Ćutolozi i pričalice

Не. Екстраверти нису нужно причалице. Екстраверт је неко ко је више окренут ка спољашњем него ка унутрашњем свету. Нигде не пише да мора да воли да прича. Тако да је "ћутљив екстраверт" логичка могућност.
Nisam takvog upoznao.

Pa kad pricas na forumu , posto je mnogo nivoa, to bi znacilo da radi razumljivosti moras vise da pises....Mnogo je lakse kad je sagovornik ili dva, prilagodis nivo izrazavanja prema svesti i percepciji sagovornika i to ukida potrebu za bar 80% izgovorenog...mozda i vise..

Dakle zavisno od namene i prijemnika price zavisi i obim price.
I moze biti dva moda, jedno je da razume komandu , drugo je da razume sustinu , to su totalno dva razlicita moda razgovora..
Kad se osobi cini da razumeo sustinu zato sto je razumeo komandu , to je tek nebuloza...tj cisto tumacenje na sopstvenom nivou...

Nekada je postojala kultura govora , pa nisi morao da brines oko sagovornika, ako nije razumeo nije se pravio da razume, nego je pitao...To je prestalo sa eksplozijom seljastva, jer seljak se pravi da zna i razume, a i ne dozvoljava sebi da pita ako mu nije jasno, a sve svodi na svoj nivo posmatranja..

Mada je ovo preobimno za forum, tako da kao i sve preobimno izaziva negativne reakcije..

Nisam takvog upoznao.
Ja sam ti cutljiv ekstrovert kad je Srbija u pitanju..
Iz dva razloga, vecina ljudi je vrlo niskog nivoa sagledavanja, pa bi prica sa njima stvarala vise problema nego pozitive, i drugi , nisu zgodni za komunikaciju, imaju vrlo lose manire, imaju potrebu da se hijararhijski nadmecu , sve tumace kao napad, i ostale tragikomicne frustracije....

Za razliku od Srbije, u inostranstvu sam normalno ekstrovertan...postujem imho komunikaciju , nema potrebe za pet recenica kad se nesto iskazuje, i to vazi i u Grckoj i u EU, vazi cak i na Tajlandu , iako su totalno drugacije kulture, malo manje vazi u Arapskom svetu , ne znam zasto....

Iz dva razloga, vecina ljudi je vrlo niskog nivoa sagledavanja, pa bi prica sa njima stvarala vise problema nego pozitive, i drugi , nisu zgodni za komunikaciju, imaju vrlo lose manire, imaju potrebu da se hijararhijski nadmecu , sve tumace kao napad, i ostale tragikomicne frustracije....

Za razliku od Srbije, u inostranstvu sam normalno ekstrovertan...postujem imho komunikaciju , nema potrebe za pet recenica kad se nesto iskazuje, i to vazi i u Grckoj i u EU, vazi cak i na Tajlandu , iako su totalno drugacije kulture, malo manje vazi u Arapskom svetu , ne znam zasto....
U pravu si što se tiče komunikacije, a posebno oko političkih stavova. Bukvalno sam izneo svoj stav i odjednom navalio neki tamo na mene "argumentum ad hominem" stilom i obesmislio bilo kakav dijalog. Prosto mu nisam ni odgovorio jer se vidi da je nemoguće sa takvim komunicirati.

Možda treba razlikovati osobe koje su stidljive pa samim tim i ćutljive od onih koje ćute skrivajući svoje osobine, osećaje i slično.

Који би то могли бити разлози зашто неко ћути?

Ево пар идеја.

1. Није заинтересован за теме о којима се дискутује.
2. Заинтересован је али више воли да слуша него да прича.
3. Заинтересован је, и волео би нешто да каже, али нема шта да каже.
4. Заинтересован је, волео би нешто да каже, има шта да каже али сматра да би тиме створио непријатну ситуацију ( нпр. напали би га да је женомрзац. )
5. Заинтересован је, волео би нешто да каже, има шта да каже али такође поседује ирационални страх од тога да ће бити нападнут, физички или вербално, рецимо зато што је такву реакцију добијао од својих родитеља током одрастања.
6. Не допада му се начин на који се воде разговори нпр. превише су ужарени, траљави, брзоплети, неорганизовани, хаотични, нервозни, вулгарни, увредљиви, итд.
7. Хтео би да држи монолог или банку али зна да му ови не би дозволили.
8. Страх га да ће му се људи смејати због боје гласа или начина на који прича.
9. Преферира да комуницира путем цедуљица или малих писамца по могућству кроз поезију.
10. Преферира да комуницира преко телефона.
11. Нем је.

