Ime i karakter

hakim bej

Elita
Poruka
16.477
Desava se cesto da kad upoznajem ljude, znam njihovo ime.
Stvarno, sve Jelene lice, svi Dragani imaju puno slicnosti,...
Kazu da akusticka zvucnost imena, onako kako vas od najranijeg detinjstva zovu, utice na karakter.
Ako ime zvuci ostro, resko, izgovara se kroz zube, cesto je i osoba upravo takva - ostra.
Ako zvuci tupo - cesto je i osoba takva.
Ime koje se izgovara uz osmeh prilici vedrim nasmejanim osobama. Ne mozete, na primer, reci LEjla bez osmeha.
HaKim zvuci kao grc, kasalj.
daRRko zvuci kao dRRrxadzija... boRiSs isto samo ostro...
Ako cujete nekoga sa vrlo zaguljenim imenom, verovatno su mu roditelji bili takvi, i nisu umeli da smisle bolje ime. seljaci.
A iver ne pada daleko od klade.

Nema veze, bar smo na forumu neko drugi.
Aj ziveli !
 
Poslednja izmena:
Ime i karakter nikada ne idu zajedno i nemogu da vidim nekakvu povezanost.Bas si dobro rekao ovde smo neko drugi,pa karakter nam ostaje ist.
Karakterne osobine po svojoj prirodi su promenjivi i tokom naseg razvoja se nadopunjavaju.No,priroda nase interakcije sa spoljasnim svetom uvek ostaje ista.Covek je i u 7-moj godini zivota vec licnost svesna svoga postojanja...
Paradoksalno je ono sto neko ostane takav do kraja,a neko se tokom vremena menja:hahaha:
 
Svidja mi se tema, zanimljiva jako...slazem se Hakime, ime i karakter imaju veze. No bespredmetno je izvoditi zakljucke na osnovu vestacke tvorevine, na nickove mislim. Moja, verovatno cudna, uvrnuta, teorija zakljucke bazira na osnovu prvog samoglasnika u imenu. Praksa uglavnom to potvrdjuje. Sto se pak izbora imena tice, nekada je i kum kriv :).
 
Svidja mi se tema, zanimljiva jako...slazem se Hakime, ime i karakter imaju veze. No bespredmetno je izvoditi zakljucke na osnovu vestacke tvorevine, na nickove mislim. Moja, verovatno cudna, uvrnuta, teorija zakljucke bazira na osnovu prvog samoglasnika u imenu. Praksa uglavnom to potvrdjuje. Sto se pak izbora imena tice, nekada je i kum kriv :).
ali, pazi..ime nismo birali mi, a nick jesmo..zar onda nick ne govori vise o nama, no nase stvarno ime? :)
 
ali, pazi..ime nismo birali mi, a nick jesmo..zar onda nick ne govori vise o nama, no nase stvarno ime? :)

A da li smo baš neko drugi na forumu, ili nam se samo čini da "se ne vidimo", tj da nas ne "vide"?

I još - Da li upravo nik govori nešto o nama, baš zato što smo ga mi izabrali u nekom trenutku, u nekom stanju, sa nekom idejom, pa ne možemo "kriviti" kuma?
(Pozdrav Lanavi)

Istovrsna pitanja koja u stvari imaju smisla a koji ja nisam na prvu loptu uhvatila. Ali mozda imam neko objasnjenje...nekom silom (visom, kosmickom, kumovskom ili roditeljskom) dobijamo zvanicno ime koje podsvesno nosi nas karakter, daje mu svoj zavrsni pecat. Biranje nick-a nije uzviseni cin, u nekim slucajevima tek zaista slucaj, u nekim smisljen postupak kojim se odasilje neka poruka, u nekim isplivavanje podsvesne zelje za utiskom koji realno ime ne pruza i koje ovde niko nece dati ili tek retki, mozda vrsta bunkera koji stiti (ima na forumu tusta i tma nickova koje bi bilo zanimljivo tumaciti ali ...)...Taj izbor moze da se poistoveti sa izborom avatara...ili ce realno odraziti ono sto jesmo, ili ce realno odraziti ono sto zelimo da budemo...Ko voli psihologiju, moze da se poigra. Mozda je i psihijatar neophodan, ne znam :).
 
