Pranje zuba i teretana

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Izvinjavam se sto ne mogu naci pogodan naziv za ovu temu...

Kod savremenog sveta postoji psiholoski efekat, nazovimo ga tako, da osecaju postovanje prema sebi ili mozda zadovoljstvo prema sebi ili mozda nezadovoljstvo prema sebi ako to ne ucine AKO:
-operu zube redovno
-vec vezbaju i odu u teretanu da osete tonus...

Dakle to jesu zdrave navike i to nije pridika kao sto se sve tumaci cim je tema , ovde na forumu...
Ali me interesuje jer u survivoru je to pranje zuba bilo vise od proste teznje da se odrzava higijena, vec je higijena bila ocigledno oslonac i za duhovnu stabilnost i mirnocu...

A kad je to stvar, onda to nije samo higijena, to je i mozda kompulzivna radnja, mozda i opsesivna radnja, mozda i fetis, ili sta vec moze da bude...

Moze da bude projekcija, receno prostim recima, da se nezadovoljstvo usled svega projektuje preko tih aktivnosti....

U svakom slucaju takve rutine i mentalni odnos prema njima, narocito duhovna potreba prema njima mi se cine kao iskaz neprimetne ali nezdrave psihe, a cak se i forsira u nekom smislu takav stav...(da li je to opsesivnost , pojma nemam....)
Ispada da moderna osoba nije zadovoljna sobom kao sama, vec tek u kompletu sa aktivnostima koje je cine drustveno i licno pozitivnim....(ne vidim razliku izmedju ovih osoba i osobe koja se oseca dobro samo ako je nasminkana...)
 
Pa njihova psiha se samo ogleda u tome sta drugi misle o njima.

Jedino zasto zapravo i imaju tu zelju je zato sto te je los zadah udar egu. Ne moze se ni slucajno to podneti. Ja, mislim, da otud i ta opsesija.

Mislim da isto vazi i za fizicki izgled ali ipak mozda ne u tolikoj meri.

Sve je to funkcija ega.
 
Izvinjavam se sto ne mogu naci pogodan naziv za ovu temu...

Kod savremenog sveta postoji psiholoski efekat, nazovimo ga tako, da osecaju postovanje prema sebi ili mozda zadovoljstvo prema sebi ili mozda nezadovoljstvo prema sebi ako to ne ucine AKO:
-operu zube redovno
-vec vezbaju i odu u teretanu da osete tonus...

Dakle to jesu zdrave navike i to nije pridika kao sto se sve tumaci cim je tema , ovde na forumu...
Ali me interesuje jer u survivoru je to pranje zuba bilo vise od proste teznje da se odrzava higijena, vec je higijena bila ocigledno oslonac i za duhovnu stabilnost i mirnocu...

A kad je to stvar, onda to nije samo higijena, to je i mozda kompulzivna radnja, mozda i opsesivna radnja, mozda i fetis, ili sta vec moze da bude...

Moze da bude projekcija, receno prostim recima, da se nezadovoljstvo usled svega projektuje preko tih aktivnosti....

U svakom slucaju takve rutine i mentalni odnos prema njima, narocito duhovna potreba prema njima mi se cine kao iskaz neprimetne ali nezdrave psihe, a cak se i forsira u nekom smislu takav stav...(da li je to opsesivnost , pojma nemam....)
Ispada da moderna osoba nije zadovoljna sobom kao sama, vec tek u kompletu sa aktivnostima koje je cine drustveno i licno pozitivnim....(ne vidim razliku izmedju ovih osoba i osobe koja se oseca dobro samo ako je nasminkana...)

Gledaj na to pranje zuba kao na vrstu ,,rituala'' koje smo naučili u detinjstvu kao poželjne oblike ponašanja u civilizovanom društvu, gde se održavanje higijene visoko ceni. Ja bih iskreno voleo da smo u tom pogledu svi konformisti, ako ne svi, onda bar većina. Ako smo uradili nešto što većina ljudi ceni, onda nam je drago i osećamo se prijatno jer smo na neki način prihvaćeni (a potreba čoveka da bude prihvaćen je velika), a istvoremeno se osećamo dobro i sami zbog sebe, opet, jer smo naučeni da smo ,,dobri'' ako smo oprali zube.. Naravno, to ne znači neposredno osećanje sreće i radosti kad izvadimo četkicu iz usta :D. E sad pitanje opsesije. Kod nekih verovatno i jeste ako se ponavlja mnogo puta dnevno. Šminkanje i pranje zuba nije isto jer se pranje zuba odnosi na očuvanje oralnog zdravlja (kako ta reč tupavo zvuči) i higijene, a pored toga ima i estetsku funkciju, a šminka ima samo estetsku funkciju, mada...uvek me je interesovalo kako bi se na mentalno zdravlje žena odrazilo kada bi šminkanje bilo zabranjeno zakonom?
 
