Něke odsrbljene ili još neposrbljene rěči...

'Свештеник' је општи појам који не само да не можемо довести у искључиву везу с православљем, већ ни хришанством, а 'свећеник' је регионални синоним за ту реч. Постоји јасна разлика између те, и речи попут 'миса, фратер, часна сестра' итд.

Латиница, уааа! z:hm:
 
'Свештеник' је општи појам који не само да не можемо довести у искључиву везу с православљем, већ ни хришанством, а 'свећеник' је регионални синоним за ту реч. Постоји јасна разлика између те, и речи попут 'миса, фратер, часна сестра' итд.

Латиница, уааа! z:hm:

Свештеник о коме ти говориш је свештеник[SUP]1[/SUP] , који је општији појам, а ја говорим о свештеник[SUP]2[/SUP] који је ужи појам и односи се на јерархе православне цркве. :grudvanje3:
 
А која је регија у питању? Не бих се, дакле, сложио.
icon_wink.gif
На целокупном српском језикчом простору православни је - свештеник (нпр. у манастиру Крка), а католички је - свећеник (нпр. Црква Криста Краља у Београду). Као што се католици крсте "и светога" на леву страну, тако исто кажу Крист, часна сестра, Абрахам, Јосип и свећеник. С друге стране, ми часну сестру не зовемо "католичка калућерица", катедралу не зовемо "саборна црква" итд. Поента је да су све то појмови нашег српског језика, с разликом у терминологији. Само што да сада то појмовлље нико није системски удоследио према србистичкој парадигми.

Једино што је интерчејнџибл је писмо - свеједно је да ли се пише латиницом или ћирилицом - то су све српска писма, од којих је ћирилица мало српскија.
mrgreen.gif

Zar casne sestre nisu opatice? Ja pod casnom sestrom podrazumevam samo opatice koje se bave i nekim humanitarnom rado ( Crveni krst, bolnice, staracki domovi).
Opatica je za mene samo i iskljucivo monahinja.
Katedrala i Saborna crkva dve su razlicite stvari.
 
Zar casne sestre nisu opatice? Ja pod casnom sestrom podrazumevam samo opatice koje se bave i nekim humanitarnom rado ( Crveni krst, bolnice, staracki domovi).
Opatica je za mene samo i iskljucivo monahinja.
Katedrala i Saborna crkva dve su razlicite stvari.
Постоји јасна разлика између монахиња и часних сестара. Строго говорећи, ове друге уопште нису монахиње, у православном смислу.

У православљу нема разлике између мушког и женског монаштва, нити постоје различити редови, али постоје степени монаштва: послушних, расофор, малосхимник и великосхимник. Ти нивои се односе на ниво подвижничких правила на која се монах обавезује. Поред њих, постоје и прозвитерски чинови: синћел, протосинђел и архимандрит. Ту је и игуманска титула који носе предводници монашких заједница. У неким манастирима је та титула резервисана да духовног предводника заједнице, док се световним стварима брине економ, који је нека врста заменика игумана.

У римокатолицизму, огромна већина редовника (условно речено, 'монаха') уопште нису монаси, у православном смислу, већ фратри и часне сестре, и начин живота на који се они обавезују разликује се од реда до реда, а с обзиром да код њих постоје и лаичка братства, говоримо о једном широком спектру 'монаштва', од оног нама познатог до нечега што код нас просто не постоји.

Опат и опатица су еквиваленти нашег игумана и игуманије. Они су на челу опатија, тј. самостана.
 
Poslednja izmena:

Back
Top