pred istinu je pozeljno.
I sta je istina? I pred cijom istinom mi zatvaramo oci, a ciju vidimo kroz prizmu okolnosti, ili kroz lupu neznanja?

A sta je moral nego saglasnost da nasa istina nije samo nasa, te da je korisna svima, stavise korisnija nama nego sto je njihova njima?
Samo oni koji su nesposobni za zivot u cjelini se zalazu za ukidanje kolektivnih istina. Oni hoce neku "svoju istinu", jer ih ona najmanje boli.
Pa zar je zivot bolest?

To je ustvari slabost=bolest. Slabost govori protiv svih tudjih istina.

Pa odlucite se onda zene, hocete li da zivite ili da umrete, jer smrt lijeci od svega, a najvise od "bolnih istina"!
 
... i posle 3000 godina istrazivanja istine, jos uvek nema odgovora. Verovatno mora tako biti, jer kada bi istinu poznavali, spoznali bi zivot u celini i onda nas mozda vise ne bi bilo.:think:

Zivot ne zavisi od istine. Zivot je u velikoj mjeri stvaranje nepostojeceg. To se odnosi prije svega na ljude, dok zivotinje zavise u potpunosti od onog sto jeste...

I najzad, istina se ne trazi zbog istine i ne zivi se zbog tog trazenja. Istina je samo procenat korisnosti necega za nekoga.

Znacaj istine je u gluposti vecine bolesnika koja voli da slijepo slijedi nesto ili nekoga. Kad se zdrav covjek nadje medju takvima on dobije "nagon za istinom" - hoce da se spase od gluposti i bolesti, dakle, od stetnosti i radi koristi.

Ili drugim rijecima, on mora ponovo i sebi i svima da podvuce sta je korisnije od onog sto je postalo moderno. Onda njemu propalice podvlace da ih to ne interesuje i da je propast "ljepsa"(ugodnija) od zivota. "Bolje biti budala, nego muciti se! Cemu jos zivot? Ima vec dovoljno ljudi na planeti!" - Tako su govorili Titanikovci.
 
pa dobro. ne moze se reci da istina uopste ne postoji, da je relativna i da je uvek subjektivno vidjenje. pera ubije lazu i to je npr. aposolutna istina. ili covek polomi nogu, otovreni prelom, ne moze se negirati kao istina.
postoje apsolutne istine, ali ih je manji broj u odnosu na relativne.

Korisnost moze da preovlada i u sudovima o prelomu noge.
Zamisli sad nekog vanzemaljca koji ima 10 zglobova na jednoj nozi, sta misli on kad vidi prelom ljudske noge?

Sve istine su relativne i zavise od iskustva i korisnosti.

Ponavljam: apsolutna istina je samo ono s cim se citav univerzum slaze, a to ne postoji.
 
Korisnost moze da preovlada i u sudovima o prelomu noge.
Zamisli sad nekog vanzemaljca koji ima 10 zglobova na jednoj nozi, sta misli on kad vidi prelom ljudske noge?

Sve istine su relativne i zavise od iskustva i korisnosti.

Ponavljam: apsolutna istina je samo ono s cim se citav univerzum slaze, a to ne postoji.
A čemu bi ti korisno i mogla služiti takva jedna apsolutna istina-ja inače takvu hipotetičnu istinu zovem SVEOBUHVATNA...A zovi je kako hočeš-doći neće...
 
Ponavljam: apsolutna istina je samo ono s cim se citav univerzum slaze, a to ne postoji.

Ako je tako, šta je onda i kome važno ŠTA TI KAŽEŠ???

.

Slagao se ti ili ne sa bilo kim koji takođe zna ili ne-zna o postojanju apsolutnih istina, ti ničim ne možeš da opovrgneš njihovo postojanje. To što ih ti NISI Svjestan ni na koji način ne utiče na njihovo postojanje. To, što ih ti nisi Svjestan ukazuje samo na tvoju NE-SVJESNOST o njihovom postojanju...NIŠTA VIŠE. Apsolutna istina je IZVAN UMA, stoga, Umom NE MOŽEŠ da je spoznaš...moraš da postaneš JEDAN SA NJOM. Sve dotle dok istine pokušavaš da pronađeš mišljenjem, posmatranjem, analizom pojave...(razumom i čulima)...na pogrešnom si putu.
 
Korisnost moze da preovlada i u sudovima o prelomu noge.
Zamisli sad nekog vanzemaljca koji ima 10 zglobova na jednoj nozi, sta misli on kad vidi prelom ljudske noge?

Sve istine su relativne i zavise od iskustva i korisnosti.

Ponavljam: apsolutna istina je samo ono s cim se citav univerzum slaze, a to ne postoji.

универзум не постоји? или апсолутна истина?
ако је истина, ако је љубав, јесте без одредница...
 
A sta je moral nego saglasnost da nasa istina nije samo nasa, te da je korisna svima, stavise korisnija nama nego sto je njihova njima?
Samo oni koji su nesposobni za zivot u cjelini se zalazu za ukidanje kolektivnih istina. Oni hoce neku "svoju istinu", jer ih ona najmanje boli.
Pa zar je zivot bolest?

To je ustvari slabost=bolest. Slabost govori protiv svih tudjih istina.