Sve što nam je dostupno i što ovisi od nas,u nekoj je proporciji sa onim što je nedostupno i na šta ne možemo da utičemo.Proporcija ili nesrazmjer,raspon između želja i mogućnosti..o tome znamo sve.Željela bih ispričati priču o jednom slučaju..
Žena čiji je stan bukvalno kao mala apoteka,koja opsesivno čisti i riba,alkoholom i vatom briše kvake na vratima.Imamo njenu sliku.To što čini usklađeno je sa tim da je to njen domen mogućeg.
...njena unutrašnja slika je mrak,nezadovoljstvo,nemiri,nesigurnost..
Pitanje...Nije li kod osoba koje iznutra imaju narušen red,potreba za vanjski redom i poretkom stvari izraženija.Je li takva kompenzacija česta pojava?
Primijetila sam manje ekstremne pojave kod nekih žena,pa i kod sebe..kad sam "iznutra" dobro,manje pažnje poklanjam spoljašnjem uređenju prostora i obrunuto.
 
:lol: ..nasmijao me naslov teme ..al
Moj slučaj - svako veče operem zube ...grozno se osjećam ako, slučajno dođem u situaciju da nisam u prilici oprati zube..naime imam najbolje, tj. najzdravije zube u porodici ...
- možda ima i straha od gubitka ''prestiža'' ...ali prvenstveno kad vidim koliko se ljudi muče konstantno idući zubaru ..ne bih voljela da dođem u tu situaciju..taman mi još i to treba prenatrpana sam obavezama...
..a teretana ..dobro vježbanje..dok sam trenirala,a valjda moraš biti i sportski tip, stvarno sam uživala u tome šta vježbanje čini mom tijelu, mada mi to nije bilo primarni poticaj kad sam se odlučila baviti sportom...bolje rečeno molila roditelje da mi dozvole sa 8 god. da se upišem na TKD ... borilački sport, opasno i tako ... a kasnije, sada stvarno te vuče želja da se opet osjećaš kao kad si bio u ''punoj formi'' ... mislim da to ima veze sa endorfinima koji se luče tokom bavljenja sportom + zadovoljstvo svojim izgledom (a sportisti vole sportski izgled - šta je prvo jaje ili kokoš) + zadovoljstvo svojim zdravljem ...
...to te jednostavno vuče da se konstantno baviš sportom ...navika..a ako se dugo baviš sportom postane i obrazac ponašanja ...tip ...kažu ''sportski tip'' ..
...moja tetka je bila rukometašica, igrala za Osjek-prva liga tada..kaže nisu im dozvoljavali u to vrijeme, da nose ni prstenje, ni lančiće...i dan danas ne nosi ni prstenje,ni lančiće, ne šminka se..kao ni ja..kad je imala dužu kosu uvijek je bila zavezana u rep ..strašna ličnost ..al nije to tema..Kod tetke znam da je sublimacija u pitanju...
..jednom nam je profesorica psihijatrije pričala kako žena kada, recimo nema sexa (bila je Frojdovac - profesorica)- javlja se anksioznost, histerija - a mi smo pitali - zar ne bi mogla bavljenjem sportom sublimirati ili pomjeriti svoje frustracije ...Prof. je rekla da žena nije bila taj tip ...
..pitanje je sada gdje je granica navike, a počinje opsesija...
- ima i ona parola Sportom protiv droge - mladi se upućuju da se upravo sublimacijom ''vrate na pravi put'' ili ''krenu pravim putem'' ....
....ja bih čak i preporučila (al kad bi osobe bile takve, da im to odgovara), da svoje opsesije pomjere prema ovoj ''zdravoj'' aktivnosti ...
...imala sam jednu prijateljicu koja se stalno žalila na neke fizičke probleme, jest bila i malo gojazna..ja sam joj predložila da krene na aerobik ...ali ona je uvijek odbijala tu vrstu aktivnosti ..meni nikako nije bilo jasno kako (a imale smo tada 20 godina) ne želi...
..sad mi je jasnije....
...također drugu prijateljicu - izuzetno inteligentnu - koja nije mogla učiti, ako u sobi nije sve na svom mjestu..i sama mi je znala reći da ima paniku, migrenu (doduše izgubila je oca u ratu, sa 13 godina) ..opet ista stvar..ni s od sporta ...
...a opet kažu da osobe koje boluju od anoreksije su opsesivno sklone vježbanju i mislima o vlastitoj težini ....
..hoću reći da se svaki slučaj mora odvojeno posmatrati..ali da ima mehanizama ego odbrane..ima...ne kažem da nema i u drugim aktivnostima...
 