Po mom mišljenju ime i karakter nemaju medjusobnog uticaja čak ni toliko koliko mesec svojom gravitacijom utiče na zemlju i obratno. Naša iimena sigurno više govore o karakteru naših kumova. Naprimer imena koja su nastala iz političkih, patriotskih verskih i drugih uverenja i opredeljenja bilo roditelja bilo kumova.
Naprimer Vuk.St. Karadžić je dobio ime Vuk od strane svojih roditelja zato što su im sva deca pre Vuka redom umirala, pa su onda da bi odagnali nečiste sile od novorodjenčeta dali mu ime Vuk. Ima mnogo takvih primera ali ovo je samo jedan od originalmnijih.
Medjutim sigurno je da ime može da utiče na karakter pojedinca ukoliko mu ono u životu stvara komplekse bilo koje vrste. Ali nikako ne može da odražava karakter pojedinca npr. imam suseda Gradimira koji je zameren sa svima u svoj bližoj i daljuj okolini.
 
Arhimed je covek kome je jako stalo da drugi uvaze njegov stav i nije mu svejedno ako ne ispadne tako (mir, mir, mir, niko nije kriv).

Goranbeograd (ako jeste pravo ime) je na izvestan nacin egocentrik i njega uopste ne zanima da li i sta drugi misle o tome sta on misli.
 
Arhimed je covek kome je jako stalo da drugi uvaze njegov stav i nije mu svejedno ako ne ispadne tako (mir, mir, mir, niko nije kriv).

Goranbeograd (ako jeste pravo ime) je na izvestan nacin egocentrik i njega uopste ne zanima da li i sta drugi misle o tome sta on misli.

Da nije tako šta bi mi u svetu fizike i matematike danas imali da se nisu uvažavali njegovi stavovi i zakoni.:hahaha:
 
Poslednja izmena:
Ideja da sve Jovane imaju iste karakterne crte smesnija mi je od ideje da je to slucaj i sa svim Vodolijama.

Sve do trenutka kada novorodjencetu nadenu ime, ono ima potencijala da bude bilo sta, ali od trenutka kad dobije ime, njegov karakter je odredjen?

E svasta.
 
Ideja da sve Jovane imaju iste karakterne crte smesnija mi je od ideje da je to slucaj i sa svim Vodolijama.

Sve do trenutka kada novorodjencetu nadenu ime, ono ima potencijala da bude bilo sta, ali od trenutka kad dobije ime, njegov karakter je odredjen?

E svasta.
naravno da ne :)
ali, necije ime utice na karakter
makar time sto osobe oko nas na tacno odredjeni nacin reaguju na nasa imena, a njihove reakcije koje su uslovljene time delimicno uticu i na nase oblikovanje
sigurna sam da ce dete, koje su od malena ismevali, ili zadirkivali zbog imena, zbog toga razviti neke osobine koje inace ne bi...i, obrnuto, neka imena koja izazivaju "lepe" asocijacije kod ljudi, ce opet, na drugi nacin, uticati na nosioca tog imena
 
Nije rec o znacenju imena, nego o izgovoru, o zvucnosti.
Neka imena se pevaju, neka se kroz zube izgovaraju, neka se vicu, neka "sikcu" kao kocnica na busu 23.

Kada vas , od najranijeg detinjstva, neko oslovljava uz osmeh :), to ce uticati na oblikovanje licnosti.
Kada vam se majka obraca kroz zube, skoro vicuci, to ce drugacije uticati na razvoj licnosti.
Kada imate puno RRR u srrred imena, neko ce rrrezati na vas ceo zivot.
Podsvest ne moze biti imuna na ove uticaje.

Celi narodi su obelezeni na ovaj nacin. Nemci Hans, Smidt i Kurt ne mogu, po ovoj logici, biti pitomiji od italijana Paolo ili Nikolo.

Prica nije vezana ni za biologiju ni za astrologiju. Rec je o interakciji sa okolinom, interakciji koja je unapred zadata, odmah po rodjenju.
 
Poslednja izmena:
Iako tvoje objasnjenje zvuci prihvatljivo, i dalje mi je previse jednoznacno, jer govoris da su sve Jovane istih karaktera. Nacin na koji ce Jovana1 interagovati sa svojom okolinom nije isti onom na koji ce to ciniti Jovana2, makar okoline bile identicne, jer te Jovane nisu isti ljudi, iste supstance. Kao da kazes da se licnost i karakter formiraju samo pod uticajem interakcije sa okolinom, ili da je taj uticaj presudan. A nije tako. Postoji genetika, a postoji i ono nesto samo i iskljucivo nase, nasa bit.

