Црква босанска

Ja to ne vidim.
Као што и сам видиш, у случају Македоније и Бугарске (Пловдив и околина), изричито се помиње јерес богумила, тј. један специфичан облик јереси, док се при помену Твртка итд. помињу јеретици, што је уопштена категорија за све отпаднике од вере - никако искључиво богумиле. Дакле, или је у Босни било више различитих облика јереси, укључујући и богумилску, или особа која је ово писала такозвану Цркву босанску није сматрала богумилском.

možda se više da saznati iz ostatka teksta?
Увек је корисно сагледати ствари у контексту.
 
Poslednja izmena:
kolko rzumem samo jeretike u makedoniji naziva bogumilima. zašto bi ostali bili bogumili. možda se više da saznati iz ostatka teksta?

To je popis svih proklinjanja, jeresi:

000037.jpg

000038.jpg
 
To je popis svih proklinjanja, jeresi:

000037.jpg

000038.jpg
prva rečenica na strani 26 (a koju si preskočio u prethodnom citatu) jasno pokazuje da autor razlikuje bogumile od ostalih s kojima se ne slaže pa baca anatemu. u ovome što si postao anatemu nigde ne baca na rim i meku pa se očito radi o svadji unutar crkvene zajednice tj. pravoslavne tj. bogumili o kojima je reč bi bili verska grupa unutar istočne hriščanske crkve.

ista strana pokazuje da u autorovo vreme vlah nosi slovensko prezime odnosno sloven je.

koje je vreme nastanka dela?
 
prva rečenica na strani 26 (a koju si preskočio u prethodnom citatu) jasno pokazuje da autor razlikuje bogumile od ostalih s kojima se ne slaže pa baca anatemu. u ovome što si postao anatemu nigde ne baca na rim i meku pa se očito radi o svadji unutar crkvene zajednice tj. pravoslavne tj. bogumili o kojima je reč bi bili verska grupa unutar istočne hriščanske crkve.

ista strana pokazuje da u autorovo vreme vlah nosi slovensko prezime odnosno sloven je.

koje je vreme nastanka dela?

Ne znam zašto insistiraš da sam preskočio. Jedina namera mi je bilo da postavim zapis koji se nadovezuje na onaj iz prve polovine XIII stoleća što ga je Bajo Pivljanin bio postavio. Sve pre (kao i posle) toga uopšte nije bila tema. A ako bilo koga interesuje, Dečanski spomenici su na internetu vrlo lako dostupni u celini, pa da pročita koji deo hoće: http://digital.bms.rs/ebiblioteka/publications/view/4664

Ne znam tačan nastanak te stare knjige iz koje arhimandrit Ristić ispisuje. To je hrestomatija proklinjanja, kako kaže Ristić, prvo sve Pravoslavne crkve, a onda one sa kojima je imala posla samo Srpska crkva.
 
Da ne mislis na BaBunsku veru? To bi bili Bogumili, po planini Babuni u Makedoniji

Ne. Eno pise u zadnjem spisu sto je Slavenn777 postavio, zadnji paragraf " Vjerujusti v Badunskujo vjeri, . . ."

- - - - - - - - - -

БаДунска вера био је један од назива за богумилску јерес.

To nisam nikad cuo.
 
Jeli moguce da se Badunska vjera odnosi na islam?

The term "Bedouin" derives from the singular form of the Arabic word badu (بدو), which literally means "Badiyah dwellers" in Arabic

The Moroccan traveller, Ibn Battuta, reported that in 1326 on the route to Gaza, the Egyptian authorities had a customs post at Qatya on the north coast of Sinai. Here Bedouin were being used to guard the road and track down those trying to cross the border without permission

https://en.wikipedia.org/wiki/Bedouin
 
Није могуће, бадунска ( бабунска) вера се односи на богумилску јерес јер су тако припадници те секте били називани у Србији, по планини Бабуни где им је било жариште.
Бедуини су нешто сасвим друго.
 
A ima negdje da sa planina Babuna iznad Velesa zvala Baduna?

A drugi problem je da se u dokumentu vec posebno proklinju bogumili. To bi znacilo da su Baduni ne samo Babuni, nego su i drugaciji od bogumila, a po toj interpretaciji opet bogumili.
 
Poslednja izmena:
A ima negdje da sa planina Babuna iznad Velesa zvala Baduna?