Pa odlucite se onda zene, hocete li da zivite ili da umrete, jer smrt lijeci od svega, a najvise od "bolnih istina"!
A, zasto zene?
Inace mislim da moral jesu okviri usadjenih istina nasih autoriteta i da covek tragajuci za za svojom istinom moze da ostane u tim okvirima ili da pak pomeri te granice, oslobodi svoj um po svojoj meri.
I zasto mislis da svoja istina najmanje boli?? Mene moja istina najvise boli, za tudju i ne znam, cak ne mogu da je znam.Ja samo mislim da niko nije sposoban da vidi dalje od svog dvrista a da sliku ne iskrivi i nakrivi ka svojoj istini, mislim da svako treba sam da bira kako ce i da li ce da pogleda istini u oci.
 
A, zasto zene?
Inace mislim da moral jesu okviri usadjenih istina nasih autoriteta i da covek tragajuci za za svojom istinom moze da ostane u tim okvirima ili da pak pomeri te granice, oslobodi svoj um po svojoj meri.
I zasto mislis da svoja istina najmanje boli?? Mene moja istina najvise boli, za tudju i ne znam, cak ne mogu da je znam.Ja samo mislim da niko nije sposoban da vidi dalje od svog dvrista a da sliku ne iskrivi i nakrivi ka svojoj istini, mislim da svako treba sam da bira kako ce i da li ce da pogleda istini u oci.

морал је сурогат истине, покушај да се укалупи у интерес.
ко пожели да је досегне од себе полази... уместо да дође до себе.
 
морал је сурогат истине, покушај да се укалупи у интерес.
ко пожели да је досегне од себе полази... уместо да дође до себе.
Valja prvo doći do sebe i preispitati svoje moralne stavove...Jer čisto egzistencijalno (zabrinutost za JA ili superego,kako to skoro na jednoj temi Danijela podsetila)je čuvar osnova društvenog morala tzv opštih etičkih stavova.Radi se naime o društvenoj koegzistenciji koja je (izvorno iz ovih podneblja!)sve više ARŠIN i međunarodnog,ali i državnog prava.Jedan malo noviji izvor prava...
Koji podrazumeva ODBACIVANJE ANIMOZITETA PREMA BILO KOME ,NAROČITO PREMA ŽENAMA...Pluton ,kao verni sledbenik Ničea,takođe to vaja da shvati,jer će uskoro i sam morati od žena da traži,zbog takvog stava,utočište u sigurnoj kući...
Moguće je moral ponekad i nazvati surogatom jer zaista ima zajednica gde to izgleda teži da bude,ako i nije sasvim...
 
Valja prvo doći do sebe i preispitati svoje moralne stavove...Jer čisto egzistencijalno (zabrinutost za JA ili superego,kako to skoro na jednoj temi Danijela podsetila)je čuvar osnova društvenog morala tzv opštih etičkih stavova.Radi se naime o društvenoj koegzistenciji koja je (izvorno iz ovih podneblja!)sve više ARŠIN i međunarodnog,ali i državnog prava.Jedan malo noviji izvor prava...
Koji podrazumeva ODBACIVANJE ANIMOZITETA PREMA BILO KOME ,NAROČITO PREMA ŽENAMA...Pluton ,kao verni sledbenik Ničea,takođe to vaja da shvati,jer će uskoro i sam morati od žena da traži,zbog takvog stava,utočište u sigurnoj kući...
Moguće je moral ponekad i nazvati surogatom jer zaista ima zajednica gde to izgleda teži da bude,ako i nije sasvim...

заједница је кад је добровољна, робовласништво искористи морал.
разумевање не користи већ помаже...
 
Moral predstavlja norme ponašanja u jednom društvu te se iz jednog do drugog sistema (društva) i norme ponašanja mijenjaju te se s tim i MORAL mjenja.

Na šta to treba da nam ukaže?

Treba da nam ukaže da MORAL nije apsolutna već proizvoljna vrijednost ponašanja. Moralni kodovi su stvoreni od Razuma čovjeka a apsolutni PRINCIPI ponašanja su bazirani na apsolutnim istinama SVIJESTI Bića KOJE JESMO a koje jedino mogu da se dosegnu u Sebi i po Sebi kroz Sebe. Da bi se ti Principi mogli doseći čovjek mora da se oslobodi svojih UBJEĐENJA stvorenih tokom svog razvoja, dakle, tokom projekcije svog iskustvenog Ja. U drugim riječima: da bi se živjelo u harmoniji sa ostatkom postpojećih Izraza Jednog Bića KOJE JESMO i čovjek kao jedan od tih Izraza MORA da odbaci svoj EGO.

Gledanje istini u oči nije moguće zato što se istina ne gleda, te je hrabrost 'za gledanje istini u oči' apsurd...Istina moraš da BUDEŠ da bi je ZNAO.
 
  • Podržavam
Reactions: Tol
...Istina je veoma nesretan pojam jer ide od svakidasnjeg do apsolutnog...tačno je to da se mora BITI , da bi se , ZNALO...ali kad se Postane, prestaje se ordinirati u svijetu ovostranom a nije se uzdiglo prema Jesam....veoma teško je reći Jesam jer,- samo Jedan to i na to ima,- pravo....

Kada se postane istina...tada se 'čovjek' uzdigao iznad ega.

Dokaz tome je 'postanak', tj. vraćanje k Svijesti. :)
 
Kome je taj 'dokaz' dostupan?

Jedino TEBI-Biću KOJE JESI.
Putuješ vozom...Sediš u kabini,držiš novine u ruci,na stočiću pored prozora Tvoje naočari za sunce...i cela kabina i Ti stojite,a kad baciš pogled kroz prozor-sve beži,juri-polja,njive,drveče,a promiću i el.stubovi...Ceo voz i Ti u njemu stojite,a sve oko vas juri i promiće...Ja brišem maramicom znoj sa čela i bacim pogled prema horizontu...u daljini ide voz...
 

Back
Top