... Šminkanje i pranje zuba nije isto jer se pranje zuba odnosi na očuvanje oralnog zdravlja (kako ta reč tupavo zvuči) i higijene, a pored toga ima i estetsku funkciju, a šminka ima samo estetsku funkciju, mada...uvek me je interesovalo kako bi se na mentalno zdravlje žena odrazilo kada bi šminkanje bilo zabranjeno zakonom?

Izvinjavam se sto se nisam osvrnula na prethodno napisano a necitirano...ovo citirano je izazvalo malo vecu paznju - Mislim da bi se nesminkanje tj. sminkanje zabranjeno zakonom vise odrazilo na mentalno zdravlje muskaraca.
 
Jeste, mi se sminkamo svako vece....
A same zene zovu vecinu takvih muskaraca koji ne mogu bez kurvicastih zenskih pacenicima...
u nekom obliku...

Ja mislim da ne bi bilo problema ni sa jedne strane...zene bi bile ok jer je svim zenama zabranjeno, one jesu sklone grupisanju i prihvatanju ako je to konformno...
-------------------------------------------------
Koliko to ljudi uopste ne primecuje sta ih vuce ka kojim radnjama...
Kad vas citam , a i iz svoje prakse, nesto mi se cini da su pola ljudi danas, visoko samosvesni idioti, sto je naizgled suprotnost...ali nije kad se uzme u obzir da je imidz o sebi vazan, a ne kontakt i komunikacija sa sobom...
"Bolje da sam glup nego da izgledam glup"

Postujem svakog kome je pranje zuba strah od gubitka istih...to je vise odraz odgovornosti i discipline...
Ono sto sam ja video vise u survivoru, nego u realnom zivotu, ali moje misljenje je da se tamo samo ispoljilo , tj ne interesuje me simptom kao simptom , vec mi je u takvim uslovima ta reakcija simptom za nesto sto je samo blaze prisutno i delotvorno u obicnom zivotu svuda i svaki dan...
Dakle ja ne smatram da ce u rasterecenom zivotu njihova kompulzija biti ispoljena u pranju zuba.
Znaci to mi nije jasno ispoljen kompulzivni efekat.
Ali mislim da se tamo pod pritiskom jasno uocilo da su kroz selekciju , svaki ucesnik pokazao kompulziju , neko preko brijanja ispod miske, neko preko pranja zuba, neko preko neke druge aktivnosti....koju su stavili iznad hrane.
Ovaj simptom mi je samo jedan izbor rasterecenja njihove kompulzivne prirode u realu , ali zbog nemogucnosti osnovne kompulzije , ispoljava se projekcija...

A primetio sam upravo to cesto u realnom zivotu.Samo da ne bude da sam i kod mene to primetio, a voleo bih da imam malo zenske kompulzije prema estetskom redu, jer ja sam vise za prakticno dostupno...
Varijeteti kompulzivnosti i nervoza koja se javlja u realu kod osoba su me cesto zbunjivali...
Mislim da ja interno mislim da kompulzivne osobe nisu normalne i po mom ukusu , iako se moram sloziti da jesu normalne danas...malo obojene time, ne samo u tim trenucima, ima repova, ali izgleda svima su normalne...

Cak smatram da izvestan broj zena seks shvata kompulzivno , a ne hormonski...
Ne veliki broj, a mozda i veci broj , ali u maloj kolicini.
Muskarci takodje seks shvataju kompulzivno , mozda u istom broju kao i zene, a mozda i malo jace...
Opet tu ne racunam fizioloski nagon i naboj spermogeneze...