Nacionalni stereotip koji koristis da bi argumentovao svoj stav, jeste samo stereotip, predrasuda. Da su odredjene osobine jace prisutne u odredjenim nacijama, jeste stvarnost, ali ako hocemo da se bavimo uzrocima toga, moramo da se posvetimo dubljoj i siroj analizi i sintezi; previse je jednostavno reci - Nemci su manje blagi od Italijana zato sto njihova imena ostrije zvuce. Radi se o odlikama njihovih jezika, pre svega, a ne samo o imenima, a i onda se javlja dilema sta je starije - karakter jednog naroda/plemena/drustevne grupe ili jezik kojim se sluze , tj. ko je koga tu formirao - jezik karakter ili karakter jezik. Ili je uticaj bio uzajaman?

Ono sto mi najvise smeta u svemu ovome, jeste iskljucivost koja se nekako podvlaci.
Nikada necu moci da prihvatim da je svaki Kurt ostrijeg karaktera od svakog Paola. Da svaki Kurt ima ostar karakter, a svaki Paolo blag. I da su stoga svi Hansovi isti. A ti upravo to kazes.
 
bRRRunhilda je zensko ime, majka, ljubavnica, cvet.
Pogledaj svoj avatar.

Iskljucivost ne ide predaleko, dozvoljava izuzetke postujuci pravilo.
Moguce je da si u pravu u vezi sa narodima; ne moze biti nasmejan i nezan neko ko doruckuje belog medveda.
 
Zvucna asocijacija vezana za ime Brunhilda je potpuno ispravna u ovom slucaju.
Mitoloska Brunhilda je ratnica, snazna zena. Kad bi bio pisac, i ti bi junacima svojih prica davao imena koja im po zvucnosti pristaju, verujem.
Moj avatar ilustruje mitolosku Brunhildu. Mozda sam ja ratoborna zena, a zovem se Ana.
 
Nije rec o znacenju imena, nego o izgovoru, o zvucnosti.
Neka imena se pevaju, neka se kroz zube izgovaraju, neka se vicu, neka "sikcu" kao kocnica na busu 23.

Kada vas , od najranijeg detinjstva, neko oslovljava uz osmeh , to ce uticati na oblikovanje licnosti.
Kada vam se majka obraca kroz zube, skoro vicuci, to ce drugacije uticati na razvoj licnosti.
Kada imate puno RRR u srrred imena, neko ce rrrezati na vas ceo zivot.
Podsvest ne moze biti imuna na ove uticaje.

Celi narodi su obelezeni na ovaj nacin. Nemci Hans, Smidt i Kurt ne mogu, po ovoj logici, biti pitomiji od italijana Paolo ili Nikolo.

Prica nije vezana ni za biologiju ni za astrologiju. Rec je o interakciji sa okolinom, interakciji koja je unapred zadata, odmah po rodjenju.

Ovo je jedna od izjava koje na prvu loptu izazivaju istu reakciju kao i tv-proroštvo ili reklame za intimnu higijenu žene.

Drago mi je što ponekad zastanem pre reakcije.

Ili kad vidim da nisam jedina kojoj mozak šlata na - neuobičajenu stranu.

Meni ovo ima smisla.
 
A ti nas ipak u određenoj mjeri oblikuju, tako da ima nešto istine u - Nomen est omen.

Ma jok more, oni kroz naša imena opisuju sebe i svoj karakter, a njih su oblikovale okolnosti u kojima su živeli. A u latinskoj izreci Nomen est omen ima istine samo toliko koliko i u činjenici da se bavimo poslom koji u početku nismo voleli ali smo ga protekom vremena zavoleli toliko da više bez njega nismo sposobni ni normalno da živimo. Ali to je opet više stvar navike ili pak životne nužde, nego ljubavi.
 
Poslednja izmena:
Ma jok more, oni kroz naša imena opisuju sebe i svoj karakter, a njih su oblikovale okolnosti u kojima su živeli. A u latinskoj izreci Nomen est omen ima istine samo toliko koliko i u činjenici da se bavimo poslom koji u početku nismo voleli ali smo ga protekom vremena zavoleli toliko da više bez njega nismo sposobni ni normalno da živimo. Ali to je opet više stvar navike ili pak životne nužde, nego ljubavi.

Pa šta sa tim - neko njih, oni nas - to je na sceni, nije važno koliko je to u skladu sa nečijim željama.
Mi smo i oni što radimo .
I ono što jedemo .. ima izreka - ono si što jedeš.
 

Back
Top