Фридрих Ниче није био у праву: „Хришћанству фали рад“

Svecovek

Ističe se
Poruka
2.345
Мало књига сам у животу прочитао више од једног пута. Па тако и Ничеову вољу за моћ сам прочитао само једном целу, али одломак „хришћански идеали“ сам пажљиво прочитао четири пута и запао ми је за око овај детаљ:

„Да, ипак је хришћански идеал климатски условљен, слично индиском идеалу. И једном и другом недостаје рад. — Он издваја из народа, државе, цивилизоване заједнице, јурисдикције; он одбацује наставу, знање, неговање добрих манира, стицање, трговину... он оставља све што сачињава корист и вредност човека — он га издваја помоћу идиосинкразије осећања. Неполитичан, антинационалан, ни агресиван ни дефанзиван — једино могућан у оквиру строго уређене државе и уређеног друштвеног живота који допушта тим светим паразитима да напредују на општи рачун.“ Фридрих Ниче

Овај луди филозоф ( чија је идеја надчовека постала добра основа за хитлеризам ) ипак није био у праву, а то доказују и следећи цитати:

"Величина се, млади моји пријатељи, не извлачи на лутрији, она се осваја неуморним радом. Лењиве руке брзо запосли ђаво, а вредне ангел. Хоћете ли да постанете оптимисти, онда радите. Песимизам је болест, од које је рад лек. Никад медицина неће измислити савршенији лек против песимизма од рада. Никад медицина неће измислити савршенији лек против песимизма од рада. Радите, јер ако радите не можете бити песимисти. Или рад или песимизам." Св. Вл. Николај Велимировић

"Нада нема право ни у кога до у Бога и у своје руке." Његош

"Нити забадава хлеб једосмо у кога, него у труду и у послу, дан и ноћ радећи, да не будемо на досаду никоме од вас... Јер кад бејасмо у вас, ово вам заповедасмо да ако ко неће да ради да и не једе. Јер чујемо да неки неуредно живе међу вама, ништа не радећи, него окрајче и мешају се у туђе послове. Таквима заповедамо и молимо их у Господу нашем Исусу Христу, да мирно радећи свој хлеб једу." Солуњанима посланица друга светога апостола Павла


Узгред, сматрао сам за сврсисходно да завршим ову уводну поруку следећим цитатима:

„Својим надчовеком, Ниче није упростио проблем човека, већ га је још више компликовао. По својој мртвости надчовек подсећа на робота, а не на живо људско биће. И даље проблем човека мучи сваког мисаоног човека.“ Св. Јустин Ћелијски

„Немојте мислити да су наша тврђења празна и неоснована: обратите пажњу на успехе дарвинизма, марксизма, и ничеизма који су тако згодно с наше стране удешени. Разорни и погубни значај ових праваца за гојске умове, бар за нас, мора бити очигледан.“ – Протоколи сионских мудраца

„Европски философи антихристи (из луднице) представљају крај деветнаестога века... Три негације садржи надчовек у себи: негацију морала, негацију људи и негацију себе.“ Св. Владика Николај

„Ниче, назвавши себе Антихристом, тим самим је доказао своју неутољиву жудњу за Христом.“ Серафим Роуз

Владика Порфирије: "Аутор Антихриста је говорио једино на основу свог познавања протестантизма и католицизма; да је познавао православље, не би то написао."

Препоручујем следећу литературу у вези нихилизма и ничеизма:

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/vlNikolaj/NiceiDostojevski/Nikolaj0205.htm

http://www.svetosavlje.org/biblioteka/Teologija/Nihilizam/Nihilizam.htm
 
„Да, ипак је хришћански идеал климатски условљен, слично индиском идеалу. И једном и другом недостаје рад. — Он издваја из народа, државе, цивилизоване заједнице, јурисдикције; он одбацује наставу, знање, неговање добрих манира, стицање, трговину... он оставља све што сачињава корист и вредност човека — он га издваја помоћу идиосинкразије осећања. Неполитичан, антинационалан, ни агресиван ни дефанзиван — једино могућан у оквиру строго уређене државе и уређеног друштвеног живота који допушта тим светим паразитима да напредују на општи рачун.“ Фридрих Ниче

Niche je potpuno u pravu , a njegova ideja natchoveka je korumpirana od strane nacista , jer se dobro zna da je Niche mrzeo totalitarne rezhime i prezirao antisemitizam , chak i drzhavu uopshte tako da svako sa malo mozga mozhe da shvati koliko su daleko Niche i Hitler.
Natchovek je pojam koji se jedino mozhe i sme vezivati za individu , nikako za narod ili naciju , Natchovek je prvenstveno kreativna sila , nikako destruktivna.
 
Natchovek je pojam koji se jedino mozhe i sme vezivati za individu , nikako za narod ili naciju , Natchovek je prvenstveno kreativna sila , nikako destruktivna.

Destruktivna je prema slabostima u coveku.
Prema ljudskom u coveku.
Prema coveku.

Kada coveku oduzmes ljudskost ne dobijas nadcoveka. Ostaje samo 80kg gowana.
 
Zašto čovek da nestane?