Sta vi mislite o toj mogucnosti seksa kao kompulzivne reakcije, ili bilo kog od ovih svakodnevnih kompulzija koje su na ostrvu zamenjene adekvatnim projekcijama...?
 
Izvinjavam se sto ne mogu naci pogodan naziv za ovu temu...

Kod savremenog sveta postoji psiholoski efekat, nazovimo ga tako, da osecaju postovanje prema sebi ili mozda zadovoljstvo prema sebi ili mozda nezadovoljstvo prema sebi ako to ne ucine AKO:
-operu zube redovno
-vec vezbaju i odu u teretanu da osete tonus...

Dakle to jesu zdrave navike i to nije pridika kao sto se sve tumaci cim je tema , ovde na forumu...
Ali me interesuje jer u survivoru je to pranje zuba bilo vise od proste teznje da se odrzava higijena, vec je higijena bila ocigledno oslonac i za duhovnu stabilnost i mirnocu...

A kad je to stvar, onda to nije samo higijena, to je i mozda kompulzivna radnja, mozda i opsesivna radnja, mozda i fetis, ili sta vec moze da bude...

Moze da bude projekcija, receno prostim recima, da se nezadovoljstvo usled svega projektuje preko tih aktivnosti....

U svakom slucaju takve rutine i mentalni odnos prema njima, narocito duhovna potreba prema njima mi se cine kao iskaz neprimetne ali nezdrave psihe, a cak se i forsira u nekom smislu takav stav...(da li je to opsesivnost , pojma nemam....)
Ispada da moderna osoba nije zadovoljna sobom kao sama, vec tek u kompletu sa aktivnostima koje je cine drustveno i licno pozitivnim....(ne vidim razliku izmedju ovih osoba i osobe koja se oseca dobro samo ako je nasminkana...)

Covek treba da se opere, i fizicki i duhovno. Ne samo sto treba da pere sebe, nego i svoj zivotni prostor treba da pere i fizicki i duhovno tj. energetski.

Evo, to mozes uraditi na sledeci nacin: jednostavno zamislis da spiras sa sebe umor, prljavstinu, tudje i lose misli, zamisljas kako se punis svetloscu i srecom. Neki ljudi nisu dovoljno usresredjeni i onda im treba neka ceremonija tj. ritual da bi osetili to energetsko ciscenje, ali i obican pokret ruke koji ce da simbolizuje odlazak te lose energije iz odredjenog dela tela je okej tj. dovoljan.
 
Izvinjavam se sto ne mogu naci pogodan naziv za ovu temu...

Kod savremenog sveta postoji psiholoski efekat, nazovimo ga tako, da osecaju postovanje prema sebi ili mozda zadovoljstvo prema sebi ili mozda nezadovoljstvo prema sebi ako to ne ucine AKO:
-operu zube redovno
-vec vezbaju i odu u teretanu da osete tonus...

Dakle to jesu zdrave navike i to nije pridika kao sto se sve tumaci cim je tema , ovde na forumu...
Ali me interesuje jer u survivoru je to pranje zuba bilo vise od proste teznje da se odrzava higijena, vec je higijena bila ocigledno oslonac i za duhovnu stabilnost i mirnocu...

A kad je to stvar, onda to nije samo higijena, to je i mozda kompulzivna radnja, mozda i opsesivna radnja, mozda i fetis, ili sta vec moze da bude...

Moze da bude projekcija, receno prostim recima, da se nezadovoljstvo usled svega projektuje preko tih aktivnosti....

U svakom slucaju takve rutine i mentalni odnos prema njima, narocito duhovna potreba prema njima mi se cine kao iskaz neprimetne ali nezdrave psihe, a cak se i forsira u nekom smislu takav stav...(da li je to opsesivnost , pojma nemam....)
Ispada da moderna osoba nije zadovoljna sobom kao sama, vec tek u kompletu sa aktivnostima koje je cine drustveno i licno pozitivnim....(ne vidim razliku izmedju ovih osoba i osobe koja se oseca dobro samo ako je nasminkana...)

...izvini ali ovo je bas izmisljanje tople vode...nemam blazi izraz...izvini...