U pravu si što se tiče komunikacije, a posebno oko političkih stavova. Bukvalno sam izneo svoj stav i odjednom navalio neki tamo na mene "argumentum ad hominem" stilom i obesmislio bilo kakav dijalog. Prosto mu nisam ni odgovorio jer se vidi da je nemoguće sa takvim komunicirati.
Politicki stavovi, ekonomski stavovi , navijaci i sport, musko zenski odnosi kad su zene u razgovoru , sve su to situacije gde su obojeni formati komunikacije i nisu otvoreni i onda je bez veze drzati ih previse otvorenim...

Можда зато што га ниси препознао?
Лако је препознати ћуталицу.
Али ћуталицу екстраверта?
Kvazi psiholozi kazu da je psihicki vrlo razorno da ekstrovert postane cutalica.....
Ali ekstrovert nema drugih opcija ako je jednoumlje u okruzenju ili niski nivoi kulture komunikacije...
E sad, da li to utice na njegovo psihicko stanje, pa verovatno ga cini malo manje zadovoljnim, ali to je malo , bas malo manje...
Mnogo vece su posledice npr net hot chata gde se generisu teski poremecaji kod devojaka, ne znam kod muskaraca, nisam hotovao sa njima, a nisam puno ni sa devojkama, nego osetim u komunikaciji bipolarni efekat narcisoidnost ako je hot chaterka....odma te navlaci da iskamci hot a ne kompliment, ne vodi razgovor nego trazi napaljenost kao izraz zainteresovanosti , a ne start stop erotizovana igra....

Ja bih rekao da je onda nasusna potreba ekstroverta da nadje izuzetke od ljudi, jer onda moze sa njima da pravi izuzetke od okruzenja....

Који би то могли бити разлози зашто неко ћути?

Ево пар идеја.

1. Није заинтересован за теме о којима се дискутује.
2. Заинтересован је али више воли да слуша него да прича.
3. Заинтересован је, и волео би нешто да каже, али нема шта да каже.
4. Заинтересован је, волео би нешто да каже, има шта да каже али сматра да би тиме створио непријатну ситуацију ( нпр. напали би га да је женомрзац. )
5. Заинтересован је, волео би нешто да каже, има шта да каже али такође поседује ирационални страх од тога да ће бити нападнут, физички или вербално, рецимо зато што је такву реакцију добијао од својих родитеља током одрастања.
6. Не допада му се начин на који се воде разговори нпр. превише су ужарени, траљави, брзоплети, неорганизовани, хаотични, нервозни, вулгарни, увредљиви, итд.
7. Хтео би да држи монолог или банку али зна да му ови не би дозволили.
8. Страх га да ће му се људи смејати због боје гласа или начина на који прича.
9. Преферира да комуницира путем цедуљица или малих писамца по могућству кроз поезију.
10. Преферира да комуницира преко телефона.
11. Нем је.
2 i 3 se zove tempo...i 4 je tempo, ali ne oko napada...nego neprihvatanja price.
Npr 4 se cesto desava kad te neka riba pikira , a pokrene se prica i sad ti ako se ukljucis u pricu , krece razmena naizmenicno poteza, ali ne vuku se potezi oko pikiranja ribice...
A ako se obraca paznja na pikiranje ribice, onda si tempo out iz debate, ali gledas priliku kad da poentiras u filtriranoj debati ti i ribica, koja se izdvojeno posmatra od vas dvoje, dok ostali posmatraju celu debatu..
Ako ste oboje dobri , moguce je da ostali ucesnici uopste ne primete da vodite odvojenu debatu koju oni integrisu u celokupnu debatu...

Јунг је дефинисао екстраверзију као окренутост према спољашњем свету -- није је никада дефинисао као окренотуст искључиво према другим људима. Други људи јесу део спољашњег света али нису једина ствар која се тамо налази. Самим тим, неко ко не воли да комуницира са људима, небитно какви су, али воли да истражује свет, путује и слично је есктраверт. ( Треба додати да Јунг баш и није био чувен по јасним дефиницијама, тако да је ово што износим само моје самоуверено тумачење истих. )

А да ли ћутљив екстраверт постоји, или не, и како и где се може наћи, је споредна ствар јер дефиниције долазе пре опажања. Реч има значење које јој је аутор доделио, независно од тога да ли се оно што та реч може представити може наћи у реалности или не ( реч "једнорог" је познати пример. )

Даље:
Треба направити разлику између онога што неко ради и онога што би неко хтео да ради. Екстраверзија се, ја бих рекао, односи на ово друго -- на преференције. Самим тим, само зато што неко ћути не значи да не би волео да прича тј. да је екстраверт. Можда једноставно не постоје адекватни услови за то нпр. одговарајући људи. То је оно о чему, чини ми се, Мушки прича.