A drugi problem je da se u dokumentu vec posebno proklinju bogumili. To bi znacilo da su Baduni ne samo Babuni, nego su i drugaciji od bogumila, a po toj interpretaciji opet bogumili.
autor očito razlikuje bogumile od drugih jeretika. kad nema imena za pokret on ih imenuje poimence.

iz izvora je nedvosmisleno da on te badune ne smatra bogumilima.
 
Poslednja izmena:
Sjajno odradjena tema bila mi je uzivancija citati od prve do poslednje stranice svaka cast svima i na prilozenim dokazima...Jedino me nerviraju ovi nacionalno ostrasceni padobranci koji uljecu...pa opet jedna te ista mantra "Bogumili napravili Ckrvu i znas steci...."
Posle svega procitanog se pitam otkud opste ideja zvanicnoj histografiji da stoji na stanovistu da je to "Bogumilska Crkva" jer to pada na prvu loptu cim oile pokusas da preispitas....
Ovi Bogumili nista nepostuju od sakramenata niti ikakvo uredjenje...
Ovi "Bosanka Crkva" imaju celu hijerarhiju postuju sakrimente kao i svaka druga...sa nekim razlikama koji su predmet rasprave...
Mislim sta Franjo Racki naveo "to su bogumili" i svi redom istoricari previsivali cak objavljivali neke radove...kao...
 
Ok znaci zakljuck je sledeci

1. Crkva nema veze sa Bogumilima

2. Crkva istocnog obreda koja je bila pod Juresdikcijom Rima u jednom periodu ali je izasla iz njihovog kanonakog poredka...Time su je i Pravoslavci i Katolici smatraju "raskolnickom"

3. Dokumente Crkve Bosanske uzima Srpska Pravoslavna da koristi sto bi trebalo da znaci da nema sustinskih dogmatskih razlika u ispovedanju vere...
Ovaj argument kako bi se moglo predpostaviti da ima dogmatskih razlika 'u raspravi djeda i svestenika' po meni nije validan oni u sustini jedan drugog osduju prekoravaju kako nisu dostojni pricesca...sto je uopste uobicajna stvar....
Argument tipa "Ali SPC" jeste prepravljao neke dokumente?...Da li to nije strano sirom sveta da se radi... Tu je naime stvar u nekim "teoloskim finesama' o kojima mirjani nemaju pojma niti im je od vaznosti za veru da znaju...
Ali da neka Crkva prepravlja dokument nekoga ko ne PRIZNAJE PRICESCE koje je sustina same vere! I da ga zadrzi to jos u Bogoslozenju je van pameti i mislim da istorija tako nesto ne poznaje.
Mislim da bi bilo dobro da nam se neki teolog obrati povodom ovoga ima li takvog na forumu?

5. E sad ovo poslednje "poslednji Bosanski Djed" stupa u Pravoslavlje poziva kler i narod...
Normalno je da neko od Klera odbije i to je uobicajno...Sto se tice samog naroda pa mislim da narod nije imo pojma sta se tu desava jos pogotovo u ono vreme "Nesto se popovi dogovaraju"...

Iz ugla Crkve potez "Djeda" se nemoze nikako tumaciti da se "prevjerio" nego da se vraca majci pokajnicki u jedinstvo....Sad ce neko reci pa da al nije sija nego vrat sta me briga za Crkvenu terminologiju...
Ne ne to su dijametralno suprotne stvari...
Nije isto kao menjati cjelo vjerovanje principe religiju "krenuti da isovedas Nirvanu " naprimer ili "Da Hristos nije Gospod nego samo prorok" ...Ovde je stvar "bio sam na pravom putu ali sam zabludio nacinio kardinalni greh" i slede uobicajne polajnicke mjere sto je takodje uobicajno za raskolnike kao sto znamo...