Peremo zube vise puta dnevno da ne bi ostali bez njih, peremo ih dugo jer tako treba, glancamo ih kako bi se mozda oslobodili balkanske navike da svakome nedostaje koji zub u glavi...mladji i vise edukovani znaju da zvake nicemu ne sluze a navikli su da ribaju zube stalno jer je osecaj svezine neprevazidjen uzitak. Ja ih perem nakon svega sto pojedem i svaki put kada krenem iz kuce zato sto imam los kvalitet zuba dok su u isto vreme veoma lepi i zelim da mi traju zauvek, ni najskuplji zubar na svetu ne bi mogao da mi vrati dva prednja zubica za nijansu veca od ostalih ukoliko bih dozvolila sebi da ih izubim...

Sa Danijelom se povodom sporta slazem u potpunosti, ne mozes ocekivati da neko trenira citav zivot a da onda to prestane da ga ne bi nazvali kapitalistickim hrckom koji vrti traku u teretani...danas sam hrcak zato sto vise ne mogu da se takmicim u onim sportovima u kojima sam mogla ranije...ako je fetis neka je, makar je zdrav a i pogled na svoje telo nije zanemarljiv uzitak...to je napor a ja svaki napor postujem...nema razloga uniziti neciji trud...
 
Pa njihova psiha se samo ogleda u tome sta drugi misle o njima.

Kaze seducer...

To je strasno ako je istina.Jer mi bi trebalo da odrzavamo higijienu i vezbamo zbog svog licnog zadovoljstva i zdravlja,a ne za druge.Mi zivimo svoj zivot,a ne zivot nekog drugog.I zene se sminkaju da bi bile lepe sebi samima,a ne da bi privukle muskarca.Mene licno ne privlaci da me ljubi masni karmin ili da ljubim puder.
 
jednostavno zamislis da spiras sa sebe umor, prljavstinu, tudje i lose misli, zamisljas kako se punis svetloscu i srecom.<<<

Da, ovo jeste situacija koja se desava, ali je ja ne shvatam normalnom psiholoski, a jeste normalna za ovaj trenutak istorijski...
Znam da ispada smesno danas ako ovo smatras nenormalnim.
Ali nekad bi to bilo smatrano nenormalnim....a kreiranje potreba da se procisti i veze i za duhovno sagledavanje fizickog stanja , dakle da psihicki i duhovno sagledam i budem svestan svog pranja zuba i ruku je nesto sto bi se nekad shvatalo bolesnim....fetish, opsesivnost, a ne jednostavno operi ruke ili zube i sta imas tu da mozgas, ako mozes mozes, ako ne mozes, ne mozes, a ne da ti to bude emotivno pomagalo da lakse izazoves pozitivne emocije u trenutku cineci to....

Cak i psiholoski stavovi koji su ovde izneseni oslanjaju se na moderne trendove, i psihologiju uvezanu za te moderne trendove...i uopste ne uzimaju mogucnost da tu ima neceg opsesivnog, verovatno po logici ako je moje , a osecam se normalnom psiholoski , onda tu sigurno nema niceg opsesivnog...

Ovo je isto kao i slepilo kad pojedinac ne unapredjuje sebe jer mu ide super, tj onoj osobini ljudi da se ne unapredjuju ako ne dobijaju po glavi....ili filozofski receno bez frustracije nema usavrsavanja ni pronalaska bez velike potrebe...

Moj pristup se ne slaze sa tim, jer onda od mene kreira mediokriteta, jer moji standardi ce prestati da se unapredjuju onda kad prestane potreba zbog okoline i okolnosti za njihovo unapredjivanje...
 
Ali nekad bi to bilo smatrano nenormalnim....a kreiranje potreba da se procisti i veze i za duhovno sagledavanje fizickog stanja , dakle da psihicki i duhovno sagledam i budem svestan svog pranja zuba i ruku je nesto sto bi se nekad shvatalo bolesnim....fetish, opsesivnost, a ne jednostavno operi ruke ili zube i sta imas tu da mozgas, ako mozes mozes, ako ne mozes, ne mozes, a ne da ti to bude emotivno pomagalo da lakse izazoves pozitivne emocije u trenutku cineci to.......

Niti fetish, niti opsesivnost vec shvatanje i uzimanje sebe kao ljudskog bica a ne puke zivotinje koja se da urinira i fekalishe gde joj padne na pamet, jede sa zemlje ili zubima kida sirovo meso, ubija usled snage i nadmoci. Cinjenjem banalnosti (cetkicom za zube ili nekim drugim pomagalom) spira se zadah divljastva i postavlja granica izmedju onoga sto ne treba da se zaboravi iako mozda okolnosti navode na to i onoga na sta prinuda tera. Potiranjem malih emotivnih zadovoljstava gubis kontakt sa sobom a posredno i sa drugima, hrleci ka egzistenciji amebe. Filozofski receno, standardi vecine koji su dosegli nesto vise od krosnje na drvetu, ne primoravaju ucesnika u opstanku, pravom ili laznom, da sebe tera na civilizacijske norme ponasanja zarad publike, vec zbog sebe samog koji je lijanu zamenio za ljudskost.
 