Poslednja izmena:
Ako uzmemo emocije kao faktor, onda bi ekstrovert bio onaj koji generise emocije u interakciji sa drugima, a introvert u svojim impresijama..

Ako se to dalje razradi , onda ekstrovert krece da koristi ekspresije pa bilo to govor ili bilo sta drugo sto je ekspresija i poziv za suglasnost , dok introverta nema takav pristup nego generise impresije pa mu emotivno nije bitno suglasnost, ali mu je bitna u nekoj meri socijalizacija....tj komunikacija nesuglasja...

Interesantno je da introverti ako su pozitiva vaspitani imaju bolju selekciju poznanika i prijatelja nego ekstroverti....bas ako uzmem ovakve definicije, koje sam sad iz prsta izvukao pa mozda negde i zeznu stvar....ali ne bi trebalo..

Ekstrovertnost i introvertnost moze biti i ako je faktor vrednost drustvene kreativnosti

Da li ce neko biti ekstrovertan ili introvertan zavisi npr od toga da li ce kad odraste drustvo i utisak koje ostavlja biti u potencijalu da predje prag civilizacije ili kosmicke civilizacije..tj da uspe da prezivi smrt Sunca...

Po onome sto vidimo sada, ljudi nece to uspeti nikad...jer se vrte u beskonacnom ciklusu animalno , hijararhijsko i tek kljucnu ponesto od intelektualnog ali ne mogu vise jer im je selekcija uzasna sto ajd nije presudno , ali jeste ako je selekcija negativna...i onda nemaju dovoljan dohvat IQ i odgovornosti...

Tada ce odgovorni naucnici u primeru Tesla, postati introverti...dok bi u suprotnom bili saradnici sa mark tvenom, ajnstajnom, hercom i ostalim naucnicima, da su sa stanistem i pedigreom bili bliski britanskom naucnom drustvu tih godina...
Isto kao danas sto je smrt za naucnika da bude stanovnik Srbije..

Dakle ekstrovertnost i introvertnost mozda mogu da zavise od faktora koji se uzima kao vazan generator ljudske komunikacije i otvorenosti prema drustvu...

Meni je nrp istovremeno i megalomanski ali i uzasno ako se posmatra faktor civilizacije kako je sve vise prisutna ideja da se mora bezati na mars da je zemlja izgubljena zbog ratobornih i zbog glupaka i budala...
Kao kad bi britanci u britaniji napravili zatvor a otisli u australiju...a mnogo bolje resenje se pokazalo da sutnu sve zatvorenike u australiju i postali su dobri ljudi...

. Самим тим, само зато што неко ћути не значи да не би волео да прича тј. да је екстраверт. Можда једноставно не постоје адекватни услови за то нпр. одговарајући људи
Vrlo čest slučaj.

Imam prijateljicu koja ne zaklapa. I kad smo bile na petodnevnom meditativnom
povlačenju, gde se praktikuje plemenita tišina, ona je šaputala sve vreme.. :rotf:
Za nju je to tišina.
Ali mi je posebno zanimljivo bilo kada je rekla da ne može nekoj baki da održava
stan i da će joj otkazati. Zašto? Kaže, baka ne prestaje da priča. Ona takvo čudo
još nije videla.
pa ebi ga, pricalice obicno ne vole pricalice.. pricalica nadje nekog cutologa da ga pridavi

Postoje različiti ćutolozi i različite pričalice, ali je presek da svako, ali baš svako ima vreme i ljude s kojima priča i one s kojima ćuti.
Mogao bih da generalizujem i napišem još nekoliko podela, ali je suština definicija uvek šablonizacija i uticaj na ljude da menjaju svoje navike prema nekom, često trenutnom utisku.

Tačno, slažem se.

