Vojna neutralnost, NATO, ili Rusija?

Vojna neutralnost, NATO, ili Rusija

  • Vojna neutralnost

  • NATO

  • Rusija

  • Vojna neutralnost

  • NATO

  • Rusija


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

HYPE

Domaćin
Poruka
4.613
Dakle, vojna neutralnost, NATO, ili Rusija?

Naime, Srbija ima vrlo dobar (da ne kazem odlican) geo-strateski polozaj, i kroz istoriju su upravo na ovom tlu vodjeni najveci ratovi, upravo zbog tog polozaja.

Zbog toga, cini mi se da je neutralnost najgora opcija. Jer time sto ne pripadamo ni jednom bloku, svaka strana moze da nas kara kako hoce. Naime, ovako trenutno funkcionise svetska politika: Zamislite jedno obicno drustvo, znaci ekipu ljudi koji se redovno vidjaju, pricaju, druze... I da od svih ljudi u drustvu, dvojica imaju pistolje. Oni su dobri prijatelji, i svako ko je dobar bar sa jednim od njih, zna da je bezbedan od ovog drugog, jer nijedan od njih dvojice nece udariti na ovog drugog bez jako dobrog razloga. Sa druge strane, nekog ko nije dobar ni sa jednim ni sa drugim, obojica konstantno maltretiraju i kinje.

E tako danas funkcionise svet. Amerika i Rusija nisu neprijatelji, oni su cak dobri prijatelji. A ko je sa njima u alijansi, njega niko ne iskoriscava (donekle), dok ove neutralne karaju i jedni i drugi.

Tako da je neutralnost za Srbiju danas najgora opcija. E sad, NATO ili Rusija? Po meni, Rusija je bolja opcija, najvise zbog NATO-ove politike o naoruzanju. O cemu se radi? Naime, svako ko je u NATO-u, mora da baci/proda svo svoje naoruzanje, i mora iskljucivo da kupuje naoruzanje americke proizvodnje, i to ono koje Amerima ne treba, znaci staro 20-30 godina.

Dakle, od nas bi se trazilo da bacimo svo dobro naoruzanje, nase proizvodnje i ruske, vozila, avione, znaci sve, i da redovno kupujemo americka oruzja koja su oni koristili u Vijetnamu. Pa da nam ga daju besplatno, u zamenu za ono sto imamo, opet smo na gubitku, jer je poznato da je rusko naoruzanje od pre 20-30 godina kvalitetnije od modernog americkog.

Tako da je savez sa Rusijom, po meni, trenutno najbolja opcija za Srbiju.
 
Pamet nalaze da budemo neutralni - da nam se ne sruci jos koji rat na glavu jer nas posle tog rata nece biti uopste...
Po kulturi smo bliski Rusima naravno...
Ali smo sasvim opkoljeni sa Nato.

Pa sad, birati izmedju pameti, zelja i realnosti... Ne mogu da budem odusevljen biranjem.

Imamo neke ovdasnje politicare koji su makar silom isposlovali neutralnost, ali se kao eho jos uvek cuje "mi smo protiv Nato"... Ti isti bi opet, vec juce da su mogli, pogazili neutralnost i ukljucili nas u sastav Rusije.
Neki drugi, a zovu ih evropejci, su naklonjeni tome da priznaju realnost, sto ne moze da bude mana.

Tako da... Ako danas biramo, prisiljeni smo da odaberemo Nato. Za 20 ili 50 godina... pa... stvari se menjaju.
Cujem neko suskanje da ce CG da udje u Nato, tako da cemo onda i bukvalno da budemo opkoljeni. Otpor nije pametan, mada je etican, jer nismo mi ostrvo ko Irska.
 
Ne treba Srbija da ulazi u vojne saveze.
I u NATO savezu i u savezu sa Rusijom u slucaju rata bili bi samo topovsko meso ovih drugih.

Jer ako ikad dodje do rata izmedju Rusije i Amerike najgore ce proci one zemlje koje su u savezu sa ovim gigantima,jer ce i Amerika i Rusija teziti da rat vode sto dalje od svojih granica.

Mada ako bas moramo da udjemo u neki savez onda sa Rusijom,ipak nas je NATO sljam bombardovao pre samo 11 godina.
 