Poslednja izmena:
Izvinjavam se sto ne mogu naci pogodan naziv za ovu temu...

Kod savremenog sveta postoji psiholoski efekat, nazovimo ga tako, da osecaju postovanje prema sebi ili mozda zadovoljstvo prema sebi ili mozda nezadovoljstvo prema sebi ako to ne ucine AKO:
-operu zube redovno
-vec vezbaju i odu u teretanu da osete tonus...

Dakle to jesu zdrave navike i to nije pridika kao sto se sve tumaci cim je tema , ovde na forumu...
Ali me interesuje jer u survivoru je to pranje zuba bilo vise od proste teznje da se odrzava higijena, vec je higijena bila ocigledno oslonac i za duhovnu stabilnost i mirnocu...




A kad je to stvar, onda to nije samo higijena, to je i mozda kompulzivna radnja, mozda i opsesivna radnja, mozda i fetis, ili sta vec moze da bude...

Moze da bude projekcija, receno prostim recima, da se nezadovoljstvo usled svega projektuje preko tih aktivnosti....

U svakom slucaju takve rutine i mentalni odnos prema njima, narocito duhovna potreba prema njima mi se cine kao iskaz neprimetne ali nezdrave psihe, a cak se i forsira u nekom smislu takav stav...(da li je to opsesivnost , pojma nemam....)
Ispada da moderna osoba nije zadovoljna sobom kao sama, vec tek u kompletu sa aktivnostima koje je cine drustveno i licno pozitivnim....(ne vidim razliku izmedju ovih osoba i osobe koja se oseca dobro samo ako je nasminkana...)
Nisam znala da me pranje zuba i teretana cine modernom osobom :eek:
 
Jeste, mi se sminkamo svako vece....
A same zene zovu vecinu takvih muskaraca koji ne mogu bez kurvicastih zenskih pacenicima...
u nekom obliku...

Ja mislim da ne bi bilo problema ni sa jedne strane...zene bi bile ok jer je svim zenama zabranjeno, one jesu sklone grupisanju i prihvatanju ako je to konformno...
-------------------------------------------------
Koliko to ljudi uopste ne primecuje sta ih vuce ka kojim radnjama...
Kad vas citam , a i iz svoje prakse, nesto mi se cini da su pola ljudi danas, visoko samosvesni idioti, sto je naizgled suprotnost...ali nije kad se uzme u obzir da je imidz o sebi vazan, a ne kontakt i komunikacija sa sobom...
"Bolje da sam glup nego da izgledam glup"

Postujem svakog kome je pranje zuba strah od gubitka istih...to je vise odraz odgovornosti i discipline...
Ono sto sam ja video vise u survivoru, nego u realnom zivotu, ali moje misljenje je da se tamo samo ispoljilo , tj ne interesuje me simptom kao simptom , vec mi je u takvim uslovima ta reakcija simptom za nesto sto je samo blaze prisutno i delotvorno u obicnom zivotu svuda i svaki dan...
Dakle ja ne smatram da ce u rasterecenom zivotu njihova kompulzija biti ispoljena u pranju zuba.
Znaci to mi nije jasno ispoljen kompulzivni efekat.
Ali mislim da se tamo pod pritiskom jasno uocilo da su kroz selekciju , svaki ucesnik pokazao kompulziju , neko preko brijanja ispod miske, neko preko pranja zuba, neko preko neke druge aktivnosti....koju su stavili iznad hrane.
Ovaj simptom mi je samo jedan izbor rasterecenja njihove kompulzivne prirode u realu , ali zbog nemogucnosti osnovne kompulzije , ispoljava se projekcija...
A primetio sam upravo to cesto u realnom zivotu.Samo da ne bude da sam i kod mene to primetio, a voleo bih da imam malo zenske kompulzije prema estetskom redu, jer ja sam vise za prakticno dostupno...
Varijeteti kompulzivnosti i nervoza koja se javlja u realu kod osoba su me cesto zbunjivali...
Mislim da ja interno mislim da kompulzivne osobe nisu normalne i po mom ukusu , iako se moram sloziti da jesu normalne danas...malo obojene time, ne samo u tim trenucima, ima repova, ali izgleda svima su normalne...