Dugi niz godina pokusavam da shvatim sebe i ljude oko sebe. Jedna stvar je takoreci sigurna, a ta je da ja ne umem da citam misli drugih ljudi. Mogu ponesto da pogodim posle duzeg posmatranja, ali da tvrdm da tacno znam sta neko tacno misli cak se ni ne usudjeujem da kazem. Toliko puta sam omasio i iznenadio koliko razlicito umemo da mislimo.

Ni ja ne znam da čitam misli drugih ljudi. To mi je nekada uspevalo, sada više ne.

Jesu li moguće situacije da stid pokrivamo brbljanjem?

Moguće je.

Ja mogu lako da procitam ljude, bas izuzetno lako , ali je drugi problem, a to je kad ih procitas dolazis u sukob i sa njima i sa drugima, jer drugi imaju totalno drugaciju sliku o tim ljudima, a ti ne zelis da se namestas kao zrtva, a zabole te i to sto drugi vole te cikluse egoisticne i samozavaravajuce..

Zasto ja lako citam ljude?
Pa jedan od sigurnih brzih razloga je jer ih citam preko drugog, procitam tog drugog i pustim ga da dupe ispomera ovom koga hocu da procitam...
Tada je fokus onog koga citamo usmeren ka test pojedincu , a mi sa strane mozemo da ga busimo poprilicno lako....

Ono sto je problem je sto ljudi zele cak i tu glupost , narocito u Srbiji , da druge ubede u to da je njihova procena tacna....imaju zbog necega tu potrebu....
Osoba koja se pretvara jasno ima potrebu da se lazno pretvara, ali osoba koja je pogresno cita zasto ima potrebu da druge ubedjuje u to da je njeno ocitavanje ispravno , to ne znam...
Narocito zato sto je distanca malo uocljiva, npr kad procenim nekog kao problematicnog, budalu ili lopova, moja distanca je skoro neprimetna prema tim ljudima....nije stigma...

Ali naravno to donosi promenu u kooperaciji sa drugim ljudima, npr nema zajednickih projekata sa lopovima, niti prihvatanje bilo kakvih procena od budale...budala sto ima misljenje ima ga kao i dupe....totalno nasumicno formirano...

Jedna od najcescih gresaka je kad se nesto postavlja na idealizovanu poziciju , pijedastal...npr lepa zena...ili lep muskarac..
Posle imaju probleme sa pogresnim predrasudama...niko ih nije terao da podrazumevaju da je svaka izrecena rec iz usta lepih osoba bila tacna...

Oprezni su i nepoverljivi, dok ne saznaju vise o tebi ako prodjes filter (kad te upoznaju) onda je sve OK cak i vise od OK. Mogu samo da nagadjam zasto.

Za one koji brbljaju kad je situacija takva da lici da je neprijatno ne reci nista i cutite - e tad je najbolje da zacutite (makar na neko vreme).

Ako ne zacutite, vrv nista se nece dogoditi - situacija vam je poznata pa se snalazite a i vecina ljudi strpljivo saceka da neko isprica sve sto ima. Naravno ima onih kratkog fitilja koji ce vas prekinuti. Ali ta situacija sa pricanjem da se 'popuni' nelagoda je karakteristicna - zato i kazem, svima ce da bude lakse da prestanete da pricate.

Uostalom probajte, pa napisite kakva su vam iskustva. Bas me zanima.

То је оно о чему, чини ми се, Мушки прича.
ma muski je profesor, senior, ja bih voleo da nam ovde predaje na razne teme, ali je vilgeforc junior;
odlicno si im objasnio: avantura, egzotika, tropi, strane kulture, podneblja, itd:
воли да истражује свет, путује и слично је есктраверт.
onda
Самим тим, неко ко не воли да комуницира са људима
ma, naravno sta ima da pricamo, izasli smo da se zezamo, ludujemo, a ja cu da djuskam, i naravno, pokusam i da odvojim :per:

na drugoj strani, ja imam svoje rezervisano vreme za introvertnost, samoanalizu, kada se iskljucim od sveta, i razmisljam o konceptima i sl.

ja nisam bio podeljen samo dan/noc. radni dani, skola i vikend, izlazilo se kada se htelo, vec sam imao i duze vremenske periode cutanja, introvertnosti generalno, kada sam pisao umesto komunikacije, a takodje i ekstrovertnosti jel volelo se sve sto vole mladi

ne bih ja delio ljude na one okrenute ka spolja i one ka unutra, vec smo svi mi 2 u 1, samo zavisi u kojoj smo fazi

Back