Balkanski rat na internetu

gost 198384

Iskusan
Poruka
5.443
Balkanski rat na internetu

Politička kultura i dijalog u jugoistočnoj Evropi često su veoma žestoki. To se možda nabolje primećuje u diskusijama na internet forumima. Neke od njih i bukvalno su naručene…

Novinar Vlad Ursulean objavljivao je na rumunskim internet stranicama uvredljive komentare na račun dvojice kandidata koji su imali najviše izgleda na pobedu na predsedničkim izborima 2009. godine. Činio je to za račun treće zainteresovane strane.
„Svakog dana dobijao sam spisak od 30 do 40 linkova i listu ’poruka’ koje je trebalo da plasiram na tim blogovima ili forumima. Na primer, da je Trajan Basesku, koji je izabran za predsednika, lično odgovoran za sve probleme u zemlji ili da je protivkandidat Mirčea Džoana počinio ovo ili ono krivično delo“.

Kontakt sa naručiocima Ursulean je uspostavio preko Fejsbuka, bila je reč o grupi liberala.

Očigledna netrpeljivost

I u Bugarskoj tirade mržnje nisu nikakva retkost na internetu. Antropolog iz Sofije Haralan Aleksandrov kaže da deo tih poruka potiče od članova stranaka. „Mislim da je bugarski internet vrlo necivilizovan. U vremenima krize česte su rasističke poruke, u Bugarskoj, recimo, protiv Roma“, kaže Aleksandrov.

I Ibrahim Makoli iz Udruženja novinara Kosova smatra da je u virtuelnom prostoru mnogo nacionalizma i mržnje. „Među korisnicima interneta vodi se rat – ne samo ovde na Kosovu, nego u svim balkanskim zemljama. Na osnovu onoga što tamo piše, očigledna je velika netrpeljivost među nacijama na Balkanu“, kaže Makoli.

Irena Cvetković zalaže se za prava homoseksualaca i nacionalnih manjina u Makedoniji. Na jednoj Fejsbuk-grupi pozivaju na nasilje prema njoj. „To me niti vređa, niti plaši“, kaže Irena Cvetković. „Alarmantno je to što tako mnogo ljudi misli da je borba za ljudska prava izdaja sopstvene države“.

Inače, jedna rumunska poslanica predložila je da se sa jednog mesta nadziru svi komentari na internetu. Ali glavni urednik najvećeg on-lajn portala u toj zemlji Kristijan Pantaci da bi time bila „otvorena Pandorina kutija. Čim se u internetu postavi prva barijera otvoren je put za sledeća ograničenja“.

Iako se baš i ne pominjemo neposredno u ovoj opservaciji svakako smo prvaci Balkana u više kategorija.

Ali mene nešto drugo zanima; ajde sada lepo aktivisti da otkriju po kojim tarifama rade da se i mi entuzijasti bolje orjentišemo u oblasti naručenih diskusija :D

A kao što se iz izloženog da zaključiti, pominje se i praćenje pa vi vidite šta ćete i kako...
 
Iako se baš i ne pominjemo neposredno u ovoj opservaciji svakako smo prvaci Balkana u više kategorija.

Ali mene nešto drugo zanima; ajde sada lepo aktivisti da otkriju po kojim tarifama rade da se i mi entuzijasti bolje orjentišemo u oblasti naručenih diskusija :D

A kao što se iz izloženog da zaključiti, pominje se i praćenje pa vi vidite šta ćete i kako...

Rade volonterski, očekuju nagradu u budućnosti.. :lol:.. budale
 
Iako se baš i ne pominjemo neposredno u ovoj opservaciji svakako smo prvaci Balkana u više kategorija.

Ali mene nešto drugo zanima; ajde sada lepo aktivisti da otkriju po kojim tarifama rade da se i mi entuzijasti bolje orjentišemo u oblasti naručenih diskusija :D

A kao što se iz izloženog da zaključiti, pominje se i praćenje pa vi vidite šta ćete i kako...

500E..na mjesec..honorarno..plaća me..HIA...
 
Iako se baš i ne pominjemo neposredno u ovoj opservaciji svakako smo prvaci Balkana u više kategorija.

Ali mene nešto drugo zanima; ajde sada lepo aktivisti da otkriju po kojim tarifama rade da se i mi entuzijasti bolje orjentišemo u oblasti naručenih diskusija :D

A kao što se iz izloženog da zaključiti, pominje se i praćenje pa vi vidite šta ćete i kako..
.

Срби су на форумима, па тако и ја, углавном 'слободни стрелци' ... али за ове друге /жуте и комшије/ баш и нисам сигуран...

Мада, баш би неко и могао да ми удели коју кинту...:mrgreen:
 
Iako se baš i ne pominjemo neposredno u ovoj opservaciji svakako smo prvaci Balkana u više kategorija.

Ali mene nešto drugo zanima; ajde sada lepo aktivisti da otkriju po kojim tarifama rade da se i mi entuzijasti bolje orjentišemo u oblasti naručenih diskusija :D

A kao što se iz izloženog da zaključiti, pominje se i praćenje pa vi vidite šta ćete i kako...

Niko nije spomenuo Krstu i nas rat na tastaturama!:dontunderstand::sad2::think::rtfm:
 
какав балкански рат, онај ибрахим лупа глупости
свако говори у сопствено име, па тако и он, хтео је да нам каже да је за њих шћиптаре свака комуникација ратовање
дивљак
шиптар
 

Back
Top