Cak smatram da izvestan broj zena seks shvata kompulzivno , a ne hormonski...
Ne veliki broj, a mozda i veci broj , ali u maloj kolicini.
Muskarci takodje seks shvataju kompulzivno , mozda u istom broju kao i zene, a mozda i malo jace...
Opet tu ne racunam fizioloski nagon i naboj spermogeneze...

Sta vi mislite o toj mogucnosti seksa kao kompulzivne reakcije, ili bilo kog od ovih svakodnevnih kompulzija koje su na ostrvu zamenjene adekvatnim projekcijama...?

Nije mi baš jasno u kojem smislu upotrebljavaš riječ projekcija - kao mehanizam ego odbrane ili kao riječ zamjena u svakodnevnom govoru..
..nakupljena anksioznost, nezadovoljstvo se mora nekako ispoljiti..
..kako da se obuzdamo u ''ovakvim'' vremenima, savladamo teškoće, a da ne koristimo ''pomoćne mehanizme''...
Hoćeš reći da su i prije odlaska na ostrvo naginjali neurotičnoj ličnosti ...neka vrsta sublimacije kompulzivnosti ....?
Ili postavljaš pitanje može li osoba koja ode na to ostrvo biti , ajd da kažem, potpuno normalna?
A projekcije kao mehanizma ego odbrane ima svakodnevno...bilo je i tamo ...možda je i neminovan kod svakog ''neprijateljstva'' i ''rivalstva''....
Ili hoćeš reći da teškoće na ostrvu, kao i teškoće u svakodnevnom životu dovode do ispoljavanja neurotičnosti?
I da li uopšte postoji osoba koja nije neurotična, na neki način?...
Ili te baš zanima kompulzivnost?
 
Pa kad vec ostali usmeravaju na ovu stranu , hajde ovo prvo...

Postoje silne metode kako ukloniti stres, kako izazvati vece samopouzdanje, a medju njima je upravo i ona citirana

>>>jednostavno zamislis da spiras sa sebe umor, prljavstinu, tudje i lose misli, zamisljas kako se punis svetloscu i srecom.<<<

Ja to zovem projekcija, a cesto su racionalizacije u istom paketu, kad npr razvod i advokati ubedjuju klijente sta treba da ucine da bi bili u prednosti u konacnom obracunu u sudu...pa se onda ucini i ono sto je nepotrebno ali daje odusak frustraciji, a lako se objasni da je bilo neophodno...

Interesantno mi je sto sam ja misljenja da su projekcije i racionalizacije psiholoski nezdrave, vec samo postapalice i kratke bafer lazi, da se ublazi sok, jedino ih tako odobravam...
Interesantno je da umisljam da me u odbrani neki pojedinci napadaju zbog ovog mog stava.

Da li mislis da je cilj projekcije zastita egoa?
Da li ovi moderni i jako prisutni postupci relaksacije , nalazenja snage u sebi i ostale tehnike , koje po mom misljenju ne mogu biti lokalizovane samo u tih 1h kad se primenjuju , jer po mom shvatanju psihologika sve sto se koristi i razmislja deluje duze i unosi nove uzrok-posledica logike i razloge ili racionalizacije u malom...., stvarno JESU ocenjeni kao samo kratkotrajnog dejstva od strane psihologa.

Da li psiholozi analiziraju posledice trenda rasta tih metoda , metoda instant relaksacije i instant motivacije i vizualizacije (tako zovu masu ovih tehnika)?
 
Zatrpavanje tekstom. Kvantitet je suvisan ako nema smisao i cilj.

Ti znaci priznajes da laprdas bezveze na forumu, o stvarima koje te licno ne pogadjaju i uopste te ne zanimaju. Znaci ubijas vreme. Zasto ti onda uopste mislis da zasluzujes paznju i postovanje od nekog na forumu kad sam ne postujes te ljude i njihovo vreme i energiju.
 
Pa tvoju paznju i ne zahtevam niti ocekujem....
A zatrpavanje tekstom jeste bespotrebno , ali izgleda da me uticaj takvih koje uvek krenu da izvrcu misli i recenice preuzeo, pa zato da bih sprecio banalizacije i zloupotrebu koja je precesta ovde i od takvih , nepotrebno prosirujem osnovno i jasnu i kratko iznesenu ideju i temu...