E sad ja se slazem sa vama da "Poslednji djed" bas tada stupa u Pravoslavlje silom prilika zbog najezde okupatora...I da mu vjerovatno nije bas bilo drago odmah dalo bi se zakljuciti...I da je svetovnim merilima istrajanost djedova na Crkvi bosanskoj bilo razumljivo...jer to gledas kao nesto bas svoje autenticno a i trdoglavi smo brate....
Ali po meni isto tako je sasvim logicno zakljuciti da je ovaj proces bio NEMINOVAN....Jer razmislite malo kult Svetog Save je vec tada bas jak Tvrtko se krunise nad njehovim mostima...Potom kitnja titulama Herceg od Svetog Save...
Hipoteticki da nije bilo turaka i da se "obnovilo" Carstvo...Pa sta mislis sta bi Vladar uradio mislis da bi pustio da ga i jedna i Druga Crkva anatemisu proklinju da se svadjaju a on malo vamo malo tamo? A narod u cudu zvera?
Pa naravno da nebi pozvo bi i "djeda i popa" i sve koji znaju nesto o vjeri da se dogovore...
I koji bi bio rezultat?...Pa sa jedne strane ima Crkvu koju priznaje celo istocno Pravoslavlje i kult Svetog Save koji je u Srbima vec jak a sa druge strane imas "Djedove" koje gledju svi kao raskolnike...Pa odgovor je ocigledan i "Djedovima" bi sledilo isto pokajnicke mere za raskolnike nekom vece nekom manje...Bili bi deo hijerarhije kao sto je i posledni davao darove kad su ga se "monasi plasili"(jel sigurno da je nas?!)
Moguce je da bi Crkva pretrpila neke kozmeticke promene kao "vid nekog kompromisa" koje sustinski nista ne znace...Moguce da bi Srpska Crkva Crkveni kler poneo imena Slovenizirana kao sto ih je nosila Bosanska...da nebi imali Arhiepiskopa sutra Patrijaha itd...Nego Djeda Glavnog Djeda...Gosta kako vec ide...ali kao sto rekoh to su kozmeticke stvari i unutrsnje stvari koje nemaju nikakve veze sa ispovedanjem vjere...
 
Danasnji Bosnjaci su 1/1 isti kao Srbi, a pogotovo kao Srbi u Rs i krajinama, najsličniji po svim genetskim istrazivanjima, kao po y dna tako i po autosomalnoj genetici, u pravcu Bosna su išle mnoge seobe iz Raške,zapadne Srbije,starog Vlaha,Smedereva itd...
Isto se odnosi i na južne Hrvate, manje više..
Ne postoji nikakve dvojbe o samom Bosanskom kraljevstvu i kakvog etničkog karaktera je ono bilo, na kraju kralj Tvrtko je ostavio dosta toga iza sebe da nema nikakvih zabuna.

Što se Hrvata tiče, oni se spominju u Livnu tada, pretpostavka je da ih je bilo u posavini gde su bili zajedno sa Srbima, i u okolini Bihaća, međutim po svemu sudeći odatle su migrirali pred Turcima.
Današnji BiH rimokatolici su mahom srpakog porekla.Možda bi bilo najpravilnije reći da su postojale hrvatske enklave po Bosni, dok bi apsolutno dominantan narod bio srpski narod, a čak i vlasi su imali primat u odnosu na Hrvate.
 
Ako pogledate videćete da su Hrvati vezani za Ugare, ali i u Ugarskoj je takođe bilo Srba, stoga sam ubeđen da se sadašnje stanje neće mnogo menjati.
Što se samog Tvrtka tiče po iskazima BiH dnk projektima Tvrtko je I2a, dakle ako sve uzmemo u obzir uopšte nema ni 1% dvojbe oko njegovog porekla, pa makar i daljeg ,, njegovi praoci, gospoda srpska".
 
Poslednja izmena:
Ma sve to stoji brate svakome iole normalnom istoricaru je jasno da je narod u Bosni srpski oduvjek i da je to srpska zemlja od naroda do vlastele...Nego to nije tema nego je tema anomalija Bosanska Crkva...usao sam sa ubedjenjem da se o ovome nista ne zna...posle citanja teme shvatio sam i uprkos i ako je malo jako dokaza da je stvar kristalno jasna...i da bi ovo tema bila itekako zanimljiva obraditi i istoricarima i teozima...Idalje nam deca uce laz u skoli...ma pozovi strane teologe istoricare daj im ovo da odrade plati ih da se razjasni a ja bi ruku u vatru stavio da zakljucak negdje bio kao i moj...
 
Prenosim tekst i sliku sa jednog drugog foruma, slučajno naletih.

Негдје у предратној Политици, Милан Карановић објавио је занимљив текст о култу "ђедова" у Kрупи на Врбасу, јужно од Бања Луке, који се одржавао све до 19. вијека. Начин како описује "ђедове" и њихов положај у вјеровањима народа, неодољиво подсјећа на неки реликт цркве босанске или чак словенске паганштине. Ево дијелова из тог његовог текста:

djedovski hrast.jpg
 

Back
Top