Неутралност и тражење посматрачког места у Шангајској организацији за сарадњу због агресивног става Европске уније и НАТО-а по питање Резолуције 1244 и оспоравања интегритета Србији, јер је очигледно да се не поштују Уједињене нације и колективни систем безбедности од стране ЕУ и НАТО и да без страха крше Повељу Уједињених нација користећи претњу и силу као средство за остваривање својих експанзионистичких циљева.
 
I to je tacno,biti vojno neutralan ne znaci da te neki od saveza nece napasti.

Na primer Norveska je na pocetku drugog svetskog rata bila neutralna,ali je 1940 Nemacka okupirala Norvesku,neznatno pre zapadnih saveaznika jer su i saveznici poslali vojsku da okupira neutralne Norvezane.

Ako si u nekom savezu ne znaci da ces biti postedjen. Napadi se mogu sprovoditi na razlicite nacine,a cena bitisanja u savezu ume da bude preterano visoka.
A i seti se kako su nas saveznici bombardovali u 2.sv ratu, gore su tabali nego Svabe. Bolje su, izgleda, prosle tada vojno neutralne zemlje ;)
 
Objasni ovaj pokušaj duhovitosti? :lol:
Odlučujemo članstvom ili ne, tu je kvaka. Po meni moramo zadržati sve rodove koji mogu da nam zatrebaju.

onda kada ti meni objasnis onu svoju duhovitost.:lol:

i vracamo se na temu. mozes ti da kazes ja necu da se bijem, ali ako neko misli da treba da te bije, ima da te bije, ti ces ili da uzvratis ili da stojs mirno i trpis batine. a mi smo toliko mali, da sada svako moze da nas bije, cak i u savezu.

Lepo je rekla instant kafa. Kako god obrnes i okrenes nekako dodje isto.

Ako si u nekom savezu ne znaci da ces biti postedjen. Napadi se mogu sprovoditi na razlicite nacine,a cena bitisanja u savezu ume da bude preterano visoka.
 
Ја сам гласао за ВОЈНУ НЕУТРАЛНОСТ - али ако би избор био између НАТО и РУСИЈЕ - СВАКАКО БИХ ГЛАСАО ЗА РУСИЈУ...

п.с. можда анкета није сасвим добра, намерно или случајно.
 
onda kada ti meni objasnis onu svoju duhovitost.:lol:

i vracamo se na temu. mozes ti da kazes ja necu da se bijem, ali ako neko misli da treba da te bije, ima da te bije, ti ces ili da uzvratis ili da stojs mirno i trpis batine. a mi smo toliko mali, da sada svako moze da nas bije, cak i u savezu.

Lepo je rekla instant kafa. Kako god obrnes i okrenes nekako dodje isto.

:lol: Koliko znaš koja su prava, obaveze i šta donosi članstvo? Dva, aj polako, ne pričam ja o sukobu NATO i nas, nego realne opasnosti koja nam preti u dugoročnom periodu i tada moramo imati čime da uzvratimo čak i u savezu to nećemo imati jedino neutralni a to su svi potrebni rodovi. Na ovome je rađena doktrina ka kojoj idemo, ne samo na politici.
 
Pamet nalaze da budemo neutralni - da nam se ne sruci jos koji rat na glavu jer nas posle tog rata nece biti uopste...
Po kulturi smo bliski Rusima naravno...
Ali smo sasvim opkoljeni sa Nato.

Pa sad, birati izmedju pameti, zelja i realnosti... Ne mogu da budem odusevljen biranjem.

Imamo neke ovdasnje politicare koji su makar silom isposlovali neutralnost, ali se kao eho jos uvek cuje "mi smo protiv Nato"... Ti isti bi opet, vec juce da su mogli, pogazili neutralnost i ukljucili nas u sastav Rusije.
Neki drugi, a zovu ih evropejci, su naklonjeni tome da priznaju realnost, sto ne moze da bude mana.

Tako da... Ako danas biramo, prisiljeni smo da odaberemo Nato. Za 20 ili 50 godina... pa... stvari se menjaju.
Cujem neko suskanje da ce CG da udje u Nato, tako da cemo onda i bukvalno da budemo opkoljeni. Otpor nije pametan, mada je etican, jer nismo mi ostrvo ko Irska.

Lako ce Rusija da uspostavi kopnenu vezu do nas. Mislis da je nato-u prijatno sto iza ledja ima srpsko gnezdo. :D
 

Back
Top