To su mi rekli i drugi, mnogo svesniji i razumniji i korektniji od tebe, ali praksa pokaze da ako postavim kratko izrecen post, danasnja forumska generacija, omladina i stariji tinejdzeri jednostavno nemaju ni recnik , ni percepciju , a imaju motiv i zelju da iskazu nesto i onda floduju...
Tu su naravno i starije, kao ti, koje floduju kad im je sujeta povredjena, kad se ne slazu sa necim izrecenim (sve sto nije onako kako odobravaju mora biti spaljeno i uguseno)...
I zbog zlih konotacija, je reakcija da se u startu iznesu i stavovi koji su visak, ali zbog banalnih zlonamernih replika koje bi temu potpuno ugusile i relativizovale...
Ovako tema krece optereceno , ali se bar smanjuje banalizacija (mada su tu naravno uvek izreke tipa "topla voda", "licna frustracija","jadnik" itd).

Ne postujem tvoje vreme, jer ga dovoljno postujes i sama.
Postujem vreme i vise misli i znanje onih koji su spremni da konkretno to i stave na videlo.
Niko ovde nije u sudnici pa je sudija nepotreban , a ti se javljas....dobrovoljno , a ministar sudstva ne placa samovoljne honorarce...
 
Izvinjavam se sto ne mogu naci pogodan naziv za ovu temu...

Kod savremenog sveta postoji psiholoski efekat, nazovimo ga tako, da osecaju postovanje prema sebi ili mozda zadovoljstvo prema sebi ili mozda nezadovoljstvo prema sebi ako to ne ucine AKO:
-operu zube redovno
-vec vezbaju i odu u teretanu da osete tonus...

Dakle to jesu zdrave navike i to nije pridika kao sto se sve tumaci cim je tema , ovde na forumu...
Ali me interesuje jer u survivoru je to pranje zuba bilo vise od proste teznje da se odrzava higijena, vec je higijena bila ocigledno oslonac i za duhovnu stabilnost i mirnocu...

A kad je to stvar, onda to nije samo higijena, to je i mozda kompulzivna radnja, mozda i opsesivna radnja, mozda i fetis, ili sta vec moze da bude...

Moze da bude projekcija, receno prostim recima, da se nezadovoljstvo usled svega projektuje preko tih aktivnosti....

U svakom slucaju takve rutine i mentalni odnos prema njima, narocito duhovna potreba prema njima mi se cine kao iskaz neprimetne ali nezdrave psihe, a cak se i forsira u nekom smislu takav stav...(da li je to opsesivnost , pojma nemam....)
Ispada da moderna osoba nije zadovoljna sobom kao sama, vec tek u kompletu sa aktivnostima koje je cine drustveno i licno pozitivnim....(ne vidim razliku izmedju ovih osoba i osobe koja se oseca dobro samo ako je nasminkana...)
mislim da to ima veze sa rutinom koja je nekada neophodna za odrzanje psihicke stabilnosti..nisam gledala survivor, ali znam o cemu se radi, pa onda pretpostavljam da je odrzavanje rutine, izvodjenje poznate, bliske, svakodnevne radnje, koja uz to ima zdravstvenu podlogu i opravdanje jedna od stvari koja te sprecava "da poludis"
na rutinu ne treba gledati negativno uvek, rutina je, na primer, potrebna i maloj deci, to njihov, a i nas svet cini sigurnijim, daje nam utisam da svoj zivot donekle drzimo pod kontrolom
svako do nas ima te male stavke koje nam ulivaju sigurnost i samopuzdanje, ako su te stavke uz to drustveno vrlo prihvatljive (poput dobrog izgleda, rada "na sebi" i slicno), onda polako postaju neophodne u nasem svakodnevnom bistvovanju...
 
Hvala malavelika...i ja to mislim , bas na ovaj nacin.
Nisam siguran da li je kompulzivno ili je to ono sto se zove rutina radi pokrivanja manjka volje, disciplina kao nadomestak volji...

Malo me uznemirava obim u kojem i oblici u kojem se sve javljaju ti znacajni rutinski detalji...zato sam postavio temu sa naglaskom na upravo tim malecnim simptomima ,meni znacajnim a drugima banalnim i nevaznim...
 

Back
Top