Zato što smo mi, kao i sav život na ovoj planeti samo prelazna forma, ne treba gledati na ljude kao na svršen čin. Evolucija i dalje deluje, naši daleki potomci, ako im mi pre toga ne pobrkamo lončiće nekim globalnim nuklearnim ratom, gledaće na nas isto kao što mi sada gledamo na pećinske ljude.
 
Zato što smo mi, kao i sav život na ovoj planeti samo prelazna forma, ne treba gledati na ljude kao na svršen čin. Evolucija i dalje deluje, naši daleki potomci, ako im mi pre toga ne pobrkamo lončiće nekim globalnim nuklearnim ratom, gledaće na nas isto kao što mi sada gledamo na pećinske ljude.

Pa zašto ne nestaneš, zašto brineš o drugima više nego što brineš o samome sebi?
 
Nice je ideoloski otac Hitlera.

Ako kažeš da je Niče ideološki otac Hitlera, onda možeš reći i da je Biblija ideološki otac španske inkvizicije.

Mislim da je pogrešan put kojim se tuđi hleb osuđuje zbog trovanja koje je neki drugi počinio, serviranjem otrovnog hleba ili serviranjem zdravog hleba uz otrovno pečenje. Po toj logici nijedan čovek na planeti ne bi trebalo da snosi odgovornost za išta, već su za sve odgovorni oni koji su živeli pre nas.
 
Ako kažeš da je Niče ideološki otac Hitlera, onda možeš reći i da je Biblija ideološki otac španske inkvizicije.

Mislim da je pogrešan put kojim se tuđi hleb osuđuje zbog trovanja koje je neki drugi počinio, serviranjem otrovnog hleba ili serviranjem zdravog hleba uz otrovno pečenje. Po toj logici nijedan čovek na planeti ne bi trebalo da snosi odgovornost za išta, već su za sve odgovorni oni koji su živeli pre nas.

Dobro onda biblija zaista to jeste.

Sta sad, nice samo sto retko kad je nesto pametno reko a u okviru mog studijuma svaku njegovu knjigu sam morao da citam.l

Pravi romantista, nema veze za realnoscu.
 
Ja vec reko al nema ko da chita.
Niche je mrzeo totalitarne drhzave ( i drzhavu uopshte ) , mrzeo je antisemite i nemachke nacioaliste.
Svi znamo ko je Hitler.
Nije mi jasno shto ih uopshte i spajaju.

Nice nema sta da nije mrzijo.

A imao je i antisemitske dendencije prvenstveno sto je jevreja smatrao krivim za Hrcanstvo.
 
Ali je ipak cenio Jevreje vishe nego Hrishcane, i nije zagovarao istrebljivanje jevreja.

Znaš li da je bio ljubomoran na svoju majku, koja je pisala ljubavne priče?

I nikada ništa i svom životu nije radio osim što je filozofirao, baš kao i njegov učitelj Šopenhauer(bogati naslednici, sinovi jedinci).
 
Poslednja izmena:
I Ničea i njegovog učitelja Šopenhauera. Šta je, po Tebi, nadčovek?

Chovek je most ka nadchoveku.
Ali bez uopshtavanja.
Nadchovek je po meni prekorachenje svojih granica , individualno unapredjenje , fizichko , mentalno , estetsko , ...itd.
Iako se mogu izvesti opshti zakljuchci , vizija nadchoveka je uvek lichna i razlikuje se od osobe do osobe.
Kako je sama ideja nadchoveka rushenje svojih granica , u neku ruku je i nedostizhna ideja , jer uvek mozhe bolje.
 
Chovek je most ka nadchoveku.
Ali bez uopshtavanja.
Nadchovek je po meni prekorachenje svojih granica , individualno unapredjenje , fizichko , mentalno , estetsko , ...itd.
Iako se mogu izvesti opshti zakljuchci , vizija nadchoveka je uvek lichna i razlikuje se od osobe do osobe.
Kako je sama ideja nadchoveka rushenje svojih granica , u neku ruku je i nedostizhna ideja , jer uvek mozhe bolje.

A taj nadčovek, po definiciji, prezire one koji su ispod njega?

P.S. Ma Niče je bio ljubomoran na Isusa, što je znao da je ovaj nadčovek, ravan Bogu, a koji je bio milostiv prema slabima. ;)
 
Poslednja izmena:
A taj nadčovek, po definiciji, prezire one koji su ispod njega?

Da li ti prezireš pećineske ljude? Ako ih prezireš zašto?
Po Ničeovoj definiciji, ti si takođe nadčovek u odnosu na njih...
Dakle nadčovek ne prezire čoveka, već je to više stanje svesti, unapređen organizam, psihički
ili fizički. Kod nadčoveka prezir ne postoji, možda samo sažaljenje, jer je na višem stupnju razvoja.
 
Pa zašto ne nestaneš, zašto brineš o drugima više nego što brineš o samome sebi?

Ko kaže da treba da nestanem? To sa nestajanjem je bliže jednoj drugoj filozofiji koja slavi zagrobni život, moje vreme je sada i ovde, posle toga samo crnilo i ništavilo...
Ne razumem zbog čega je po tebi biti nadčovek loša stvar? Zar smo trebalo još da ostanemo u pećinama? Da posedujemo robove? Kamenujemo žene koje su načinile preljubu? Žrtvujemo koze i ostale domaće životinje? Zar se ti stidiš što je takvo vreme prošlo?
 

Back
Top